Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bardziej bym stawiał na zasyfiony system, bo skoro w r23 minimalny zegar masz 4950mhz to z tego zegara masz już okolice 19000pkt. Raczej bym się tego nie czepiał. 

Jak miałem kasztana to wbijał ledwo 18pkt ale zegar był max 4800mhz z co ;). Jak podkręciłem ram to nagle w grach zegar potrafil spadać do 4550mhz a karta "potrzebowała" większego zegara.  Po zmianie egzemplarza temat się zmienił, bo jak tylko karta nie jest dociśnięta,  nie mam limitu fps to procesor trzyma 5050mhz z bardzo rzadkim dropem do 5000mhz. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

System kolega ma świeżo zainstalowany z tego co się orientuje.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
38 minut temu, kadajo napisał:

A może chłodzenie nie do koca dobrze zamontowane.

Nh-d15 nie da się źle zamontować :E

@novi System nowy, czysty :) Temperatury też zwróciły moją uwagę. Widziałem na reddit że ludzie miewali przeważnie w granicy 82 na NHD15. U mnie dodatkowo jest uchylona klapa bo się nie mieści noctua :E

Te 5050Mhz to z lock fps na 80 w cp2077.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, kadajo napisał:

A pasta ?

Z noctuy, NH-1 :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lepsza by była NH2 ale tez nie na tyle żeby jakoś diametralnie zmieniać wyniki... To chyba nic więcej nie zdziałasz. Aio pewnie tez tutaj niewiele da jak nawet nie pogorszy sprawy bo jednak NH15 to kawal radiatora a nie mala płytka ze strumykiem.
Montowanie offsetowe chyba w tym procku nie ma sensu ale jak się mylę to niech ktoś poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak w grach jest Oki to bym olal.

W ostateczności zmiana egzemplarza może ciut zmniejszyć temp (inny vid, może równiejsza czapka i lepiej rozłożony lut pod nią). Ale sztuka, patrząc na zegar jest jak najbardziej Oki. 

Offset mounting w noctua zbija 2-3* na zen4. Ciężko powiedzieć, ale jak ludzie na noctua mają 80*+ z co, to aio może pomóc zejść poniżej 80*. Nucleus sobie całkiem dobrze radzi, poziom mojego clc porównując z kolegą @zachy

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz robiłem testy na stock to wypluł 17.3k ale temperatury dobiły do 89*, noctua była na jakieś 50%. Zegar też był mniejszy bo ok 4.670Mhz.

Co do temperatur, cały czas podaję wam ogólną bo na rdzeniach to mam ok 79 - 83.

Edytowane przez Raven07

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie na stock też temp poniżej 80 na aio 280mm. Ale przykładowo kumpel ma jakiegoś deepcoola 360mm na swoim i tempy raczej  walą w limit na stock, a przy CO -30 ma 85-87.

edit

U mnie jak i kumpla mx-6 jeśli o pastę idzie.

Oczywiście nie piszę o temp na rdzeniach, tylko ogólnej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kusi mnie wymiana ale zawsze może być gorzej :E

W grach i tak nie osiągnę tych 86°, zegar mi trzyma na 5050Mhz.

Niestety przy CO -30 CP2077 już przy odpalaniu się wysypuje. Przy -25 działa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi sie tez przytrafiła znowu bardzo gorąca sztuka nie mogę zejść poniżej 83 w Cinebenchu nawet przy full wentlach .5800X3D dało rade do 78 przy tym Ryujinie . Natomiast CO -35 da rade ustawić działa stabilnie bez zabawy w LLC . SOC,VDDIO 1,2 v na sztywno i jak u kolegi Krzysiak ram tak samo  cl30 6200 trfc 390. PBO mam enebled przy auto są nizsze temperatury. Mam jeszcze 4 tryby PBO ale narazie sie nie bawiłem. Limit temperatury z 89 do 85 mozna ustawic moze bedzie lepszy wynik w Cinebenchu

Edytowane przez slawinho

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Raven07 napisał:

Kusi mnie wymiana ale zawsze może być gorzej :E

W grach i tak nie osiągnę tych 86°, zegar mi trzyma na 5050Mhz.

Niestety przy CO -30 CP2077 już przy odpalaniu się wysypuje. Przy -25 działa.

Ale zdajesz sobie sprawę ze możesz trafić na jeszcze gorsza sztukę ? :E

Wymiana tylko po to aby w syntetykach było lepiej jest bezsensu.

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli mi dziś czas i zdrowie pozwoli to na próbę zamontuje Thermalright Pa120 se i tr Assassin X 120R Se, porównam do custom lc na podstawie powiedzmy cpu-z i r23. Jestem ciekawy co mi daje clc, gorzej jak się okaże, że oba tr trzymają ryzena temperaturowo i zegarami podobnie :E . 

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie w cinebenchu w ogóle sie płyn chłodzący AIO nie nagrzewa w  grach mam 37-39 st a w idle i cine 28-29 .Myślałem ze 7800x3d będzie chłodniejszy od 5800X3d .Mocowanie bracket mam pod AM5 już trzy razy próbowałem pasta MX6 raz mniej raz więcej na ziarnko grochu, krzyżyk teraz rozmazałem po całym IHS i cały czas nie ma efektu . Nie bede zmieniał procka albo AIO bo 85 stopni w syntetyku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z ciekawości dałem teraz nth2 w miejsce mx6 (akurat gdy składałem kompa noctua mi gdzieś zaginęła i wczoraj się znalazła) i temperatury bez zmian, nawet rzekłbym że 1-2* wyżej pod obciążeniem na pierwszej. Chyba że musi się wygrzać żeby jakakolwiek różnica na plus wyszła, bo z tego co pamiętam na mx6 początkowo też miałem dobre 4 więcej niż ostatnio, czyli 81-82 zamiast 77-78, na nth2 "startowo" jest 79.

Ważna informacja przy podawaniu temperatur...w pokoju mam zawsze 21* (poza latem :E ).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zostało przykręcić pa120 zapiąć wentyle i przetestować.  Pasta użyta będzie lk17 z alie, żeby było fair, test na clc zrobię na końcu, na świeżej paście :) . Szyba otwarta przy air (nie mam gdzie bloku schować w mojej budzie, będzie na trytyte do góry obudowy spięty).  

Mam możliwość przetestować oba chłodzenia, więc nie jest to glupi pomysl. Często te chłodzenia polecam do x3d, a nie wiem jak one się zachowują na tym cpu. 

W tych czasach pasty zbytnio wygrzania nie potrzebują :).

Ile obstawiacie na pa120 w r23 :p? Ja daje 75* ! 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Noctua nie potrzebuje wygrzewania podobno, Chyba twój Navis jest lepszy od Ryujina II albo trafiłem na gorącego Ryzena. PBO masz na auto czy Enabled bo chyba  Enebled i jakies wartości koło 1000 ponosi mi troszkę temperatury.

Edytowane przez slawinho

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tam zmieniam tylko opcje od CO na negative i -35.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nieźle, to ja mam enabled-> motherboard,  i wtedy ustawione co. Po teście temp spróbuję wyłączyć pbo i zostawić samo co ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Próbowałem tam jeszcze zmieniać w kwestii limitów między auto, disable, mobo, manual ale nic to nie zmieniało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie Znacie na pamięć... warto spojrzeć jeszcze raz :)

https://skatterbencher.com/2023/04/05/skatterbencher-60-amd-ryzen-7-7800x3d-overclocked-to-5400-mhz/

U mnie w asynchonicznym 100 na 100 poprawiło stabilność procka LLC5, PBO Enabled, CO -30 (-150mV)

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiec tak. 

Temp w pokoju 21* :

Pa120:

-3 przeloty  r23, max odnotowana temp 76.3* o0. 

-Na 100% rpm 73.5*

-3 przeloty cpu-z  72* 

-Na 100% rpm 70.5*

Assassin x 120r:

-3 przeloty r23 - 86.5* - krzywa płyty zegar 100mhz niższy niż na pa i clc.

-100% rpm 83.2* zegar o 50mhz niższy.

-3 przeloty cpu-z 76* - zegar 25mhz niższy niz na pa120

-100% rpm 74.6* , zegar 25mhz niżej niż na pa120.

* Uwaga, dałem dupy! Zostawiłem dystanse montażowe od PA120 i się okazuję, że są za wysokie i procesor nie miał praktycznie docisku. Praktycznie wcale nie odbiła się rozsmarowana na cpu pasta...Więc można liczyć na jeszcze lepsze temperatury przy oryginalnej zapince!

CLC, blok Iceamancooler Acetal 3mm płetwa, ddc 8w, chłodnice 240 i 280mm 45mm grubości, rpm na chłodnicach 400, pompa 70%:

-3 przeloty r23 71.5*

-3 przeloty cpu-z  68* (Ale.. Zegary wyższe o 25mhz niż na pa120, pobór i napięcie też). 

Wentylatory kręciły się według krzywej płyty, dodatkowo załączam 100% rpm.

Dodatkowo uruchomiłem apex legends na assassin X, temp w peaku 75*, średnio sporo mniej. 

Według mnie, Pa120 jest super w swojej cenie, zdjęcia wrzucę później, żeby nie było, że wyssałem sobie z palca te wyniki. 

99034a8615109c26.jpg

8806da1d681ddf18.jpg

Edytowane przez novi
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, slawinho napisał:

U mnie w cinebenchu w ogóle sie płyn chłodzący AIO nie nagrzewa w  grach mam 37-39 st a w idle i cine 28-29 .Myślałem ze 7800x3d będzie chłodniejszy od 5800X3d .Mocowanie bracket mam pod AM5 już trzy razy próbowałem pasta MX6 raz mniej raz więcej na ziarnko grochu, krzyżyk teraz rozmazałem po całym IHS i cały czas nie ma efektu . Nie bede zmieniał procka albo AIO bo 85 stopni w syntetyku.

A jak masz ustawione LLC? Z moich obserwacji wynika, że crosshair na auto bardzo podbija napięcia. Zastanawiałem sie dlaczego nie mogę zejść poniżej 80 stopni w cb23 na porządnym aio, i tak wiem, ze x3d jest gorący, ale nie dawało mi to spokoju, szczególnie widząc, ile np. bierze procek noviego. Zobacz ile teraz ci max watów ciągnie w trakcie testu? U mnie przed zmianą LLC szło po 95W i dlatego temperatura wybijała mocno powyżej 80 stopni. Teraz ustawiłem LLC na 3 i tak już tak płyta nie voltuje, a max w cb23 to 81-82W i temperatury elegancko poniżej 80 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie pokazuje 93W bez ruszania LLC.

edit

z LLC na 3 też pokazuje 93W :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hm, również zmienię LLC na np 5, bo na lv. 8 miałem 96 - 101w :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi