Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

1,2-1,3V do Windows bez problemu wchodzę z taktowaniem 7600MHz, lecz błędy sypią się od pierwszej minuty testu, podobnie jest z 6400MHz.

Wygląda to tak, jakby kontroler był cały czas na 1:1, a ustawiony jest 1:2.

Wychodzi na to, żeby zjeść poniżej 100W podczas grania musiałbym zejść poniżej 1V, co będzie wiązało się z obniżeniem taktowania na CPU i GPU.

Na 1.020V dla CPU i GPU w Fire Strike mam niecałe 10tys pkt dla iGPU, pobór podczas testu 106-115W.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe jak cenowo te APU bez iGPU:

HmIqNWJ.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie bardziej ciekawi dlaczego tam są 3400g, 3200g oraz athlon 3000g

Natomiast 8400F to będzie karykatura procesora z tymi 4x dla grafiki, żadna sensowna grafika tutaj nie będzie pasować, a zamiast budżetowej grafiki lepiej już wybrać 8500G.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lada moment wjedzie nowy bios do gigusi bo zdjeli dzis stary ze strony, ASRock juz wydalo nowy bios do jednej z plyt "Update AGESA to ComboAM5 1.1.0.3".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A wiadomo jakie poprawki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Asrock wydał nową Agę do większości b650 i wszystkich a620, x670 nie ma nic :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 25.03.2024 o 18:13, novi napisał:

Asrock wydał nową Agę do większości b650 i wszystkich a620, x670 nie ma nic :E

Jest już i do naszych płyt. Zastanawiam sie czy wgrywać jak niby wszystko śmiga nadal na 1.30AS05 na agesie 1007c

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A gigus jednak nowej nie wydal tylko ta sama ale finalna wersje.

Wiec nie wgrywam, wrzuce dopiero jak bedzie obsluga Zen5.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kuzyn wgrał do swojej ASRock X670E Steel Legend tego nowego BIOSa i teraz musiał się bawić z EXPO żeby mu działało bo timingi były z dupy jak zrobił oneclick ustawienie tak jak zawsze robił (ja też) :E 
Czyli narazie dalej zostaje na biosie z października i tak jak wyżej czekam pewnie na takiego z obsługą Zen 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 22.03.2024 o 15:27, 5hogun napisał:

Czego to Pepperki nie wyczają. 7500F za 506zł a Ali. 😀

Procesor AMD Ryzen 5 7500F OEM - Pepper.pl

Nie wiem co w tym śmiesznego - patrząc na reakcje. Ale w czasie covida kupowałem na alie broadwella i7-5775c, bo człowiek się zasiedział w chacie, każdy zaczął grać w Warzone, a mój i5-4790k juz był słaby. Za broadwella dałem jakoś 110$, później go w PL sprzedałem za 900 zł i przeszedłem na AM4. Zresztą wtedy były takie chore ceny, ze i5 poszla za 600 zł, gdzie nowy Ryzen 5 3600 chodził za 850 xD

Więc jakby ktoś miał jakieś teorie, to tak - procki z aliexpress działaja i są legit. Chyba, ze ktoś kupi u sprzedawcy bez weryfikacji. Wiadomo gwarancji nie ma, ale kto ostatni raz wysyłał proca na gwarancje?

Edytowane przez calvex

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja, imc padł 🤗

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

AMD uzyte w filmie wiec wrzucam tutaj ;)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

abUvhJv.gif

Ponad 40%?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie w jakims kosmicznym zastosowaniu w programie dla NASA, z ktorego skorzysta 0.001% ludzi :D

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obstawiam, że może chodzi o jakieś rzeczy AI bo ostatnio jest to modne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zen4 nie obsługuje AI wiec nie mogło być to porównanie AI. No ale zobaczymy co tam wymodza, w końcu mina 2 lata od wydania Zen4.

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

APU mają więc mogli z tym porównać o ile to o AI chodzi. Albo po prostu porównali wydajność zwykłego proca do proca z dedykowaną technologią ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Pożyjemy zobaczymy.

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie ma w tym żadnej logiki żeby desktopowe prawilne cpu porównywać do apu, zreszta nie ma wzmianki o apu tylko obazowej architekturze, a 40% wzrost w AI to nie zaden wzrost. AI to będzie tylko skromny dodatek do Zen5.  Intel tez na wykresie podaje wzrosty nawet do 60% tylko średnia wyszła wtedy 19% wiec tu zapewne będzie adekwatnie. Może być w pewnych obliczeniach over 40% a finalnie średnia wyjdzie 15%

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Phoenix. napisał:

Intel tez na wykresie podaje wzrosty nawet do 60% tylko średnia wyszła wtedy 19% wiec tu zapewne będzie adekwatnie. Może być w pewnych obliczeniach over 40% a finalnie średnia wyjdzie 15%

Jeżeli mówimy konkretnie o IPC, a nie wzroście wydajności, to 15 procent byłoby cokolwiek średnim wynikiem, uzwględniając, iż Zen 5 ma mieć mocno rozbudowany/przebudowany rdzeń względem Zena 4.

Przypominam, iż Zen 3 wykonany w tym samym procesie co Zen 2 miał IPC wyższe o 19 procent.

Btw, nie twierdzę, że IPC wzrośnie o 40 procent, natomiast 20-25 procent, jest moim zdaniem wartością całkiem realną.

Edytowane przez rainy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@rainyPatrzac na to, ze Zen5 wyjdzie po dwóch latach to oczekiwałbym 15% wzrostu IPC co roku czyli te 25-30% powinno być. Ale śmiem wątpić w taki wynik patrząc jak to wszystko się opóźnia oraz jak Intel w 13th/14th nie zaserwował żadnego wzrostu. Gdyby jednak ta średnia IPC wyniosła 25% to wdg mnie byłoby całkiem ok. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi