Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, karsone napisał:

Teraz odlicz różnicę pomiędzy 7950x3d względem 7800x3d i weź pod uwagę dłuższe wsparcie przy amd gdzie u Ciebie na 3 lata jak byś chciał zmienić procka konieczna wymiana znowu mobo. 

Po co zakłamywać rzeczywistość - AMD chwali się wydajnością 79503d do 13900K. I taka analiza cenowa powstała. za 3.8 % wydajności trzeba zapłacić 820 zł więcej. 

78003d będzie bardziej konkurentem dla 13600K gdzie ten Intel typowo w grach za bardzo nie odstaje od 13900K a kosztuje 2X mniej. Wtedy można zrobić podobną analizę kosztów. Bo coś mi się wydajne że 13600K będzie tańszy od pozycji AMD 

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Widzę, że zamiast otrzymać jakiekolwiek odpowiedzi lub porady - wpadła ekipa intel master race u których wszystko działa od strzała i forum rozjechało się na kolejną typową wojenkę intel-amd.

Pytałem, czy ktoś może podać jakieś typowe ustawienia w biosie.....cisza.

Pisałem że mam long boot na 100% przez trenowanie ram.....wpadli intelowcy i u nich wszystko działa - to kup intela.

Pisałem, że po wejściu do windowsa wszystko mam stabilne ale wywaliło BSOD od jednej funkcji w biosie  - sypie ci się bo masz amd, a u intela wszystko gra zawsze.

Aktualnie mam tylko jeden problem - to długie bootowanie Nic więcej.

Problem leży po stronie bios asus/agesa - takich info na forum asus rog jest wiele w przypadku ich licznych płyt (strixy, hero, maximus) :

MEMORY CONTEXT RESTORE doesn't work with 7950X3D. Many BSOD it's not stable at all. Without MCR - works fine. 

Tak jak pisałem też wcześniej, po uruchomieniu tej funkcji w biosie komp wystartował jak wściekły w kilka sekund ale wysypał mi windowsa za pomocą BSOD pamięciowych.

Funkcja ta niby powoduje zapisanie ustawień pamięci i nie muszą one być trenowane za każdym razem - wpływ na czas bootowania jest taki, że komp wstaje o 1/2 lub nawet 2/3 szybciej.

Niby w biosie 805 działała elegancko, ale to nie jest bios pod X3D. Niestety wydali bios 922 pod X3D z AGESA 1.005C i wczoraj czy przed wczoraj beta 1001 z nową AGESA 1006.

Funkcja nadal nie działa jak powinna. Na ROG forum gadają, że problem jest asus/agesa i kolejne wymogi co do stabilności i trenowania ram.

Temat AMD/INTEL można zakończyć, bo nie wnosi nic do tematu. 

 

Najlepszy tekst jaki tu widziałem to to, że jest to jednostkowy przypadek i mam krótki staż na forum.....

Odpowiem trochę śmiesznie - bycie na forum z małą ilością postów nie oznacza niewiedzy - jestem na emeryturze, a kompy składam i użytkuję od czasów 386 i składałem dla znajomych i rodziny od zawsze. Niestety ostatnia moja platforma amd to był chyba jakiś athlon 64 x2 na płycie dfi lanparty z chipsetem nvidia.

Z tego co widzę, to liczy się tutaj liczba postów i lajki. Wtedy to oznacza że się zna na wszystkim......no chyba, że ten co się zna na wszystkim to się tak na prawdę nie zna na niczym jak w tym powiedzonku.

 

Podsumowując - wszystko na szczęście mi działa w windowsie. Narzekam tylko na długie botowanie kompa.

Nadal tylko jestem ciekaw, czy ktoś mi coś poradzi w ustawieniach bios, czy znowu muszę iść na forum rog i szukać poradników. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Ten 5800X3D pokazał u Ciebie moc, ale pomimo tego, że TombRaider pokazuje niby gdzie CPU jest wąskim gardłem, to i tak lepiej robić porównanie procesorów w takiej rozdzielczości, by nie było wąskiego gardła na GPU (1920x1080 to zdecydowanie za wysoko na RTX 3060Ti w tej grze, przy tak szybkich CPU).

Dlatego na poprzedniej stronie jest  bench w  800/600 gdzie  prosiłem by ktoś wrzucił w tej rozdzielczości ( gdzie GPU odgrywa minimalną rolę )  na zen4  3D najlepiej 8/16

 

Chyba nie muszę wrzucać  testu z 5800X :E  Bo chyba nawet nie mam w tej rozdzielczości co najwyżej 1280/ 720 czy jakoś tak

366.png

 

 

Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

... to tak, jeszcze w jednym przypadku było TAA aktywne, a w drugim nie. W ogóle to są różne wersje tego Shadow Of The Tomb Raider, sterownika GPU, a nawet systemu operacyjnego - im więcej takich różnic, tym większa szansa, że różnica nie wynika z samego CPU.

 

Faktycznie moje niedopatrzenie :E

Nie wymagaj zbyt wiele... bym np przekładał CPU :E albo wracał do WIn10

Akurat w grach Win 11 nieco gorzej wypada.

Testy na 5800X były robione ponad rok temu.

Jak widać  (chyba teraz są identyczne ustawienia) 

Różnice się zatarły na najwyższych ustawieniach

 

 

Screen-Shot-03-11-23-at-10-36-AM.png

 

Screen-Shot-03-11-23-at-10-32-AM.png

 

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, RTX4090 napisał:

78003d będzie bardziej konkurentem dla 13600K

serio? Ciekawe..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już sam fakt kosmicznej różnicy w poborze prądu i wydzielanego ciepła jest wystarczającym powodem aby dopłacić do AMD.
7800x3d zamiecie wszystkie procki intela pod dywan.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, kamyk155 napisał:

Nadal tylko jestem ciekaw, czy ktoś mi coś poradzi w ustawieniach bios, czy znowu muszę iść na forum rog i szukać poradników. 

Jakich konkretnych porad szukasz ? Czego maja dotyczyc? U mnie po wgraniu bios  laduje optymalne ustawienia z gotowego presetu w bios, procesor manualnie na 5.1Ghz przy napieciu 1.15v, SOC 1.25v, ram na 1.37v. VDDP/VDDG na auto zostawiam IF 2000, UCLK=MEMCLK. Wylaczam integre igpu/audio, ustawiam manualna krzywa wentyli. Ram mam ustawiony manualnie wszystkie timinig. I to by bylo z grubsza na tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, karsone napisał:

Teraz odlicz różnicę pomiędzy 7950x3d względem 7800x3d i weź pod uwagę dłuższe wsparcie przy amd gdzie u Ciebie na 3 lata jak byś chciał zmienić procka konieczna wymiana znowu mobo. 

Poza tym skoro 6400cl32 na AMD nie pójdzie to po co je liczyć? Żeby cena wyszła zgodna z założeniem, że Intel tańszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jako osoba z krótkim stażem na forum chciałem tylko dodać jeszcze jedno, bo widzę, że temat intel/amd leci dalej.

7800X3D zapowiada się dobrze.....za dobrze. Czy "nie czujecie tego w powietrzu", że AMD założy jakiś kaganiec na niego - jeśli tego nie zrobi to poleci im na łeb i na szyję sprzedaż 7900X3D i 7950X3D.

Nadal wszędzie są reklamy amd, że 7950X3d to world fastest gaming cpu. I co - wyda 7800X3D za połowę ceny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Jenot napisał:

Poza tym skoro 6400cl32 na AMD nie pójdzie to po co je liczyć? Żeby cena wyszła zgodna z założeniem, że Intel tańszy?

No to weź w obu przypadkach takie same pamięci 6000. Na to samo wyjdzie. Podobna płyta, podobne pamięci różnica w procku. Tyle że za różnicę cenową albo kupisz 2 TB NVME, albo opłacisz różnicę rachunku poboru prądu na jakieś 10 lat użytkowania :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Jenot napisał:

Poza tym skoro 6400cl32 na AMD nie pójdzie to po co je liczyć? Żeby cena wyszła zgodna z założeniem, że Intel tańszy?

Chyba tak :D Poza tym ile przyrostu "mocy" jest przy 6400 względem 6000 ?  Sam stałem przed dylematem w którą stronę iść i mimo to że amd może wyjdzie trochę drożej to jednak jest trochę bardziej przyszłościowe. Za 2-3 lata niektórzy będą musieli znowu wydać xxxx złotówek na płytę które bądźmy szczerzy u intela nie są też tanie a posiadacze am5 zmienią procka. Kto wtedy wyjdzie na + ? 

4 minuty temu, kamyk155 napisał:

wyda 7800X3D za połowę ceny ?

Jak Wy to liczycie to ja nie wiem. Jaka połowa? 

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kamyk155sobie ustaw manualne timingi wg filmu buildzoida, który był gdzieś tu linkowany i będzie OK. Boot time spadnie.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Phoenix. napisał:

Jakich konkretnych porad szukasz ? Czego maja dotyczyc? U mnie po wgraniu bios  laduje optymalne ustawienia z gotowego presetu w bios, procesor manualnie na 5.1Ghz przy napieciu 1.15v, SOC 1.25v, ram na 1.37v. VDDP/VDDG na auto zostawiam IF 2000, UCLK=MEMCLK. Wylaczam integre igpu/audio, ustawiam manualna krzywa wentyli. Ram mam ustawiony manualnie wszystkie timinig. I to by bylo z grubsza na tyle.

Z przyzwyczajenia i znajomości funkcji jadę tak - włączam EXPO, włączam PBO. Wyłączam integrę gpu, audio, bluetooth i wifi. Gaszę numlock, boot na 1s zamiast 5s, wyłączam logo startowe. Wyłączyłem smart na dyski przy rozruchu. Boot tylko na dysk systemowy.

Niestety w opcjach PBO są grubsze ustawienia - nie mam pojęcia co robią. Są też ustawienia curve optimizer - też masy. Są też ustawienia rdzeni - stosów i nacisk na które w jaki sposób.....nie wiem jeszcze co i jak.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, karsone napisał:

Chyba tak :D Poza tym ile przyrostu "mocy" jest przy 6400 względem 6000 ? 

Minus parę %, bo 6400 nie ruszy na AMD przy UCLK==MCLK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, karsone napisał:

Jak Wy to liczycie to ja nie wiem. Jaka połowa? 

Spokojnie - dałem tylko przykład z rozpędu. 

Normalnie niby 699/449$, a u nas średnio 4000/może 2500-2800zł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kamyk155 napisał:

Spokojnie - dałem tylko przykład z rozpędu. 

Normalnie niby 699/449$, a u nas średnio 4000/może 2500-2800zł ?

Poczekajmy do 6 kwietnia. Wszystko wtedy będzie jasne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam posty użytkownika @RTX4090 i się sam do siebie śmieje jak chłop dzielnie walczy z chochołem :D Rozumiem, że w tych swoich obliczeniach 3,8% uwzględniasz również różnice w poborze prądu, która jest 2x mniejsza w przypadku amd? Do tego koszt chłodzenia, gdzie w przypadku AMD wystarczy aio 240. Ja rozumiem, że jesteś fanbojem... Sam jechałem na intelu dobre 15 lat. W tym przypadku jednak nie ma kompletnie żadnych sensownych argumentów za intelem i te Twoje obliczenia na zasadzie 800 zł za 3% wydajności są z czapy. Dolicz powyższe i nagle się okazuję, że po roku czasu wychodzisz i tak na zero :) Nie licząc już możliwości upgrade samego cpu co w dłuższej perspektywie da kolejne oszczędności.

Używajmy faktów i przestańmy się kierować emocjami.

Edytowane przez nazgul11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, nazgul11 napisał:

Tak czytam posty użytkownika @RTX4090 i się sam do siebie śmieje jak chłop dzielnie walczy z chochołem :D Rozumiem, że w tych swoich obliczeniach 3,8% uwzględniasz również różnice w poborze prądu, która jest 2x mniejsza w przypadku amd? Do tego koszt chłodzenia, gdzie w przypadku AMD wystarczy aio 240. Ja rozumiem, że jesteś fanbojem... Sam jechałem na intelu dobre 15 lat. W tym przypadku jednak nie ma kompletnie żadnych sensownych argumentów za intelem i te Twoje obliczenia na zasadzie 800 zł za 3% wydajności są z czapy. Dolicz powyższe i nagle się okazuję, że po roku czasu wychodzisz i tak na zero :) Nie licząc już możliwości upgrade samego cpu co w dłuższej perspektywie da kolejne oszczędności.

Używajmy faktów i przestańmy się kierować emocjami.

różnica cenowa 830 zł przy zakupie CP + mobo + pamięci. Te 830 zł w normalnym użytkowaniu, nie pałowaniu 24/dobę 100 % mocy, na ile pokryje różnicę kosztów 5 lat ? a może 10 ? Weź pod uwagę że w grach procki nie będą się różniły poborem energii więcej jak 40-50 W 

Edytowane przez RTX4090

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, RTX4090 napisał:

różnica cenowa 830 zł przy zakupie CP + mobo + pamięci. Te 830 zł w normalnym użytkowaniu, nie pałowaniu 24/dobę 100 % mocy, na ile pokryje różnicę kosztów 5 lat ? a może 10 ? 

Już tak nie broń swoich decyzji i intela. Jak już się odnosisz to odnieś się do wszystkich argumentów które zostały tu wymienione. Poszedłeś w 13900k fajnie - tylko nie mów że to jest najlepsza opcja i każdy powinien iść tą drogą. Pisanie że 7800x3d będzie na poziomie 13600 lepiej zostawić bez większego komentarza. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Poczytałem, pooglądałem i włączyłem kolejną funkcję - PBO z typowego AUTO na exhancement i dałem tam 80*C.

Jak na razie pozytywne zaskoczenie, bo syntetyki wszystkie w górę a temperatury w dół. Testuję dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, karsone napisał:

Już tak nie broń swoich decyzji i intela. Jak już się odnosisz to odnieś się do wszystkich argumentów które zostały tu wymienione. Poszedłeś w 13900k fajnie - tylko nie mów że to jest najlepsza opcja i każdy powinien iść tą drogą. Pisanie że 7800x3d będzie na poziomie 13600 lepiej zostawić bez większego komentarza. 

Tylko chciałem pokazać jak AMD jest drogie, za 3,8 % wyższy wynik trzeba dać ponad 800 zł więcej. I dla mnie to koniec tematu :) Bo te 3% można nadrobić np w Biosie tak jak u mnie przestawiając pamięć z 6400 na 6800. A 830 zł poszło na dysk NVME 

Edytowane przez RTX4090

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio myślisz, że przetaktowanie RAM z 6400 na 6800 da 3% wydajności? :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dostaniesz tych 3% wydajności więc się nie łudź. Poza tym weź pod uwagę pozostałe rzeczy jak pobór prądu, temperatury - nie każdy ma aio żeby schłodzić 13900k więc tutaj też dodatkowy koszt może się pojawić, martwa podstawka w przeciwieństwie do amd i możliwe że 7800x3d będzie nie wiele gorszy od najmocniejszego intela. Nie to że bronię teraz amd bo całe życie siedziałem na intelu - to są chłodne kalkulacje co się finalnie bardziej opłaci.

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, karsone napisał:

Nie dostaniesz tych 3% wydajności więc się nie łudź. Poza tym weź pod uwagę pozostałe rzeczy jak pobór prądu, temperatury - nie każdy ma aio żeby schłodzić 13900k więc tutaj też dodatkowy koszt może się pojawić, martka podstawka w przeciwieństwie do amb i możliwe że 7800x3d będzie nie wiele gorszy od najmocniejszego intela. Nie to że bronię teraz amd bo całe życie siedziałem na intelu - to są chłodne kalkulacje są się finalnie bardziej opłaci.

Kupujesz takie same pamięci na AMD i Intela te 6000. AMD nie pociągnie wyżej, ale Intel TAK - takie Kingstony 6000 z łatwością idą na Intelu na 6800

Wysoki pobór Intela do tych 340 W jest w krytycznych miejscach czyli CB, pałujesz CB 24/h aby zobaczyć różnicę w poborze prądu w rok ? NIE

W grach temp CPU nie przekracza mi 75 stopni na wyciszonych wentylatorach, każde AIO radzi sobie z 13900K poprostu w krytycznym CB jak dobije do 100 stopni lekko spada wydajność, ALE znowu pytanie czy pałujesz 24/dobę CB ?  ( przypomnę AMD w CB też dobija do limitów czyli 95 stopni dla 7950 oraz 89 stopni na wersji 3d ) 

Finalnie AMD i Intel w TOP mają tak samo wydajne procki, Intel daje ciut więcej zabawy w OC pamięci i CPU ( wszak AMD 3d ma zablokowany OC oraz z pamięciami nie poszalejesz ). różnica cenowa takich samych platform to ~ 830 zł a to naprawdę dużo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, chodzi o sensowna argumentacje i kierowanie się faktami a nie fanbojowskie bredzenie i intelowska krucjata "no matter what".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, RTX4090 napisał:

AMD nie pociągnie wyżej, ale Intel TAK - takie Kingstony 6000 z łatwością idą na Intelu na 6800

Jakie to ma większe znaczenie ? Jak wykręcę ramy na intelu to zamiast 150 klatek będę mieć 152? Jaki to jest przyrost % ?. Mnie osobiście najbardziej przekonuje, że nie bd musiał zmieniać mobo. Czekam na premierę i zobaczymy jak to finalnie wyjdzie w testach bo pewne obawy mam że założą jakiś kaganiec jak tu było wspomniane itp.  Kupiłeś intela ciesz się z zakupu i korzystaj ale na pewno nie jest to idelany wybór ;)  Ty masz już spokój na kilka lat, ale na pewno nie 6 jak pisałeś :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...