Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Potrzebuje porady odnośnie wyboru dobrej jakości komponentów do nowego komputera w cenie około 5500 (budżet przekraczalny, jeżeli będzie warto). Komputer będzie używany głównie do gier 1080p (pod zwykły monitor, bez miliona Hz) i przeglądania internetu, ale od czasu do czasu może się zdążyć obróbka materiałów wideo.

Obudowa: Komputer może być w obudowie Full Tower - zależy mi na dobrym chłodzeniu, cichej pracy i łatwym czyszczeniu z kurzu.

Grafika: Ze starego komputera trafi do niego GTX 950 lub 970, a jak ceny się uspokoją to pewnie RTX 3060 lub 3070. 

Dyski: SSD również będą brane ze starego kompa (1TB + 320 GB) więc pod względem dysków wystarczy dodatkowy twardziel między 2, a 4 TB.

Procesor: Jestem raczej fanem Intela, myślałem o i5 11...KF, ale jak w tej cenie znajdzie się sensowne i7 i się przyda, to nie pogardzę - nie odczuwam potrzeby posiadania zintegrowanej grafiki i raczej nie będę go kręcił, ale na pewno chcę na zewnętrznym chłodzeniu.

Płyta główna: Pasująca do procka, najlepiej gdyby miała trochę więcej portów USB, zintegrowana karta sieciowa 1Gbps będzie wystarczająca.

RAM: najlepiej 32GB z dwoma wolnymi miejscami na płycie.

Zasilacz: Gold lub lepiej, z tego co rozumiem 850W powinna być z lekkim zapasem do 3070.

Dodatkowe chłodzenie procesora i obudowy. Jak wspomniałem raczej nie będzie OC, ale ma być cicho i stabilnie.

Taki zestaw skonfigurowałem sobie na szybko w Morele,, ale szczerze powiedziawszy nie wiem jakich producentów RAM warto wybierać i jakie płyty główne (i chipsety) będą solidne. Zależy mi na dobrej jakości podzespołów i niezawodności.

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

Edytowane przez cysio93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień procesor na 10700KF, płytę na MSI Z490-A Pro lub Gaming Plus (ta druga ma lepsze audio), obudowę na be quiet! Silent Base 802 i chłodzenie na Arctic Liquid Freezer II 280mm.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, cysio93 napisał:

z tego co rozumiem 850W powinna być z lekkim zapasem do 3070.

750W jest z zapasem pod RTX 3080

W tej cenie też się ogarniesz bez problemu z i9 10900 10 rdzeni i 20 wątków, AiO 360 mm i mobo z WiFi

https://proline.pl/koszyk/ddbf131d

Znacznie taniej i bez straty na wydajności też do ogarnięcia https://proline.pl/koszyk/81c0b9eb

11 godzin temu, cysio93 napisał:

Komputer będzie używany głównie do gier 1080p (pod zwykły monitor, bez miliona Hz) i przeglądania internetu, ale od czasu do czasu może się zdążyć obróbka materiałów wideo.

Co prawda spory przerost ale skoro można mieć, to dlaczego nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zablokowany 10900F do gier zamiast 10700KF?

5 godzin temu, Caps napisał:

750W jest z zapasem pod RTX 3080

Ta karta potrafiła wysadzać zabezpieczenia w zasilaczach 850W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Caps napisał:

Znacznie taniej i bez straty na wydajności też do ogarnięcia https://proline.pl/koszyk/81c0b9eb

Dark Rock Pro 4 nie będzie w tym wypadku zahaczać o RAM ? W drugim kompie mam dark rock 3 i Ripjaws V na B150M Mortar od MSI i 4 kości by mi już nie weszły, ale to micro ATX.

IMG-20210608-142122.jpgIMG-20210608-142131.jpg

17 godzin temu, kalderon napisał:

chłodzenie na Arctic Liquid Freezer II 280mm.

A jak wygląda sytuacja z bezobsługowością chłodzenia wodnego ? Komputer jest składany dla mojej dziewczyny, która chce co najwyżej go raz w roku odkurzyć i do tego ma się sprowadzać jego obsługowość na najbliższe 5 lat. Do tej pory skłaniałem się raczej do sporego radiatora + wentylatory.

Edytowane przez cysio93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obejdzie się bez awarii to AIO również jest bezobsługowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, kalderon napisał:

Jeśli obejdzie się bez awarii to AIO również jest bezobsługowe.

No właśnie, ale czy pompa bez problemów wytrzymuje tak długo ? Wymiana wentylatora na radiatorze to 2 minuty roboty, a wymiana całego AiO to już bawienie się w rozkręcanie, wymianę pasty itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od konkretnej konstrukcji, na Arctici raczej nie ma narzekań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arctic daje teraz 6 lat gwarancji, wiec zawsze w razie problemow w tą stronę można uderzyć.

Edit: miej na uwadze że posiada dość grubą chłodnice.

Edytowane przez Bobson89
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bobson89 napisał:

Arctic daje teraz 6 lat gwarancji, wiec zawsze w razie problemow w tą stronę można uderzyć.

Edit: miej na uwadze że posiada dość grubą chłodnice.

Gwarancja gwarancją, ale czekać dwa tygodnie albo i dłużej bez chłodzenia na procku jakoś mi się nie uśmiecha. Rzeczywiście jest taka duża różnica w wydajności chłodzenia w porównaniu do Dark Rocka zakładając brak albo bardzo lekki OC ? Jeżeli rzeczywiście warto w to waszym zdaniem iść, to tak zrobię i jak się zepsuje to najwyżej wywalę na śmieci i wrzucę dark rock'a.

Zauważyłem z tą grubością chłodnicy, ale jak wczoraj oglądałem Silent Base 802 to mam nadzieję, że na górze starczy miejsca, bo planuję górę z siatki i przód pełny (taka decyzja wizualna użytkownika końcowego). Ktoś mnie wyprowadzi z błędu ? ?

Zasilacz - zostanę pewnie przy BeQuiet - gdzieś coś ostatnio słyszałem o proponowanym w jednym z zestawów Core Reactor i wolę sprawdzone rozwiązanie.

Procek - wydaje mi się, że i9 to przesada i 10700KF będzie optymalnym rozwiązaniem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do bq 802 myślę że na spokojnie wejdzie. Jeżeli chodzi o wydajność w porównaniu do dr4 na alf 280 będzie ok. 8-10 stopni chłodniej przy czym dalej będzie cicho. Jak komp do gier też nie miałbym parcia na i9. Co do frontu można kombinować zobaczysz jak się będą miały temperatury.

Edit: Zawsze jest jeszcze wielki kloc w postaci noctua nh-d15 ale kosztuje tyle co ten alf jak nie lepiej, a wypada gorzej o 1-2 stopnie

Edit2: na morele jest chyba promocja na sb802 w kolorze bialym z kodem G4MING jest za 500zl

Edytowane przez Bobson89
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bobson89 napisał:

Edit: Zawsze jest jeszcze wielki kloc w postaci noctua nh-d15 ale kosztuje tyle co ten alf jak nie lepiej, a wypada gorzej o 1-2 stopnie

A może już iść za ciosem i wrzucić alf 360 lub 420 ? Teoretycznie do obudowy na górę wchodzą chłodnice 120/240/360, ale wentylatory już 3x140. 

1 godzinę temu, Bobson89 napisał:

Edit2: na morele jest chyba promocja na sb802 w kolorze bialym z kodem G4MING jest za 500zl

?Wolę dopłacić do czarnej, ale dzięki za informację.

 

Dodatkowo planuje wrzucenie jeszcze jednego wentylatora Pure Wings 2 140/1000 do chłodzenia sekcji zasilacza i może jeszcze jeden dodatkowy na front. Jak już dodają do obudowy kontroler wentylatorów, to głupio z niego nie korzystać.

Tutaj też pojawia się pytanie - jeżeli chcę korzystać z funkcji auto w kontrolerze wentylatorów, to muszę mieć dwa wyjścia PWM na MB (jedno pod alf z CPU_FAN i jedno pod kontroler) - dobrze to rozumiem ? Niestety BeQuiet nie uznał, że warto w ogóle wspomnieć o tym kontrolerze w instrukcji obsługi obudowy...

EDIT: Ok, doczytałem w instrukcji MB, że wszystkie złącza wentylatorów na płycie działają w PWM, wystarczy to ustawić w BIOS.

Edytowane przez cysio93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, cysio93 napisał:

A może już iść za ciosem i wrzucić alf 360 lub 420 ?

Różnica między 280, 360 i 420mm jest minimalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie podsumowując wyszła nam wspólnie taka konfiguracja czyli:

  • MB: MSI MPG Z490 GAMING PLUS 
  • Procek: i7-10700KF (bo i9 to przesada do gier)
  • RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 2x16GB, 3600Mhz
  • Obudowa: be quiet! Silent Base 802 Window Czarna
  • Zasilacz: be quiet! Straight Power 11 850W
  • Chłodzenie wodne: Arctic Liquid Freezer II 360 (bo 360 wchodzi wg producenta do obudowy, ładniej wypełnia górę obudowy i jest bardziej odsunięta od płyty głównej)
  • Dysk Toshiba P300 2 TB 3.5" SATA III (bo 4 TB to jednak za dużo na potrzeby użytkownika, a SSD pójdą ze starego kompa)
  • Pewnie dodatkowo 1 wentylator Pure Wings 2 140/1000 do chłodzenia sekcji PSU i może jeszcze jeden na przód obudowy

Aktualnie w cenie 5300 bez dodatkowych wentylatorów i innych bajerów jak kable SATA, o których pewnie zapomnę zamawiając kompa do samodzielnego złożenia ?.

 

Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy służyli mi pomocą. 

Jeżeli nikt nie ma dodatkowych uwag, to problem został rozwiązany. Być może spotkamy się w sekcji pomocy przy samodzielnym montażu zestawu komputerowego.

PS: Prawdopodobnie w piątek będę miał już podzespoły - dam znać czy chłodzenie zmieściło się na górze w tej obudowie.

 

Edytowane przez cysio93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.06.2021 o 20:41, cysio93 napisał:

pod zwykły monitor, bez miliona Hz

 

W dniu 7.06.2021 o 20:41, cysio93 napisał:

raczej nie będę go kręcił

To po co z drugiej strony brać i7 10700KF i Z490? 

15 godzin temu, cysio93 napisał:

Procek: i7-10700KF (bo i9 to przesada do gier)

To nie jest argumenty za tym, żeby wydać tyle samo i zostać z i7. Masz 30 zł więcej i masz z i9 
https://proline.pl/koszyk/5c2f154a

Pieniądze te same za obydwa zestawy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Caps napisał:

To po co z drugiej strony brać i7 10700KF i Z490?

Bo nie kupuje komputera na miesiąc, a na około 6-8 lat. Ten sam zestaw z i9 wychodzi 350 PLN drożej, bo taka jest różnica w cenie między tymi prockami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale piszesz, że podkręcać nie będziesz. Zestaw z i9 można zrobić w tej samej cenie jak Twój z i7 10700KF i różnica w cenie samego CPU nic tu nie zmienia w wydanych pieniądzach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że wtedy można też obniżyć cenę zestawu z 10700K. Dwa dodatkowe rdzenie na niższym zegarze nie poprawią zbytnio długowieczności sprzętu.

Jak dokładać to równie dobrze można dołożyć do 5900X i płyty B550 Mortar. Do tego Goodramy 3600CL17 (2x16GB), Corsair 4000D Airflow, Fractal Design Ion 850W, SPC Navis 240mm lub Dark Rock Pro 4 i masz 12 rdzeni na lata.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można ugrać tutaj cuda w tym budżecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.06.2021 o 07:58, Caps napisał:

750W jest z zapasem pod RTX 3080

W tej cenie też się ogarniesz bez problemu z i9 10900 10 rdzeni i 20 wątków, AiO 360 mm i mobo z WiFi

https://proline.pl/koszyk/ddbf131d

Znacznie taniej i bez straty na wydajności też do ogarnięcia https://proline.pl/koszyk/81c0b9eb

Co prawda spory przerost ale skoro można mieć, to dlaczego nie. 

W cenie Core Reactora nadal można dostać lepsze zasiłki z serii RMx, czy te od MSI, które bazują na platformie RMx'a.

W dniu 8.06.2021 o 17:17, cysio93 napisał:

W takim razie podsumowując wyszła nam wspólnie taka konfiguracja czyli:

  • MB: MSI MPG Z490 GAMING PLUS 
  • Procek: i7-10700KF (bo i9 to przesada do gier)
  • RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 2x16GB, 3600Mhz
  • Obudowa: be quiet! Silent Base 802 Window Czarna
  • Zasilacz: be quiet! Straight Power 11 850W
  • Chłodzenie wodne: Arctic Liquid Freezer II 360 (bo 360 wchodzi wg producenta do obudowy, ładniej wypełnia górę obudowy i jest bardziej odsunięta od płyty głównej)
  • Dysk Toshiba P300 2 TB 3.5" SATA III (bo 4 TB to jednak za dużo na potrzeby użytkownika, a SSD pójdą ze starego kompa)
  • Pewnie dodatkowo 1 wentylator Pure Wings 2 140/1000 do chłodzenia sekcji PSU i może jeszcze jeden na przód obudowy

Aktualnie w cenie 5300 bez dodatkowych wentylatorów i innych bajerów jak kable SATA, o których pewnie zapomnę zamawiając kompa do samodzielnego złożenia ?.

 

Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy służyli mi pomocą. 

Jeżeli nikt nie ma dodatkowych uwag, to problem został rozwiązany. Być może spotkamy się w sekcji pomocy przy samodzielnym montażu zestawu komputerowego.

PS: Prawdopodobnie w piątek będę miał już podzespoły - dam znać czy chłodzenie zmieściło się na górze w tej obudowie.

 

Jako zasilacz bardziej szedłbym w stronę RM850x. 

Wentylator do chłodzenia sekcji, jeżeli bierzesz LF II jest niepotrzebny, bo bloko-pompka ma wbudowany wentylator chłodzący sekcję.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszło, złożyłem, działa. Na tym chłodzeniu procek osiąga 80°C (ok 26 w pomieszczeniu ?) przy 100% obciążeniu w Cinebench (góra obudowy z siatką, przód pełny z wygłuszeniem - zamiana przodu na siatkę to na szybko ok 5 stopni w dół). Komputer wyszedł właściwie bezgłośny, chociaż obudowa jest masywna (przede wszystkim mega szeroka w porównaniu z moim Gladius M35).

Cieszę się, że wybrałem chłodzenie 360, bo z 280 pewnie by były problemy w połączniu z tą płytą główną - Ram by wszedł na styk, ale radiator nad procesorem z napisem MPG (na sekcji zasilania procesora ?) by na 90% haczył o szersze chłodzenie (może by weszło gdyby je mocno przesunąć do przodu, poza obrys radiatora, ale byłoby na styk długościowo), a 360 jest montowana w tej obudowie bardziej po stronie okna (niesymetrycznie) i pasuje tam jak ulał.

16 godzin temu, Qxi napisał:

Wentylator do chłodzenia sekcji, jeżeli bierzesz LF II jest niepotrzebny, bo bloko-pompka ma wbudowany wentylator chłodzący sekcję.

Jak zobaczyłem na żywo sekcję zasilacza (dolna sekcja obudowy, żeby było jasne o co mi chodziło) to darowałem sobie wentylator między tymi dwoma komorami (w sumie i tak nie wchodzi gdy wkładamy poniżej dysk twardy) i wrzuciłem trzeci na przód, żeby trochę ułatwić dopływ powietrza przez zabudowany front. Swoją drogą wentylatory Pure Wings 2 140/1000 dmuchają bardzo delikatnie i prawie nie generują ciśnienia, ale to pewnie kwestia mojego przyzwyczajenia do przemysłowych szaf sterowniczych ?

Jeszcze raz dziękuje wszystkim, którzy wypowiadali się w temacie i pomogli mi dobrać komponenty, jestem zadowolony z zakupu.

Edytowane przez cysio93
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, cysio93 napisał:

Na tym chłodzeniu procek osiąga 80°C (ok 26 w pomieszczeniu ?) przy 100% obciążeniu w Cinebench

Gry to nie cinebench, gdzie będzie sporo chłodniej, a o wydajniejsze chłodzenie ciężko, więc myślę że jak się podoba zabudowany przód w grach będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, cysio93 napisał:

Przyszło, złożyłem, działa. Na tym chłodzeniu procek osiąga 80°C (ok 26 w pomieszczeniu ?) przy 100% obciążeniu w Cinebench

Sprawdź lepiej jak masz wszystko zamontowane , bo to aż nie możliwe. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Bobson89 napisał:

Gry to nie cinebench, gdzie będzie sporo chłodniej, a o wydajniejsze chłodzenie ciężko, więc myślę że jak się podoba zabudowany przód w grach będzie ok.

Ogólnie mnie to satysfakcjonuje, przy 80 jeszcze sporo do throttlingu, a obciążenie w teście 100% przy wysokiej temperaturze w pomieszczeniu.

11 godzin temu, Caps napisał:

Sprawdź lepiej jak masz wszystko zamontowane , bo to aż nie możliwe. 

Przy normalnym użytkowaniu ok 36 stopni, więc pasta jest raczej w porządku. W międzyczasie podniosłem jeszcze trochę prędkości wentylatora chłodnicy i w wolnej chwili zrobię dłuższe testy bez zamkniętego frontu. Jeżeli po tym nadal wyjdą Twoim zdaniem zbyt wysokie temperatury, to zdejmę chłodzenie i zobaczę jak się ma pasta pod prockiem (czy jest wystarczająco ściśnięta) i jeżeli będzie ok, to ogarnę termowizję i będę szukał źródła problemu. Wydaje mi się jednak, że to ten front, bo nawet z 3 wentylatorami z przodu we wnętrzu obudowy panuje podciśnienie. 

 

EDIT: Temperatury z siatkowym frontem wychodzą CPU 72 Socket 53 po 8 minutowym teście Cinebench Multicore.

Edytowane przez cysio93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, cysio93 napisał:

Ogólnie mnie to satysfakcjonuje, przy 80 jeszcze sporo do throttlingu, a obciążenie w teście 100% przy wysokiej temperaturze w pomieszczeniu.

 

Ale to masz na stocku czy po OC? Jaką masz ustawioną krzywą na wentyle, pompkę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...