Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

w komputroniku są możliwe do zamówienia zwykłe wersje 7600 i 7700. Oba droższe niż wersja z "X" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, sonio napisał:

w komputroniku są możliwe do zamówienia zwykłe wersje 7600 i 7700. Oba droższe niż wersja z "X" :)

Czyli moje przewidywania się sprawdziły, wyszło prawie dokładnie tak samo jak przypuszczałem  :):

W dniu 26.12.2022 o 11:48, parcu napisał:

Zauważ tylko że obecne Zen4 z X od momentu swojej premiery dość mocno staniały, a jeśli przypuszczalna cena startowa tych bez X się potwierdzi to różnica w cenie, przynajmniej na początku będzie raczej kosmetyczna.

Trochę matematyki:

7700X miał na starcie msrp 399$, co dawało (po aktualnym kursie) 2145 zł;
obecnie widzę w proline za 1770 zł
z tego 1770 zł idzie wyliczyć ile w tej chwili wynosi msrp w $, wychodzi dokładnie 329$

przypuszczalne msrp 7700 bez x to (również) 329$ co daje aktualnie dokładnie 1769 zł:
https://www.purepc.pl/amd-ryzen-9-7900-ryzen-7-7700-i-ryzen-5-7600-poznalismy-ceny-i-specyfikacje-chipow-czerwoni-szykuja-atrakcyjna-oferte

identyczna sytuacja z 7600X vs 7600 bez x
jeśli te ceny się potwierdzą to słabo, dopiero z czasem różnica w cenie powinna się zwiększyć.

Generalnie według mnie to nie cena cpu jest problemem (...) i ta premiera nie zmieni kompletnie nic. Dużo ciekawsze będzie Zen4 3d (...)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby seria 7000 działała na AM4 to by większe zainteresowanie było, a tak to składanie platformy od zera, która tania nie jest. Drogie płyty, RAM też droższy, CPU są w miarę wycenione. 

Do tego różnica w wydajności nie jest jakaś kolosalna, lepiej sobie kupić 5800X3D i nie robić kompletnie nic. Oczywiście z ekonomicznego punktu widzenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, blubaju napisał:

Ciekawe jaki IHS będzie na tych Ryzenach  z X3D czy dalej "żeberkowany"  :heu:

Oczywiście że dalej będzie żeberkowany 

Przy okazji zapytam @sonio, jaką płytę na X670E wybrałeś?

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@parcu

 ASUS TUF Gaming X670E-Plus. Miałbyc jakiś fajny mobas na b650, ale te ciekawsze wersje, które sobie wpisałem na listę, nie były zbyt wiele tańsze od tego tufa. Dlatego tylko taka, a nie inna decyzja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test 7600 na PurePC utwierdził mnie w przekonaniu, że jest coś nie halo:

przechwytywanie7yilq.png

Ryzen na szybszych pamięciach i wyżej taktowany jest wolniejszy od swojego poprzednika? 

Sprawdzałem testy w Death Stranding na innych portalach i nie ma tam takiej anomalii.

Edytowane przez baron6b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna nowość, już od lat przekręcają AMD o kilkanaście procent w dół, zarówno procki, a przede wszystkim karty. PurePC to taki Userbenchmark.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Black już się wygadał i w polskich sklepach 70$ to 100 zł :D... odnośnie ceny 7700 względem 7700X. Doić i jeszcze raz doić. Dobrze, że obok mamy Niemcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekać aż staniej, ja tak zrobiłem z 5600, był na premierę za około 1000zł, teraz jest za 650zł średnio, bo ten 7600 to może być fajny CPU. Wiadomo muszą się jeszcze pokazać tańsze płyty na B650 i tańsze Ramy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kartach produktowych na stronie AMD pojawiła się launch date modeli z 3D Cache - 1 kwietnia 2023.

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-9-7900x3d

EDIT. Chyba, że te Amerykańce jak zwykle zapisali datę odwrotnie. I jaki wtedy będzie to data prezentacji na CES. 4 stycznia 2023.

Edytowane przez Radio_Tirana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Radio_Tirana napisał:

EDIT. Chyba, że te Amerykańce jak zwykle zapisali datę odwrotnie. I jaki wtedy będzie to data prezentacji na CES. 4 stycznia 2023.

O to to to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, forfun napisał:

Black już się wygadał i w polskich sklepach 70$ to 100 zł :D... odnośnie ceny 7700 względem 7700X. Doić i jeszcze raz doić. Dobrze, że obok mamy Niemcy.

Nie do końca tak jest. Otóż procki z "X" zdążyły potanieć względem MSRP więc różnica to nie 70$ tylko często 20$.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja rozumiem tak, że ta różnica jest zachowana względem kolejnych obniżek... inaczej ta premiera ma dosłownie zerowy sens, skoro to będzie 100 zł(u nas, bo cen w Niemczech jeszcze nie ma, przed chwilą sprawdziłem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy popatrzeć na 5600 vs 5600x, 5700x vs 5800x.

Ale rozwala mnie to, u Seby 12400f jest szybszy od 7600 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasy Celeronów 300A@600 czy Duronów 600@900 nie wrócą. Teraz bez nitro OC jest raczej homeopatyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej no 1-2% da się wykręcić. Homeopatia to zwykły wał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kalderon napisał:

Ej no 1-2% da się wykręcić. Homeopatia to zwykły wał.

Że wał to oczywiste (ale to już dyskusja do foliarskiego wątku), chodziło mi o przyrost megaherców. Z tym 1-2% to też bym był ostrożny, bo jak ustawisz stały zegar to przy 1-2 core load stracisz znacznie więcej. No i jeszcze pozostaje otwarta dyskusja o sprawdzanie stabilności po OC. Ja zlałem OC, zlałem ciągły monitoring temperatury (zwłaszcza że bieżaca wersja linuksowego kernela nie obsługuje jeszcze dobrze czujników na moim gigusiu), dałem tylko PBO na Enable, ustawiłem RAM i tyle. Kopanie się o parę % kosztem ryzyka utraty stabilności nie ma dla mnie sensu. Te procki już fabrycznie są dociśnięte prawie na maksa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Jenot napisał:

Czasy Celeronów 300A@600 czy Duronów 600@900 nie wrócą. Teraz bez nitro OC jest raczej homeopatyczne.

Kumpel miał C366 zrobiliśmy 566Mhz na nim, grał w Diablo 2 wtedy, zrobił też upgrejt RAM do Diablo 2 specjalnie, z 32MB 100Mhz na 256 133Mhz. :E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Stjepan666 napisał:

Kumpel miał C366 zrobiliśmy 566Mhz na nim, grał w Diablo 2 wtedy, zrobił też upgrejt RAM do Diablo 2 specjalnie, z 32MB 100Mhz na 256 133Mhz. :E

Trochę oftop, ale co tam - Diablo2 na 32MB to się chyba nawet nie uruchamiało.

BTW, do oryginalnego d2 mam dedykowany wypasiony zestaw retro (takie zboczenie na starość): Athlon Slot A 1GHz, 512MB 133 SDRAM, ASUS K7M, Hercules Prophet 4500 (Kyro2) albo VooDoo3 3000, Diamond MX300 (Vortex 2), CTX CRT 19"  (trinitron).

A tak wracając do ryśków bez X, to wygląda to tak, jakby AMD po prostu nie chciało ich sprzedawać. Może za mało ich mają na stanie, żeby ustawiać konkurencyjną do X'ów cenę. Aż się boję, jak w takiej sytuacji wycenią X3D.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego 7600 ładnie wycenili ciekawe ile będzie kosztował 7950X3D. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...