Skocz do zawartości
peenzano

[2500 zł] NAS i host do VMek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

przymierzam się do zastąpienia starego QNAPa z ARM na coś nowszego co pociągnie mi kilka VMek (Home Assistant, Ubuntu Server i oraz z GUI), kilka lekkich kontenerów dockera oraz będzie służyło jako NAS.

Jeden temat to jakiego systemu najlepiej użyć do takiego zastosowania, mam tutaj kilka typów unRAID, TrueNAS albo OpenMediaVault, ale to raczej dyskusja w osobnym wątku.

 

Z obecnych wymagań jakie potrafię sobie wyobrazić to:

  • miejsce na minimum 4 HDD 3,5" + SSD na OS
  • RAM: 16 GB+
  • CPU: 4 cores+
  • karta dobra do transcodowania materiałów 4k
  • możliwie najniższe zużycie prąd, ponieważ system będzie pracował 24/7
  • jak najniższy generowany hałas

 

Jeśli chodzi o dyski HDD, to mam już 4 sztuki, ale potrzebuje kolejnego minimum 2TB więc tutaj rekomendacja mile widziana.

Nie stronie od używanych części, więc tutaj też takie mogą się pojawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, peenzano napisał:

Niekoniecznie wpisuje się w wymagania

Dlaczego nie? Kosztuje ok 2000 zł. Dokupujesz kość8 GB RAM i masz 16 GB, w teorii 32 max, w praktyce bez problemu włożysz tam 64 GB jak chcesz wydać na sam RAM drugie tyle, co sam serwer kosztował :)
Procesor można wymienić na inny jak będzie za słaby, ale powinien w zupełności wystarczyć (2 rdzenie, 4 wątki). Płyta główna ma dodatkowy port SATA do którego podłączysz dysk z systemem. Jednostka jest cicha, ma kilka portów LAN więc możesz mieć 2/3 VMki z dedykowanym portem.
Możesz w każdej chwili włożyć mocniejszą grafikę low profile, a w wypadku NASa tego raczej nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę no właśnie tego dodatkowego portu pod dysk mi brakuje :/

Gdzie znalazłeś info o tym wolnym porcie SATA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie ma. Widziałem opis płyty głównej i port oznaczony na laminacie jako SATA jest przeznaczony dla tych dysków montowanych od przodu :/
Szkoda, bo mój Gen8 ma dodatkowy port SATA właśnie na SSD z systemem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@narmiak, drąże temat, bo ten serwer przypadł mi do gustu i co się okazuje to, że są dwie opcję:

  • pierwsza z nich to dokupienie adaptera PCIe do M.2 i wrzucamy tam M.2 SATA SSD a nawet 2x SSD
  • druga to podłączenie zewnętrznego napędu SSD do któregoś portu USB i bootowanie z niego. Tutaj transfery na poziomie ~400MB/s (z przodu tego HP są porty USB 3 Gen2 którą pozwalają na transfery nawet na poziomie ~900MB/s+.

I tutaj raczej rozważam pójście w rozwiązanie drugie, ale zastanawiam się czy jest sens inwestować w USB 2 Gen2 kiedy w domu mam sieć 1Gb/s?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od systemu. Takie ESXi w wielu firmach bootowane są z pendrivów właśnie bo więcej nie potrzebują. No i pliki będą przesyłane przecież z tych dysków 3,5" a nie z pena czy SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam pójść w rozwiązanie unRaid gdzie system botowany jest właśnie z USB (Pendrive) i później działa w pamięci RAM, ale za to dyski SSD działają jako cache, czyli w ramach wielkości dysku SSD operacje przeprowadzane są właśnie na tych dyskach SSD, dopiero później, podczas spoczynku, dane zapisywane są na dyskach HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki Proliant to spoko opcja. W tak ograniczonym budżecie nie kupisz wydajnego 4+ zatokowego NASa.

https://www.servethehome.com/hpe-proliant-microserver-gen10-plus-ultimate-customization-guide/

Gdybym nie miał serwerka sam bym kupił ;).  

Ogólnie mogę od siebie polecić Xpenology jako oprogramowanie, wcześniej korzystałem z OMV i też dawał radę, ale Xpenology po prostu jest mega wygodne i łatwe w konfiguracji. Do tego połowa rodziny ciągnie na Synology, więc mamy fajne środowisko do zdalnego backupu i synchronizacji najważniejszych danych.

 

Sam mam mały serwerek zbudowany na bazie Fujitsu Esprimo E720 kupionego za 115 zł + 70 zł za i3-4170 i stare trzy kostki ramu (razem 10 GB) . W środku 4 dyski  2x3TB + 2x14TB. Tam hostowanie biblioteki zdjęć, kilka zdań synchronizacji, zdalnych kopii, serwer VPN.

W dockerze śmigają Bitwarden, Calibre-Web, Caibre, PiHole, Jellyfin.

Minusem jest pobór prądu bo w takiej konfiguracji zjada 50W - muszę podłubać bo procesor działa ciągle na 3.7 GHz co jest upierdliwe i stare serwerowe Ultrastary 7k4000 też pewnie swoje biorą. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

VMek (Home Assistant, Ubuntu Server i oraz z GUI), kilka lekkich kontenerów dockera oraz będzie służyło jako NAS.

Po pierwsze to osobiście jestem przeciwnikiem łączenia hypervisora z funkcją nas. NAS to powinna być "spokojna" maszyna. Tam nic nie powinno się dziać oprócz zarządzania dyskami i udziałami. A w hypervisorach dzieje się znacznie więcej. Wirtualizacja jako separacja to nie jest dostateczne zabezpieczenie przed fakapem.

Po drugie nie wiem co za appki z GUI chcesz wrzucać ale np. ja dla ograniczenie prądożerności przerzucam swoje dockery z i3 lga1155  na rpi4. Myślę że 4 rdzenie, 4gb ramu spokojnie uciągną wireguarda, portainera, transmission, kontener z ipmitools i reverse proxy na nginxie. Oczywiście nie wrzucę tam jenkinsa czy plexa. Ale może tobie też by stykło?

A NASa prawdopodobnię przerzucę na Odroida HC4. Nie wiem czy nawet będzie miał GUI a jeżeli już to coś prostego pokroju Webmina.

https://botland.com.pl/moduly-odroid/18431-odroid-hc4-amlogic-s905x3-quad-core-18ghz-4gb-ram-5903351247320.html

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...