Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Phoenix. napisał:

W x-kom do dziś nie idzie kupić 7950X3D, a to hit sprzedażowy nie jest wiec czuje, ze z 7800X3D może być ciężko. 

początkowo może nie być nawet w oficjalnej dystrybucji w PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to gdybanie czy gdzieś było takie info?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ronson śmiało możesz pisać PM, producent ze mnie żaden ale od tej strony akurat przerabiam temat długo
 

1 godzinę temu, Ogider napisał:

początkowo może nie być nawet w oficjalnej dystrybucji w PL

Liczę, że nie masz racji. No ale patrząc na dostępność 7950X3D to różnie może być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, RozQ napisał:

to gdybanie czy gdzieś było takie info?

kategoria plotki. Gdzieś słyszałem ale nie mam potierdzenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiera 7800x3d za 2 dni? Sklepowa też w tym terminie? Jeśli tak to już ktoś kto ma podgląd na duże hurtownie powinien zobaczyć czy mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Enhanced Mode Boost 3

Niech zgadnę, kolejna barwna nazwa na Curve Optimizer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




edit: Tu było pytanie, ale Kabaszo już wyjaśnił. Trzeba było wyłączyć drugi filmik w tle i posłuchać zamiast zadawać głupie pytanie, sorry :D

Płyta wypada całkiem fajnie jak na budżetowy zestaw oparty o 7800X3D. Zakładając, że sekcja zasilania sobie poradzi, ale wygląda na to, że tak.

 

 

 

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedział przecież. Różnica wynika z timingow pamięci, które ustawia płyta.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znajdę na szybko ale czytałem wątek na Reddit, że jedna z płyt Gb ustawiała z automatu na tyle ciasne timingi, że na ustawieniech auto waliło bsodami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spostrzeżenia po 3 miesiącach używania beta testów platformy AM5...

BIOS F3c (najnowsza wersja jaka była w momencie zakupu, pod koniec grudnia):
Czasami crashe aplikacji, co jakiś czas problemy z uruchomieniem Windows wyglądające na problem z kartą graficzną (opisywałem wcześniej w wątku)

BIOS F4b (od 13 marca):
Raz na ~tydzień Windows się wysypywał przy starcie.

BIOS F4 (27 marzec, przez 10 minut):
Po wybraniu profilu EXPO 1 (6000 MHz) lub EXPO 2 (5600 MHz) komputer nie wstawał... po 10 minutach kombinowania stwierdziłem że wgram jednak tę nowszą wersje BIOS co wyszła dzień później...

BIOS F5a (od 27 marca):
Totalnie losowo, zazwyczaj przy przeglądaniu internetu system stopniowo przestaje reagować - mogę przełączać okienka aplikacji i włączyć menadżer zadań, gdzie jedyne co się rzuca w oczy to że zużycie cpu wynosi 10%, ale nie używa go żadna z aplikacji. Po jakiś 30 sekundach takiego stanu komputer się samoczynnie restartuje. Jedyny log z tego w Windows to Kernel Power. Do tej pory wystąpiło to dwa razy.

obraz.png.3c9a7386d13ecc8134b30501d645135b.png

Specyfikacja komputera:
Ryzen 7700X
Płyta: Gigabyte B650 GAMING X AX rev. 1.1
Pamięci: Kingston FURY 2x16GB 6000MHz CL36 (KF560C36BBEK2-32, są na liście QVL i przechodzą pełen cykl Memtest86 na profilu EXPO)

Ustawienia BIOS: Optimized defaults + tryb ECO 65W + włączone EXPO 1 (6000 MHz) + Memory Context Restore na Enabled (za wyjątkiem ostatniego BIOS, gdzie zostawiłem na domyślnym Auto).

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że na asrocku takich cudów nie będzie :E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, RozQ napisał:

Nie znajdę na szybko ale czytałem wątek na Reddit, że jedna z płyt Gb ustawiała z automatu na tyle ciasne timingi, że na ustawieniech auto waliło bsodami

Gigabyte na z790 też ustawia bardzo ciasne timingi 2 i 3 rzędu na auto, można się pomylić czy to manual oc czy jednak auto. I też niekoniecznie bywa to stabilne :). Więc najlepiej ustawić timingi ręcznie, podglądnąć jakiś nie za ciasny nastaw na start i przepisać (zgodnie z koscmi w posiadanym ramie). U nas na forum jest mega bieda z timingami pod ddr5, trzeba raczej wychylić się poza Pl fora.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, RozQ napisał:

Nie znajdę na szybko ale czytałem wątek na Reddit, że jedna z płyt Gb ustawiała z automatu na tyle ciasne timingi, że na ustawieniech auto waliło bsodami

Tak ale trzeba wlaczyc do tego opcje niska latencja i wysoka przepustowosc. To nie dziala od tak ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MassTA dlatego właśnie czekam z zakupem płyty, żeby mniej więcej w tym samym czasie mieć cepa płytę i ramy - wytestuje to przez 14 dni ostro i jak się będą działy takie cyrki to poleci wszystko na zwrot

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Phoenix. napisał:

Tak ale trzeba wlaczyc do tego opcje niska latencja i wysoka przepustowosc. To nie dziala od tak ;)

Jesteś pewien ? :) bez włączonej mam już odjazd z timingami, z włączonymi obiema opcjami, płyta nie wstaje z paroma kompletami modułów :E . Niska latencję jeszcze odpalę, ale jest mega ostro. Na amd podejrzewam że gigaszit obrał podobna drogę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, novi napisał:

Jesteś pewien ? :) bez włączonej mam już odjazd z timingami, z włączonymi obiema opcjami, płyta nie wstaje z paroma kompletami modułów :E . Niska latencję jeszcze odpalę, ale jest mega ostro. Na amd podejrzewam że gigaszit obrał podobna drogę. 

Jestem pewien bo pisze o Zenie ktorego nie masz ?  I tak jak wspomnialem sa 2 opcje takie "auto oc" do timingow, jak je wlacze to zbija latencje i podnosi wyniki jak po OC manualnym ;)  Nie pamietam juz ale byc moze wlaczaja sie one razem z xmp/expo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodali opcję która w teorii jest świetna a w praktyce robi więcej szkody niż pożytku :E

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, fakeeus napisał:

@MassTA dlatego właśnie czekam z zakupem płyty, żeby mniej więcej w tym samym czasie mieć cepa płytę i ramy - wytestuje to przez 14 dni ostro i jak się będą działy takie cyrki to poleci wszystko na zwrot

 

Dokladnie robie to samo. Wrecz chyba zamowie Asrocka  i MSI Tomahawka obie x670e dla pewnosci, zeby nie wysadzic calej platformy przez problemy mobasa. 

W Kanadzie pierwsze listingi za ±490$ , wiec zaczyna sie niefajnie. 

https://wccftech.com/amd-ryzen-7-7800x3d-3d-v-cache-cpu-listed-for-659-99-by-best-buy-canada/

Edytowane przez Falki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Falki napisał:

 

Dokladnie robie to samo. Wrecz chyba zamowie Asrocka  i MSI Tomahawka obie x670e dla pewnosci, zeby nie wysadzic calej platformy przez problemy mobasa. 

Jest gdzieś w ogóle ten tomahawk w Polsce? Bierz Asrocka na B650E, różnicę w cenie dołożysz do 64GB ram :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Peter06 napisał:

Jest gdzieś w ogóle ten tomahawk w Polsce? Bierz Asrocka na B650E, różnicę w cenie dołożysz do 64GB ram :szczerbaty:

Ja mieszkam w UK. Amazon sciaga z US i mam cala palete mobasow do wyboru do koloru. Wiekszosc ludzi sugeruje brac X670e zamiast B650E. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Falki napisał:

Ja mieszkam w UK. Amazon sciaga z US i mam cala palete mobasow do wyboru do koloru. Wiekszosc ludzi sugeruje brac X670e zamiast B650E. 

Większość ludzi sugeruje brać płyty na 8 warstwowym PCB z lanem realteka, wifi AX210 Intela i realtekiem ALC1200/1220 i unikać płyty Asusa, bo taka kombinacja daje najmniej problemów. W każdym razie X670E to połączone mostkiem 2 chipsety B650 z PCie 5.0 dla gpu(co też masz B650E) co się przekłada na obsługę większej ilości portów usb oraz sata, to tyle. Osobiście za X670E bym nie przepłacił. W sumie Taichi B650E, Taichi X670E i asusy od X670E-F w górę mają zewnętrzny generator bclk jakbyś chciał wycisnąć max z 7800X3D czy 7950X3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, novi napisał:

Jesteś pewien ? :) bez włączonej mam już odjazd z timingami, z włączonymi obiema opcjami, płyta nie wstaje z paroma kompletami modułów :E . Niska latencję jeszcze odpalę, ale jest mega ostro. Na amd podejrzewam że gigaszit obrał podobna drogę. 

Włączenie tych dwóch opcji u mnie powoduje ustawienie dalszych timingów na granicy stabilności, wystarczy lekko "trącić" napięcie, żeby było rock stable. Ale, umówmy się, te opcje, podobnie jak manualne ustawianie timingów, nie są dla zwykłych userów, i narzekanie tu, na pclabie, że te opcje powodują niestabilność, to jak narzekanie na forum autotuningu, że nowy sportowy wydech głośno pierdzi.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Peter06 napisał:

Większość ludzi sugeruje brać płyty na 8 warstwowym PCB z lanem realteka, wifi AX210 Intela i realtekiem ALC1200/1220 i unikać płyty Asusa, bo taka kombinacja daje najmniej problemów. W każdym razie X670E to połączone mostkiem 2 chipsety B650 z PCie 5.0 dla gpu(co też masz B650E) co się przekłada na obsługę większej ilości portów usb oraz sata, to tyle. Osobiście za X670E bym nie przepłacił. W sumie Taichi B650E, Taichi X670E i asusy od X670E-F w górę mają zewnętrzny generator bclk jakbyś chciał wycisnąć max z 7800X3D czy 7950X3D.

Taichi to juz odlot w strone 500£ za mobo. 
 

Tomahawk i Steel Legend sa za 316£ i 350£ obie x670e. Steel Legend B650e 277£. Kwestia tego, czy warto doplacac do X kosztem 50-75£?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Peter06 napisał:

Bierz Asrocka na B650E, różnicę w cenie dołożysz do 64GB ram :szczerbaty:

Tylko 64? Proponuję 128 od razu niech weźmie... Pokaż jaka jest różnica między x670e steel legend i porządnym b650e. 200-300 zł? Może nawet mniej...

26 minut temu, Falki napisał:

Kwestia tego, czy warto doplacac do X kosztem 50-75£?

Przecież było pisane jakie są różnice. Mamy Ci pisać co dla Ciebie będzie lepsze? :)

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...