Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

No ja mam 9900k i aorusa z390 to powiem Ci, że osiwieć szło... To co pisali chłopaki żeby ustawić u mnie w ogóle nie śmigało. Dlatego tak jak mówisz mocno straciłem chęci do zabawy.... 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co przytaczacie ustawianie RAMu na 9900K skoro siedzimy w wątku AM5? 

Zaraz wyskoczycie z marudzeniem, że kiedyś trzeba było kręcić śrubokrętem by ustawić głowicę w Commodore ?

Jak Was boli poświęcenie kilku godzin, to kupcie RAM z XMP jaki Wam pasuje i tyle... Ale to też nie znaczy, że będzie stabilnie na 100%. 

Zamiast szukać tygodniami który RAM będzie działać, lepiej ustawić samemu. Instrukcji jest pełno. 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, novi napisał:

Z am5 jest łatwiej, z tego co się dowiedziałem tu i uwdzie. Chyba nawet @Phoenix. Ma manual ustawiony ram, wiec może coś przybliżyć z czym sie to je. 

Jak ktoś umie w AM4 to tu jest prościej bo niektóre timingi są zablokowane i nie da się zejść ponizje pewnych wartości jak twr na 48 i inne także mi wklepanie timingow zajęło chwile bo miałem mała ściągę i tak zostały do dziś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to kolego żeby przytoczyć argumenty/doświadczenia z ręcznymi ustawieniami. Skoro siedzimy w wątku am5 to może teraz wróć w wstecz i zobacz jakie tematy tu się przewijały już nie wspomnę o wątku 4xxx. Po prostu ja osobiście mam obawy kupić tańsze ramy i to ręcznie grzebać bo się zraziłem i tyle w temacie...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee, z390 gb nawet dla doświadczonych użytkowników była drogą przez mękę. 

Najpierw się ustawia ram, później procesor. Nie odwrotnie. Dodatkowo warto zarzucić test testujący imc, bo może się okazać że brakuje gdzieś napięć od imc do stabilności i dlatego są cyrki. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, novi napisał:

Eee, z390 gb nawet dla doświadczonych użytkowników była drogą przez mękę. 

Najpierw się ustawia ram, później procesor. Nie odwrotnie. Dodatkowo warto zarzucić test testujący imc, bo może się okazać że brakuje gdzieś napięć od imc do stabilności i dlatego są cyrki. 

Dopiero Z490 mailo daisy chain topologię i kręciło się łatwo,  a w z390 chyba tylko apex to miał. Także kręcenie ramu od Z490 to pestka była jak ktoś coś tam trochę dłubał i ogarniał. Ja testuje to kilka razu bo po ustawieniu ramu jak zjechałem z UV za mocno a cb23 przechodził tak ponownie test ramu sypał się cpu i twardy reset. Wiec ustawiam ram/cpu/ponowny test ram. 

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, karsone napisał:

Po to kolego żeby przytoczyć argumenty/doświadczenia z ręcznymi ustawieniami. Skoro siedzimy w wątku am5 to może teraz wróć w wstecz i zobacz jakie tematy tu się przewijały już nie wspomnę o wątku 4xxx. Po prostu ja osobiście mam obawy kupić tańsze ramy i to ręcznie grzebać bo się zraziłem i tyle w temacie...:)

Skoro podchodzisz jak pies do jeża, to musisz też wiedzieć że na poprzednich generacjach AMD nawet XMP potrafił nie działać ;) 

Więc wydanie więcej $$$ nie oznacza że będzie OK. 

Kupujesz świeżą platformę, jesteś testerem i musisz się z tym liczyć. Albo czekasz i bierzesz gotowca od innych użytkowników. Strasznie jęczysz :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, karsone napisał:

Mnie to też rozwaliło jak szanowany user forum zaczął pisać o timingach cl itd więc wrzuciłem kilka linków żeby podpowiedział, które ramy wybrać. Dostałem odpowiedź "bierz najtańsze". Brak słów.. Niektórzy myślą, ze każdy ma czas, wiedzę i chęci żeby grzebać w ramie x godzin, a czasami okaże się że i tak coś nie do końca stabilne...

Dostałeś taką odpowiedź, jaką ja uznaję za słuszną. Ze wszystkich zestawów, które wymieniłeś, po paru godzinkach optymalizacji wyciśniesz dokładnie to samo. A jak nie chcesz optymalizować i chcesz dopłacać za kilka % różnicy, czego i tak nawet w użytkowaniu i graniu nie zauważysz, to nie musisz się kierować moimi poradami ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, galakty napisał:

Kupujesz świeżą platformę, jesteś testerem i musisz się z tym liczyć. Albo czekasz i bierzesz gotowca od innych użytkowników. Strasznie jęczysz :E

Z tego co widziałem to cl 30/32 bez ruszania spoko sobie radzi w am5 i w tą stronę chciałem iść. Jeżeli ja jęczę to dla niektórych brak określenia :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo CL nic nie znaczy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, tomcug napisał:

Dostałeś taką odpowiedź, jaką ja uznaję za słuszną. Ze wszystkich zestawów, które wymieniłeś, po paru godzinkach optymalizacji wyciśniesz dokładnie to samo. A jak nie chcesz optymalizować i chcesz dopłacać za kilka % różnicy, czego i tak nawet w użytkowaniu i graniu nie zauważysz, to nie musisz się kierować moimi poradami ;)

Jeżeli faktycznie tak jest że zabawa jest teraz dużo prostsza to można przemyśleć temat. Tam chodziło o równe timingi więc skoro nie ma różnicy i można brać najtańsze bo wszystko można ustawić nie przepłacając to po co pisać o timingach ? :) Myślałem, że jednak jak bierzemy powiedzmy cl 30 od g. skilla za 850-900 zł to więcej można z nich wyciągnąć niż z takich tańszych powiedzmy cl 36 za 700-750 zł.

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I jedziemy dalej - kolejne dwie strony w bok od tematu AM5.

I znowu - "kilka godzin się pobawisz ustawieniami i CL32/36 będą tak samo wydajne jak inne CL30......"

O co tu chodzi ? Skoro tańsze lepsze to po co ustawiać godzinami timingi ? 

Cały temat tych  nieszczęsnych pamięci jest spowodowany kilkoma osobami które twierdzą, że tańsze to lepsze, bo sam sobie je ręcznie ustawisz to będą szybsze, a po chwili czytasz u tych samych osób, że to nie ma żadnej różnicy w grach i testerach.........

Uczcijmy to minutą ciszy. Zaoszczędzimy te godziny życia.

Po to stworzono XMP (pod intela) i EXPO (pod amd), aby nie kombinować i mieć ustawienia gwarantowane BEZ KILKU GODZIN USTAWIEŃ.

Klik - działa. Dziękuję. 

Jeśli ktoś się nadal upiera, że CL32/36 można podciągnąć do wydajności CL30, to chciałem tylko przypomnieć, że CL30 też można podciągnąć i nadal będzie różnica.

Chyba jednak trzeba tutaj faktycznie ignorować niektóre posty, bo są co najmniej "dziwne".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NA podstawie prędkości i timingów można też wywnioskować na jakich kościach są pamięci.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, kamyk155 napisał:

Chyba jednak trzeba tutaj faktycznie ignorować niektóre posty, bo są co najmniej "dziwne".

Tak szczególnie twoje bo jak widać wykazujesz się niezła ignorancja i niezrozumieniem tego co ktoś piszesz, a w dodatku interpretujesz to sobie wybiórczo jak chcesz bo nie potrafisz tych informacji skleić w całość ;) Także jedyne jakie posty trzeba ignorować to twoje bo nic nie wnoszą poza płaczem. A to już nie nasza wina, ze coś co się pisze kilka razy do ciebie nie dociera. 

Także kup sobie najlepszy ram jaki jest, wrzuć xmp czy tam expo i nie zawracaj tu ludziom głowy ;) 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, kamyk155 napisał:

Jeśli ktoś się nadal upiera, że CL32/36 można podciągnąć do wydajności CL30, to chciałem tylko przypomnieć, że CL30 też można podciągnąć i nadal będzie różnica.

Chodzi o to że na prockach X3D różnica jest śladowa i nie warto dopłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Phoenix. napisał:

Tak szczególnie twoje bo jak widać wykazujesz się niezła ignorancja i niezrozumieniem tego co ktoś piszesz, a w dodatku interpretujesz to sobie wybiórczo jak chcesz bo nie potrafisz tych informacji skleić w całość ;) Także jedyne jakie posty trzeba ignorować to twoje bo nic nie wnoszą poza płaczem. A to już nie nasza wina, ze coś co się pisze kilka razy do ciebie nie dociera. 

Także kup sobie najlepszy ram jaki jest, wrzuć xmp czy tam expo i nie zawracaj tu ludziom głowy ;) 

Przecież już mam kupione - chyba nie czytasz ze zrozumieniem.

I cofnij sobie 2-3-4 strony to doczytasz, że nic nie warto bo zero różnic a po chwili że trzeba tanie podciągnąć aby je poprawić.....

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze masz kupione nadal nic nie zmienia w kwesti tego co pisałem , wręcz jeszcze bardziej pokazuje to o czym pisałem ;) I bardziej podkreśla twoje zawracanie głowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, kamyk155 napisał:

Cały temat tych  nieszczęsnych pamięci jest spowodowany kilkoma osobami które twierdzą, że tańsze to lepsze, bo sam sobie je ręcznie ustawisz to będą szybsze, a po chwili czytasz u tych samych osób, że to nie ma żadnej różnicy w grach i testerach.........

Chyba zapomniałeś, że to forum pclab, a nie komputerswiat.

34 minuty temu, kamyk155 napisał:

Po to stworzono XMP (pod intela) i EXPO (pod amd), aby nie kombinować i mieć ustawienia gwarantowane BEZ KILKU GODZIN USTAWIEŃ.

Naprawdę uważasz, że ustawienia XMP/EXPO są gwarantowane?

36 minut temu, kamyk155 napisał:

Jeśli ktoś się nadal upiera, że CL32/36 można podciągnąć do wydajności CL30, to chciałem tylko przypomnieć, że CL30 też można podciągnąć i nadal będzie różnica.

Może będzie, może nie będzie, a może to CL36 pójdzie wyżej? Myślisz, że producenci mają czas na binowanie kostek? Wgrywamy profile, sprawdzamy czy działa, i na rynek. Obstawiam, że prawdopodobieństwo trafienia lepszych kostek jest nieco wyższe w modelach z lepszymi profilami, ale wcale nie jest to oczywiste.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale @kamyk155 ma trochę racji bo raz jedni piszą, że nie ma różnicy albo śladowe i nie warto grzebać / dopłacać , a za chwilę jest odwrotnie. Do tego wchodzi jeszcze temat x3d i jak np. napisał @kalderon tutaj różnic większych nie będzie przy wyborze pamięci. Czasami po prostu trudno wyciągnąć jeden wniosek bo różne opinie się czyta ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Phoenix. napisał:

To ze masz kupione nadal nic nie zmienia w kwesti tego co pisałem , wręcz jeszcze bardziej pokazuje to o czym pisałem ;) I bardziej podkreśla twoje zawracanie głowy. 

Napisałem wyraźnie i zrozum to raz na zawsze - ewentualne zakupy innym osobom doradzają tutaj osoby, które albo nie mają pojęcia, albo nigdy nie posiadały czy to platformy AM5, czy to pamięci DDR5 i piszą takie głupoty, że to jest wręcz nie możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, fakeeus napisał:

klikne w biosie EXPO to będzie hulać tak jak ma hulać

Będzie hulać :D  tzn powinno bez problemu. Na morele pod ramami masz pytania i piszą że wszystko git.

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, kamyk155 napisał:

Czy ty kolego jesteś upośledzony ? ...

Tylko bez takich tekstów. Kultura rozmowy ma być zachowana.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...