Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, cichy45 napisał:

@Stjepan666  @novi Ja właśnie próbuje ustabilizować ram w moim ryzenie 1600, niedługo dam komentarz w tym temacie:\

Ale to jest temat o zen4/am5 a nie zen 1/am1 także pomyłka.

Poza tym procesory w grach zaczynają pełnić coraz ważniejsza rolę część obliczeń jest zrzucanych na procesory tak są napisane współczesne aplikacje i gry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, benq19 napisał:

Ale to jest temat o zen4/am5 a nie zen 1/am1 także pomyłka.

Poza tym procesory w grach zaczynają pełnić coraz ważniejsza rolę część obliczeń jest zrzucanych na procesory tak są napisane współczesne aplikacje i gry.

Wiem, dlatego wcześniej pisałem o Minecrafcie, który niby jest banalny a z modami potrafi dojechać każdy CPU na rynku i Ryzena 7950XD3 też dojedzie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, benq19 napisał:

Dzień dobry chciałbym się dołączyć do dyskusji gdyż wczoraj kupiłem Amd Radeona 6700 ale bez xt 10 gb i chciałem do niego dokupić nowego kompa z Ryzenem 7600X na pokładzie.

Nie wiem czemu wszyscy tak krzyczą na temat tych płyt głównych w artykule jest wyraźnie napisane że płyty z X z przodu są dla entuzjastów.Ja natomiast planuję poczekać do 10 października i kupić płytę główna z B z przodu dla zwykłych użytkowników tylko pytanie ile taka będzie kosztować byle poniżej 1000 zł bo będę miał problemy z dopięciem budżetu. 

No to powinny być byle powyżej 1000zl żebyś zauważył że jest coś nie teges.

3 godziny temu, Spl97 napisał:

:E

Co z tego,że mamy co raz lepiej wyposażone płyty z nowszymi technologiami oraz są lepsze konstrukcyjnie i nie tylko,jak powoli trzeba płacić za te płyty jak za zboże,jak ktoś chce sobie nowego kompa budować.

Jeszcze do niedawna nieco ponad kafla to jakieś apexy/maximusy stały. A i tak często poniżej tysiaka mogłeś je kupić. Dzisiaj najgorsza bieda od tyłu startuje. I na pewno nie ma ty lepszego wyposazenia uzasadniającego wzrosty cen.

2 godziny temu, novi napisał:

Czytając te wątki o procesorach to mam pytanie , macie 240/360hz, że potrzebujecie mega Uber procka ? W 165hz zen3/12 gen nie daje rady ? Karta graficzna to rozumiem, że przyda się mocniejsza, ale procek ? Mam jakieś wrażenie, że zen3/12 gen nagle będzie zapewniać 30fps w grach, po premierze nowszych . Forum komputerowe, ale nieraz trzeba sobie zadać pytanie, czy zmiana platformy to potrzeba, czy ciekawość . Jak ciekawość to cena nie gra roli, więc żale na temat cen są nie na miejscu :)

Lubimy zmieniać sprzeta. Ale oni chyba nie lubią że zmieniamy sprzęty 3-4 razy w roku i za dużo zarabiali? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, Minciu napisał:

Lubimy zmieniać sprzeta. Ale oni chyba nie lubią że zmieniamy sprzęty 3-4 razy w roku i za dużo zarabiali? 

Ja też lubię jak życie pokazało nieraz, ale nie z potrzeby a z ciekawości. Więc cicho coś tam płakałem, ale kupiłem co chciałem xd . Teraz ceny są na mega fazie,  według mnie lepiej przystopować na zen3 . Z GPU jest inna śpiewka, jak AMD da za wysokie ceny to sam będę głośno płakał, nvidiia dała nam strzał prosto w oko, AMD może dać w drugie . Nie chciałbym tego, ponieważ, według mnie gpu mocniejsze, jest bardziej potrzebne niż cpu. Cpu sobie jeszcze radzą, ale karty zależnie od rozdzielczości i gier już nie.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co widziałem, to 7950X robi 50K w CB23 po wykręceniu na 6,7 GHz. Wyżej niż na tym filmiku. Nie jestem pod wrażeniem tego co pokazali Stevowi Burke.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, novi napisał:

Czytając te wątki o procesorach to mam pytanie , macie 240/360hz, że potrzebujecie mega Uber procka ? W 165hz zen3/12 gen nie daje rady ? Karta graficzna to rozumiem, że przyda się mocniejsza, ale procek ? Mam jakieś wrażenie, że zen3/12 gen nagle będzie zapewniać 30fps w grach, po premierze nowszych . Forum komputerowe, ale nieraz trzeba sobie zadać pytanie, czy zmiana platformy to potrzeba, czy ciekawość . Jak ciekawość to cena nie gra roli, więc żale na temat cen są nie na miejscu :)

Upgrade z 5800X na 7700X sporo ci da w RPCS3 na przykład. Wreszcie będziesz mieć zawsze stabilne 60 fps. Albo jak ktoś do VR 120+ fps (Pimaxy mają 180 Hz) potrzebuje. Zen 3 radzi sobie znacznie gorzej w VR niż Alder Lake. Tak więc nie jest to całkiem bez sensu. Ale rzeczywiście w większości przypadków, Zen 3 powinien dać radę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
14 godzin temu, benq19 napisał:

Teraz trzeba będzie nowego kompa traktować jak długo terminową inwestycję

Trudno się z tym nie zgodzić,ale dodam od siebie,to co widzimy to idzie drogą elitarności rynku PC,czyli na PC będzie stać tylko bogatych,co zresztą już się dzieje - dobry PC ma teraz wartość nie najgorszego używanego samochodu.

11 godzin temu, Minciu napisał:

Jeszcze do niedawna nieco ponad kafla to jakieś apexy/maximusy stały.

Ogólnie TOP kiedyś niezależnie od socketu był wyceniany na tego kafla zł bądź trochę więcej.

11 godzin temu, Minciu napisał:

I na pewno nie ma ty lepszego wyposazenia uzasadniającego wzrosty cen.

I marże producenci zagarniają,a zwalają na konieczność konstruowania PCB o większej ilości warstw,PCIe 4.0 czy 5.0,droższych układów itd.

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Spl97 napisał:

Trudno się z tym nie zgodzić,ale dodam od siebie,to co widzimy to idzie drogą elitarności rynku PC,czyli na PC będzie stać tylko bogatych,co zresztą już się dzieje - dobry PC ma teraz wartość nie najgorszego używanego samochodu.

No niestety w tym kierunku to idzie i się tego obawiam już od lat. Btw, po przecinkach wstawia się spacje.

Niestety smartfony nadal mają badziewny tryb PC, próbowałem i nie dałbym rady z tego korzystać na co dzień. Obserwujemy trend typu: nowy PC jest 25-30% droższy i 50-60% szybszy. Dawniej byłoby 0% droższy i 50-60% szybszy. Przynajmniej 7950X jest $100 tańszy od 5950x, który był $50 droższy od 3950X, a więc jest $50 tańszy od 3950X z 2019.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wśród moich znajomych nie obserwuję masowego exodusu z PC do konsol. Tylko jeden kolega tak zrobił ale on zawsze grał na konsolach, wcześniej grał także na PC (zanim kupił PS5, gdy zobaczył ceny 5800X, nowych RTXów i Radeonów). Najpopularniejsze wśród nich CPU, to Intel 6600K, Ryzen 2600X i Ryzen 3600. Najpopularniejsze GPU to GTX 1070, 1080, 1660 Super i 1660 Ti. Najpopularniejsza ilość RAM to 2x8GB DDR4. Tak więc tak całkiem badziewnych PC to nie mają i obecnie czekają na lepsze czasy. Ryzen 7600X jest trochę drogi, 3060 Ti jest trochę drogie, więc nie kupują. A kart pokroju 3050 nie potrzebują, bo mają podobne. Zastanawiam się czy Nvidia, AMD i Intel zdają sobie sprawę z trendu elityzacji pecetów. Kiedyś właśnie było tak, że jak miałeś IBM PC to byłeś nadziany, potem przestało tak być i prawie każdy miał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wśród moich nie znam już nikogo kto by miał PCta. Pomijając osoby starsze które mają nastoletni sprzęt do przeglądania internetu, allegro.
Wszyscy przeszli na laptopy. Do grania w LOLa, dotę, wowa, csa, valoranta, Coda spokojnie wystarcza.
PC jest traktowany trochę jak obciach. Zresztą zacytuję.
"Po co zwykłym ludziom w 2022 komputer stacjonarny, przecież są laptopy"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
43 minuty temu, Kynareth napisał:

. Tak więc tak całkiem badziewnych PC to nie mają i obecnie czekają na lepsze czasy. 

Trochę takie Ala PS3-PS4 a nie PS5. Więc problem aktualnych cen ich nie dotyczy. 

13 minut temu, Keken napisał:

Ja wśród moich nie znam już nikogo kto by miał PCta. Pomijając osoby starsze które mają nastoletni sprzęt do przeglądania internetu, allegro.
Wszyscy przeszli na laptopy. Do grania w LOLa, dotę, wowa, csa, valoranta, Coda spokojnie wystarcza.
PC jest traktowany trochę jak obciach. Zresztą zacytuję.
"Po co zwykłym ludziom w 2022 komputer stacjonarny, przecież są laptopy"

No i te niedługo będą tańsze dużo od stacjonarek. Świat stanął na głowie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wśród moich znajomych wiele osób ma pecety. Na prawdę wiele, wcale nie obserwuję też exodusu z pecetów do laptopów. Ludzie mają jedno i drugie. Ale może się to zmienić jeśli ceny nadal będą rosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Minciu napisał:

Trochę takie Ala PS3-PS4 a nie PS5. Więc problem aktualnych cen ich nie dotyczy. 

No i te niedługo będą tańsze dużo od stacjonarek. Świat stanął na głowie.

Obciachem jest podłączanie laptopa do monitora 32 cali. A ja nie mógłbym grać czy pracować na 17 calowym ekraniku, głównie przez swój bardzo słaby wzrok. Do tego zawsze mnie wkurzał w laptopach touchpad oraz klawiatura przeszkadzająca w wygodnym pisaniu. No i otwieranie na laptopie 30 zakładek w przeglądarce to trochę inny komfort niż otwieranie tego na 2 x większym ekranie. 

A zabieranie laptopa na urlop, w podróż też jest dla mnie obciachem, bo po co, skoro mam 6,5 calowego smartfona, który do neta mi wystarczy, a do tego urlop czy podróż prywatna jest po to żeby oderwać się od świata cybernetycznego, a nie nadal w nim tkwić. W przypadku podróży służbowej pracodawca ma obowiązek zapewnić mi laptopa, jeśli to konieczne.  

No, ale każdy ma swój punkt widzenia, więc nie upieram się do tego, żeby narzucać swój, bo mój jest dobry dla mnie, niekoniecznie dla innych ;)

Niemniej jednak bardzo niepokoi mnie ten ogromny wzrost cen podzespołów komputerowych. Złożenie teraz średniej klasy kompa to naprawdę poważny koszt. I nie dziwię się ludziom, że szukają alternatyw. 

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Spl97 napisał:

Komp zbudowany od podstaw na 3060/6700XT można już uznać za dobry, i nie kosztuje więcej niż 5.6k zł. Ale wiesz, że samochody poszły do góry o 30-50%? Samochód z 2017 roku sprzedałem drożej niż kupiłem, o 20k zł :V Nie wiem jak ty, ale nie najgorszy samochód to musi być warty minimum 15k zł przed inflacją :V, do 10k zł to trupo-wozy. 

Edytowane przez TheMr.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, addept napisał:

Obciachem jest podłączanie laptopa do monitora 32 cali.

Ja podłączam - w domu do 1x27, w pracy do 2x27. Tak zgadłeś, praca tudzież HO ;)

19 minut temu, addept napisał:

zabieranie laptopa na urlop, w podróż też jest dla mnie obciachem, bo po co, skoro mam 6,5 calowego smartfona, który do neta mi wystarczy, a do tego urlop czy podróż prywatna jest po to żeby oderwać się od świata cybernetycznego, a nie nadal w nim tkwić

Z żoną zabieramy, primo Just In Case, secundo - wiedząc że w hotelu jest tv żeby móc coś wieczorkiem obejrzeć. Zazwyczaj mamy jakiś dyżurny serial napoczęty i wróciwszy wieczorem lubimy odcineczek. Obciach nie obciach, co kto lubi. 

21 minut temu, addept napisał:

Złożenie teraz średniej klasy kompa to naprawdę poważny koszt. I nie dziwię się ludziom, że szukają alternatyw

19 minut temu, TheMr. napisał:

Komp zbudowany od podstaw na 3060/6700XT można już uznać za dobry, i nie kosztuje więcej niż 5.6k zł. Ale wiesz, że samochody poszły do góry o 30-50%?

IMO rynek PC sam się wykończył rakiem ultra. Porównujemy konsolę dającą 4k30  high (nie v high, czy g tym bardziej ultra) albo oszukane 4k, niestabilne 60, medium, do pc 4k60 ultra :E czy to jest rozsądne? Ale producenci i gier i sprzętu na tym kulają marketing, więc nic dziwnego że takie jest myślenie. Gdzie do "console experience" to nawet 6600xt wystarczy, bym powiedział. Z i3 12100 wychodzi chyba lekko ponad 4k. Oczywiście, to więcej niż x lat temu, ale też posłuży dłużej bo postęp jest powolny. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobry PC w cenie samochodu.. heh, niektórzy to pewnie myslą że ci ludzie z 3090Ti to jeżdżą golfami z 1999 :lol2:

59 minut temu, Keken napisał:

Ale wiesz że laptop to też PC? Tam nie masz tylko integry, bierzesz coś z RTXem i grasz we wszystko a nie tylko CS i lol.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
14 godzin temu, novi napisał:

Nie chciałbym tego, ponieważ, według mnie gpu mocniejsze, jest bardziej potrzebne niż cpu. Cpu sobie jeszcze radzą, ale karty zależnie od rozdzielczości i gier już nie.

Prawda taż taka, że najmocniejszy CPU typu i9 12900K daje średnio 27% więcej klatek od 3x tańszego R5600, gdzie najmocniejsza RTX 3090TI w 4K daje 100% więcej klatek od 2-3 razy tańszej 3060TI.

Edytowane przez wamak
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
39 minut temu, severall napisał:

Bardzo ładny przyrost 👍

Ceny*.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najważniejsze i tak będą wyniki w grach oraz w realnych zastosowaniach półprofesjonalnych/profesjonalnych. Na nie jeszcze chwilę poczekamy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najważniejsze to będą ceny.

Nie wierzę w te które są obecnie przekazywane, no sorry kto to kupi? To wygląda jeszcze gorzej niż seria RTX 4000. GPU są słabe i upgrade wręcz wymagany, ale CPU? 

Mam te same zdanie co @novi, nie ma potrzeby przechodzić na Ryzeny 7000, a jak ktoś chce wydajności to 5800X3D. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ceny obecnie na PL są już mniej więcej znane,lecz jeszcze są niepotwierdzone. Taki 7600X zacznie od 1800 zł, 7700X za ~2400 zł, 7900X za ~3200-3300 zł a 7950 zacznie się od 4 tys. bądź nawet trochę więcej zł,nie zdziwię się na widok ceny typu 4299 zł za 7950X.
Dolar obecnie jest po 4,90 zł.

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nie tak, że CPU są jakoś szybkie, tylko gry nie wymagają tak wiele od CPU.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi