Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W grach żeby wydusić 300 wat to musiał coś doklikać ;) Może undervolta zrobił tylko zapomniał plusa na minus przestawić. 
Albo odpalił jakiś Auto Fast 6GHz OC mode czy coś w ten deseń? W jego rękach nawet Rysio 3D siorbałby ponad 150 wat XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, RozQ napisał:

chciałbym zobaczyć wydajność 7xxx 3d w tej miejscówce 

na 5800x3d wydajność spada drastycznie 

Pozostaje Ci wierzyć na słowo :E

Dramy jakoś tu nie widzę oprócz niskiego wykorzystania GPU ale i rozdzielczość  nieco niższa...

 

 

                        

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mniejsza odpalałem RT którego w ich wersji gry nie ma ?

bez jest spoko ale z w 3440x1440 gpu usage na poziomie 50% i spadki fps do 50 w tamtej miejscówce 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobieżnie film oglądałem ale chyba najmniej widziałem 68FPS.

Nie wiem o której miejscówce piszesz...

Na  i9  w 3440x1440  też pewnie nie będzie 100% GPU load

Widocznie RTX 4900 jest za słaby do RT w 4K :E

Musisz kupić Ti jak wyjdzie :]

Edytowane przez Roberto78
  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj grafa nie ma nic do gadania bo się nudzi więc nie wiem po co docinki o dokupieniu wersji TI?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem to RT ''liczy'' GPU ( głównie)  więc nie wyrabia GPU to, że się ''nudzi'' w tej rozdzielczości  nic nie znaczy po prostu cześć GPU odpowiedzialna za RT  nie wyrabia  i tyle.

Tu mocniejszy CPU  pewnie nic nie zmieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RT zwiększa też wymagania od strony procesora.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RT mnie nigdy nie przekona jeśli nie zmniejszy performance hitu. Tak samo jak nie przekonują mnie detale Ultra w większości gier które pożerają fps a niewiele wnoszą.
Jeśli miałbym mieć wydajności w nadmiarze to nadal poszedłbym w większy monitor z większą rozdzielczością i nadal wysokim odświeżaniem zamiast RT.
Ale ja to tylko ja :)
 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Roberto78 napisał:

O ile wiem to RT ''liczy'' GPU ( głównie)  więc nie wyrabia GPU to, że się ''nudzi'' w tej rozdzielczości  nic nie znaczy po prostu cześć GPU odpowiedzialna za RT  nie wyrabia  i tyle.

Tu mocniejszy CPU  pewnie nic nie zmieni

CPU i RAM przeważnie w pupę dostaje ostro z RT. Nie tylko GPU. 

Albo kesz pomoże, albo zostaje czekać do wyższych zegarów ram z kolejnymi ryśkami.

 

2 godziny temu, RozQ napisał:

Tutaj grafa nie ma nic do gadania bo się nudzi więc nie wiem po co docinki o dokupieniu wersji TI?

 

4080 z tego co mówisz też by było niedokarmione. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Minciu napisał:

CPU i RAM przeważnie w pupę dostaje ostro z RT. Nie tylko GPU. 

Albo kesz pomoże, albo zostaje czekać do wyższych zegarów ram z kolejnymi ryśkami.

 

4080 z tego co mówisz też by było niedokarmione. 

Być może :E

Tylko RT ''zabija'' każde GPU kwestia tylko rozdzielczości  oglądałem filmy z tej gry z RT i wszyscy posiłkowali się DLSS...

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Roberto78 napisał:

Być może :E

Tylko RT ''zabija'' każde GPU kwestia tylko rozdzielczości  oglądałem filmy z tej gry z RT i wszyscy posiłkowali się DLSS...

4080 w wqhd 

4090 w 4K

I masz zamułę od strony proca i ramu w popsutych grach ;) Dokładnie taka jak kilka postów wcześniej opisaną. I z miesiąca na miesiąc dochodzą takie popsute gierki, których działanie boostuje najlepiej wysoki zegar Ramu.

I nie musisz mi tłumaczyć, że w 8k to jednak GPU by zdechło XD Być może, ale wyżej masz dość pospolity przypadek z UWQHD zapewne 100Hz+ i nędzny FPS..  jeszcze nie 4k ale też już nie WQHD czy FHD.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego porównam wydajność bo wymianie platformy imo w tamtej lokacji klęka cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy uważacie, że podział na modele z X i bez X w tej generacji jest już mega sztuczny i AMD powinno się z tego wycofać? 
IMO wersje bez X są znacznie lepszym wyborem dla większości konsumentów i pokazują prawdziwą siłę architektury. Wydajność modeli z X jest mało warta w stosunku do podniesionych limitów mocy.
Raczej AMD jest tego świadome oferując tryb ECO. Jedyny plus jest taki, że procesory w obu wersjach kosztują praktycznie tyle samo.

Dla mnie to jest dziwne, że Intel i AMD ostro gonią za "pustymi" megahercami i wynikami w syntetykach zamiast dobrać optymalnie perf/wat. W końcu chwalą się sloganem power efficiency, więc dlaczego to robią?
Jestem przekonany, że gdyby konsument był świadomy różnic to nie chciałby płacić za to OC, bo jak to inaczej nazwać.
https://www.anandtech.com/show/17641/lighter-touch-cpu-power-scaling-13900k-7950x
Intel odleciał grubo - coś pomiędzy 125W a 250W byłoby optymalne dla tego procesora.
Swoją drogą AMD znowu skaluje się lepiej przy niskim zużyciu energii a Intel przy wyższym.

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, darkmartin napisał:

Już dziś asynchronicznie można wbić większe prędkości , jednak na prace synchroniczna bym nie liczył z ww prędkościami ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie JEDEC 6400 jeszcze nie zostało wbite z tej Roadmap. Niby już są, ale tylko u producentów jakieś jednostkowe moduły. W sklepach nic nie ma z zapowiedzi.

A tam i tak data to 203x 

nawet optymistycznie rzecz biorąc, zanim dociągniemy do 2030 roku to w sklepach po AM5 zostaną tylko jakieś stare strony z informacją o wycofaniu ze sprzedaży.

AMD%20CPU%20Roadmap.JPG

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest coś innego. Moduł RAM jest inaczej zbudowany. Z 2 robi się jeden i on ma szybsze transfery.

Pamięci 4400 MHz pracują jak jeden moduł 8800 MHz.

Myślę, ze to jest realne w następnej generacji procesorów na AM5

Słowa klucze to MRDIMM i QDR (zamiast DDR)

Edytowane przez darkmartin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, darkmartin napisał:

Ciekawe z czego to wyczytales. AM5 to bedzie trupem jak ta pamiec wejdzie na rynek.

18 godzin temu, darkmartin napisał:

 

Myślę, ze to jest realne w następnej generacji procesorów na AM5

Słowa klucze to MRDIMM i QDR (zamiast DDR)

Przestac pic lub zejsc na ziemie. Tych pamieci nie bedzie na tej podstawce.

18 godzin temu, Minciu napisał:

Na razie JEDEC 6400 jeszcze nie zostało wbite z tej Roadmap. Niby już są, ale tylko u producentów jakieś jednostkowe moduły. W sklepach nic nie ma z zapowiedzi.

A tam i tak data to 203x 

nawet optymistycznie rzecz biorąc, zanim dociągniemy do 2030 roku to w sklepach po AM5 zostaną tylko jakieś stare strony z informacją o wycofaniu ze sprzedaży.

 

JEDEC to promil w domowych zastosowaniach i praktycznie nikogo nie obchodzacy. To co domownika obchodzi XMP gdzie pod koniec roku zobaczysz 10K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia czemu ludzie są tak zafiksowani na temat żywotności podstawki, aż taki wielki problem sprzedać i kupić płytę główną z resztą gratów? AMD czy Intel zawsze i tak wprowadzają nowe chipsety co chwile sztucznie lub nie ograniczając stare

18 godzin temu, Phoenix. napisał:

A tu mnie zastanawia czemu AMD nie upycha w każdym slajdzie wydajności w przeliczeniu na watt. Szczególnie, że to ma przemawiać do ludzi wahających się patrząc na pobór i wydzielane ciepło przez i9. To ich największa zaleta a nie te zawsze wyselekcjonowane 8 gierek i basta. To wygląda jak AMD traktujące swoich klientów jak idiotów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fakeeus napisał:

Nie mam pojęcia czemu ludzie są tak zafiksowani na temat żywotności podstawki, aż taki wielki problem sprzedać i kupić płytę główną z resztą gratów? AMD czy Intel zawsze i tak wprowadzają nowe chipsety co chwile sztucznie lub nie ograniczając stare

A tu mnie zastanawia czemu AMD nie upycha w każdym slajdzie wydajności w przeliczeniu na watt. Szczególnie, że to ma przemawiać do ludzi wahających się patrząc na pobór i wydzielane ciepło przez i9. To ich największa zaleta a nie te zawsze wyselekcjonowane 8 gierek i basta. To wygląda jak AMD traktujące swoich klientów jak idiotów

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia a skoro nie rozumiesz tak prostych rzeczy i masz śwoje narzucone zapewne jedyne słuszne zdanie to szkoda czasu na tłumaczenie. 
 

Wydajnością na wat amd chwalić się nie musi, chyba ze dla ciebie ważniejsze są słupki na slajdach a jak widac są, a nie faktyczne testy premierowe gdzie o wydajności na wat zawsze się wspomina. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fakeeus napisał:

Nie mam pojęcia czemu ludzie są tak zafiksowani na temat żywotności podstawki, aż taki wielki problem sprzedać i kupić płytę główną z resztą gratów? AMD czy Intel zawsze i tak wprowadzają nowe chipsety co chwile sztucznie lub nie ograniczając stare

Wymiana procka jest szybsza niż całej platformy dlatego jeśli mogę mieć podobną wydajność bez zmiany mobo czy szukanie nowej platformy  wybieram to 1 

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, RozQ napisał:

Wymiana procka jest szybsza niż całej platformy dlatego jeśli mogę mieć podobną wydajność bez zmiany mobo czy szukanie nowej platformy  wybieram to 1 

I w czasach mobo za 1k też nabiera to znaczenia. 

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Phoenix. zadałem proste pytanie, patrząc na twój pretensjonalny i arogancki ton rzeczywiście nawet nie wysilaj się na odpowiedź

@RozQ, @Pioy racja, patrząc na historie AM4 fajnie było dostać 5800X3D po latach ALE sporo płyt B450 które nie były w późnych rewizjach miało czy to problemy z kompatybilnością czy inne kwiatki wychodziły. I te problemy były właśnie rozwiązywane dopiero później.
Dlatego zważywszy na kompetencję, a raczej jej brak u praktycznie wszystkich twórców płyt głównych nie lubię się przywiązywać do jednego modelu tylko go po prostu wymienić razem z nowym procem. 
Zobaczymy jak bardzo jest się stratnym sprzedając taka płytę dopiero później ale widząc ceny jakie nadal trzyma Z370/Z390 i procek typu i9 9900K jestem optymistycznej myśli i oczywiście mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ASUS jeszcze piszczy jak go wyłączysz. w standby jest okej, ale po wyłączeniu wyje
    • Obejrzałem tylko dla walorów Sydney Sweeney. Komedia romantyczna jak z szablonu. Ten motyw był grany wiele razy. Słaba chemia pomiędzy bohaterami, a rodzinka dość denerwująca. Najlepszy był klon Haalanda.
    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...