Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

3.6 GT/s to dobry RAM do Ryzena 3600 ale timingi też mają znaczenie

z tym "padaka" w 2023 to przesada, 7600X3D nie jest znowu aż tak lepszy

konsole jak XSX mają trochę podobną do Ryzena 3600 wydajność + dodatkowy moduł do dekompresji tekstur

nie wiemy jakie będą przyszłe gry, to wszystko zgadywanie

gry konsolowe mogą też potencjalnie targetować 60 fps

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, Ronson napisał:

@Thimedes
Tak. Myślę, że większe gry robione w modzie na UE5 i RT, będą gorzej chodzić na konsolach i będą celować w 30fps, co się może skończyć na "up to 30fps". Wtedy konwersje na PC mogą wypadać słabo, a załączać sobie pop-inu w "nexgtgenowej" grze, to raczej nikt nie chce.

@michaelius33

3600 to padaka na rok 2023, ale test też do bani wybrałeś, bo 3600 połączony z RAMem tak złym, że mogłoby być nawet 20-30% lepiej w niektórych testach.

Jasne, że 3600 to padaka w 2023, ale właśnie o to chodzi - 3 lata temu to był proc, który teoretyczne wystarczał do wszystkiego i był szeroko polecany w 2020 jako tani i dobry.

Inne testy pokazują generalnie to samo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lata świetlności 3600 ma za sobą, jak ktoś tam gra w 60fps lub 144 w lżejszych grach to jest oki, ale do 3dcache nie ma co go w ogóle porównywać, to są całkowicie inne półki wydajnościowe, skierowane do innej klienteli ;) . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

kończmy ten offtop 

Oczywiście, że ma znaczenie. Żeby było fair to w porównaniu do 6000 CL30, ten 3600 powinien mieć np. 3200 12-12-12, a tu 3000 cl18 ?-? (czyli pewnie 3000 cl18 22-22)
To jest przepaść.  Różnica w wynikach w grach spokojnie może być po 20 lub nawet 30%. Nie zdziwiłbym się, gdyby nawet więcej. Oczywiście nie wszędzie, bo zależy jak gra wykorzystuje pamięć, ile się zmieściło w cache itd.

edit: Ale z tym że lepiej 7800x3d niż 7600 to się zgadzam. 3600 już w grze z 2023 ledwo ledwo wystarcza do zapięcia 30fps. To normalne, że za rok czy dwa, 7600 napotka gry, w których nie da rady utrzymać 60fps.

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

8 minut temu, michaelius33 napisał:

Jasne, że 3600 to padaka w 2023, ale właśnie o to chodzi - 3 lata temu to był proc, który teoretyczne wystarczał do wszystkiego i był szeroko polecany w 2020 jako tani i dobry.

Inne testy pokazują generalnie to samo

Tylko nie zapominaj, iż tego Ryzena 3600 można  wymienić na kosztującego niewielkie pieniędze 5600/5600x, a to już będzie spora różnica, ze względu na blisko 20 procent wyższe IPC Zena 3 względem Zena 2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ze wstępnych testów Dual Ranków, mogę potwierdzić zależności wydajnościowe widoczne na wykresach od Hardware Unboxed:

Moje nowe pamięci, przy domyślnych 5600MHz CL28 i ręcznych nastawach reszty timingów objeżdżają dopieszczony Single Rank na 6000MHz oraz XMP na Ares'ach 6400MHz.

...

20231128_13052325tcam.jpg

Thaiphoon Burner nie był w stanie wskazać mi jakie dokładnie kostki są na modułach, prócz ogólnej informacji, że jest to SK Hynix.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To co przy ddr5 większość 2x16 jest SR zamiast DR? :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przecież to intel to nie powinien działać na AMD :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Send1N napisał:

Wszystkie

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli trzeba mieć 4 moduły po 16gb aby zrobić DR? :E w sumie fakt trzeba było coś zepsuć jak przy ddr4 zniknęły radiatory z modułów i zastąpiły je atrapy to teraz trzeba coś innego zabrać 🤣

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

2x 32gb ;)

53 minuty temu, RemiKo napisał:

Ze wstępnych testów Dual Ranków, mogę potwierdzić zależności wydajnościowe widoczne na wykresach od Hardware Unboxed:

Roznice sa tak male, ze az nie warte zmiany w kwesti wydajnosci pod gry. Na 3D cpu roznice beda juz pewnie zerowe skoro tutaj sa tak skromne.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Phoenix. Przyznaję rację co do procków z 3D. Mnie nadal nieco nakręca fakt, że te Dual Ranki się dopiero przy 5600 zaczynają, a już są szybsze.

Te moduły spokojnie mogą polecieć nawet na 6800MHz, czyli biorąc max przy 1:1 jako 6400MHz to wtedy dopiero pokażą pazur :)

...

Są nawet normalnie sprzedawane 6800MHz 64GB:

https://www.gskill.com/product/165/374/1681884065/F5-6800J3445G32GX2-TZ5RK

https://www.ceneo.pl/154975695

...

Jeżeli komuś udałoby się dorwać Dual Ranki 64GB właśnie w okolicach 600zł, czyli tyle ile dałem za moje, to myślę że warto :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A miałem brać adie dualrank wczoraj, jednak sobie odpuściłem. Chinskie wynalazki z dobrym oc... Ostatecznie by mnie wyszły poniżej 600zł po wszystkich kuponach. Ale się zgapiłem, dziś kupony przepadły :( . 

W dualrankach nadal bym szedł w 6400cl30 ;) 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@RemiKoJak bede zmienial na Zen5 bez 3D to wtedy dla zabawy sie zastanowie nad DR ale jesli bede czekal do 3D to temat odpuszcze :D Pobawiac sie za mala kase wiadomo fajnie jak trafiles za dobra kase te DR ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
39 minut temu, Phoenix. napisał:

2x 32gb ;)

A to takie buty ale 4x16 przykładowo tez się nada w takim razie :] 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak ale z gory obcinasz sobie max predkosc wiec nie ma to zadnego sensu na 4banki robic sobie pod gorke.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pany 🙂

Co jest że najnowszy ZenTimings 1.3 nie odczytuje wszystkich parametrów, a mianowicie wszystko po prawej strony od góry ?? MCLK, FCLK, UCLK, VSOC, CLDO. Nie ogarniam o co biega...

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na asrocku przestało odczytywać chyba vddp, vddg nie czyta nadal, a reszta jak w starym 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie byl ogolnie problem z odpaleniem na Gene

Uruchom jako administrator...

I wszystko dziala

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie proce "padaki", tylko gry słabo wykorzystują więcej niż 4 czy 6 wątków. W tym prawdziwy problem. Wkrótce może 48 wątków w mainstreamie, a gry prawdopodobnie wykorzystają 6...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Patrzcie na lows!

064e16de9deaf6b6bccfb1402346b6d8.png

Prawie +20% względem 6000 cl30 36-36. Tylko czy potem Buldzoid nie przyznał, że  z tymi jego timingami nie da się na dłuższą metę i nawet on się poddał i przestał kombinować, jak ma potem co kilka miesięcy musieć szukać czemu coś straciło stabilność?

Co ciekawe kanał HU bywa profesjonalny, ale tutaj to się ośmieszyli. W tym momencie nadal pierdzielą głupoty, że gra lubi przepustowość. Żadna gra nigdy nie lubiła przepustowości i to się nie zmieni. Jakby tak było, to wydajność od DDR3 by się potroiła przy pod 4x większej. 

Za to czas dostępu się liczył zawsze bardzo, tylko nie zawsze były karty wystarczająco szybkie i testujący wystarczająco kumaci, żeby rozumieć czemu powinni testować w 480p (wtedy, dziś 720-1080p wystarczy na 4090tce, przynajmniej bez RT)

I tutaj też 5200MT/s = 110fps

6000MT/s = 86

Aha. No faktycznie Spiderman wymaga przepustowości :szczerbaty:

W każdym razie szokująca różnica i daje do myślenia w temacie odstawania AMD od Inteli u niektórych. Pamiętacie te testy gdzie nagle Intel nie wiadomo czemu odjechał 7800x3d o aż 35% na przykład mimo zbliżonych parametrów RAM? To może być przyczyna. 

Jak ktoś bardziej obeznany w  ustawianiu timingów/subtimingów się czegoś związanego z tym tematem dowie, to proszę o wpis tutaj.

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyniki procesorów są w dużej mierze zależne od:

Miejsca testowego, doboru gier i ewentualnych ustawien platformy.

Są miejsca na mapach gdzie intel odlatuje i są takie gdzie amd odlatuje. Kwestia testera, gdzie robił pomiar fps. Ciekawe, może dziś porównam 6000cl26 vs 6400cl30 w paru grach z benchmarkiem.  Na tym cpu jeszcze ani razu nie miałem 6000mhz ustawione :E.  

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, Send1N napisał:

No tak - kostki się podwoiły w porównaniu z DDR4. Więc 4x16 to jak 4x8 w AM4 na DDR4.

Swoją drogą ciekawe jak to na intelu wygląda bo tam kontroler ogarnia jedne i drugie pamięci
Może @tomcug by się chciał pobawić i zobaczyć jak to wygląda na obu platformach

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Ronson napisał:

Tylko czy potem Buldzoid nie przyznał, że  z tymi jego timingami nie da się na dłuższą metę i nawet on się poddał i przestał kombinować, jak ma potem co kilka miesięcy musieć szukać czemu coś straciło stabilność?

Guzik prawda, żaden problem śmigać na zoptymalizowanych dalszych rzędach.

3 minuty temu, michaelius33 napisał:

Może @tomcug by się chciał pobawić i zobaczyć jak to wygląda na obu platformach

Ja nie dam rady, za dużo pilniejszych tematów w kolejce ;)

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi