Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Normalne jak mi pokazuje Hwmonitor że max na rdzeniach (gra pubg to rdzenie od 60-78 stopni, a CCD #0 mam max 96 stopni... Pierwsze widzę taka temperaturę, przy czym zawsze mam na CCD #0 większą temperaturę niz na rdzeniach.

PS

Zrobiłem trochę testów i... Sama wieża na procku dobrze odbiera ciepło. Ale ciepło kumuluje się za komputerem (kwestia miejsca w domu) i co mnie bardziej zaskoczyło w tylniej części obudowy. Szczególnie z lewej strony. Tylnie skromne 120mm chyba sobie nie radzi. Więc mam zakres do poprawy. Pierwsze do sprawdzenia są krzywe na płycie. Na poprzedniej na def, były bardziej "agresywne".

Edytowane przez sonio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, sonio napisał:

Normalne jak mi pokazuje Hwmonitor że max na rdzeniach (gra pubg to rdzenie od 60-78 stopni, a CCD #0 mam max 96 stopni... Pierwsze widzę taka temperaturę, przy czym zawsze mam na CCD #0 większą temperaturę niz na rdzeniach.

PS

Zrobiłem trochę testów i... Sama wieża na procku dobrze odbiera ciepło. Ale ciepło kumuluje się za komputerem (kwestia miejsca w domu) i co mnie bardziej zaskoczyło w tylniej części obudowy. Szczególnie z lewej strony. Tylnie skromne 120mm chyba sobie nie radzi. Więc mam zakres do poprawy. Pierwsze do sprawdzenia są krzywe na płycie. Na poprzedniej na def, były bardziej "agresywne".

To ładnie przy giercowaniu hajcuje po 96c :-) ,piszesz że pierwsze widzisz taką temp. czyli co stanęło się nagle ?? czy po prostu wcześniej aż tak tego nie kontrolowałeś ????? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, unadarek napisał:

To ładnie przy giercowaniu hajcuje po 96c :-) ,piszesz że pierwsze widzisz taką temp. czyli co stanęło się nagle ?? czy po prostu wcześniej aż tak tego nie kontrolowałeś ????? 

Wcześniej też patrzyłem i CCD#0 miało po 88 stopni. Ale teraz zauważyłem że wentyl na CPU kręci wyżej (na słuch) i dlatego od razu odpaliłem sprawdzanie temperatury. Ale muszę się przyznać że po pierwsze obudowa była na wylocie gorąca, z tyłu za komputerem to samo (komp chodził bez przerwy kilka godzin, a tam za nim jest zero wentylacji), a do tego żona rozkręciła ogrzewanie do dużych temperatur i takie skutki. 

Wcześniej zawsze włączałem komputer i za nim jak siadałem na 1-2h grania, nie było sauny. Może też miało to wpływ. Skoro nie było problemu to nawet miałem zasłonięty górny wylot powietrza. ??

Teraz już jest odblokowany, więc będziemy sprawdzać.

 

Bardziej chodziło mi o odpowiedź, dlaczego skoro na rdzeniach mam 7x stopni max, to czym jest to ccd#0?

Druga sprawa że kontrolowałem to na hwmonitor, a jak robiłem 2 podejście 5 min gry i zmieniłem na hwinfo to odczyty są wg mnie inne. Rdzenie mają bardziej wyrównane temperatury, a sama częstotliwość widać jak skacze, a w Hwmonitor jakby było to słabo odświeżane.

Gdzieś na forum widziałem żeby właśnie odpuścić sobie Hwmonitor na rzecz hwinfo... Hmm.

Edytowane przez sonio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisałem o wysokiej temperaturze 7700x (choć mam 65W TDP) - wyszło kilka tematów (tylni wentyl po testach podkręciłem, choć i tak jest do wymiany , z dwóch na przodu, jeden zapomniałem podłączyć?) - ostatecznie temperatury spadły - to pechowe CCD#0 po zmianach: max 88 stopni w grze (a wcześniej w przegrzanej obudowie było nawet 96)

Dodatkowo poszło Curve Optimizer. W apce amd sprawdziłem, że proponowana wartość to 30. Taką też ustawiłem w biosie - max temp dla tego samego czujnika spadła do 80. Ale zegary w grze wzrosły średnio + 100-150 Mhz.

Tylko podkreślę że za każdym razem podaje maksymalne temperatury, bo te średnie są niższe.

Nie wiem czy jeszcze coś robić - procesor średnio jak obserowałem kręci teraz zegary 5500-5700 w pubg wg HWmonitor. Jedyne co mi przychodzi to albo wymiana tylniego wentylatora 120mm i dołożenie jakiś po bokach, albo wymiana na lepiej wentylowaną obudowę.

Edytowane przez sonio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię że wymiana wentyla i budy coś da  ;)   ja tak się zastanawiam jak to latem będzie :E  a ponoć ma być gorące :E ,teraz w pokojach 22-24c latem 5-6-7c więcej co z miejsca odbija się na skrzynce ;)

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, sonio napisał:

Wcześniej pisałem o wysokiej temperaturze 7700x (choć mam 65W TDP) - wyszło kilka tematów (tylni wentyl po testach podkręciłem, choć i tak jest do wymiany , z dwóch na przodu, jeden zapomniałem podłączyć?) - ostatecznie temperatury spadły - to pechowe CCD#0 po zmianach: max 88 stopni w grze (a wcześniej w przegrzanej obudowie było nawet 96)

Dodatkowo poszło Curve Optimizer. W apce amd sprawdziłem, że proponowana wartość to 30. Taką też ustawiłem w biosie - max temp dla tego samego czujnika spadła do 80. Ale zegary w grze wzrosły średnio + 100-150 Mhz.

Tylko podkreślę że za każdym razem podaje maksymalne temperatury, bo te średnie są niższe.

Nie wiem czy jeszcze coś robić - procesor średnio jak obserowałem kręci teraz zegary 5500-5700 w pubg wg HWmonitor. Jedyne co mi przychodzi to albo wymiana tylniego wentylatora 120mm i dołożenie jakiś po bokach, albo wymiana na lepiej wentylowaną obudowę.

Skręć go do wartości jak zwykły 7700 bez "X".

5 minut temu, unadarek napisał:

Wątpię że wymiana wentyla i budy coś da  ;) 

Jak nie zasymuluje sobie procesora do pewnych wartości to nie będzie wiedział czy warto zmieniać obudowę czy nie. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tam da, bo ten tylni zamiast wyciągać powietrze to część wyrzuca na boki. Na przodzie mam dwa tanie BQ i one nic takiego nie robią. Przepływ jest normalny. A ten tylni jakiś dziwny. Kręci się też nisko. Po podkręceniu cos tam wyciąga w sumie. Ale i tak w obudowie nie jest zbytnio ciekawie. Teraz się nagrzewa drugi bok. Czyli albo doładuje tam więcej wentylatorów (bok, góra, dół) albo wymienię obudowe. I chyba tak zrobię-bo jak zainstaluje dodatkowe wentylatory to okuje tym samym możliwość demontażu szybkiego siatek przeciwkurzowych. Ehhh 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, TheMr. napisał:

Skręć go do wartości jak zwykły 7700 bez "X".

Jak nie zasymuluje sobie procesora do pewnych wartości to nie będzie wiedział czy warto zmieniać obudowę czy nie. 

Ano racja,racja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, jak sobie obudowa nie radzi ze skręconym ryzenem, to co będzie jak wsadzę coś pokroju radeona 7900xt czy GF 4070ti/4080? Zmiany muszą nastąpić. 

A co do pokoju - to testowałem komputer przy temperaturze 26-27 stopni otoczenia. Latem mam mniej - bo klima jest niedaleko. Więc spokojnie?

Edytowane przez sonio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek, wraz z premierą nowych x3d Igor's Lab rusza z nową procedurą testową CPU. Nowe gry, rtx 4090 zamiast radka rx 6950. Najlepsze testy w sieci (czasami jedyne warte czytania) będą jeszcze lepsze. Co prawda rtx mają, uśredniając, wyższą niż amd wariancję następujących klatek, ale fajnie będzie w końcu zobaczyć to na testach cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra - w sumie to ja nie wiem czy ten HWmonitor pokazuje dobrze - czy wierzycie że mój procesor przy maksymalnej temperaturze na układzie 84 stopnie i przy maksymalnej temperaturze na rdzeniach 71,4 stopnia zrobił 6000Mhz na wszystkich rdzeniach? ?

Jakim sposobem mogę ustawić maksymalny zegar turbo w ryzenie? Bo temperatury w trakcie gry średnie to 65 stopni, a te wzrosty są praktycznie niezauważalne. Nie widać ich po aktualnym stanie odczytów.

Edytowane przez sonio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sonio napisał:

Dobra - w sumie to ja nie wiem czy ten HWmonitor pokazuje dobrze - czy wierzycie że mój procesor przy maksymalnej temperaturze na układzie 84 stopnie i przy maksymalnej temperaturze na rdzeniach 71,4 stopnia zrobił 6000Mhz na wszystkich rdzeniach? ?

 

Clock stretching?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, sonio napisał:

Dobra - w sumie to ja nie wiem czy ten HWmonitor pokazuje dobrze - czy wierzycie że mój procesor przy maksymalnej temperaturze na układzie 84 stopnie i przy maksymalnej temperaturze na rdzeniach 71,4 stopnia zrobił 6000Mhz na wszystkich rdzeniach? ?

Jakim sposobem mogę ustawić maksymalny zegar turbo w ryzenie? Bo temperatury w trakcie gry średnie to 65 stopni, a te wzrosty są praktycznie niezauważalne. Nie widać ich po aktualnym stanie odczytów.

A jaki jest efektywny zegar w hwinfo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Raidenorius napisał:

A jaki jest efektywny zegar w hwinfo?

Tzn.? Jak miałem curve o.  - 30 to na rdzeniach miałem 5,5 GHz, a maks. Był 5,6ghz. Po czym nie skończyłem grać, bo dostałem czarny ekran (odpalałem w tle po 2 programy do testów temperatur co kilka minut w innej konfiguracji -pisalo żeby tego nie robić bo może kompa zawiesic. Więc w sumie nie jestem pewny czy wartość 30 jest za duża, czy to winna moich eksperymentów). Dla pewności zmieniłem na 20 i zegara średni 5,5 GHz na rdzeniach (aktualny), ale maks właśnie wskoczył na dokładnie 6040 i 5960 - losowe 4 rdzenie miały wyższa wartość, a pozostałe tą niższą.

 

Ja jestem zielony w tych całych ryzenach. Poprzednio miałem Intela 6 gen, więc tam było napięcie, mnożnik. Łatwiejsze to było xD

Edytowane przez sonio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, żebyś w HW info popatrzy na efektywny zegar, bo inny odczyt (np. Z hw monitor) może być mylący 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Spróbuję się przyjrzeć na spokojnie jak to wygląda w hwinfo (jakoś mój mózg nie wyłapał że pisałeś o innym programie) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigus dzis wydal dwa poprawione biosy, ale dziwne ze pakuja nowe poprawki do dwoch biosow, starszy i nowszy ?

Brak opisu.

@Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Phoenix. napisał:

Gigus dzis wydal dwa poprawione biosy, ale dziwne ze pakuja nowe poprawki do dwoch biosow, starszy i nowszy ?

Brak opisu.

@Jenot

Jutro wrzucę, zobaczę co tam nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Phoenix. napisał:

Gigus dzis wydal dwa poprawione biosy, ale dziwne ze pakuja nowe poprawki do dwoch biosow, starszy i nowszy ?

Brak opisu.

@Jenot

BTW, instalowałeś? Jeśli tak, to normalnie z menu? Bo w pdfie dołączonym do biosu piszą, żeby instalować skryptem z UEFI shella.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Jenot napisał:

BTW, instalowałeś? Jeśli tak, to normalnie z menu? Bo w pdfie dołączonym do biosu piszą, żeby instalować skryptem z UEFI shella.

Tak wgralem normalnie z poziomu bios ;)  Moze przestanie teraz gubic dysk i sieciwke jak to mialo miejsce na poprzednim bios od czasu do czasu.

Ciekawe dlaczego tak polecaja ?? Wgrało mi normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja miałem jazdę z upgradem. Przez BIOS nie poszło (wybór pliku, każe zrestartować, po restarcie black screen, po wyłączeniu/włączeniu z palca - stary BIOS), zgodnie z instrukcją (czyli z UEFI-Shell to samo), próbowałem z monitorem wpiętym przez USB-C (domyślnie), przez DP, przez HDMI do integry. Został QFlash Plus - za pierwszym razem nie poszło - dioda pomigała wolno, potem zaczęła szybko i tak jej zostało na pół godziny, po resecie komp nie wstał. Za drugim razem przeszło i jest nowy BIOS. Wszystko działa, pojawiła się ciekawa opcja w głównym menu - "Performance bung", Opis na fotce poniżej.

Xi5D79MAbPoMDFc?x=1856&y=928&a=true&file

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja z limitami temp. ??? w zależności od limitu ustawionej temp. rdzenie będą bostować do iluś tam ustalonych  mhz do danej temp.  ?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...