Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie - od wczoraj :D - bez zarzutu. Zobaczymy czy nie będzie jakichś przebojów :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na Asrocku zakładka Dram Profile Configuration potem kilkami Dram Perofmance Mode i wyswietlają sie 3 pozycje od Default po Aggresive.

Podejrzewam ze ta ostatnia opcja to jest to co forsuja inni producenci.

Nie używam tego , aggresive na Patriotach konczyl sie zwiechami . Ustawiam recznie o wiele lepszy efekt i nie potrzebuję żadnego EXPO na pamięciach.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, krzysiak napisał:

Mógłby ktoś sprawdzić na 7800x3d czy ma różnicę temp między przebiegiem CB R23 po odpaleniu kompa vs 15-20 min gry i odpalenie CB? Posadziłem na testy budżetowego deepcoola 360 na swojego i różnica między przebiegiem przed a po grze (konkretnie gram obecnie w horizona) to około 5* na korzyść przed grą (po kilku przebiegach spada do temp sprzed gry)...teraz przypadkowo to mi wyszło, wcześniej na navisie 280 nigdy takiego scenariusza nie sprawdzałem i nie wiem czy po prostu tttm czy to aio coś świruje (ogólnie nie dobija do granicznego 89, zatrzymuje się około 85) :E

U mnie bez różnicy. Płyta Asus x670e-f + aio lian li galahad ii lcd 360mm. Temp w CB multi 79-81 stopni po 10 minutach. Właśnie jestem po 2h w Last Epoch, to walnąłem test.

Najbardziej mnie w tym procku irytują te skoki temperatur podczas wczytywania gier. Czasem jak odpalam jakąś grę, to grzeje się do 75 stopni, by w samej grze było 58 xD. Jak dotykam chłodnicy, to jest praktycznie chłodna, więc procek nawet nie wykorzystuje potencjału aio. 

Ogólnie do kiedy w końcu ma być te wsparcie AM5? Wyszła seria 7xxx, następna będzie 9xxx która wyjdzie w tym roku, za rok pewnie 9xxx z x3d i ten 9xxx z x3d będzie ostatnią serią? 

@MarcoSimoneTez mam te lexary, u mnie poszły tak. Pewnie da rade lepszy wynik wykręcić z latency, ale jeśli chodzi o OC RAM, to jeszcze sporo nauki przede mną, więc tipy mile widziane :D
YGJa70N.png

FCLK szło na 2200, ale zadnej zmiany w wydajności nie zauważyłem, to obniżyłem dla bezpieczeństwa. 

Edytowane przez calvex
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spokojnie to samo na 7700.

Tak to zostalo zaprojektowane i taka fizyka. Nie idzie czym tak szybko ciepła odebrać z procka. Chlodnica nawet mogla by miec rozmiar maski od Tira.

I to mnie od mnei denerwuje w AMD , a drugi babol to spartolony IOD. Przecież to nie ma chyba żadnego zarządzania energia. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
24 minuty temu, calvex napisał:

Ogólnie do kiedy w końcu ma być te wsparcie AM5? Wyszła seria 7xxx, następna będzie 9xxx która wyjdzie w tym roku, za rok pewnie 9xxx z x3d i ten 9xxx z x3d będzie ostatnią serią? 

Jest szansa że jeszcze Zen 6 się załapie na AM5 ale chyba samo AMD nie podjęło jeszcze decyzji.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, wszystko wróciło do normy...jeszcze raz wszystko rozpiąłem, poskładałem, ustawiłem w biosie krzywe i jest ok, jedyna różnica to taka, że fabryczne wentyle deepcool zastąpiłem arcticami p12 bo za tacką mobo i tak rgb nie widać (deepcoole poszły na wyciąg u góry).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@MarcoSimone @calvex

Są jeszcze ustawienia które dają niższą latencje. Można zyskać ze 4ns w dół

1Jeżeli macie stabilne pamięci to GDM ustawiacie na off ) jeżeli nie działa 0.01v wyższe VDD może pomóc. 

2 Druga opcja to ustawienia nitro. Dla 6000 i 6200  rx data- 1, tx data- 2 , control line- 0. Dla 6400 -1-3-1 no chyba ze ktoś ma super sztuki to może też 1,2,0. 

3  wyłączenie memory context restore i power down spadnie latencja ale w zamian długi start kompa

11 godzin temu, grayman_1 napisał:

I tak najlepiej wsadzic timingi Buldzoida ... i w to sie nie bawic.

Bo ja wiem , te timingi to tylko taki plan minimum. 🤣 Ostatnio ktoś na reddicie dokładnie przetestował , Piękny test czarno na białym w jednym obrazku.

BTW patrząc na to przypomniał mi się Sebastianek z purePC i jego sugestie że okolice 7000 1;2 to obecnie optimum dla am5 . To ziemia niczyja,  chyba dla zarżnięcia 5% wydajności platformy w porównaniu do dociśniętego 6200 1;1 lub 7800+1;2 )

Edytowane przez lolek86
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@calvex Do Zen6 napewno będzie wsparcie, a dalej to już kwestia tego co za te kilka lat. W końcu te magiczne nanometry się skończą i będzie trzeba wejść cenowa erę procesu. 

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 23.02.2024 o 13:44, krzysiak napisał:

Mógłby ktoś sprawdzić na 7800x3d czy ma różnicę temp między przebiegiem CB R23 po odpaleniu kompa vs 15-20 min gry i odpalenie CB? Posadziłem na testy budżetowego deepcoola 360 na swojego i różnica między przebiegiem przed a po grze (konkretnie gram obecnie w horizona) to około 5* na korzyść przed grą (po kilku przebiegach spada do temp sprzed gry)...teraz przypadkowo to mi wyszło, wcześniej na navisie 280 nigdy takiego scenariusza nie sprawdzałem i nie wiem czy po prostu tttm czy to aio coś świruje (ogólnie nie dobija do granicznego 89, zatrzymuje się około 85) :E

To jest normalne i nie musze mieć 7800x3d aby cię uspokoić :P na każdym cepie tak miałem, masz nagrzane powietrze w budzie i chłodnicę po grze stąd wyże temp tak jak novi pisał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Send1N tyle że ja mam chłodnicę za tacką mobo, do tego wciąga powietrze zzewnątrz, ale jak pisałem później po ponownym poskładaniu wszystkiego i wymianie wentyli wróciło do normy :D 

Akurat nie mam foto z aktualnym chłodzeniem, tylko z wcześniejszym, ale generalnie tak to wygląda:

ccbdc9c04f7c8ff0med.jpg

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi