Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

5.3ghz 1.25v robil, ale ring nisko z tego co kojarzę:). 

Jakby się cofnął do grudnia 21 to w dziale o 12gen by znalazl wyniki testów stabilności :). Ale też trzeba mieć na uwadze, że 5900x był nie byle sztuką, testowałem albo na 4.85/4.8 albo na 4.9/4.85ghz, to nie w kij dmuchał takty, a 5900x z każdym 100mhz zyskuje więcej niż r5/7. Większość testów w necie to 4.6ghz, bo tyle zazwyczaj one robią. Platinum sample oba ccx można uznać raczej, miał wynik top15 na świecie w 3dsmarkach, ale odrzucając wyniki na ciekłym azocie, to pewnie top5 by miał :)

Edytowane przez novi
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5.3 all core to masz szybciej od 13600k stock więc już nic nie kumam :szczerbaty: ten 5900X to jakaś diamentowa sztuka czy jaki pieron ;)

pamiętaj, że alder i raptor to ten sam IPC różnica jest tylko w energetyce i jakości IMC

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kamyk155 napisał:

I jazda.....posty się nabijają - respekt na forum jest.

Był tu kiedyś taki jeden co myślał w podobny sposób :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, novi napisał:

ring nisko z tego co kojarzę

Ring to wszystkie Aldery robiły nisko z włączonymi E-cojones. Raptor tutaj wyraźną poprawę wprowadza i to też trochę podnosi wydajność w grach (nie tylko zegary rdzeni).

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to Asus też ma promocję na cashback za zakup płyt z serii TUF. JAkby ktoś chciał np. X670e to Asus TUF GAMING X670E-PLUS z Moreli by wyszedł za 1315zł.

ASUS Promotion

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, kadajo napisał:

Był tu kiedyś taki jeden co myślał w podobny sposób :E

Czy Ty wspominasz o sam wiesz kim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Indeed...
BTW czy wy możecie po prostu kupić sprzęt i go używać z przeznaczeniem a nie próbować łamać prawa fizyki. :E
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, galakty napisał:

Ciekawe czy się powtórzy sytuacja z pierwszych AM4, gdzie Zen2 gnoił Zen/Zen+... Bo jeśli tak, to przeczekanie ma sens i taki 8600X może mieć wyniki zbliżone do 7800X3D, albo i lepiej. 

Tylko to wróżenie z fusów, do tego testy i recenzje są dziwne jak ktoś już pisał. Ciężko wysnuć jakieś wnioski patrząc na średnią wydajność i każda strona ma nieco inne wyniki.

Ja tam zostaję na 5800X3D do czasu Zen 5, wydajności mam aż nadto, ceny płyt i DDR5 spadną do tego czasu.

Oczywiście ze powtórzy i zen5 pozamiata zwykły zen4 i myśle, ze będzie wydajniejszy od 3D. Akurat w zen5 maja być ponoć bardzo duze zmiany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, kadajo napisał:

Był tu kiedyś taki jeden co myślał w podobny sposób :E

Założyłem tutaj konto, aby dyskutować na temat ewentualnych problemów i porad co do procesorów X3D. 99% problemów rozwiązałem z pomocą wyszukiwania w google, bo tutaj nikt nie ma X3D, ale każdy coś ma do opowiedzenia, najczęściej - trzeba było nie brać AMD tylko intela.

Wcześniej pisałem na "znanym" benchmarku i tam nic się nie dowiedziałem, a wręcz przyjąłem gówno-burzę na klatę, bo czepiałem się szczegółów i patrzałem zbyt przyszłościowo (pytałem o pcie 5.0, linie, sloty, złącza, dzielenie linii itp)

Tutaj jest podobnie - nikt nie ma X3D, ale posiada wiedzę wręcz kosmiczną, a ja nadal żyję w błędzie już mając go w kompie.

7950X3D - nie warto, lepsze CL ramu - nie warto, EXPO - nie warto, szybszy zegar ramu - nie warto. Nic nie warto.

Później wchodzi ktoś na forum, kupuje pakiet biedę i za chwile założy temat - dlaczego mam słabsze wyniki niż na licznych recenzjach.

Dopłaciłem do ramu CL30 - źle, porównałem wyniki i średnio 4% szybciej niż na CL32/36 - złe testy masz chyba. Podbiłem szybkość o 200MHz - źle bo nic to nie daje.

Odpalam porównywarkę 3DMarków i porównuję SIDE BY SIDE oba wyniki - wychodzi od 0,7 do 6,9% szybciej (częściowe testy) - chyba żeś na głowę upadł - wyniki złe to 1%.

Nikt nie twierdzi, że szybszy ram czy z niższym CL sprawi cuda w każdym teście czy grze. W jednym faktycznie będzie 1% na plus, ale czy to jest powód do gadania, że lepiej kupić wolniejszy ram ?

W innym teście będzie 8% może więcej i co ? Zaraz będzie hasło - za 8% wydajności nie dopłacę XXX zł ? Ja dopłaciłem aż 300zł i jestem zadowolony.

Jak ktoś nie ma chęci wydawania kasy to można mu zaproponować - kup przykładowo ram CL32/36 jak zależy ci na każdym groszu, a jak masz kilka stówek więcej to weź CL30.

Przecież to takie oczywiste - zero presji, zero przymusu. Wystarczy dodać - stracisz max 5% wydajności, a w grach może tego nawet nie odczujesz bo to będzie 2-3-4-5fps.....

A tutaj zaraz "mędrcy ze wschodu" - na łeb upadłeś - bierz CL32 albo CL36.

Najbardziej podobało mi się pisanie, że CL nic nie daje więc lepiej tańszy ram, a po chwili.....podbijesz latency, ustawisz ręcznie i będzie szybciej.

Czyli jednak będzie ? Czy jednak nie będzie ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naucz się ignorować pewne posty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dla odmiany mam pytanie do praktyków od 7950X

Ile schodzicie bezpiecznie UV na offsecie z napięcia dla rdzeni - nie interesuje mnie podkręcanie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, kadajo napisał:

Naucz się ignorować pewne posty ;)

Muszę niektóre ignorować bo sprzęt już zakupiony, a ja jestem zadowolony z każdej dopłaconej złotówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ramem jestem i tak za ręcznym ustawieniem, da to większego kopa niż najlepsze expo/xmp . Niestety w ddr5 nie wiem, które timingi wpływają na wydajność w grach, benchmarki to jedno, ale powinno się porównywać na podstawie benchmarków gier, żeby wyciągnąć jakieś wnioski. Można wziąć tanio używany ram na hynixie/Samsungu i osiągnąć większą wydajność niż na Expo 6000cl30, ale wiadomo, że oc nieraz to godziny grzebania, Expo zapewne działa od strzała. Ale biorąc te parę godzin, z perspektywy użytkowania sprzętu przez dłuższy czas to jest nic. Ja raz przysiadam, rzeźbie,  zostawiam. 

Niestety z790 od gigabyte nie ułatwia, to taka mała dziewczynka z foszkiem, aczkolwiek da się zrobić solidne oc ram. Podchodziłem parę razy do tematu, bo albo płyta nie chciała bootowac, albo miałem błędy w testach stabilności. Znalezienie stabilności zajęło mi około 5h, teraz mam ustawione, wydajność się zgadza i tak zostaję. Kolejna zabawa dopiero po zmianie ramu, będę bral adie, tylko dlatego żeby odciążyć imc i zejść z napięciami od imc, adie na to pozwala. Mdie to takie bdie ddr4 dla kontrolera. 

W amd podobno oc ram jest prostsze niż na intelu, ale nie miałem w łapkach am5 (płyty, bo silnik minarelli tak :E ), więc niestety dużo nie wniosę do tematu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7950X3D jest świetnym procesorem. Tylko drogim. No i często jak ktoś kupił wcześniej zwykłego 7950X to żal D ściska.

Bo kłopot jest taki, że dzisiaj jak ktoś chce kupić to weźmie 3D zamiast zwykłego i komu to odsprzedać.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to też rozwaliło jak szanowany user forum zaczął pisać o timingach cl itd więc wrzuciłem kilka linków żeby podpowiedział, które ramy wybrać. Dostałem odpowiedź "bierz najtańsze". Brak słów.. Niektórzy myślą, ze każdy ma czas, wiedzę i chęci żeby grzebać w ramie x godzin, a czasami okaże się że i tak coś nie do końca stabilne...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę problemu, wejść na jakieś forum/test, podglądnąć timingi dla danych kości, przepisać, puścić test stabilności, nie jest stabilnie, znaleźć drugi luźniejszy nastaw, przepisać i pewnie będzie banglac. W moim przypadku problemem jest trfc, które nie lata jak na mdie, ale jak na adie. Kosci mam 1000% mdie. Dlatego było ciężko ustabilizować, ale luzując trfc jest stabilnie. Mam jeśli dobrze pamiętam 480/340 teraz . 

Zabawa się dopiero zaczyna, gdy płyta ma fochy, lub jak na intelu, chcesz cisnąć 7000mhz na ramie, wtedy trzeba przysiąść i poświęcić trochę czasu, żeby te "ostatnie soki" wycisnąć. Przy 6000mhz na dziś dzień, podejrzewam nie powinno być problemu z szybkim dostrojeniem pamięci. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, darkmartin napisał:

7950X3D jest świetnym procesorem. Tylko drogim. No i często jak ktoś kupił wcześniej zwykłego 7950X to żal D ściska.

A jaki świetny jest tani :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat jestem likiem w tym temacie i przeszedłem nie zły bój z viper steel 4400. Dwa tygodnie po pracy ustawiałem ramy bo płyta aorusa miała focha + niewiedza i testy które też nie trwają 5 minut.

9 minut temu, novi napisał:

puścić test stabilności,

Test przejdzie , a w grach sypnie.. 

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kamyk155 napisał:

To forum jest niereformowalne

Proszę Cię,nie uprawiaj takiej retoryki o nas jaka jest na innych forach komputerowych. Nie jesteśmy tacy jak na tych innych forach komputerowych piszą o naszym forum,poza może kilkoma osobami.

52 minuty temu, kadajo napisał:

Był tu kiedyś taki jeden co myślał w podobny sposób :E

 

40 minut temu, joloxx9 napisał:

Czy Ty wspominasz o sam wiesz kim?

Słuchajcie,ten Pan zanim dostał tutaj tego ostatecznego bana,to potem zaczął się pojawiać w wielu innych miejscach,w tym także na takim jednym miejscu,gdzie w miarę regularnie wpadam i komentuję,bez problemu jego odszyfrowałem i zarazem także zdemaskowałem :E. Jego z kolei odpowiedź to było wręcz mistrzostwo świata i okolic 8:E. Kto chce,to bez problemu znajdzie to miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, karsone napisał:

Test przejdzie , a w grach sypnie.. 

Pierwsze słyszę, jeśli nie masz trfc na granicy stabilności (test przejdzie, gra wyleci) to nie ma możliwości. Ale też, trzeba brać poprawkę, że podczas gry, dodatkowo karta podgrzewa ram, a za ciepły ram będzie wywalał, koło się zamyka. Na ddr5 mam 3* więcej podczas grania w NFS heat niż w tm5, osiągam okolice 45* podczas dłuższej rozgrywki, co dla jakichś wybrednych kości może być już równoważne z utratą stabilności. Ddr5 testuje za pomocą tm5 preset anta777 extreme + ycruncher . 

Jeśli miałeś Intela i gigabyte, to niestety ale tam fochy były już od z370, dopiero z690/z790 jest mniej fochowata, ale nadal jest. Nie są to płyty raczej dla początkujących, co chcą rzeźbić ram. 

Edytowane przez novi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, karsone napisał:

Test przejdzie , a w grach sypnie.. 

Pomyliło Ci się coś.

Mówimy o RAM, nie CPU. Nic tak nie dociśnie RAMu jak TM5 z odpowiednim presetem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, novi napisał:

Jeśli miałeś Intela i gigabyte,

Dokładnie takie połączenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, galakty napisał:

Pomyliło Ci się coś.

Mówimy o RAM, nie CPU. Nic tak nie dociśnie RAMu jak TM5 z odpowiednim presetem.

Jak komus sypie się gra po dobrze ustawionym ram i testach to trzeba poprawić cpu. Nigdy ale to nigdy po żadnej anta777 nie wywaliło mi niczego wraz z dobrze ustawionym cpu i napięciami. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to niestety, zapewne straciłeś chęci na zabawę z ramem z takim połączeniem, z690 gaming x d4 grzebałem 2 tygodnie, i wyszło, że któreś napięcie trzeba było dać niżej,  bo płyta po prostu nie bootowala, jak było za wysoko. Wpadłem na to przy pomocy forumowych speców, jak już to ogarnąłem to 4000mhz cl15 wstawało od kopa na 2x16gb bdie.

Z390 to był jeszcze większy koszmar, bo dualbios nie pomagał a wręcz wszystko psuł, nie wiadomo było czy po fail starcie, płyta wstaje z biosu zapasowego czy z głównego. Na z390 sam się poddałem, nie miałem siły z tą płytą. 

Z am5 jest łatwiej, z tego co się dowiedziałem tu i uwdzie. Chyba nawet @Phoenix. Ma manual ustawiony ram, wiec może coś przybliżyć z czym sie to je. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, karsone napisał:

Ja akurat jestem likiem w tym temacie i przeszedłem nie zły bój z viper steel 4400. Dwa tygodnie po pracy ustawiałem ramy bo płyta aorusa miała focha + niewiedza i testy które też nie trwają 5 minut.

Test przejdzie , a w grach sypnie.. 

Ano niestety tak jest. Może działać kilka dni bez problemów i nagle się wysypie.
Testy przejdzie ale coś się bedzie działo od czasu do czasu.
Nie wiem jak ddr5 ale ostrzenie timingów na ddr4 to długie godziny albo nawet dni zabawy.
Ja już to olałem widząc, że zyski są śmieszne. Albo kupić lepsze pamięci kilka zł drożej i ustawić profil albo odpuścić max ostrzenie.
Jak ktoś lubi te zabawy to spoko ale mnie już to nie jara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...