Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Caps napisał:
 

Ale to masz na stocku czy po OC? Jaką masz ustawioną krzywą na wentyle, pompkę? 

Na stocku z XMP (o ile MB nie wrzuciło czegoś w automacie przy aktywacji XMP) - profil CPU_FAN (do wentylatorów i pompy) ustawiłem na PWM mniej więcej liniami 40%/min; 60%/55C ;100%/70C. Może wieczorem wrzucę screena, ale teraz dziewczyna korzysta z komputera i nie chce jej ciągle głowy zawracać, niech się nacieszy. Jest to też główny powód dla którego nie decyduje się na OC - na własnym kompie bym pilnował temperatur, a jak ją znam to ona to oleje po tygodniu i dopiero jak się zacznie wyłączać od zbyt wysokiej temperatury to powie, że coś jest nie tak, a radiator będzie zawalony kurzem i zasłonięty czymś od góry.

Ogólnie temperatura rdzenia skacze i spada bardzo szybko (ok 2s między 40-70 stopni przy 100% obciążenia i podobnie w drugą stronę, gdy obciążenie spada), ale to chyba normalne. Socket ma dużo większą bezwładność i niższe temperatury.

EDIT: Wentylatory obudowy uzależniłem od temperatury systemu, zmienić na coś innego ?

EDIT2: Ok, puściłem Cinebench na drugim kompie i takie skakanie temperatury chyba jednak nie jest normalne (chociaż to tylko i5-6500 z DarkRock 3). Zrobię jeszcze raz testy patrząc na temperatury z HWMonitor (a nie MSI Center).

EDIT3: Tak mnie coś natchnęło właśnie na temat tych temperatur - ten procek nie ma normalne 4,7 GHz, prawda ?

Cine.jpg

Edytowane przez cysio93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie? On właśnie trzyma 4,7GHz na wszystkich rdzeniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, kalderon napisał:

Dlaczego nie? On właśnie trzyma 4,7GHz na wszystkich rdzeniach.

To już nic nie rozumiem - procesor ma wg producenta 3,8GHz, boost idzie do 5,2GHz i to powinno być chwilowo, on trzyma 4700MHz przez cały czas Cinebencha (8 minut) i to jest normalny stock ? I czy przy tej częstotliwości te temperatury nadal są wysokie ? 

Edytowane przez cysio93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, cysio93 napisał:

To już nic nie rozumiem - procesor ma wg producenta 3,8GHz, boost idzie do 5,2GHz i to powinno być chwilowo, on trzyma 4700GHz przez cały czas Cinebencha (8 minut) i to jest normalny stock ? 

Tak. 5.1 to chwilowy boost 1 rdzenia, boost dla wrzystkich to właśnie 4.7 ot cyferki w marketingu przecież 5.1 ładniej odsadza ryzena niż 4.7, które jest takie samo :) pusc cb dla 1 rdzenia powinien boostnac wyżej.

Ogólnie nie martwilbym się tym, bo komp ma naprawdę zacna wydajność :)

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bobson89 napisał:

Tak. 5.1 to chwilowy boost 1 rdzenia, boost dla wrzystkich to właśnie 4.7 ot cyferki w marketingu przecież 5.1 ładniej odsadza ryzena niż 4.7, które jest takie samo :) pusc cb dla 1 rdzenia powinien boostnac wyżej.

Czyli jak długo procek wykrywa, że się nie gotuje to będzie boostował nawet cały dzień ?

I w odniesieniu do ewentualnego problemu z temperaturami - rozumiem, że przy booscie te temperatury nadal są zbyt wysokie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie tak.  Co do temp mogli by być ciut niżej choć dramatu nie ma. Co do kombinowania z krzywymi PWM zbyt wiele nie pomogę.

Edit: Jeszcze jedno a pompę jak masz ustawiona? Weź daj jej 90-100% niezależnie od obrotów śmigieł (ale jak już ci nie pomiem nie mam doświadczenia z aio)

Edytowane przez Bobson89
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Bobson89 napisał:

Edit: Jeszcze jedno a pompę jak masz ustawiona? Weź daj jej 90-100% niezależnie od obrotów śmigieł (ale jak już ci nie pomiem nie mam doświadczenia z aio)

W tym AiO pompa jest na jednym sygnale z wentylatorami chłodnicy. Może w czwartek jak będę miał przez cały dzień kompa do dyspozycji to porobię dokładniejsze testy i się w to pobawię, zestawię wyniki i ogólnie ogarnę co może być przyczyną. W trakcie montażu jednak było trochę machania tymi rurami i radiatorem już po założeniu na socket - może się lekko poluzował wymiennik ciepłą na procesorze lub coś takiego. Dam znać za kilka dni. 

PS: Na szczęście uznałem, że to jest jedyna rzecz, która może pójść nie tak i wraz z kompem zamówiłem strzykawkę MX-4.

 

Edytowane przez cysio93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, cysio93 napisał:

procesor ma wg producenta 3,8GHz

3,8GHz to minimalny zegar na limicie mocy (125w dla 10700K). Limity są najczęściej ignorowane przez płyty i twój procek żre ponad 200W i trzyma 4,7GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dałbyś radę wrzucić zdjęcie jak jest zamontowane to chłodzenie? Nie musiałeś przypadkiem zrezygnować z tylnego wentylatora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, oenfake napisał:

Cześć,

Dałbyś radę wrzucić zdjęcie jak jest zamontowane to chłodzenie? Nie musiałeś przypadkiem zrezygnować z tylnego wentylatora?

Nie, nie musiałem. Z przodu też weszły bez problemu.

IMG-20210614-092902.jpg IMG-20210614-092908.jpg IMG-20210614-092926.jpg IMG-20210614-093041.jpg IMG-20210614-093117.jpg IMG-20210614-092713.jpg IMG-20210614-092858.jpg

Edytowane przez cysio93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.06.2021 o 09:50, cysio93 napisał:

Nie, nie musiałem. Z przodu też weszły bez problemu.

Dzięki! Wygląda wyśmienicie. Pójdę w ten sam zestaw (be quiet! Silent Base 802 Window + Arctic Liquid Freezer II 360)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.06.2021 o 10:39, Caps napisał:
 

Ale to masz na stocku czy po OC? Jaką masz ustawioną krzywą na wentyle, pompkę? 

Wymieniłem pastę na tą samą, MX-4. Temperatury bez zmian - około 75 stopni, procek łapie 67 w okolicach jednej sekundy i potem powoli rośnie do tych 75 w ciągu 15 minut (rdzenie 7 i 8 kilka stopni chłodniejsze od reszty, w okolicach 65 stopni). W trakcie testów procek ciągnie stabilnie ok 180 W.
Wyglądało to następująco (może gdzieś robię błąd ?):

IMG-20210616-093231.jpg IMG-20210616-093223.jpg IMG-20210616-094110.jpg IMG-20210616-094121.jpg IMG-20210616-094256.jpg

Niby pasta nie jest równo rozprowadzona, ale nie wiem na ile to normalne - śruby były dokręcone równomiernie, najpierw delikatnie, potem mocniej na krzyż i potem jeszcze wszystkie sprawdzone czy dobrze trzymają - zgodnie ze sztuką. 

BIOS (wykres wentylatorów trochę przekłamuje ustawienie, co widać na 2 i 3 screenie): 
MSI-Snap-Shot.png MSI-Snap-Shot-02.png MSI-Snap-Shot-00.png MSI-Snap-Shot-01.pngMSI-Snap-Shot-03.png MSI-Snap-Shot-04.png MSI-Snap-Shot-05.png MSI-Snap-Shot-06.png

Edytowane przez cysio93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...