Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli AMD nie wpadnie na pomysł zablokować link do drugiego chipsetu tylko na potrzeby chipsetu, to standardem staną się płyty jedno-chipsetowe z dwoma CPU-attached M.2.

Brzmi na coś too good to be true, bo wtedy obejmowałoby również nieskopółkowe A620 (czy jakkolwiek będzie się nazywać następca A520). Ale sporo czasu minie, zanim w jednym zdaniu będzie można użyć "budżetowość" i "DDR5".

Te kilka linii więcej mogłoby też w końcu przekonać producentów płyt, by dostarczać modele całkiem pozbawione chipsetu... gdyby nie uzasadnione podejrzenie, że na AM5 nie przewiduje się dostarczania SATA bezpośrednio z procesora 😐 Jeżeli to prawda, to to całkiem zabije sens bezchipsetowych płyt dla low-endu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, MitycznyJeż napisał:

gdyby nie uzasadnione podejrzenie, że na AM5 nie przewiduje się dostarczania SATA bezpośrednio z procesora 😐

Ten archaiczny interfejs już daawno powinien odejść "do domu ojca", zwłaszcza dzisiaj w dobie  M.2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, blubaju napisał:

Ten archaiczny interfejs już daawno powinien odejść "do domu ojca", zwłaszcza dzisiaj w dobie  M.2.

Bez przesady. Archaiczne, to jest PS2, D-SUB, DVI, PCI, LPT, COM, PATA - tego już powinno dawno nie być (a nadal da się spotkać). Na M.2 nie podłączysz napędu BR/DVD/HDD. Oczywiście możemy iść w unifikację i wyjść z założenia, że jak ktoś chce SATA to niech kupi kartę na PCI-E - OK, ale w takim wypadku M.2 w stacjonarnych też do likwidacji (mam w obecnej płycie chyba 4x M.2, z czego chyba 2-3 z PCI-E 4.0, a przydała by mi się część tych linii do czego innego i zamiast nich, wolałbym więcej PCI-E, do których zawsze można kupić kartę z portem na dyski M.2).

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
44 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Bez przesady. Archaiczne, to jest PS2, D-SUB, DVI, PCI, LPT, COM, PATA - tego już powinno dawno nie być (a nadal da się spotkać). Na M.2 nie podłączysz napędu BR/DVD/HDD. Oczywiście możemy iść w unifikację i wyjść z założenia, że jak ktoś chce SATA to niech kupi kartę na PCI-E - OK, ale w takim wypadku M.2 w stacjonarnych też do likwidacji (mam w obecnej płycie chyba 4x M.2, z czego chyba 2-3 z PCI-E 4.0, a przydała by mi się część tych linii do czego innego i zamiast nich, wolałbym więcej PCI-E, do których zawsze można kupić kartę z portem na dyski M.2).

Ja mam jedno M,2 na płycie i tak go nie używam bo zżera 2 porty SATA które mi są potrzebne, mam 5 dysków i 1 napęd DVD, nie chcę z nich rezygnować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, Stjepan666 napisał:

Ja mam jedno M,2 na płycie i tak go nie używam bo zżera 2 porty SATA które mi są potrzebne, mam 5 dysków i 1 napęd DVD, nie chcę z nich rezygnować.

Właśnie o to chodzi XD 

6x SATA - MAŁO!!!

3x NVME - ZA DUŻO, PO CO TYLE?  XD

a ja ma 9 dysków M2 i chętnie wsadziłbym je wszystkie w płytę :P  A SATA to może w NAS siedzieć.

Zżeranie SATA przez M.2 w najnowszych płytach nie jest problemem. 

8 godzin temu, Kyle_PL napisał:

wolałbym więcej PCI-E, do których zawsze można kupić kartę z portem na dyski M.2).

Tak i nie. Porty x16 musiałyby być x4+x4+x4+x4. Tak jak teraz z690 mają z dolnymi PCIE gdzie jest x4+x4

A takie coś nie przyjmie znowu np GPU ;) 

Dodatkowo weź wsadz RTX3080 Gigabyte  Aorus Extreme i napchaj coś w porty PCIE? 

A to jeszcze pryszcz, jazda zacznie się z RTX4000

Edytowane przez Minciu
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Minciu napisał:

Tak jak teraz z690 mają z dolnymi PCIE gdzie jest x4+x4

A takie coś nie przyjmie znowu np GPU ;)

Z tego co mi wiadomo, w port PCI-E x4 (z fizycznym złączem o długości x16, lub "otwartym", by można było fizycznie wpiąć kartę) można wpiąć GPU z PCI-E x16 i to będzie działać (z prędkością x4 oczywiście). Nawet w złącze PCI-E x1 wepniesz swoje GPU i będzie to działać (jak złącze jest "otwarte" itd.).

5 godzin temu, Minciu napisał:

Dodatkowo weź wsadz RTX3080 Gigabyte  Aorus Extreme i napchaj coś w porty PCIE? 

A to jeszcze pryszcz, jazda zacznie się z RTX4000

Pomimo tego, że będzie to działać, z obniżoną wydajnością, to nikt nie mówi, że w te dodatkowe złącza koniecznie będziesz wpinał GPU. Raczej będą to złącza na karty sieciowe, dyski M.2, SATA, E-SATA, audio, USB5.7,6, choć awaryjnie GPU też będzie można wsadzić (jak ktoś potrzebuje kartę do pulpitu, bo ma tych pulpitów 10, niczym day-trader, to nawet nie tak awaryjnie).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będzie działać. Tylko złącze x4+x4 nie da GPU czy innej karcie łączą x8 a ciągle X4.

Pod satę, NVME, czy nawet jakieś mixy ciągle zrobiłoby robotę.

Ale to i tak w ATXie max 2 porty od dołu płyty. Na z690 ostatni już tak jest mixowany na x4+x4. 

Zostaje jeszcze kwestia tego gdzie idzie rynek. Kiedyś zapychanie płyty kartami było normalne. Nawet część śledzi budy obsadzało się portami tylnego panelu płyty. Ale chłodzenie GPU było wtedy mniejsze niż dzisiaj chipsetów płyt. 

Teraz raczej wszystko idzie w stronę, która pokazują płyty unify. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, blubaju napisał:

Jasne, SATA jako interfejs teraz nie wnosi nic, co można uzyskać (w zależności od zapotrzebowania) po PCIe czy USB.

Tylko, że rynek potrzebuje dysków kompatybilnych ze starym sprzętem, a ludzie będą kupować nowe platformy i podłączać do nich stare dyski. Dlatego wywalenie całkiem takiego kontrolera z CPU tylko redukuje uniwersalność platformy.

14 godzin temu, Stjepan666 napisał:

(...) mam 5 dysków i 1 napęd DVD, nie chcę z nich rezygnować.

Powtarzający się problem przy doradzaniu sprzętu do modernizacji - użytkownikowi w zupełności wystarczyłaby tańsza płyta, ale ma tyle dysków, że musi brać z półki wyżej, pod każdym innym względem zupełnie niepotrzebnie.

Jeżeli nie jest to naprawdę uzasadnione, to lepiej dzisiaj nie przekraczać 3/4 urządzeń SATA, bo tyle bez żadnych haczyków ogarniają B660/B550.

50 minut temu, Minciu napisał:

Na z690 ostatni już tak jest mixowany na x4+x4.

Na ilu płytach to widziałeś? To wyjątek, nie reguła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, MitycznyJeż napisał:

Na ilu płytach to widziałeś? To wyjątek, nie reguła.

Na Asusach. Reszty nie zagłębiałem. MSI z tańszych płytek miało beznadziejny podział linii. 

Na ten moment można wsadzić nvme 4.0 4 sztuki. 3.0 2 sztuki. 1 sztuka cięta na transferze do 1GBs. I chyba nie zjada ciągle żadnego Sata. 

Progres spory ale nintelu. Na AMD na razie dopasować NVME można tylko z użyciem połowy linii z GPU. 

Jeśli z790 dostanie DMI x8 5.0 to zaora możliwościami dwa chipsety z AMD. Moim zdaniem AMD przekombinowało i będą kroić za to grube siano.

Wpadnie argument, że to dwie płyty w jednej, wiec cena x1.75 to świetna okazja.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
42 minuty temu, Minciu napisał:

Jeśli z790 dostanie DMI x8 5.0 to zaora możliwościami dwa chipsety z AMD. 

Dostanie ale zapewne nie w 13th 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z przecieków chyba jeszcze nie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, MitycznyJeż napisał:

Powtarzający się problem przy doradzaniu sprzętu do modernizacji - użytkownikowi w zupełności wystarczyłaby tańsza płyta, ale ma tyle dysków, że musi brać z półki wyżej, pod każdym innym względem zupełnie niepotrzebnie.

Zawsze może kupić kartę z SATA na PCI-E. Choć widzę, tandetne karty są za 68zł (PCI-E 2.0 x1, czyli tyle prześle co przepustowość jednego SATA) a dobre za 220zł (PCI-E 3.0 x4 - tu już można władować kilka urządzeń bez obaw, że się zatka).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Minciu napisał:

I chyba nie zjada ciągle żadnego Sata.

Żeby była potrzeba coś "zjadać" trzeba najpierw wsadzić więcej portów niż jednocześnie chipset uciągnie. A Z690 dostarcza tak dużo I/O, że zwykle nie ma takiej potrzeby - do tego stopnia, że większość płyt daje mniej SATA niż maksymalnie chipset potrafi dostarczyć (8).

3 godziny temu, Minciu napisał:

Moim zdaniem AMD przekombinowało i będą kroić za to grube siano.

Wpadnie argument, że to dwie płyty w jednej, wiec cena x1.75 to świetna okazja.

Że przekombinowało, to nie powiedziałbym. Moim zdaniem odrobili lekcję z X570 z wnioskiem, że szkoda zachodu na więcej niż jeden projekt chipsetu (nie żeby Intel tak robił od dawna :heu:)

I skorzystali z zalety swojej platformy, czyli tego, że "chipset" nie jest obligatoryjnym komponentem platformy, ale jedynie opcjonalnym hubem I/O, skomunikowanym po magistrali ogólnego przeznaczenia. Brak więc przeszkód, by dać dwa.

Korony I/O tym zabiegiem nie uzyskają (bo takie dwa B550 po liftingu wciąż będą dawać mniej niż jeden Z690 [poza opcją aż 12 portów SATA :lol2:]), ale będą pierońsko cost-effective. A to w połączeniu z niższą poprzeczką od strony zasilania CPU daje potencjał do wyceniania płyt taniej niż konkurencja.

50 minut temu, Kyle_PL napisał:

Zawsze może kupić kartę z SATA na PCI-E. Choć widzę, tandetne karty są za 68zł (PCI-E 2.0 x1, czyli tyle prześle co przepustowość jednego SATA) a dobre za 220zł (PCI-E 3.0 x4 - tu już można władować kilka urządzeń bez obaw, że się zatka).

Zawsze opcja, ale z małą szansą powodzenia. Taki kontroler za 68zł to ciężko z ręką na sercu polecać, a znowu jak pokazać kontroler za ponad 200zł, to większość osób wybierze dopłatę do lepiej wyposażonej płyty... 😐

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
31 minut temu, parcu napisał:

15% więcej w ST wliczając w to wyższe zegary + wzrost IPC, zobaczymy jutro ale jeśli to się potwierdzi to chyba tak średnio :E

Jutro się dowiemy ;) o której to leci ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Phoenixsuple napisał:

Jutro się dowiemy ;) o której to leci ? 

O 8 rano naszego czasu 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

15% to słabizna, topowy 7950X ledwo zrówna się ze stock 12600K w pojedynczym wątku. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, Smogsmok napisał:

15% to słabizna, topowy 7950X ledwo zrówna się ze stock 12600K w pojedynczym wątku. 

5800x3d ich wszystkich pobije :E

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ta konfa akurat do śniadania w sam raz :E

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

+15  procent w takiej konfiguracji

ItaHUxH.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cyferki tylka nie urywają ale zobaczymy finalnie jak archi się spisuje. Ciekawe te pamięci 6000cl30 na AM5. Szkoda, nie pokazali żadnego gamingu w porównaniu do poprzedniej gen.

Patrząc na to jak Intel doda rdzeni i potężny cache do gier to Zen4 pewnie będzie pozamiatany na każdej płaszczyźnie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi