Skocz do zawartości
TorgarN

i9-10850k/10900k czy Ryzen 9 5900X

i9-10850k/10900k czy Ryzen 9 5900X  

57 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Wybór procesora pod gaming/streaming

    • i9-10850k
      14
    • i9-10900k
      7
    • Ryzen 9 5900X
      36


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, skompletowałem już większość podzespołów pod całkowicie nowy setup (za jakieś 2 tygodnie powinny poprzychodzić, i najważniejsze - 3080 tuf już jest) - nie wziąłem tylko mobo i procka bo to u nas raczej dostępne i wciąż mam dylemat.

Zastanawiam się nad i9-10850k albo Ryzenem 5900X. Generację 11 Intela odpuszczam całkowicie. 

Cele? Gaming + Streaming, okazjonalnie render video. Czytam reddity, przeglądam inne fora, większość ludzi poleca Ryzena (domyślam się że Wy też w większości polecicie AMD), ale w testach samych gier - wyniki są dosyć podobne, biorąc pod uwagę że Intel tańszy o jakieś 1k pln (co raczej specjalnego znaczenia tutaj nie ma).

Zastanawia mnie tylko fakt - czy faktyczny spadek może pojawić się podczas konfiuguracji: gra + streaming czy raczej też będzie podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Ryzena można kupić dobrą płytę za 500-600zł, to kilka stówek mniej niż pod Intela.

  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach i streamingu będzie bardzo podobna wydajność. Zdecydowanie większe różnice są w renderingu - tutaj będzie szybciej o co najmniej 50% na korzyść 5900X (Cinebench oparty o Cinema 4D), w Adobe Premiere Pro średnio ok. 15% szybciej na korzyść AMD.

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kalderon napisał:

Do Ryzena można kupić dobrą płytę za 500-600zł, to kilka stówek mniej niż pod Intela.

Co tak drogo, ja bym za 200 zł z allegro wziął, przecież Ryzen nawet i bez płyty działa.

Procesor za prawie 3k i druciarnia będzie polecać oszczędzanie na płycie :D

  • Thanks 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, DisconnecT napisał:

Co tak drogo, ja bym za 200 zł z allegro wziął, przecież Ryzen nawet i bez płyty działa.

Procesor za prawie 3k i druciarnia będzie polecać oszczędzanie na płycie :D

Klasyka... Jeszcze do tego PSU za 120zl w promocji :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DisconnecT napisał:

Co tak drogo, ja bym za 200 zł z allegro wziął, przecież Ryzen nawet i bez płyty działa.

Procesor za prawie 3k i druciarnia będzie polecać oszczędzanie na płycie :D

 

15 minut temu, amsztel napisał:

Klasyka... Jeszcze do tego PSU za 120zl w promocji :E 

Nie rozumiem was. Czego np takiej MSI B550 Torpedo brakuje, żeby waszym zdaniem nadawała się do 5900X?? Oprócz RGB ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, _rdk_ napisał:

 

Nie rozumiem was. Czego np takiej MSI B550 Torpedo brakuje, żeby waszym zdaniem nadawała się do 5900X?? Oprócz RGB ?

Jesli kogos zadowala plyta posiadajaca jedynie 2 porty USB 3.0 i jeden USB 3.1 to nie wiem na co mu 12-rdzeniowy procesor :E Ale to tylko moje zdanie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, amsztel napisał:

Jesli kogos zadowala plyta posiadajaca jedynie 2 porty USB 3.0 i jeden USB 3.1 to nie wiem na co mu 12-rdzeniowy procesor :E Ale to tylko moje zdanie.

Hmm, ciekawy wyznacznik liczby rdzeni. Czyli jak ktoś kompiluje kod/renderuje wideo/wykonuje obliczenia, ale używa tylko klawiatury i myszki, to rozumiem, że 6 rdzeni styknie? :P Nie jestem zagorzałym zwolennikiem cebulenia na mobo, ale liczba portów USB średnio do mnie przemawia - to raczej specyficzna potrzeba. A to jak to powiązałeś z liczbą rdzeni już w ogóle mnie zaskakuje. Chętnie natomiast posłucham od bardziej doświadczonych (bez ironii) czego brakuje takiej w.w. płycie msi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, amsztel napisał:

Jesli kogos zadowala plyta posiadajaca jedynie 2 porty USB 3.0 i jeden USB 3.1 to nie wiem na co mu 12-rdzeniowy procesor :E Ale to tylko moje zdanie.

No tak, do grania i streamingu to potrzeba min. z 6 USB 3.0? A do renderingu to jeszcze ze 4 trzeba doliczyć?? ;)

Dodatkowych z budy umawiamy się że nie ma, bo tak - głupio będzie jak jeszcze wyjdzie że razem jest z 5 i kompletnie nie wiadomo co z nimi robić. USB-C i 2.0 pomińmy, ma mieć ileś tam minimum 3.0 bo inaczej to się nie nadaje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, toph napisał:

Hmm, ciekawy wyznacznik liczby rdzeni. Czyli jak ktoś kompiluje kod/renderuje wideo/wykonuje obliczenia, ale używa tylko klawiatury i myszki, to rozumiem, że 6 rdzeni styknie? :P Nie jestem zagorzałym zwolennikiem cebulenia na mobo, ale liczba portów USB średnio do mnie przemawia - to raczej specyficzna potrzeba. A to jak to powiązałeś z liczbą rdzeni już w ogóle mnie zaskakuje. Chętnie natomiast posłucham od bardziej doświadczonych (bez ironii) czego brakuje takiej w.w. płycie msi.

 

Teraz, _rdk_ napisał:

No tak, do grania i streamingu to potrzeba min. z 6 USB 3.0? A do renderingu to jeszcze ze 4 trzeba doliczyć?? ;)

Dodatkowych z budy umawiamy się że nie ma, bo tak - głupio będzie jak jeszcze wyjdzie że razem jest z 5 i kompletnie nie wiadomo co z nimi robić. USB-C i 2.0 pomińmy, ma mieć ileś tam minimum 3.0 bo inaczej to się nie nadaje ?

Wiadomo - kazdy ma indywidualne potrzeby. Rowniez uzywam PC do gamingu+streamingu oraz video/foto edycji i z tylu plyty mam zajetych 7 wejsc USB. I nie - nie podpinam tam USB_stickow - do tego sluza mi wyjscia na przodze obudowy. No ale moze to ja jestem jakis dziwny :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, amsztel napisał:

 

Wiadomo - kazdy ma indywidualne potrzeby. Rowniez uzywam PC do gamingu+streamingu oraz video/foto edycji i z tylu plyty mam zajetych 7 wejsc USB. I nie - nie podpinam tam USB_stickow - do tego sluza mi wyjscia na przodze obudowy. No ale moze to ja jestem jakis dziwny :E 

Masz zajęte 7 USB 3.0?? Jaką masz płytę i co ty tam podpiąłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, _rdk_ napisał:

Masz zajęte 7 USB 3.0?? Jaką masz płytę i co ty tam podpiąłeś?

Nie, nie wszystkie urzadzenia sa na 3.0. Myszka/klawiatura/karta_dzwiekowa/mikrofon i drukarka dzialaja po USB 2.0. Na 3.0 dziala dodatkowy hub USB, karta przechwytujaca video, dock na hot swap HDD'kow (backup RAWow) oraz dodatkowy zewnetrzny dysk ssd. Nie licze kamerki czy kabla ladujacego do myszki :E te sa podpiete do huba. Zaspokoilem Twoja ciekawosc? :) 

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, amsztel napisał:

Nie, nie wszystkie urzadzenia sa na 3.0. Myszka/klawiatura/karta_dzwiekowa/mikrofon i drukarka dzialaja po USB 2.0. Na 3.0 dziala dodatkowy hub USB, karta przechwytujaca video, dock na hot swap HDD'kow (backup RAWow) oraz dodatkowy zewnetrzny dysk ssd. Nie licze kamerki czy kabla ladujacego do myszki :E te sa podpiete do huba. Zaspokoilem Twoja ciekawosc? :) 

Tak. Czyli o za małą ilość USB 3.0 przyczepiłeś się "z dupy" - sorry ale taka prawda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI B550-A-PRO ogarnie ten procesor bez problemu, bywa na promocjach po 400zł. Ma więcej portów USB 2.0 od B550 TOMAHAWK :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, _rdk_ napisał:

Tak. Czyli o za małą ilość USB 3.0 przyczepiłeś się "z dupy" - sorry ale taka prawda

B550 Torpedo ma zenujaco malo USB. Wiadomo - budzetowa plyta. Wiec raczej nie doczepilem sie "z dupy" jak to kolokwialnie ujales ;) Napisalem tez, ze kazdy ma indywidualne preferencje ale wg mnie taka ilosc portow do PC o przeznaczeniu wyraznie opisanym przez autora watku to zart. Ale Ty bedziesz szedl w zaparte - bo tak :E ach klasyka. 

No dobra zatem - niech Ci bedzie. Twoje zdanie jest najlepsze, najwazniejsze i najmadrzejsze :) Wybacz, ze ktos inny dzieli sie swoja opinia i to nie opinia "z dupy" ale oparta na wlasnym doswiadczeniu.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, amsztel napisał:

B550 Torpedo ma zenujaco malo USB. Wiadomo - budzetowa plyta. Wiec raczej nie doczepilem sie "z dupy" jak to kolokwialnie ujales ;) Napisalem tez, ze kazdy ma indywidualne preferencje ale wg mnie taka ilosc portow do PC o przeznaczeniu wyraznie opisanym przez autora watku to zart. Ale Ty bedziesz szedl w zaparte - bo tak :E ach klasyka. 

No dobra zatem - niech Ci bedzie. Twoje zdanie jest najlepsze, najwazniejsze i najmadrzejsze :) Wybacz, ze ktos inny dzieli sie swoja opinia.

Gościu, wyśmialiście człowieka który sensownie napisał że płyta za 500-600 zł w zupełności wystarczy do tego procka. Możesz to teraz przekręcać jak chcesz, że niby moje zdanie jest najlepsze - ale rzeczywistość jest taka że się przypierdzieliliście z dupy bo płyta za 500-600 zł nie może być dobra pod 5900X??
I teraz to my mamy wam przyklaskiwać i razem z wami wyśmiewać kaldereona, to jedyna słuszna linia??

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, _rdk_ napisał:

 

Nie rozumiem was. Czego np takiej MSI B550 Torpedo brakuje, żeby waszym zdaniem nadawała się do 5900X?? Oprócz RGB ?

Odbiję piłeczkę i dopowiem że skoro komuś coś poleca się, to warto było by zapytać, o większą ilość szczegółów aby określić kryteria, a nie kopiować już mało śmieszne, a wręcz żenujące formułki o tanich płytach do Ryzena.

W kwestii wyposażenia to szkoda klawiatury aby wypisywać czego brakuje, bo brakuje tej płycie wiele, kwestii RGB nie skomentuje. Do awantury o USB nie będzie się dołączał, bo te 3.1 10Gb/s nie są szczególnie potrzebne w dużych ilościach, ale łącznie 6 sztuk na tylnim panelu to jest smutny żart, tyle samo miało płyty za 170 zł w 2005 roku. ;)

  

9 minut temu, _rdk_ napisał:

Gościu, wyśmialiście człowieka który sensownie napisał że płyta za 500-600 zł w zupełności wystarczy do tego procka.

Wyśmiany został za brednie powtarzane raz za razem, a co się stanie jak do płyty za 500-600 wsadzisz 10850k? To samo działać będzie, wyposażenie będzie bidne, układ zasilania bidny, ale działa? No działa!

Edytowane przez DisconnecT
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, _rdk_ napisał:

Gościu, wyśmiewaliście człowieka który sensownie napisał że płyta za 500-600 zł w zupełności wystarczy do tego procka. Możesz to teraz przekręcać jak chcesz, że niby moje zdanie jest najlepsze - ale rzeczywistość jest taka że się przypierdzieliliście z dupy bo płyta za 500-600 zł nie może być dobra pod 5900X??
I teraz to my mamy wam przyklaskiwać i razem z wami wyśmiewać kaldereona, to jedyna słuszna linia??

Wyrywasz czyjes wypowiedzi z kontekstu i udajesz madrego :E Po pierwsze, rozmowa toczyla sie o to, ze plyty pod AMD sa tansze co jest bzdura. Rownie dobrze mozesz kupic plyte pod Intela na B560 za 600-700zl i tez spokojnie uciagnie i9-10850K. Osobna kwestia to moje osobiste zdanie, ze do zastosowan takich, o ktorych pisal autor watku - plyty w tym przedziale cenowym maja ciut za malo featuresow. Tylko tyle i az tyle. Jesli chcesz z tego czynic sobie wojenke w postach to prosze bardzo, ale bez mojego udzialu :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, amsztel napisał:

B550 Torpedo ma zenujaco malo USB. Wiadomo - budzetowa plyta. Wiec raczej nie doczepilem sie "z dupy" jak to kolokwialnie ujales ;) Napisalem tez, ze kazdy ma indywidualne preferencje ale wg mnie taka ilosc portow do PC o przeznaczeniu wyraznie opisanym przez autora watku to zart. Ale Ty bedziesz szedl w zaparte - bo tak :E ach klasyka. 

No dobra zatem - niech Ci bedzie. Twoje zdanie jest najlepsze, najwazniejsze i najmadrzejsze :) Wybacz, ze ktos inny dzieli sie swoja opinia i to nie opinia "z dupy" ale oparta na wlasnym doswiadczeniu.

Ok, zgodzę się, że kolega @_rdk_ trochę atakujący ton narzucił, ale to Ty z kolegą @DisconnecT zaczęliście sobie żartować z mobo za 600zł nie podając nawet przyczyny (co założenia jest szydercze i niekonstruktywne, bo pomocny post powinien podać powody i oszczędzić sobie uszczypliwości, ale powiedzmy ok - to nie stackexchange, niech będzie z uszczypliwościami). Potem zacząłeś od teorii nt. tego, że 12 rdzeni z 3 portami usb 3.0 Twoim zdaniem nie ma sensu. Pytany dalej powiedziałeś, że Ty tyle potrzebujesz. A ostatecznie zamiast podać jakieś inne jakościowe zalety tudzież przyznać, że poza liczbą portów usb w.w. płyta jest spoko, kończysz pyskatym "Dobra macie rację, jesteście najmądrzejsi". Ja bym chętnie się dowiedział z tego wątku ile trzeba dać na płytę do intel'a, a ile na płytę do ryzen'a, żeby można wycisnąć maksymalny potencjał z nich, a zamiast tego jest kłótnia czy porty USB są niezbędne, czy nie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już klasyka na forach - entuzjaści polecający wyjebane w kosmos płyty tylko dlatego, że ich takie jarają. 99% zwykłych konsumentów płyt głównych nie potrzebuje większości z bajerów, za które nieświadomie dopłaca, bo słabsza płyta dla forumowicza byłaby abominacją - a w rzeczywistości dla kogoś, kto nawet nie myśli o OC, chce podpiąć do komputera myszkę, klawiaturę i może HUB USB, do tego dysk - dwa na m.2 w środku i w ostateczności dodatkowa karta na WiFi takie płyty to totalny overkill. W większości wystarczy budżetowy chipset z dobrą sekcją w formacie mATX - na tyle, żeby udźwignąć papu dla procka w loadzie typu gierki. I taka płyta nie musi kosztować 1000+

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, DisconnecT napisał:

W kwestii wyposażenia to szkoda klawiatury aby wypisywać czego brakuje, bo brakuje tej płycie wiele, kwestii RGB nie skomentuje. ;)

Bardzo Cię proszę, skoro jesteśmy w błędzie - zużyj jednak trochę klawiaturę i napisz co jest z tą płytą nie tak iż nie nadaje się do 5900X?
Jestem raczej heavy-userem i mając w jednym z komputerów jej bliźniaka, B550 Tomahawk, jak na złość nigdy mi niczego nie brakowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, DisconnecT napisał:

Odbiję piłeczkę i dopowiem że skoro komuś coś poleca się, to warto było by zapytać, o większą ilość szczegółów aby określić kryteria, a nie kopiować już mało śmieszne, a wręcz żenujące formułki o tanich płytach do Ryzena.

W kwestii wyposażenia to szkoda klawiatury aby wypisywać czego brakuje, bo brakuje tej płycie wiele, kwestii RGB nie skomentuje. Do awantury o USB nie będzie się dołączał, bo te 3.1 10Gb/s nie są szczególnie potrzebne w dużych ilościach, ale łącznie 6 sztuk na tylnim panelu to jest smutny żart, tyle samo miało płyty za 170 zł w 2005 roku. ;)

  

Wyśmiany został za brednie powtarzane raz za razem, a co się stanie jak do płyty za 500-600 wsadzisz 10850k? To samo działać będzie, wyposażenie będzie bidne, układ zasilania bidny, ale działa? No działa!

Ale nie szkoda klawiatury na śmieszki i żarty. Ja chętnie się dowiem - serio.

Edytowane przez toph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@toph Masz racje, moj przytyk na temat zasilacza mial nalezec do takich bardziej luznych, na rozladowanie napiecia - jak widac nie do konca to wyszko tak jak powinno :E Wg mnie tak jak napisal kolega @DisconnecT, przydaloby sie, zeby autor watku sie bardziej okreslil co dokladnie chce robic na swoim PC. Samo napisanie gaming+streaming + video edycja to troche malo danych.

Edytowane przez amsztel
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, amsztel napisał:

Wyrywasz czyjes wypowiedzi z kontekstu i udajesz madrego :E Po pierwsze, rozmowa toczyla sie o to, ze plyty pod AMD sa tansze co jest bzdura. Rownie dobrze mozesz kupic plyte pod Intela na B560 za 600-700zl i tez spokojnie uciagnie i9-10850K. Osobna kwestia to moje osobiste zdanie, ze do zastosowan takich, o ktorych pisal autor watku - plyty w tym przedziale cenowym maja ciut za malo featuresow. Tylko tyle i az tyle. Jesli chcesz z tego czynic sobie wojenke w postach to prosze bardzo, ale bez mojego udzialu :) 

Jaką to niby wypowiedź wyrwałem z kontekstu?

A jak chcesz mi wmawiać iż płyty pod intela nie są droższe, to w ogóle komedia... A teraz jeszcze wyskakujesz z jakimiś bzdurami o B560 kompletnie bez związku z tematem, nie wiem co ty chcesz osiągnąć - rozmyć ten temat tak aby nikt nie rozumiał jakie jest meritum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...