Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.04.2024 o 07:25, krzysiak napisał:

@calvex On to pisał przez pryzmat osób, które kupują X myśląc że jest bardziej przyszłościowe niż B...gdy tak naprawdę nawet nie wykorzystają nigdy tego co X daje względem B, wtedy ta "przyszłościowość" jest taka sama ;) 

Oczywiście nie sugeruję tu, że Ty nie wykorzystasz tych dodatkowych możliwości chipsetu ;)

X670 to po prostu 2 chipsety B650 a w praktyce jest tylko więcej portów USB np zamiast 11 jest 19

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie o to mi chodzi ;) 

Ja przykładowo pod kompa mam podpięty  1 kabel usb :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

8700f nie ma racji bytu skoro 7700 z tacki to koszt około 1050 zł. W wielu kwestiach 8700f jest gorszy a jedyne co ma lepsze to pobór energii. 

Ciekawe na ile to wycenią. Obstawiam 259 USD. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 11.04.2024 o 12:44, Ogider napisał:

Jeśli to się potwierdzi to może to być najciekawsza premiera tego roku. Niech jeszcze tylko poprawią obecne problemy bo już niejedna osoba właśnie zrezygnowała z platformy AMD ze względu na problemy z chociażby "treningiem" pamięci.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ciekawy ten test płyt B650. Korzystając z mocy chłopskiego rozumu i potrzeby posiadania trzech slotów M.2 lub PCIe na dole płyty rozważałbym właśnie Asrock B650M Pro RS, Asrock B650M HDV M.2 i Asrock B650M PG Lightning, ale jak widać ten ostatni trochę posysa. Ciekawi mnie czy i jaki wpływ na wyniki miało to, że ten Arctic owiewa sekcję zasilania. Na filmie nic o tym nie wspomnieli więc nie wiadomo czy ten wentyl był aktywny czy nie.

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wiesz to jednak test ekstremalny.

płyty były katowane przez 1h z prockiem 7950x w cinebench który działał na 100% możliwości. Według testów bierze wtedy 350W.

W graniu czy innych normalnych zastosowaniach 7800x3d bierze 60-80W więc za nic nie osiągniesz takich temperatur na sekcji.

B650M-HDV/M.2 AM5 - 485zł w proline.

https://proline.pl/plyta-glowna-asrock-b650m-hdv-m-2-am5-p8120266

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Pentium D

Asrock B650M Pro RS, chyba wersje z literką M miałeś na myśli, Asrock B650M HDV M.2 posiada tylko dwa sloty M2.  Asrock B650M PG Lightning,  Asrock B650M PG Lightning ta to do procków 120W max.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
53 minuty temu, Keken napisał:

wiesz to jednak test ekstremalny.

płyty były katowane przez 1h z prockiem 7950x w cinebench który działał na 100% możliwości. Według testów bierze wtedy 350W.

W graniu czy innych normalnych zastosowaniach 7800x3d bierze 60-80W więc za nic nie osiągniesz takich temperatur na sekcji.

B650M-HDV/M.2 AM5 - 485zł w proline.

https://proline.pl/plyta-glowna-asrock-b650m-hdv-m-2-am5-p8120266

No tak, ale były też wyniki z jednej pętli i z 10 minut i widać, że niektóre płyty nie są w stanie zrobić nawet jednej pętli bez dławienia. Tak jak chłop mówił, teraz weźmiesz parcha który jest na granicy to później nie włożysz np 10800X3D z dwunastoma jajkami czy co tam AMD sobie wymyśli na Zen 6.

@Markiz88 Tak, chodziło o Mkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, Kris194 napisał:

Jeśli to się potwierdzi to może to być najciekawsza premiera tego roku. Niech jeszcze tylko poprawią obecne problemy bo już niejedna osoba właśnie zrezygnowała z platformy AMD ze względu na problemy z chociażby "treningiem" pamięci.

Za duzo liptona ogladasz i cytujesz jego slowa o problemie z pamieciami, ale tak to jest jak sie nie potrafi ramu ustawic ;)

W dniu 11.04.2024 o 12:44, Ogider napisał:

Fajne plotki ale poki co uwazm, ze to mokry sen :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mokry sen a 7950x vs 5950x było 43% więc 46% jest bardzo możliwe. 

Trochę do dupy są tak duże skoki wydajności bo kupujesz topkę 5950x w 2020 a 4 lata później jest już praktycznie o 100% objechany. Za starego intela 4/8 była mniejsza presja na wymiany 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Procki Zen5 na desktopy będą po koniec tego roku, czy pierwsze pojawią się mobilne układy do laptopów? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lepiej niech robią jak największe skoki generacyjne, zamiast odgrzewać kotleta. Nikt nikomu nie nakazuję modernizować procka co gen, a kto chce to po prostu sobie zmieni ;). 

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Phoenix. napisał:

Za duzo liptona ogladasz i cytujesz jego slowa o problemie z pamieciami, ale tak to jest jak sie nie potrafi ramu ustawic ;)

Nie tylko on ma problemy, JayzTwoCents też zrezygnował z platformy AMD. Długie czasy bootowania chociażby to nie jest jakiś mit a coś co wychodzi w recenzjach.

Edytowane przez Kris194
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czasy bootowania sa juz dawno ogarniete, a Jakis typ z YT nie jest zadnym guru, zeby mowic co kupowac a czego nie kupowac;)  Konkretne problemy zaleza nie od tego, ze ktos ma platforme AM5 tylko od skopanego biosu gdzie producenci nie potrafia czegos ogarnac, jedni je maja a inni nie. Na intelu co jakis czas tez wychodza kwiatki jak te teraz z wywalaniem sie cpu w grach. I co to ma byc argument, zeby nie kupic intela?? No nie ;) Teraz typ bedzie nagrywal nowy film i zmienial na AMD bo na Intelu sa problemy? :rotfl:

Ja nie mam zadnych problemow jak i wielu ludzi ale nie bede tez hipokryta i twierdzil ,ze ich nie ma. Sa wszedzie na kazdej platformie ale jest to na tyle malostkowy problem, ze nie stanowi on zadnym argumentem do tego czy cos kupic czy nie. Procki tez sie palily i jakos sprawa zostala zalatana i rozwiazana, ludzie nadal te cpu kupuja. Wyjda nowe biosy, poprawia bledy i tyle. Nie ma co dramatyzowac.

1 godzinę temu, Pentium D napisał:

Mokry sen a 7950x vs 5950x było 43% więc 46% jest bardzo możliwe. 

Trochę do dupy są tak duże skoki wydajności bo kupujesz topkę 5950x w 2020 a 4 lata później jest już praktycznie o 100% objechany. Za starego intela 4/8 była mniejsza presja na wymiany 

Masz racje ale jakos w ST wzrost ponad 40% to dla mnie abstrakcja. Tym bardziej w znanym nam CB.

1 godzinę temu, bubuq3 napisał:

Procki Zen5 na desktopy będą po koniec tego roku, czy pierwsze pojawią się mobilne układy do laptopów? 

Dowiesz sie za 50dni na Computex ;)

Edytowane przez Phoenix.
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie właśnie rozwalają te "guru jutubowe", co  nie potrafią ogarnąć platformy a później ludzie łykają jak pelikany i powtarzają jakie to amd złe, bo na intelu nie ma problemów  :E

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mityczen czasy bootowania na AMD. Mi się ładuje tak wolno, że nie nadąrzam przypomnieć sobie jak się nazywam 8:E;-) 

• Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Płyta która obecnie mam(patrz sygnaturka) ma najszybsze bootowanie jakie do tej pory miałem i poprzedni Msi Z370 Tomahawk się nie umywa.

Edytowane przez Gromitek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli twierdzicie, że czasy bootowania są ogarnięte to czy moglibyście przytoczyć jakieś materiały? Serio Pany, nie da się być ze wszystkim na bieżąco ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mogę przytoczyć, że jest biosie opcja, która się nazywa "memory context restore". Jak ją wyłączysz to płyta będzie bootowac kilkadziesiąt sekund. Jak włączysz to kilkanaście. Rok ponad minął a to dalej jakiś wielki problem dla niektórych.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O tej opcji słyszałem, nie powoduje już crashy? Pytam poważnie bo długie bootowanie na fabrycznych ustawieniach wychodzi nawet w recenzjach na purepc i jakoś nie sądzę żeby to była złośliwość Sebastiana. Jako posiadacze platformy wiecie najlepiej jak to wygląda w obecnej chwili.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zanim lgtv companion wybudzi ekran po włączeniu pc (około 10sek?) To komputer już czeka na ekranie logowania. Cały proces uruchamiania trwa z 15sek. I jest tak od pół roku dobrego na asrocku. 

Mam ram ustawiony ręcznie na "granicy" możliwości platformy. Context memory i power down mode on oczywiście.  

Wcześniej miałem płytę gigabyte I faktycznie boot trwał sporo, ale chyba już to naprawili nowym biosem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi