Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Pozycje w BIOS
Low latency mode - próbuje zejść z timingami i to działa, ścigani aida64 zrób test i zobaczysz latencje ram z wł. i wył ta opcją. (Ale jeśli ustawiasz sam timingi ram to lepiej do stabilności to wyłączyć. A tak zazwyczaj do samego XMP/EXPO powinno się to włączać daje ciut niższe opóźnienia na stoocku) Ale w mojej opinii lepsze od tego efekty daje ustawienie tREFI na 65535 (i w ręczne timingi bym szedł bo to odda wydajności) a te opcje pozostawić nie ruszaną czyli AUTO i przestawi się to na DISABLE jak jest standardowo.
High memory bandwidth - próbuje wejść na wyższe Mhz ram (Ale nigdy nie słyszałem żeby to u kogoś zadziałało, wiec z tym to obojętnie czy to będzie wł. czy wył. chyba ze jakaś następna agesa będzie wymagała tego włączenia w parze z w/w ) W mojej opinii również pozostawił bym to na AUTO.

A jak jesteśmy przy temacie latencji czy u was też po zwiększeniu FCLK 2100Mhz oraz powyżej w teście z dnia codziennego: (po starcie sytemu odpalam LatencyMon i przeglądarkę robie: speed test + otwieram zakładki 10 filmów w 4K na YT + w tle CBr23) podbija latencje powyżej 2000ptk gdy przy FCLK 2000Mhz nie daje latencji wyżej niż 1200ptk w LatencyMon ? Taka ciekawostka. 

Edytowane przez seple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że EXPO oznacza tyle, że wszystkie timingi sobie płyta ustawia jak dane w SPD nakazują, więc myślałem, że to od czegoś innego.

OK, Dzięki.

PS. Dziwne to czekanie dodatkowych 5-10s przed tym jak się cokolwiek pojawi na ekranie. Jeszcze nie wgrywałem najnowszego BIOSu, ale już był drugi restart po włączeniu EXPO. 
A. Przy okazji. Pierwszy boot - SPD. Wchodzę do BIOS i włączam EXPO. Wychodzę zapisując zmiany. Robi się restart, wchodzę do BIOS, a tam EXPO włączone a RAM na 4800.
Kolejny restart bez zmian w BIOSie.
Wchodzę i widzę tym raze EXPO ON, ale już poprawne 6000 (dokładniej to 6030MHz czy jakoś tak)

Dziwne, że nie załapało za pierwszym razem. To mój pierwszy kontakt z płytą DDR5 i pierwszy z płytą na AMD od 2006r. :D
Wszystko nowe i dziwne

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios od razu wgraj najnowszy szczególnie do Gigabyte po tej wpadce z  backdoorem. 

W biosie Gigabyte na start warto ustawić:

Favorites - CPU CLOCK CONTROL - z AUTO na 100

Favorites - EXPO - ON, wiadomo włączasz profil RAM

Settings - platform power - Erp - czy po wyłączeniu PC ma być dalej zasilanie w usb. Podtrzymuje podświetlenie np: klawiatury. 

Settings - IO Ports - Integrated Graphic - wył. można jeśli się nie używa. 

Settings - IO Ports - Gigabyte utilities downloader configuration - bezpieczniej wyłączyć.

a dalej to już zabawa (OC/UV) z PBO, Ram... chłodzeniem... no chyba ze macie jeszcze jakieś ustawienia wstępne? to się podzielcie z chłopakiem ;)

Jak zmieniasz coś z RAM w BIOS lub wgrywasz nowy BIOS zawsze pierwsze uruchomienie trwa dłużej bo wykonuje trening pamięci: tak 3 razy się PC może uruchomić i nie klikasz wejścia do biosu w tym czasie, a każde kolejne powitanie pulpitu jest już szybie. Pozdrawiam ;)

Edytowane przez seple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, seple napisał:

A jak jesteśmy przy temacie latencji czy u was też po zwiększeniu FCLK 2100Mhz oraz powyżej w teście z dnia codziennego: (po starcie sytemu odpalam LatencyMon i przeglądarkę robie: speed test + otwieram zakładki 10 filmów w 4K na YT + w tle CBr23) podbija latencje powyżej 2000ptk gdy przy FCLK 2000Mhz nie daje latencji wyżej niż 1200ptk w LatencyMon ? Taka ciekawostka. 

Normalna sprawa, niestabilne FCLK pow 2000Mhz. Nawet jakby było stabilne 2200 to różnica wydajności jest pomijalna wiec nie warto sobie tym głowy zawracać. Chyba ze ktoś się poci dla wyników w aida.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się pocę do wszystkiego 😜 i staram tak ugłaskać platformę w BIOS aby w każdym benchmarku pokazywało dobrze a zarazem jak najmniej "mieszać" by było stabilne na co dzień ;) 

w PBO samo ustawienie odpowiednio Thermal Throttle Limit w benchmarku w grze Shadow of the Tomb Raider podnosi wynik o 2/3klatki (testowałem każdą temperaturę, 83 najlepsza) a w żadnym benchmarku widać tej poprawy nie było jedynie w grach widać ze fps max podskoczyły i teraz zegar dobija pełne 5050Mhz na 7800x3d w każdej grze. Ale jak teraz do tego (83 stopnie) dodam -30 curve optimizer (Mhz CPU teraz częściej trzyma zegar nie tylko wbija na chwilę pełne max 5050Mhz) wynik fps w TR leci o kolejne 2/3 klatki i takimi zwykłymi ustawieniami w CBr23 uzyskałem 18800ptk gdzie miałem na stok 17600ptk. A samo -30 curve optimizer takiego boosta Mhz CPU i max fps w grach i CBr23 nie dawało co połączenie obu tych opcji. Jak mam czas to sprawdzam każdą kombinacje w PBO bo tak się pocę w ugłaskiwaniu tej platformy. Sprawdziłem jeszcze Superposition Benchmark i to działa w parze lepiej. Pozdrawiam ;)

Edytowane przez seple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2fps-3fps to mozna uznac za blad pomiarowy, a curve -30 sam uzywam, to kilka klikniec w bios ;) W grach leci caly czas 5050mhz.

Brak opisu.

 

 

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. pełna zgoda osobno 2/3 fps błąd pomiarowy ale jak daje razem Thermal Throttle Limit na 83 w parze z -30 curve optimizer już jest 5/6fps to dalej też błąd pomiarowy? 

(i kolejne fps dodaje mi ustawienie timingów ram i podbicie Mhz vram ale to tu niepotrzebnie odchodzę od tematu) 

PS. Tomb Raider jako gra jest tu przykładem widać lepszy max fps również w innych grach (Cyberpunk 2077 benchmark w grze, The Callisto Protocol benchmark w grze) chodzi mi o to ze w parze te dwie opcje potrafią oddać więcej, bynajmniej takie mam obserwacje. I czemu magiczne 83 stopnie Thermal Throttle Limit "wyczarowałem z kuli" tak mi wyszło i tu też dodam ze mam jedynie chłodzenie fera 5 dual fan do 7800x3d a gdy włączę w BIOS PBO +200Mhz CPU wskakuje od razu na 90 stopni gotuje się w benchmarkach, Normalnie stock to 84/86 stopni. Może to też ma znaczenie? Jednak wyniki nie zmienne mówią same za siebie w CBr23: Stock 17800ptk, -30 curve optimizer 18400ptk, Thermal Throttle Limit na 83 z curve optimizer -30 18800ptk? też się zdziwiłem ale jednak samo ustawienie Thermal Throttle Limit również daje boosta Mhz CPU i max fps ;)

Edytowane przez seple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, seple napisał:

Thermal Throttle Limit

To sobie mozna darowac bo nic nie wnosi, cala robote robi curve -30. A reszty ustawien nie neguje bo sam to tez ustawiam.

Shadow of the Tomb Raider to ja znam na wylot i tak jak pisalem 2-3fps szczegolnie w nizszych rozdzielczosciach to blad pomiarowy wiec nie ma sie czym jarac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich cenach to sie nie dziwie. Majac GPU ze sredniej polki tak do 4070/4070ti nie oplaca sie isc w nic lepszego niz 5700x, ktory kosztuje jakies drobne (8Core). Plyty glowne na AM4 tez sa przystepne cenowo, do tego platforma jest juz dopracowana i problemow z nia nie ma. W tym momencie 5600x/5700x/5800x do wszystkiego starczy na dluzszy czas, wiec na cholere wydawac 500e na 7800x3d do grania w 1440p gdzie dopiero pewnie 4090 pokaze jakies roznice w wyzszych rozdzielczosciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, irek83 napisał:

Test kolegi, 10x to wrzucalem ;) Jednak trzeba miec na uwadze ze to testy po max OC danej platformy i trzeba wile punktow spelnic dla osiagniecia takich wynikow, nie dla przecietnego zjadacza chleba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Phoenix. napisał:

Test kolegi, 10x to wrzucalem ;) Jednak trzeba miec na uwadze ze to testy po max OC danej platformy i trzeba wile punktow spelnic dla osiagniecia takich wynikow, nie dla przecietnego zjadacza chleba.

Super, ścigam się z nimi trochę w ACC i stąd znam Raufa. BTW, muszę go zapytać czy już sprzedał tą platformę testową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, irek83 napisał:

Super, ścigam się z nimi trochę w ACC i stąd znam Raufa. BTW, muszę go zapytać czy już sprzedał tą platformę testową.

On się nie ściga i nie sprzedał platformy ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD Ryzen 8000 (Zen 5) może być gotowy na Microsoft Next Valley (Windows 12) Plotki sugerują, że Microsoft może uczynić koprocesor Pluton obowiązkowym wymogiem systemowym w systemie operacyjnym nowej generacji. Ale to nie powinno być problemem dla Ryzen 8000, ponieważ AMD używa Plutona od serii 6000.

Landing 2024, AMD Ryzen 8000 (Zen 5) może być gotowy na Microsoft Next Valley (Windows 12)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a ja mam pytanie z innej beczki. Bawie sie ostatnio powerlimitami i ogolnie UV zeby uzyskac jak najlepsza wydajnosc przy niskim zuzyciu pradu i niskiej temperaturze. Testuje procka po 2h w Prime, OCCT, CB23 i temperatura przy 85W limicie i Curve Opt -20 nie przekracza 70-72stp. Jednak gdy odpalam np Tomb Raidera, ktory siedzi ostro na CPU, podczas benchmarka temperatura okazjonalnie skacze nawet do 83stp! po czym spada na 67. Srednio temperatury sa w okolicach 62-70, wiec mnie to jakos bardzo nie martwi, ale nadal zachodze w glowe skad sie biora te skoki temperatur skoro zuzycie procka jest na poziomie 40%? W innych grach tez zauwazylem skoki temp grubo ponad 70stp. Mam ustawiony boost zegarow na +50 zeby przy lzejszych operacjach zegar boostowal do 5.5Ghz, ale napiecia sa w normie. Any ideas? :o 

Edytowane przez Karas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy limicie mocy jest różnica, czy te 85W jest rozłożone na wszystkie wątki, czy nie. Możesz się bawić w limit temperatury, ale wtedy ścinasz wydajność jednowątkową. Coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40W na 3 rdzeniach może rozgrzać proca bardziej niż 80W na 8 rdzeniach. Wybrane rdzenie dostają wyższe napięcie, boostują wyżej niż przy obciążeniu all core, to i grzeją się mocniej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karas

Jeżeli jest to chwilowe to nie ma czym się martwić. W graniu dochodzi wyższa temp. GPU przez co masz wyższa temperaturę w obudowie. Proc się grzeje przez dociskanie jednego rdzenia na max. boost. Co do ustawień to nie wyciągnąłeś wszystkiego z procka. CO na -30, boost na max +200. Testuj, boost w grach do 5,65ghz. Jak brak stabilności to -25 i sprawdzasz dalej. Jak stabilnie to dajesz -26 i to samo, jak stabilnie to podnieś jak nie to wróć do -25. 

Edytowane przez kellhus77
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, kellhus77 napisał:

@Karas

Jeżeli jest to chwilowe to nie ma czym się martwić. W graniu dochodzi wyższa temp. GPU przez co masz wyższa temperaturę w obudowie. Proc się grzeje przez dociskanie jednego rdzenia na max. boost. Co do ustawień to nie wyciągnąłeś wszystkiego z procka. CO na -30, boost na max +200. Testuj, boost w grach do 5,65ghz. Jak brak stabilności to -25 i sprawdzasz dalej. Jak stabilnie to dajesz -26 i to samo, jak stabilnie to podnieś jak nie to wróć do -25. 

Jakby -30 bylo u mnie stabilne to bym mial -30 ;) Tydzien testowalem wszystkie opcje i dla mnie najlepszym konsensusem jest wlasnie Power Limit 85w i -20. -30 jest stabilne jedynie przy 75w. A zylowanie proca na 5.65Ghz mija sie troche z celem, bo temp moga byc sporo wyzsze, a zysk w wydajnosci przy 3440x1440 zaden, ale potestuje i zobacze jak to wyglada.

A te skoki temp sa jedynie chwilowe i czesto przy np uruchamianiu sie gry, wiec GPU nie zdarzy niczego nagrzac ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karas

W twoim zestawie bottleneck to CPU tak jak i u mnie, więc jak dla mnie każdy wyciśnięty Hz jest ważny. Twoje skoki temperatury mogą zależeć od tego jak masz chłodzenie ustawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...