Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Nie chwaląc ajemde bo sztosunek :szczerbaty: do tej firemki mam odpowiedni :thumb: ale  odkąd mam  czyli gdzies od stycznia-lutego zero problemów  najpierw na płycie asrock b650 pg lightning   teraz na asrock b650 livemixer ogólnie to praktycznie te same mobasy  i wszystko śmiga  nawet na pierwszych biosach działało dobrze ,pamieci czy to na jednym czy na drugim mobasie  ustawione byly na 5600mhz i działało od strzała , będę tak gadał to zaraz złośliwość rzeczy martwych się zemści :P  ale nie widzialem na tej platformie żadnych niebieskich ekranów ani błędów krytycznych :-)  i nie czarować tam bo fajnie żeby tak zostało  :szczerbaty: W necie zbytnio nie ma  jakiś krzyków że coś nie bangla no prócz jednostkowych przypadków dragaon fire  więc co wy tam tworzycie że nie działa :szczerbaty:

Edytowane przez unadarek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bo Asrocki sa w tym momencie o wiele lepsze niz Asusy jesli chodzi o biosy. Problem jest glownie softwarowy, bo skoro recznie da sie dojsc do tego zeby bylo stabilne tzn ze cos jest nie tak od strony ustawien ustalonych przez Inzynierow Asusa. Zreszta na Reddicie sa tony ludzi, ktorzy zadnych problemow nie maja do przypadkow spalenia podzespolow przy odpaleniu ;) I komu tutaj teraz wierzyc ;)

Edytowane przez Karas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Czolgista778 napisał:

AMD tak ma ze wypuszczaja niedrobione platformy a uzytkownicy zrobia betatesty za nich. Ile miesiecy zajelo im ogarniecie magistrali PCI-E i bledow WHEA na AM4? Pod koniec zywota AM4 bylo juz dosc dobrze ogarniete, weszlo AM5 i znowu ta sama spiewka - moze pod koniec roku cos sie poprawi.

U mnie EXPO 6000C30 bylo od strzala stabilne, procesor raptem 82-83*C w Cinebenchu, szedl jak brzytwa ale co z tego jak po 2 dniach padl.

Teraz mam w zamian 13700K czyli 270W i 100*C w Cine R23...

Tak się uparłeś na tego ASUSa to masz. Śpiewane wszędzie gdzie się da, że ASUS dał dupy całkowicie z AM5 a Ty mimo wszystko wziąłeś Strixa. Jestem ostatni do bronienia firm ale Ty sam się prosiłeś o problemy i obwiniasz bardziej AMD niż ASUSa którego powinieneś winić.
Błędy WHEA na AM5? Gdzie nie patrzyłem to ludzie z płytami ASUSa się na nie skarżą. Spalone cepy? Oczywiście najwięcej ASUS.
Twój wybór? ASUS :) To samo ten B760 Strix, w tej cenie masz dobre Z690 a po lekkiej dopłacie Z790 Gigabyte.
Miałem 13700K na Z790 Aorus Elite AX i po leciutkim UV 170W w Cinebenchu, na stocku niedużo ponad 200W. Także ASUS zdjął calkowicie limity i ciekawe jakie napięcie Ci tam wrzuca, że tyle poboru i taka temperatura
Upieraj się dalej na felerną firmę i później narzekaj na wszystkich innych tylko nie na faktycznego winnego :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Karas napisał:

Bo Asrocki sa w tym momencie o wiele lepsze niz Asusy jesli chodzi o biosy. Problem jest glownie softwarowy, bo skoro recznie da sie dojsc do tego zeby bylo stabilne tzn ze cos jest nie tak od strony ustawien ustalonych przez Inzynierow Asusa. Zreszta na Reddicie sa tony ludzi, ktorzy zadnych problemow nie maja do przypadkow spalenia podzespolow przy odpaleniu ;) I komu tutaj teraz wierzyc ;)

Asrock robi fajne i dobrze(część modeli) wycenione płyty pod AM5. Natomiast BIOS akurat to jest słabość tego producenta. Masz mnóstwo ustawień, które zwyczajnie nie robią nic, tylko Ty tego nie wiesz póki nie sprawdzisz. Zwyczajnie przeniesione z najwyższego modelu do kolejnych, które nie ma fizycznie możliwości skorzystania z tych opcji. Przykładowo najtańsza płyta Asrock pod AM5 na B650 posiada w BIOS ustawienia dla ELCK...i byłoby to super tylko....na płycie fizycznie go nie ma. Tak samo w ustawieniach pamięci są opcje kompletnie z czapy, które w ogóle nie mają sensu itd.... Pomijam UI, bo to kwestia indywidualna, choć większość jest zgodna, że jest już dość mocne archaiczne.

Pomimo tego, Asrock tak jak napisałem wcześniej ma naprawdę dobry wybór i ceny pod AM5. Asus... lepiej zapomnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karas

Na jakim biosie siedzisz? U mnie jest 1409 i pamięci mam na 6400. Problemy też miałem z ustawieniem wszystkiego. U mnie teraz lata PBO/co na +200/-30. Poszło nawet na -40, time spy przeleciał z najlepszym wynikiem, szkoda że jednorazowo 😛

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
21 minut temu, kellhus77 napisał:

@Karas

Na jakim biosie siedzisz? U mnie jest 1409 i pamięci mam na 6400. Problemy też miałem z ustawieniem wszystkiego. U mnie teraz lata PBO/co na +200/-30. Poszło nawet na -40, time spy przeleciał z najlepszym wynikiem, szkoda że jednorazowo 😛

1413. Jak dostalem czesci tydzien temu to siedzial tam BIOS z Pazdziernika, wiec wgralem od razu 1616 czyli najnowszy, ale po 3 dniach walki z profilami pamieci postanowilem wgrac starszy oparty na AGESIe 1.0.0.6. Teraz to juz wiem o co w tym wszystkim biega, wiec jak tylko ASUS wypusci nowy bios to sprobuje wgrac i sie pobawie :) i zobaczymy czy te ustawienia, ktore znalazlem sa stabilne na nowszych biosach czy tylko na tych starszych.

 

A co do ASUSa to ja akurat zamowilem czesci pare dni przed tymi wszystkimi akcjami i filmikami Gamer Nexusa. Nie bylem w temacie AM5 w ogole. Bylo dobre promo na plyte na niemieckim Amazonie, wiec wzialem ;) Zobaczymy jak dlugo podziala ;) 

Edytowane przez Karas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karas

Ja kiedyś testowałem 1410 beta. Po godzinie wróciłem do 1409 bo nic nie szło tak jak na starym. Tak z ciekawości jakie masz odczyty na Vsoc z HWinfo z CPU i jaki z płyty. U mnie jest różnica w odczytach płyta pokazuje 1,32, a z CPU 1,28. Ciekaw jestem czy też masz różnice w odczytach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
16 minut temu, kellhus77 napisał:

@Karas

Ja kiedyś testowałem 1410 beta. Po godzinie wróciłem do 1409 bo nic nie szło tak jak na starym. Tak z ciekawości jakie masz odczyty na Vsoc z HWinfo z CPU i jaki z płyty. U mnie jest różnica w odczytach płyta pokazuje 1,32, a z CPU 1,28. Ciekaw jestem czy też masz różnice w odczytach.

VSOC w biosie ustawione recznie na 1.25. HWInfo pokazuje 1.24, w biosie odczyt 1.28.

Edytowane przez Karas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fakeman napisał:

Błędy WHEA na AM5? Gdzie nie patrzyłem to ludzie z płytami ASUSa się na nie skarżą.

Podasz jakieś przykłady? Bo wydaje mi się, że się tak zagalopowałeś w tym hejcie na Asusa, że pomyliłeś AM5 a AM4 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Karas napisał:

VSOC w biosie ustawione recznie na 1.25. HWInfo pokazuje 1.24, w biosie odczyt 1.28.

Czyli dalej zawyżają napięcia i nowszy bios nic nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 minut temu, kellhus77 napisał:

Czyli dalej zawyżają napięcia i nowszy bios nic nie daje.

Ja bym tam i HW info i Biosowi nie wierzyl za bardzo. Gamers Nexus opisywal sprawe i podobno realne napiecia potrafia byc o wiele wyzsze niz to co pokazują programy monitorujace i sam bios. Mysle, ze dopiero kolejne BIOSy moga przyniesc znaczace poprawki, bo te wszystkie z ostatniego miesiaca to latanie dziur na kolanie ;-) Jakby co gwara jest. Oby tylko dyski sie nie popalily ;)

 

Jakie macie opoznienia pamieci? Ja uzylem ustawien Buildzoida dla kostek Hynixa oprocz wykorzystania FLCK 2033, ktore zostawilem na Auto. 60ns nie chce peknac w AIDA :( Z drugiej strony to taka sztuka dla sztuki. W wyzszych rozdzielczosciach w grach roznicy... zero.

Edytowane przez Karas
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hwinfo pokazuje bzdury i odradzam opierać się na tym co pokazuje. Occt wygląda na to, że się nie myli i pokazuje dobrze, bynajmniej u mnie wygląda to dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
10 minut temu, irek83 napisał:

Hwinfo pokazuje bzdury i odradzam opierać się na tym co pokazuje. Occt wygląda na to, że się nie myli i pokazuje dobrze, bynajmniej u mnie wygląda to dobrze.

U mnie odczyty z obu programów są takie same odnośnie vsoc.

Edytowane przez kellhus77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, irek83 napisał:

Hwinfo pokazuje bzdury i odradzam opierać się na tym co pokazuje.

Sam piszesz bzdury ;)

4 godziny temu, unadarek napisał:

Nie chwaląc ajemde bo sztosunek :szczerbaty: do tej firemki mam odpowiedni :thumb: ale  odkąd mam  czyli gdzies od stycznia-lutego zero problemów  najpierw na płycie asrock b650 pg lightning   teraz na asrock b650 livemixer ogólnie to praktycznie te same mobasy  i wszystko śmiga  nawet na pierwszych biosach działało dobrze ,pamieci czy to na jednym czy na drugim mobasie  ustawione byly na 5600mhz i działało od strzała , będę tak gadał to zaraz złośliwość rzeczy martwych się zemści :P  ale nie widzialem na tej platformie żadnych niebieskich ekranów ani błędów krytycznych :-)  i nie czarować tam bo fajnie żeby tak zostało  :szczerbaty: W necie zbytnio nie ma  jakiś krzyków że coś nie bangla no prócz jednostkowych przypadków dragaon fire  więc co wy tam tworzycie że nie działa :szczerbaty:

Tu ostatnio sie zrobil wysyp nowych kont z uwalonymi AM5 bez zadnych potwierdzonych informacji i skopanymi biosami, a starym wyga z forum wszystko dziala dobrze od strzala  ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odpaliłem bracholowi tego kompa na początku miałem trochę problemów, ale teraz ustawiłem ręcznie soc na 1.2V ram na 6k 30-36-36-75 pbo na max 85C i curve na -20. Narazie ani razu zwiechy czy restartu, occt puściłem testy linpack i ten górny nie pamiętam nazwy po 30min i też przeszło. CB23 tak samo multicore po 30min i przechodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Phoenix. napisał:

Sam piszesz bzdury ;)

Tu ostatnio sie zrobil wysyp nowych kont z uwalonymi AM5 bez zadnych potwierdzonych informacji i skopanymi biosami, a starym wyga z forum wszystko dziala dobrze od strzala  ;) 

Stary wyga ma ramy na 5600. Problemy to są jak się chce z platformy max wycisnąć ale ze stabilnością. Jak się wszystko dogra to śmiga aż miło 👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Phoenix. napisał:

Sam piszesz bzdury ;)

Tu ostatnio sie zrobil wysyp nowych kont z uwalonymi AM5 bez zadnych potwierdzonych informacji i skopanymi biosami, a starym wyga z forum wszystko dziala dobrze od strzala  ;) 

To jak wytłumaczysz, że HWinfo pokazuje że 7600x leci na 6000MHz :)

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/twoj_ryzen_9_7950x_nie_osiaga_6_28_ghz_to_tylko_10_letni_blad-26394.html

 

Edytowane przez irek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Karas napisał:

Jakie macie opoznienia pamieci? Ja uzylem ustawien Buildzoida dla kostek Hynixa oprocz wykorzystania FLCK 2033, ktore zostawilem na Auto. 60ns nie chce peknac w AIDA :( Z drugiej strony to taka sztuka dla sztuki. W wyzszych rozdzielczosciach w grach roznicy... zero.

Ja mam FCLK na 2133. Opóźnienie 54 55ns.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, 5hogun napisał:

Podasz jakieś przykłady? Bo wydaje mi się, że się tak zagalopowałeś w tym hejcie na Asusa, że pomyliłeś AM5 a AM4 :E

Szukam teraz i nie mogę nic znaleźć, także rzeczywiście może się zagalopowałem. Ale resztę tego co napisałem nadal podtrzymuję.
To nie jest "hejt", czy oprócz zagalopowania z WHEA napisałem jakąkolwiek nieprawdę? To co ASUS wyrabia na AM5 i przede wszystkim to jak się zachował w związku z całą sytuacją nie powinno mieć miejsca. Jeśli youtuber (Gamers Nexus) musi wywierać ogromną presję na korporacji, żeby wzięła odpowiedzialność za swoje błędy to coś jest nie na miejscu 🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, irek83 napisał:

To jak wytłumaczysz, że HWinfo pokazuje że 7600x leci na 6000MHz :)

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/twoj_ryzen_9_7950x_nie_osiaga_6_28_ghz_to_tylko_10_letni_blad-26394.html

 

Rozumeim ,ze jeden przypadek bledu i to nie hwinfo, który poprawnie raportuje  to ma byc twoj reprezenatywny przyklad pokzywania zlych informacji ?? ;) I nie jest to błąd hwinfo o którym pisałeś ze blednie pokazuje bo w ww przypadku nie ma znaczenia czym był sprawdzany odczyt, a błąd stary jak świat :D 

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phoenix. napisał:

Rozumeim ,ze jeden przypadek bledu i to nie hwinfo, który poprawnie raportuje  to ma byc twoj reprezenatywny przyklad pokzywania zlych informacji ?? ;) I nie jest to błąd hwinfo o którym pisałeś ze blednie pokazuje bo w ww przypadku nie ma znaczenia czym był sprawdzany odczyt, a błąd stary jak świat :D 

Tylko że u mnie występuje, wczoraj pokazywał w cinebenchu że procesor boostuje na 5900MHz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
41 minut temu, irek83 napisał:

Tylko że u mnie występuje, wczoraj pokazywał w cinebenchu że procesor boostuje na 5900MHz. 

No i jaki to ma związek z tym co pisałeś ze hwinfo pokazuje bzdury ? Przecież pokazuje poprawnie bo to nie błąd hwinfo. 

Hwinfo pokazuje to co system  podrzuca i czujnik. 

Wiesz myślałem ze pokażesz jakieś konkretne przykłady co nas zainteresuje a nie taka pierdole gdzie hwinfo nie ma z tym błędem nic wspólnego.

Swoja droga dlaczego nie wrzucasz swojego przykładu tylko cytujesz coś z neta ?

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Mripper napisał:

Asrock robi fajne i dobrze(część modeli) wycenione płyty pod AM5. Natomiast BIOS akurat to jest słabość tego producenta.

Też wziąłem Asrocka, z outletu za 1000 PLN ;)

Wszystko działa bardzo dobrze, nie mam problemów poza jednym - czasami nie działa szybkie uruchomienie Windowsa (ale myślę, że to raczej wina Windowsa.)

BIOS faktycznie archaiczny, nawet nie można łatwo krzywej wentylatorów ustawić. Ale generalnie wszystko ustawiłem i działa jak należy, wydajność i stabilność ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam cały czas się miotam intel - amd. Chcę zbudować system na 192 gb pamięci ram. Tu w tym wątku jest potwierdzenie że na tej płycie ruszyło ładnie na 5200 MHz MSI MPG X670E Carbon Wifi https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mpg-x670e-carbon-wifi-11922239/ czy to dobra płyta?

I te pamięci https://www.corsair.com/us/en/p/memory/cmk192gx5m4b5200c38/vengeance-192gb-4x48gb-ddr5-dram-5200mhz-c38-memory-kit-black-cmk192gx5m4b5200c38#tech-specs

Jeszcze pytanie czy te 5200Mhz  vs 6000Mhz jak tu większość zaleca będzie mocno w grach odczuwalne, R9 7950x.

Link do wątku 

 

Edytowane przez Skitter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Phoenix. napisał:

No i jaki to ma związek z tym co pisałeś ze hwinfo pokazuje bzdury ? Przecież pokazuje poprawnie bo to nie błąd hwinfo. 

Hwinfo pokazuje to co system  podrzuca i czujnik. 

Wiesz myślałem ze pokażesz jakieś konkretne przykłady co nas zainteresuje a nie taka pierdole gdzie hwinfo nie ma z tym błędem nic wspólnego.

Swoja droga dlaczego nie wrzucasz swojego przykładu tylko cytujesz coś z neta ?

Wieczorem wrzucę, ja tylko napisałem że źle odczytuje informacje bo ten procesor nie może się tak wysoko kręcić. Nie analizowałem wszystkich danych, ale sam ten fakt spowodował że przestałem ufać hwinfo. Monitoring occt nie pokazuje mi takich wartości a oba programy odbierają informacje z systemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...