Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, fakeeus napisał:

I have Gigabyte X670E Master. The bottom two M.2 slots have their own issue, both of them are connected to south bridge.

Możliwe, że takie problemy faktycznie występują, nie wiem, ale na tej płycie jest po jednym dysku na SB i NB, nie wiszą dwa na jednym chipsecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, someI napisał:

Możliwe, że takie problemy faktycznie występują, nie wiem, ale na tej płycie jest po jednym dysku na SB i NB, nie wiszą dwa na jednym chipsecie.

Z tego co wiem dwa są na jednym. A drugi jest połączony z pierwszym i udostępnia więcej jakiś pierdoletów IO. Wszystko idzie przez 4 linie 4.0 między chipsetami i między CPU a chipsetem.

Czyli RAID 0 na dyskach z chipsetu nic nie da. Ale pojedynczo będą działać pod korek linii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden tu, jeden tu.

440521743_Screenshot2023-03-14100323.jpg.07eb0bc6ef4d0a5db695b4ad139cf87c.jpg

A co do tego, że wszystko ostatecznie wisi na jednym PCIe 4.0 x4 pomiędzy Cpu a chipsetami, to już taki urok AM5, a raczej chipsetów X670. Bo ze slajdów AMD wynika, że po stronie CPU downlink obsługuje 5.0, więc pewnie przy kolejnej generacji płyt to się odetka. 

SoC_25.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co do płyt, osadzenia M.2 oraz podziału ich linii  - najlepsze testy ma techpowerup. Facet tam obsadza wszystkie złącza m.2 na raz i sprawdza ich wydajność.

Wiele płyt ma tylko szybki pierwszy m.2 ten niby pcie 5.0. Kolejne nawet jak czasami też są 5.0 to transfer spada o 800-900MB/sek.

Tymi testami się kierowałem przy wyborze płyty pod X3D jeśli chodzi o m.2.

Najlepiej tam wypadał chyba aorus master i.....biostar wymiatał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, kamyk155 napisał:

Najlepiej tam wypadał chyba aorus master i.....biostar wymiatał.

Tu nie ma co się dziwić, na AM4 Biostar miał/ma bardzo solidną ofertę (np. X570GT8), szkoda, że u nas jest średnio dostępny.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Jenot napisał:

Tu nie ma co się dziwić, na AM4 Biostar miał/ma bardzo solidną ofertę (np. X570GT8), szkoda, że u nas jest średnio dostępny.

U nas wszystko jest średnio dostępne. Nasi hurtownicy nastawieni na szybki zysk i tyle. Nie sprowadzają unikalnych GPU, płyt głównych itd. 
A z Amazonu to strach się bać kupować, albo wyślą cegłówkę, albo zapłacisz podatek i cło (losowość).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, kamyk155 napisał:

Co do płyt, osadzenia M.2 oraz podziału ich linii  - najlepsze testy ma techpowerup. Facet tam obsadza wszystkie złącza m.2 na raz i sprawdza ich wydajność.

Wiele płyt ma tylko szybki pierwszy m.2 ten niby pcie 5.0. Kolejne nawet jak czasami też są 5.0 to transfer spada o 800-900MB/sek.

Między płytami nie ma żadnych istotnych różnic, jeśli chodzi o wydajność kontrolerów, te testy to tak naprawdę pro forma. Po prostu sloty podłączone do CPU są nieco szybsze niż te podłączone do chipsetu (stąd ten wyższy transfer), a które są gdzie podłączone, można wyczytać w specyfikacji.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Jenot napisał:

Tu nie ma co się dziwić, na AM4 Biostar miał/ma bardzo solidną ofertę (np. X570GT8), szkoda, że u nas jest średnio dostępny.

Przez ostatnie kilka lat Biostar z płytami głównymi to miało ubogo. Bo co jest oferta z 1 czy 2 płytami na socket czy chipset,gdzie u czwórki popularnych producentów (Asus,ASRock,Gigabyte,MSI) bez problemu na chipset jest z kilka-kilkanaście płyt i bogactwo wyboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, tomcug napisał:

Między płytami nie ma żadnych istotnych różnic, jeśli chodzi o wydajność kontrolerów, te testy to tak naprawdę pro forma. Po prostu sloty podłączone do CPU są nieco szybsze niż te podłączone do chipsetu (stąd ten wyższy transfer), a które są gdzie podłączone, można wyczytać w specyfikacji.

Niestety są spore różnice. Wybierając swoich kandydatów na płytę sprawdzałem wszystko - testy i instrukcje. Czasami można "przedobrzyć" z doborem płyty. Im lepsza płyta tym więcej bajerów i kontrolerów. 

Kupujemy super płytę z masą USB 3.0+, USB 4.0, thunderbolt 4.0, mega wifi i innymi kontrolerami i okazuje się, że po ich uruchomieniu lub zapełnieniu zabierają one sporo dodatkowych linii pcie i nagle hop-siup i karta graficzna ucięta na 8x.

Obsadzamy 3-4 gniazda m.2 i cyk - ucięło 2x sata itp. Gdy kiedyś rzuciłem taki temat linii na innym forum to mnie zmasakrowano i zniszczono, że się czepiam linii, które nie są tak ważne itp......

Dokładnie trzeba sprawdzać manuale na stronie producenta. Zawsze, ale to zawsze trzeba sprawdzić zakładkę m.2 w manualu - tam jest na 100% info z czym dzielą linię sloty m.2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Spl97 napisał:

Przez ostatnie kilka lat Biostar z płytami głównymi to miało ubogo. Bo co jest oferta z 1 czy 2 płytami na socket czy chipset,gdzie u czwórki popularnych producentów (Asus,ASRock,Gigabyte,MSI) bez problemu na chipset jest z kilka-kilkanaście płyt i bogactwo wyboru.

3*X570, 8*B550, 2*A520, a to tylko ostatnie chipsety na AM4. Problemem nie jest różnorodność oferty tylko brak Biostara u nas w sklepach, w porywach pojawiał się jeden model.

4 minuty temu, kamyk155 napisał:

Niestety są spore różnice. Wybierając swoich kandydatów na płytę sprawdzałem wszystko - testy i instrukcje. Czasami można "przedobrzyć" z doborem płyty. Im lepsza płyta tym więcej bajerów i kontrolerów. 

Kupujemy super płytę z masą USB 3.0+, USB 4.0, thunderbolt 4.0, mega wifi i innymi kontrolerami i okazuje się, że po ich uruchomieniu lub zapełnieniu zabierają one sporo dodatkowych linii pcie i nagle hop-siup i karta graficzna ucięta na 8x.

Obsadzamy 3-4 gniazda m.2 i cyk - ucięło 2x sata itp. Gdy kiedyś rzuciłem taki temat linii na innym forum to mnie zmasakrowano i zniszczono, że się czepiam linii, które nie są tak ważne itp......

Dokładnie trzeba sprawdzać manuale na stronie producenta. Zawsze, ale to zawsze trzeba sprawdzić zakładkę m.2 w manualu - tam jest na 100% info z czym dzielą linię sloty m.2.

Jeśli potrzebujesz dużo linii PCIe, bez dzielenia i bifurkacji to pora iść w HEDT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Jenot napisał:

3*X570, 8*B550, 2*A520, a to tylko ostatnie chipsety na AM4. Problemem nie jest różnorodność oferty tylko brak Biostara u nas w sklepach, w porywach pojawiał się jeden model.

Jeśli potrzebujesz dużo linii PCIe, bez dzielenia i bifurkacji to pora iść w HEDT.

 Tutaj wybor plyty wyglada jakby ktos wybieral mieszkanie wraz z umeblowaniem ?Milion rozkmin, a wystarczy kupic wieksze dyski zamiast kilku mniejszych.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Phoenix. napisał:

 Tutaj wybor plyty wyglada jakby ktos wybieral mieszkanie wraz z umeblowaniem ?Milion rozkmin, a wystarczy kupic wieksze dyski zamiast kilku mniejszych.

Wystarczy wstać wcześniej i zarobić miliony. 
 

Nie będę wyrzucał SSDka z 2016 roku tylko dlatego żeby go wymienić na dwa razy większy. 
Dyskow się nazbierało przez lata z różnych promocji, kupionych w różnych czasach, które miały najlepszy perf/pojemność/cena. 
 

Juz pędzę do sklepu kupić 2 Tb ssd pod Nvme za 800-900 zł :E Kiedy mam dwa ssd pod sata 1 TB kupione po 300… 

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, TheMr. napisał:

Dyskow się nazbierało przez lata z różnych promocji, kupionych w różnych czasach, które miały najlepszy perf/pojemność/cena.

Jak nakupuje pelno ciuchow do zbyt malej szafy to wina szafy, ze jest za mala czy kupujacego, ze kupil tyle ciuhow ;)  Plyty potrafia miec po 6 portow SATA wiec to chyba dosc spor ilosc, a do tego masz nvme. jesli komus malo to chyba faktycznie HEDT pozostaje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
34 minuty temu, karsone napisał:

@kamyk155 jak oceniasz swojego strixa? Bios itp

Najlepsze chyba słowo to....wystarczający+.

Nie ma bajerów, bo to niby taki tańszy ROG, słabiej wyposażony, bios prosty intuicyjny, bardzo dobre chłodzenie VRM i M.2.

Płyta miała problem z lanem 2.5g (już rozwiązany niby), ma nadal problem z rozłączaniem portów USB (nie rozwiązany).

Po obsadzeniu 3x m.2 tnie grafę na x8. Aby to obejść - użyć gniazd 1(cpu),2(cpu),4(pch).

 

Przy zakupie brałem pod uwagę moje wymogi:

- 2x m.2 5.0 bez ucinania prędkości slotu grafiki

- średnia/mocna sekcja VRM i jej temperatura

- jakość serwis/forum/biosy i rozwiązywanie ewentualnych problemów

- ilość USB (mam 7 wtyczek podpięte)

 

Problemy miałem jak wiecie - długi boot, bsod po jednej z funkcji przyspieszającej, kilka razy piszczał brak gpu i rozłączył mi kilka razy USB na 2-3sek.

Aktualne problemy - boot rozwiązany, bsod rozwiązany, gpu już nigdy nie piszczał, NADAL rozłącza porty USB (temet znany na ROG forum i Corsair iCUE forum) ale nie wiedomo, czy to wina płyty czy softu icue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Phoenix. napisał:

Jak nakupuje pelno ciuchow do zbyt malej szafy to wina szafy, ze jest za mala czy kupujacego, ze kupil tyle ciuhow ;)  Plyty potrafia miec po 6 portow SATA wiec to chyba dosc spor ilosc, a do tego masz nvme. jesli komus malo to chyba faktycznie HEDT pozostaje.

 

„Potrafią”. Tylko Msi oferuje 6, większość producentów ma 4 w wyższej półce. 

Asus Prime z 8 nie liczę bo jest słaba w innych kwestiach. 
 

No coz, mam 4 SSD pod SATA i 2x 4 TB HDD, i tak, za mało miejsca ;) Zapełniło się przez lata. 
Więc muszę szukać płyty z 6 SATA. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, TheMr. napisał:

„Potrafią”. Tylko Msi oferuje 6, większość producentów ma 4 w wyższej półce. 

Asus Prime z 8 nie liczę bo jest słaba w innych kwestiach. 
 

No coz, mam 4 SSD pod SATA i 2x 4 TB HDD, i tak, za mało miejsca ;) Zapełniło się przez lata. 
Więc muszę szukać płyty z 6 SATA. 

Dysku wyrzucac nie musisz, mozesz sprzedac uzywke i dolozyc do czegos wiekszego, a skoro kupiles na promo w dobrej cenie to pewnie stracisz mniej na takiej uzywce.

Swoja droga zastanawia mnie co ludzie trzymaja na tych dyskach, ze potrzebuja tyle miejsca? :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziwne trochę podejście że lepiej jeden duży dysk.

Dam prosty przykład - mam 4 dyski - system, gry, magazyn i ściąganie z internetu.

Dlaczego - pada system albo ten dysk - formacik albo wymiana - po problemie.

Gry na innym - pada system na pierwszym dysku, gry mam nadal na drugim i nie muszę ssać 200-300-400gb z originów, steamów itp.

Magazyn - kopie, instalki, sterowniki, pity, faktury itp - pełne bezpieczeństwo - są na innym dysku.

Dysk do netu - na niego ściągam, dysk z dużą trwałością i ilością zapisów - ściągam, wywalam i tak w kółko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam na swoim z690 lecę obecnie na obsadzonych 4 portach m.2 (pozbyłem się wszystkiego sata) i jest to dla mnie idealna konfiguracja dysków (256gb na system, 1TB na gry, 1TB na magazyn i 512GB na kopię ważniejszych danych - zdublowane z tymi "na magazynie").

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kamyk155 napisał:

Dziwne trochę podejście że lepiej jeden duży dysk.

 

Tylko nikt nie pisal o jednym duzym dysku :glaszcze:

12 minut temu, TheMr. napisał:

„Potrafią”. Tylko Msi oferuje 6, większość producentów ma 4 w wyższej półce. 

 

Jakis tam wybor jest ;)

https://www.x-kom.pl/g-5/c/3618-plyty-glowne-socket-am5.html?f1762-wewnetrzne-zlacza=25077-sata-iii-6-gb-s-6-szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Phoenix. napisał:

Tylko nikt nie pisal o jednym duzym dysku :glaszcze:

 

39 minut temu, Phoenix. napisał:

Milion rozkmin, a wystarczy kupic wieksze dyski zamiast kilku mniejszych.

Ok napisałeś WIĘKSZE.

To kupuję dwa - na system i gry oraz drugi na magazyn i pierdołki.

Pada systemowy i jestem w podwójnej gładelupie - straciłem system i gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SATA są wygodne bo o wiele prościej się takie dyski wpina i wypina do komputera.

Na moim strixie X670E-E trzeba zdjąć radiator z procesora aby się dorwać do pierwszego slotu PCI Express 5.0

 

Jak ktoś potrzebuje wpiąć 4 dyski SSD to STRIX X670E-F jest lepszym wyborem od X670E-E

Inna sprawa, że gdy pojawią sie GPU na PCI Express 5.0 to nie bedzie to żadne ograniczenie.

x4 PCI Express 5.0 = x16 PCI Express 3.0

Edytowane przez darkmartin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kamyk155 napisał:

 

Ok napisałeś WIĘKSZE.

To kupuję dwa - na system i gry oraz drugi na magazyn i pierdołki.

Pada systemowy i jestem w podwójnej gładelupie - straciłem system i gry.

Zebysmy sie dobrze zrozumieli, jesli ktos ma 4-6 SATA, kilka NVME i jego ilosc dyskow przekracza ilosc portow to wtedy warto sprzedac stare dyski i kupic wieksze, zeby zmiescic sie w ilosci portow. Wiec spokojnie podlaczymy 4-6 duzych dyskow ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Phoenix. napisał:

Zebysmy sie dobrze zrozumieli, jesli ktos ma 4-6 SATA, kilka NVME i jego ilosc dyskow przekracza ilosc portow to wtedy warto sprzedac stare dyski i kupic wieksze, zeby zmiescic sie w ilosci portow. Wiec spokojnie podlaczymy 4-6 duzych dyskow ;)

Oczywiście - dlatego dobiera się płytę i jej złącza pod potrzeby z ewentualnym małym plus (może kiedyś dołożę.....).

 

Żeby było śmieszniej - zastanawiam się nad wymianą 6TB WD Green na sata na jakiś 4TB m.2 jako magazyn.

Green zaczął klikać głowicami. Błędów niby brak, ale tłucze ostro (jakby bąble puszczał pod wodą).

Co bardzo śmieszne - dyski m.2 są już czasami tańsze od sata. Brałem pod uwagę MX500 4TB (1200-1400zł w zależności od sklepu), a tu nagle Crucial P3 4TB (1200-1300zł).

Mógłbym go wsadzić w 4 slot m.2 na płycie ten z PCH i niczego mi nie obetnie. 

 

Tak czy siak - od grubych lat stosuję 3 dyski - sys/gry/dane, a ten ostatni co mam na internety to tylko dlatego, aby nie zajechać innego dysku ciągłymi zapisami.

Dla mnie to opcja idealna - 4 dyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...