Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

2x24gb w ddr5 też jest single rank, tak samo jak 2x16 :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale Microny 24 GB się nieźle kręcą, a 16 GB padaka :lol2: Taki żarcik :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

2x24 hynix mdie leci ładnie też na 8000mhz i wyżej.  Mdie v2 to jest czy jakoś tak, ale za to z bardzo nędznym trfc ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rdzeni oraz wątków będzie coraz więcej, jak widać na załączonym obrazku. Jednak czy oprogramowanie z nich dobrze skorzysta to osobna sprawa. Ale faktycznie timingi DRAMu nie pozostają bez znaczenia i wpływu na 1% Low, Ronson z pewnością ma w tym rację.

image.png

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla tweakerow.

Dziś troszkę chciałem się pobawić ramem, i odkryłem że u mnie podbijanie vsoc powyżej 1.2v psuje latency w aida.  Przypadkiem zredukowałem vddio z 1.3v do 1.15v, wyniki w aida się ciut poprawiły o0. Ciekawe zjawisko. W trybie awaryjnym mam okolice 59.3ns na aktualnym nastawię. Vsoc aktualnie 1.15v spod biosu, daje okolice 1.13v pod windowsem, wyniki aida są powtarzalne i optymalne jak na mój zasyfiony system. Patrząc jaki mam zapas napięć, 6600mhz musi wskoczyć stabilnie, nie ma żadnego ale. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja obstawiam, że 8/16 to takie nowe 4/8 będzie i zostanie z nami na lata. Więcej raczej tylko jako śmieciordzenie by system działał na nich w tle. W każdym razie do domu i grania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

32GB RAMu raczej starczy do gier w bardzo wysokich ustawieniach do 2029 moim zdaniem. Albo i 2030. 
Zakładam

2028 - nowe konsole

2030 - koniec wydawania gier na pastgen, czyli XsS/XsX/PS5. 

Ale 8GB do kompa biurowego zacznie przeszkadzać wcześniej. Jak większość ludzi w telefonach zacznie mieć 12-16, to i strony internetowe zaczną więcej używać marnować. 

Edytowane przez Ronson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe czy zredukowanie napięć pozwoli z powrotem wbić Co na -35-40 ;) . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, Ronson napisał:

32GB RAMu raczej starczy do gier w bardzo wysokich ustawieniach do 2029 moim zdaniem. Albo i 2030. 
Zakładam

2028 - nowe konsole

2030 - koniec wydawania gier na pastgen, czyli XsS/XsX/PS5. 

Ale 8GB do kompa biurowego zacznie przeszkadzać wcześniej. Jak większość ludzi w telefonach zacznie mieć 12-16, to i strony internetowe zaczną więcej używać marnować. 

8GB to nawet na macu czy linuksie ledwo daje radę teraz.

Ale poszukałem sobie apropo tych single rank vs dual rank i znalazłem info, że moduły DDR5 8GB używają połowę kostek bo nie ma wersji o odpowiednio małej pojemności w produkcji) czyli jak ktoś ma 2x8 w ddr5 to ma dwie połówki single rank.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Ronson napisał:

8GB do kompa biurowego zacznie przeszkadzać wcześniej. Jak większość ludzi w telefonach zacznie mieć 12-16, to i strony internetowe zaczną więcej używać marnować

8 GB niestety już może przeszkadzać, gdyż przeglądarki, rozmaite strony www i różne inne programy marnują RAM okropnie

kolega z PSP (32 MB) w 2006 roku korzystał z neta przez Wi-Fi, gdzie sprawdzał informacje dotyczące gier, a strony z reguły działały ok i gry były już 3D, niektóre nawet z graniem on-line

2 godziny temu, michaelius33 napisał:

Ja obstawiam, że 8/16 to takie nowe 4/8 będzie i zostanie z nami na lata. Więcej raczej tylko jako śmieciordzenie by system działał na nich w tle. W każdym razie do domu i grania.

może jeśli o przeciętnego użytkownika chodzi ale proce ogólnie będą mieć coraz więcej rdzeni i szczególnie rdzenie przeznaczone specjalnie do SI, co już widać w laptopowych SoC AMD i Intela (Meteor Lake i dalsze), słyszałem że Windows 12 ma podobno wymagać minimum 40 teraops wydajności do SI żeby prawidłowo działać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Thimedes napisał:

słyszałem że Windows 12 ma podobno wymagać minimum 40 teraops wydajności do SI żeby prawidłowo działać

Na ten moment nic niewarte plotki. Microsoft sam nie wie co chce dalej robić z Windowsem a co dopiero zewnętrzne źródła :E 
Miała być już 12tka w następnym roku, teraz sie mówi że jednak 2025. W11 to nadal jeden wielki bajzel pozlepianego kodu i interfejsu z 20 lat Windowsa, sektoru biznesowego nadal w ogóle nie liznął i króluje W10 a tu już ma 12tka wychodzić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ktoś testował 7800x3d w najlepszym gejmingowym benchmarku tzn sotr benchmark :E ? W 720p najlepiej? Ile wam tam fps plują ryski z 3dkeszem ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś koło 400fps chyba jeśli dobrze pamiętam :hmm:

Chyba że mi się pomyliło z innym CPU...aż zassam :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

440fps+ ktoś wypluł w 1080p na x3d ;)? 

Okolice 400 wypluwa x3d ;).

720p rekord mój 435fps średnio, 1080p o dziwo 445fps z bottelneckiem karty na poziomie 18% :E.

jestem ciekawy czy mam platformę zoptymalizowaną odpowiednio do podjęcia rękawic z wymaksowanym intelem ;).

dzisiejsze odkrycie stabilności sporo niższych napięć fclk, pozwala mi wbijać wyższe co, aktualnie -35 jest stabilne w vst + vt3, podejrzewam że na tych napięciach mogę powrócić do co -40-45 ;)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też zmniejszyłem teraz vddio na razie na 1.2V (asus je podbijał na 1.4V) i przeszedł cb r23 przy CO - 40 (~19300pkt), wcześniej tak rzekłbym średnio to chciał zrobić :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wina asusa.  Vddio/vsoc/vddp, któreś z tych napięć psuje co ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

-40 jednak stabilne nie jest, przy kolejnym podejściu do CB restart :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego ja puszczam vst+ vt3, cinebenche itp mnie nie intere :). R23 mogę męczyć godzinę, a vst/vt3 wyjaśnia temat w niecałą minutę.  Szkoda prądu ;)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A w sotr jak tam wypadają te ryski ?

:E?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez urazy, ale aide/cinebenche itp widzę na Daily, ale jak to się przekłada na gry ?

Aide mam słabą, okolice 60.5ns aktualnie ale w grach mi się wydaje że mój x3d zdrowo pompuje fps ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie aida podobnie, sotr sprawdzałem jakoś na początku zanim wszystko poustawiałem pod siebie, dlatego aż z ciekawości teraz sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, novi napisał:

Bez urazy, ale aide/cinebenche itp widzę na Daily, ale jak to się przekłada na gry ?

Do żadnej gry nie potrzeba nic więcej jak CB23 czasu rzeczywistego ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi