Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za objaśnienie 👍🤝

Dziś nie dam rady podłubać... jutro wieczorem zerknę 🙂

W obecnym setupie spróbuje zmienić tylko CL z 30 na 28 przy 1.4V ciekawe, czy sypnie błędami ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napewno dwa oczka niżej CL wniosą coś do wydajności 🤭

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fakt przekonałem się ze samo CL do wydajności dużo nie wnosi jedynie do latencji to daje kopa (jednak  z drugiej strony niższa latencja to też składnik wydajności) ale niższe CL wymaga wyższego napięcia VDD_MEM czasami też wyższego napięcia Vsoc (choć Vsoc lepiej jak jest jak najniżej) jednak wracając do tematu jak chce sam sprawdzić i próbować czy uda mu się stabilnie zejść niżej poznając możliwości swojej platformy to czemu miałby nie próbować poznać tych możliwości? Tutaj i tak mało osób próbuje robić OC ddr5 w porównaniu z zagranicznymi forami ale najlepsze jest to ze mimo ze nie spróbowali to opinie mają ze zysków nie widać więc jak chce niech popróbuje i sam wyciągnie wnioski ucinając wszystkie inne opinie i spekulacje co do tego tematu.  Nie chce nikogo na siłę przekonywać ale nie lubię też gasić kogoś zapału i chęci do poznania wiedzy i możliwości tej platformy.  I to tyle w tym temacie co mam do dodania ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sęk w tym, że ta latencja pokazywana w AIDA64 niewiele ma wspólnego z rzeczywistością i dlatego pałowanie CL daje zysk w AIDA, a w rzeczywistości różnica jest minimalna.

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie aż tak minimalna - jak miałem zajawkę z kręceniem pamięci i ustawianiem timingów 3 rzędu to mierzyłem sobie benchmarkiem z TR1 różnicę (jest fajny do tego bo ma dobrą powtarzalność i jest czuły na proca/ram) i wychodziła równowartość kilkuset Mhz na procku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale masz AM5 czy tak sobie piszesz żeby popisać ? Bo inne platformy nas w tym temacie nie interesują. 

20 minut temu, tomcug napisał:

Sęk w tym, że ta latencja pokazywana w AIDA64 niewiele ma wspólnego z rzeczywistością i dlatego pałowanie CL daje zysk w AIDA, a w rzeczywistości różnica jest minimalna.

Ludzie zapominają, ze to pocesory 3D gdzie różnica w OC ramu między XMP jest minimalna. Ja będę dopiero rzeźbił w ramiecjak wyjdzie Zen5 i będzie bez 3D, wtedy to ma znacznie większy sens w kwesti wydajności. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak taki np 8800X będzie wydajnościowo jak X3D z plusem to też jestem zainteresowany :whee:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33 minuty temu, michaelius33 napisał:

Nie aż tak minimalna - jak miałem zajawkę z kręceniem pamięci i ustawianiem timingów 3 rzędu to mierzyłem sobie benchmarkiem z TR1 różnicę (jest fajny do tego bo ma dobrą powtarzalność i jest czuły na proca/ram) i wychodziła równowartość kilkuset Mhz na procku.

Ale tu mowa o CL, timingi 3 rzędu akurat mogą mieć większy wpływ na wydajność. Kolejność timingów w szeregu nie ma związku z ich "ważnością", to bardziej historycznie co było pierwsze. CL to w ogóle rzadko ma zastosowanie w realnych scenariuszach.

29 minut temu, Phoenix. napisał:

Ludzie zapominają, ze to pocesory 3D gdzie różnica w OC ramu między XMP jest minimalna.

Tak realnie, to podciągnięcie timingów względem XMP bez zmiany częstotliwości ram dało u mnie około 1-4% w grach wiszących na CPU, w zależności od miejscówki. Czyli pojedyncze FPSy. 

Edytowane przez someI
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego procesory 3D są fajne dla osób co nie lubią grzebać lub po prostu nie maja wiedzy i checi na grzebanie. Wbijasz xmp, jakieś turbo boost dla xmp jak np na płycie gigusia i masz prawie pełna wydajność z palca. Osobiście  mam coraz mniejsza ochotę na zabawę z ramem i dla mnie to jest mega wygodne. Im mniej zabawy tym lepiej.  

• Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzę, że pojawił się już do kupna 7500F. Kosztuje 850zł. A DDR5 6400CL32 szło kupić za 400zł. Cena 5800x3d robi się coraz bardziej abstrakcyjna.

Edytowane przez 5hogun
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, 5hogun napisał:

Widzę, że pojawił się już do kupna 7500F. Kosztuje 850zł. A DDR5 6400CL32 szło kupić za 400zł. Cena 5800x3d robi się coraz bardziej abstrakcyjna.

Ja widzę za 899?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Pioy napisał:

Ja widzę za 899?

X-kom

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez kitu szukajka xkom mi pokazała 899, szukajka Google 849 z xkoma xD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jeszcze 7700 bez integry niech wprowadzą na rynek i będzie spoko :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No przetestuje na sobie tego 7500f oem z xkoma. Zdecydowałem się przejść na am5 ;-).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiedziałem że tak się skończy... będzie 7800X3D :E

Myślałem poczekać na 14 gen, ale z przecieków widzę że nie warto :P

Tylko jedno w sumie jeszcze...Asus i x3d już jest ok? :E Bo stety/niestety byłem zmuszony brać asusa...najwyżej podmienię za gigabyte młodego:E

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, krzysiak napisał:

Wiedziałem że tak się skończy... będzie 7800X3D :E

Myślałem poczekać na 14 gen, ale z przecieków widzę że nie warto :P

Ja tam w najbliższej generacji Intela nic nie pokładam, żadnej wiary. Gdyby jeszcze nie te problemy z temperaturami i poborem prądu. Tyle dobrego, że może AMD jeszcze spuści trochę z cen.

Sam tylko biję się z myślami czy wskakiwać od razu na takiego dzika 7800X3D, czy na początek wziąć coś pokroju Ryzen 5 7500F/7600 i za jakieś 2 lata przeskoczyć na ówczesny odpowiednik 7800X3D...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja właśnie postawiłem na opcję nr.2. Teraz 7500f, a potem zaatakować zen 5 - może i z dodatkowym keszem na bogato. Ofc nie na premierę, bo jaką politykę cenową ma amd, to wiemy.

Edytowane przez Kelam
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

del

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Kelam napisał:

No ja właśnie postawiłem na opcję nr.2. Teraz 7500f, a potem zaatakować zen 5 - może i z dodatkowym keszem na bogato. Ofc nie na premierę, bo jaką politykę cenową ma amd, to wiemy.

Tylko teraz wybrać pewne MOBO na te kilka lat 🙄 O ile zawsze traktowałem Asusy jako TOP, tak w tej generacji - patrząc po opiniach - wyszły one średnio.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie ja nie wiem czy nie dać Asusa młodemu a sobie wziąć jego gigabyte...chyba że już nie ma się co obawiać połączenia Asus+x3d :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@krzysiak w sumie zmiana dla sportu? :E

sam się przymierzałem do 7800X3D ale patrząc na testy to co to zmienia że osiąga 300kl/s zamiast 250kl/s jak i tak gram w 120kl/s a czasami w 60kl/s bo mi karta bottleneckuje

Edytowane przez gret
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, gret napisał:

@krzysiak w sumie zmiana dla sportu? :E

Można tak powiedzieć :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z moich obserwacji, najfajniej chyba zaczyna wypadać asrock w aktualnych płytach am5. Wszyscy producenci mają jakieś ale. Podobno komuś z naszego forum asrock zabrał ryzena w zaświaty, ale szczerze zbytnio się tym nie martwię. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z nowymi biosami można brać każdego producenta jak komus wyposażenie pasuje. Różnice są tak subtelne, ze tu nie ma żadnej przepaści i game changer u jakiegoś producenta.

• Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi