Skocz do zawartości
Spl97

Socket AM5/Zen 4 - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Jenot napisał:

No widzę max 16GB w jednej kości.

BTW, coś nie chce mi się wierzyć, że w pro zastosowaniach będzie taka różnica 7950X3D vs. 13900k. Czekam na testy Phoronix.

Wg tych wykresów,  testy były w puget, więc a) wynik teoretycznie do sprawdzenia; b) puget bench w miarę wiernie oddaje wydajność 

Ale 5800x3d nie był lepszy: https://www.pugetsystems.com/labs/articles/amd-ryzen-5800x3d-vs-5800x-for-content-creation-2331/

 r9 7950x (bez 3d) też nie jest lepszy od i9, więc dziwne https://www.pugetsystems.com/labs/articles/13th-gen-intel-core-processors-content-creation-review-2369/

Ja bardziej martwie się o temp tych cpu

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jenot napisał:

No widzę max 16GB w jednej kości.

A było 2x32GB za 1300zl chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Raidenorius napisał:

Ja bardziej martwie się o temp tych cpu

 

Chiplet z 3D/7800X3D będzie miał mniejsze napięcie to raczej problemów nie będzie. 

Szkoda że brak Ryzenów 5 z 3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Raidenorius napisał:

r9 7950x (bez 3d) też nie jest lepszy od i9, więc dziwne 

Dziwne, bo na wykresach AMD zapewne 12900K miał wyniki na domyślnym limicie mocy ;)

Po odkręceniu kurka z limitem mocy okazało by się, że jednak X3D jest na równi albo nawet przegrywa z i9. 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zastanawia mnie niski boost 7800x3d w porównaniu z 7900x3d. Ciekawe, czy to nie dlatego, że CCD beż 3d cache będzie boostował wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, someI napisał:

Trochę zastanawia mnie niski boost 7800x3d w porównaniu z 7900x3d. Ciekawe, czy to nie dlatego, że CCD beż 3d cache będzie boostował wyżej.

Zgadza się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, someI napisał:

Trochę zastanawia mnie niski boost 7800x3d w porównaniu z 7900x3d. Ciekawe, czy to nie dlatego, że CCD beż 3d cache będzie boostował wyżej.

No właśnie dlatego wg mnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Pioy napisał:

No właśnie dlatego wg mnie. 

Pewnie w ten sposób muszą rozwiązać problemy z odprowadzaniem ciepła. 

Pytanie czy będzie możliwość jakiegoś OC/UV na tych procesorach czy też zablokowane jak 5800X3D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niech zablokują limity mocy/napięcie i pozwolą na samą zabawę taktowaniem, albo curve. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, severall napisał:

Pewnie w ten sposób muszą rozwiązać problemy z odprowadzaniem ciepła. 

Pytanie czy będzie możliwość jakiegoś OC/UV na tych procesorach czy też zablokowane jak 5800X3D

Patrzac na to samo TDP mysle, ze beda zablokowane. Osobiscie mi to rybka bo przy 5800XD nie narzekalem na brak manuala.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD is working with Microsoft on Windows optimizations that will work in tandem with a new AMD chipset driver to identify games that prefer the increased L3 cache capacity and pin them into the CCD with the stacked cache. Other games that prefer higher frequencies more than increased L3 cache will be pinned into the bare CCD. AMD says that the bare chiplet can access the stacked L3 cache in the adjacent chiplet, but this isn’t optimal and will be rare. Yes, the chip with the extra L3 cache will run games at a slower speed, but most games don’t operate at peak clock rates, so you should still get a huge performance benefit.

 

OC:

AMD’s only allowed overclocking the memory and infinity fabric for the previous-gen 5800X3D, not other forms of core overclocking, but will now allow both the auto-overclocking Precision Boost Overdrive (PBO) and use of the Curve Optimizer. AMD tells us that the Curve Optimizer will work best to extract more performance, but both options are available. However, AMD will not allow direct frequency overclocking due to a 1.4V limit for the chip (this was a 1.1V limit with the previous-gen model).

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, cyberpunk2020 napisał:

Znowu bedzie sytuacja ze Win11 dostanie udpate ze schedulerem, a na Win10 bedą jaja.

Na win 10 nie ma jaj, wrecz odwrotnie to na win 11 sa/byly ;) A update dostana oba systemy.

Patrzac na te fikolki i tak nadal najlepszym rozwiazaniem bedzie 7800X3D z jednym chipletem.

 

https://wccftech.com/amd-ryzen-7000-x3d-cpus-dont-feature-overclocking-microsoft-to-deliver-optimizations-in-windows-11/

Pod win 10 nie bedzie optymalizacji ??

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Phoenix. napisał:

Na win 10 nie ma jaj, wrecz odwrotnie to na win 11 sa/byly ;) A update dostana oba systemy.

Patrzac na te fikolki i tak nadal najlepszym rozwiazaniem bedzie 7800X3D z jednym chipletem.

https://wccftech.com/amd-ryzen-7000-x3d-cpus-dont-feature-overclocking-microsoft-to-deliver-optimizations-in-windows-11/

Pod win 10 nie bedzie optymalizacji ??

No w przypadku Intela Microsoft stwierdzil, ze w Windows 10 sie nie da zaimplementowac schedulera bo to stary nierozwijany system i tylko Win 11 / Linux dostały pełną obsługe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że w rozdziałce większej niż 1080p przyrost wydajności będzie mniejszy?
AMD-Ryzen-7000-3D-V-Cache-Ryzen-9-7900X3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No raczej, im większe obciążenie karty tym procek ma mniej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek ma tyle samo pracy, to GPU zaczyna nie wyrabiać i różnice się zacierają. Dla mnie i tak warto.

WrKqZSBJJ8uzPrFczzTpq5-970-80.png.webp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, JDM napisał:

Rozumiem, że w rozdziałce większej niż 1080p przyrost wydajności będzie mniejszy?
 

To działa nieco inaczej:

- w miejscach, gdzie CPU nadal ogranicza FPS, przyrost wydajności będzie zbliżony do tego w 1080p.

- w miejscach, gdzie to GPU nie wyrabia, przyrost fps będzie zerowy albo bliski zeru. 

Więc jak wyciągniesz średnią z jakiegoś benchmarku a potem z tego średnią z kilkunastu gier, to dostaniesz kilka procent w 4k. A w praktyce w zależności od miejscówki i gry będzie od zera do trzydziestu procent, czy ile tam pokazują na slajdach. Przeważnie zero. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obecnych grach to CPU i podsystem pamięci jest najważniejszy w krytycznych momentach do trzymania stabilnego fps a nie avg jak patrzysz w niebo. ;) Ale niektórzy nigdy tego nie zrozumieją więc co premierę będą pytać o 4k na limicie gpu.

 

----------------------
Ciekawa sprawa z tym jednym chipletem cache i schedulerem, wygląda na to że do gier 7800X3D a z drugiej strony taki 7950X3D będzie zawierał obok siebie 7800X3D i 7800X do wyboru co bardziej się przyda :D

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaki IHS będzie na tych Ryzenach  z X3D czy dalej "żeberkowany"  :heu:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jak w praktyce będą działać te procki z dwoma chipletami. Trochę to będzie przypominać intela gdzie część rdzeni lata wolniej a część szybciej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w zależności od zastosowań to raz jeden chiplet będzie szybszy raz drugi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...