Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

I na co wam te 19k w r23 jak poźniej grach 0.1%/1% fps jest gorszy niż na stock przez clock stretching jak gra obciąży 2 najgorsze rdzenie :D. Dało by sie to obejść jakby per core było zaimplementowane dobrze no ale to amd (obecnie per core co jest bezużyteczne jak ktoś ma core parking off=wysoki plan zasilania).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój na stock robi 18,5k prawie, więc w sumie wcale dużo mu nie przybyło :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piszą że x3D jest do gier a tu bitwy o punkciki w CineB :E

• Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cine robię bardziej po to żeby sprawdzić max temp pod obciążeniem (którego i tak na co dzień CPU nigdy nie zobaczy w grach...poza budowaniem shaderów :E ) i ją ewentualnie w miare możliwości jak najmocniej zbić w dół...takie zboczenie z czasów posiadania procków które się dało podkręcać :E

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie to wszytko to fajna skarbnica wiedzy jak już sam zapewne na AM5 przeskoczę bo intel raczej nie zaskoczy niczym. W AMD mam wszytko czego szukam w dobrej platformie, niski pobór mocy, niskie temperatury pod normalnym obciążeniem co przełoży się na bezgłośna prace nawet podczas grania i topowa wydajność. I wszystko na powietrzu, perfect.

No może jedyny zgrzyt to trenowanie pamięci...

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, kadajo napisał:

2 opcje w biosie i problem z głowy ;)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, krzysiak napisał:

+ płyta z 2 slotami ramu to wtedy trenowanie/bootowanie jest na poziomie intela :)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Raven07 napisał:

Należą się podziękowania dla kolegi @sniper76 💪
Trochę mnie nakierował, zmieniłem parę parametrów i mimo wyniku ok 17.8k w CB R23 spadłem temperaturami o 10* (teraz max to 79 przy NH-D15 skręconej na 30%)  i pobór mam ok 88W.
PBO ustawione na Enable
CO -23
LLC lv4
SOC 1.2v
W grach 4.9 - 5.050 Mhz

Do tej noctuy to zestaw montażowy masz ten stary czy już ten nowy pod AM5 NM-AMB12? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, Godlike_(UT) napisał:

Do tej noctuy to zestaw montażowy masz ten stary czy już ten nowy pod AM5 NM-AMB12? 

Wiesz co, nie jestem pewien. Miałem zestaw pod AM5, takie blaszki z opisem 0 i +7mm. Kolega wyżej je wklejał :)

Noctuy się pozbywam i wpada Nucleus 360 :E Wielkiego przeskoku nie ma, ale wizualnie w O11 bajka :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
46 minut temu, krzysiak napisał:

Jakie to opcje jak mogę zapytać ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, kadajo napisał:

Dla mnie to wszytko to fajna skarbnica wiedzy jak już sam zapewne na AM5 przeskoczę bo intel raczej nie zaskoczy niczym. W AMD mam wszytko czego szukam w dobrej platformie, niski pobór mocy, niskie temperatury pod normalnym obciążeniem co przełoży się na bezgłośna prace nawet podczas grania i topowa wydajność. I wszystko na powietrzu, perfect.

W Cyberpunku ,teraz właśnie  gram procek ciągnie  tylko 45 wat jak ustawiłem LLC na 3. Jedyna wada  7800X3D to chyba słaby kontroler pamięci, ciężko przeskoczyć 6200 mhz przy 1:1. Zobacze bo jadą do mnie Gskille Tridentz Amd EXPO 6400 cl32 czy da sie przekroczyć 6400

Power Down Enabled

Memory Restore... Enabled

Edytowane przez slawinho

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W CP2077 obciążenie CPU skacze jak tłumu dużo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no mam ustawione dużo z 5800X3D miałem średni tłum. Ogólnie minimalny fps lepszy w kazdej grze na 7800X3d

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, kadajo napisał:

Jakie to opcje jak mogę zapytać ?

Memory context restore i power down trzeba dać na enabled.

Mój asus długo wstawał, po włączeniu tego wstaje od razu.

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
56 minut temu, kadajo napisał:

Mniej więcej z tych samych powodów kupiłem zamiast 13700/14700. Niby Intel ma fajną wydajność, ale cała platforma jako taka jest mocno toksyczna z prawie obowiązkowym AIO.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja w sumie miałem mobo lga1700 ddr4 i myślałem zamienić 12600kf na 13700kf/14700kf...ale stwierdziłem, że lepiej to sprzedać póki coś warte i iść w ddr5, a jak już w ddr5 to am5.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Ezio20PL napisał:

I na co wam te 19k w r23 jak poźniej grach 0.1%/1% fps jest gorszy niż na stock przez clock stretching jak gra obciąży 2 najgorsze rdzenie :D. Dało by sie to obejść jakby per core było zaimplementowane dobrze no ale to amd (obecnie per core co jest bezużyteczne jak ktoś ma core parking off=wysoki plan zasilania).

Masz na myśli boost per core?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, slawinho napisał:

W Cyberpunku ,teraz właśnie  gram procek ciągnie  tylko 45 wat jak ustawiłem LLC na 3. Jedyna wada  7800X3D to chyba słaby kontroler pamięci, ciężko przeskoczyć 6200 mhz przy 1:1. Zobacze bo jadą do mnie Gskille Tridentz Amd EXPO 6400 cl32 czy da sie przekroczyć 6400

Power Down Enabled

Memory Restore... Enabled

Zależy co chcesz wbić na 6400 ale 30 36 36 to na 99% nie pójdzie, chyba że dużo miodu na ram podlejesz.  Spróbowałbym 30 38 38. I może okazać się konieczna zabawa napięciami od fclk, nie zawsze więcej = stabilniej. 

Bez ukrywania, jak ktoś chce wziąć i7 czy tam i9, to raczej trzeba liczyć się z zakupem topowego aio, bądź budowy custom loopa. Ale znów pod clc, warto dać blok direct die i oskalopować procka. A to są potężne koszta. I7 13700kf na alf2 240 wbijała śmiało 80*+ podczas gier.  13600k był sporo chłodniejszy pod tym aio. No i i7 można powiedzieć miałem uv+ oc o 100mhz, ale zbijając napięcie o 0.1v względem stock. Pa120 nie dawal rady schłodzić 13700kf, 100* aż miło wskakiwało. 

A z 7800x3d jest tak, że wrzuca się jakieś aio, lub aira za 180zl (pa120) I procesor już jest schłodzony, bo budowy clc czy tam jakieś konkretne aio nie dają za dużo przy tym cpu. 

Edytowane przez novi
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciśnięcie CBR23 w priorytecie "czasu rzeczywistego" to takie oszukiwanie samego siebie... ;-) a priorytet "normal" moim zdaniem będzie najbardziej wiarygodny, bo jaki soft korzysta z rzeczywistego ??

Dobrze iż nie dłubiemy przy 7950X3D tam to dopiero jazda... dwa różne CCD, Vcore, clock Core, priorytety dla CCD i ten z Vcache max 1.2V 5250MHz, a drugi 5750MHz 1.4V ech.. coś tam czytałem jako ciekawostka :)

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja tu tak tylko podrzucę informacyjnie test: The Best Ryzen CPU Coolers you can Buy (youtube.com) A dzięki recenzji Novi'ego o Thermalright PA120 za które bardzo dziękuję ;) Znalazłem nowsze rozwiązanie nie wiele droższe i ciut lepsze z testu zamieszonego w linku wyżej. Tutaj link do zakupu: Thermalright PS120SE ARGB chłodzenie procesora, 7 ciepłowodów, wentylator Dual 120 mm TL-C12B-S V2 PWM, AGHP 4.0 Technology, łożysko S-FDB, do AMD AM4 AM5/Intel 1700/1150/1151/1200 : Amazon.pl: Elektronika W tej cenie obecnie to chyba najlepsze chłodzenie powietrzne do Ryzenów ;) 

I dodam jeszcze test do Inteli Thermalright Phantom Spirit Review - Wrecking the Peerless Assassin (youtube.com) 

Edytowane przez seple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam do Was pytanie. Czy podczas grania cały czas utrzymuje Wam te 5050Mhz? U mnie coś przestało i oscyluje około 4950 :E Czasem mi mignie 5.050.. :E Tak, tak.. Doszukuje się :) 

EDIT: Zauważyłem teraz, grając w CP2077 że w menu przy ok 11% zużycia mam te 5050Mhz ale podczas gry gdzie proca zjada mi ok 40%, boostuje do 4850 - 4950.

Edytowane przez Raven07

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie w cyberku 40-50% obciążenia i trzyma ciągle 5050.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, krzysiak napisał:

U mnie w cyberku 40-50% obciążenia i trzyma ciągle 5050.

Nie pocieszyłeś mnie :E Ostatnio w miarę mi trzymał zegar, a teraz coś nie chce, jedynie w Menu :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, wkamil73 napisał:

Masz na myśli boost per core?

Curve optimizer per core . Obecnie na am5 przy obciążeniu procesor używa vf curve najwolniejszego aktywnego rdzenia.

17 minut temu, Raven07 napisał:

Mam do Was pytanie. Czy podczas grania cały czas utrzymuje Wam te 5050Mhz? U mnie coś przestało i oscyluje około 4950 :E Czasem mi mignie 5.050.. :E Tak, tak.. Doszukuje się :) 

Sprawdź temperatury bo na ryzenach jest tak że im niższa temperatura tym wyższy boost możesz mieć co też zbyt agresywnie i występuje clock stretching.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi