Skocz do zawartości
lelek3

Nowy PC do gier za 10k - prośba o pomoc w wyborze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wracam do tematu gier po bardzo dlugiej przerwie. Kilka dni czytam forum ale dalej ciezko mi wybrac odpowiedni komputer (tylko do gier, bez streamingu).

Szukam PC do najnowszych gier na maksymalnych ustawieniach.

Wybralem dwa gotowce:

1. 7,4k https://www.x-kom.pl/p/631507-desktop-x-kom-g4m3r-500-i5-10400f-16gb-960-w10x-rtx3060.html

2. 10,5k https://www.x-kom.pl/p/646464-desktop-x-kom-g4m3r-500-i7-10700kf-32gb-960-w10x-rtx3070.html#Specyfikacja

Czy jest znaczaca roznica przy doplacie 3k ?

Do tego monitor (chyba ze polecicie inny):

https://www.x-kom.pl/p/635488-monitor-led-32-i-wiekszy-samsung-odyssey-c34g55twwrx-curved-hdr.html

Bede wdzieczny za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. W innym temacie znalazlem tez ulozony przez Ciebie zestaw:

https://www.x-kom.pl/lista/n8mzgbyls

Zmienilbys cos w nim ?

+ system

Monitor wybieralbym dopiero po wyborze komputera to tym sie nie sugeruj :) Moze bedzie to 27"

Komputer do zabawy wieczorem po pracy. Ale najwieksza frajda jest jak jakosc jest najlepsza i wszystko plynnie dziala :)

Edytowane przez lelek3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zmienił RAM na taki z niższymi opóźnieniami. Zestaw jest "przedrożony" w pogoni za bielą, śmiało można urwać tysiąca.

A w 1440p głównym wąskim gardłem będzie karta graficzna, można zejść do znacznie oszczędniejszego i chłodniejszego Ryzena 5600x, zasilacza 750W. Co do monitora widzę że lubisz duże - dobre recenzje zdobywa nowość od Gigabyte, model M32Q. Ten Samsung nie jest najlepszy (nierównomierność, smużenie itp).

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, lelek3 napisał:

Dzieki za odpowiedz. W innym temacie znalazlem tez ulozony przez Ciebie zestaw:

https://www.x-kom.pl/lista/n8mzgbyls

Zmienilbys cos w nim ?

+ system

Monitor wybieralbym dopiero po wyborze komputera to tym sie nie sugeruj :) Moze bedzie to 27"

Komputer do zabawy wieczorem po pracy. Ale najwieksza frajda jest jak jakosc jest najlepsza i wszystko plynnie dziala :)

Co do tego to jak @kalderon pisze da się urwać. Był skladany typowo biały, bo takie było życzenie i budżet wyższy 

https://www.x-kom.pl/lista/sakp9uprk

Można jeszcze urwać schodząc z chłodzenia, obudowy i dysku do vt4v, fera 5 dual i a2000. Zasilacz na dobrą sprawę 650w też by styknal choć lepiej mieć zapas.

można też się pokusić o rx6800xt, który jest wydajniejsza karta od 3070, ale rezygnujemy z rt i dlss (choć odpowiednik ponoć nadchodzi) bądź dać RX 6700xt który jest ciut słabszy, ale i sporo tańszy.

Edytowane przez Bobson89
Zły link
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za pomoc.

Rozumiem ze przez monitor 1440p trzeba brac cos w cenie rtx 3070 ?

Zastanawiam sie czy nie jest to za duzo tylko do gier ? A moze za malo ?

Normalnie bez problemu wybralbym taki lub lepszy sprzet ale aktualne ceny daja do myslenia czy wybrac cos co idealnie bedzie pasowac na teraz. A dopiero w przyszlosci zmieniac sprzet czy od razu myslec przyszlosciowo i zainwestowac wiecej

Edytowane przez lelek3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co ja mam ci powiedzieć...nigdy nie ma dobrego momentu na złożenie kompa, ale ten jest wyjątkowo niekorzystny. Niby krypto poleciały mocno w dół, ale żeby sytuacji się poprawiła potrzeba jeszcze sporo czasu, tym bardziej że covid też się do tego przyczynił (zaburzenia dostaw i produkcji), niektóry twierdzą, że sytuacja potrwa jeszcze dość długo. Ponadto od dłuższego czasu jest mowa o tym że pamięci mają drożeć. Do tego dochodzi inflacja w Polsce. Mimo wszystko ceny jak spadną to myślę że o sugerowanych można tylko pomarzyć.

W 1440p GPU jest wąskim gardłem, więc tak lepiej dopłacić do 3070 dla komfortu i pewności że kilka lat będzie to śmigać naprawdę fajnie bez zjazdu z suwakami w dół. 3060 też ogarnie, ale już bliżej 60fpsow, a w kilku grach poniżej (rdr2, cp2077 czy AC vanhalla itd)

Osobiście jakbym miał wrócić do fhd to chyba tylko do gier eksportowych gdzie każda klatka się liczy (wymachiwanie 1%low i kaganiec dostosowany do odświeżania ekranu)

Z proponowanej konfiguracji byłbyś zadowolony i na pewno na parę lat byłby spokój. Z drugiej strony kupa kasy. Decyzję musisz podjąć sam 

Edit: no i ddr5 za rogiem, których cena na start może nie być najnizsza

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, lelek3 napisał:

Rozumiem ze przez monitor 1440p trzeba brac cos w cenie rtx 3070 ?

Zastanowić się też możesz na zostaniu przy RTX 3060 + szkło 1080p. Wydatek mniejszy o ponad połowę. RTX 3070 osobno jeszcze bym nie brał. Od kilku dni widać, że ceny GPU lekko lecą w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, lelek3 napisał:

Zastanawiam sie czy nie jest to za duzo tylko do gier ? A moze za malo ?

Mocna grafika potrzebna jest właśnie głównie do gier, a im wyższa rozdzielczość tym wyższe obciążenie karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostaje przy rtx 3070 i zestawie od Bobsona, dzieki :) . Lepiej miec spokoj na kilka lat.

Jeszcze mam pytanie, lepiej podlaczenie przez wifi czy lan ? Czy aktualnie nie ma to tak duzej roznicy ?

Macie moze jakies swoje ulubione propozycje na sluchawki, klawiature i myszke ? 

Czym polecacie czyscic komputer ? I jak czesto ? Mam bardzo czysto, codziennie odkurzam + oczyszczacze powietrza.

Ale czyscic mi sie nigdy nie chce. Laptopa jeszcze ani razu nie czyscilem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysz ciut tańsza - Logitech MX518 ma niskie opóźnienie, droższa - Glorious PC Model O lub O- (ta druga jest mniejsza, kwestia preferencji).

Komputer powinno się czyścić mniej więcej co roku, wydmuchać kurz sprężonym powietrzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście preferuję lan stabilniejsze połączenie i lepsza prędkość mimo wszystko.

Peryferia zależy ile chcesz wydać i jak bardzo na czym ci zależy. Dla mnie to sprawa indywidualna w jakie klawisze i jaki profil kogo bardziej odpowiada, a potem sprawdzanie parematrow kończąc przeważnie na jakimś kompromisie. Ponadto dochodzi poziom czy to relaks czy bardziej esportowo.

Czyszczenie jak dbasz dookoła to ze 2 razy w roku sprzężone powietrze

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc :)

Moglbym jeszcze was prosic o propozycje konfiguracji komputera dla monitora 1080p ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak powyżej tylko RTX3060 zamiast 3070, zasilacz 650W i procesor 10600KF. Alternatywnie 11400F+MSI B560 Bazooka (alt. B560M Pro-VDH lub Gigabyte B560M D3H)+Fera 5. Lub gotowiec:

https://www.sferis.pl/actina-pba-5600x-16gb-1tb-rtx3060-650w-p701361

Edytowane przez kalderon
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, lelek3 napisał:

Dzieki za pomoc :)

Moglbym jeszcze was prosic o propozycje konfiguracji komputera dla monitora 1080p ?

Na dobrą sprawę wystarczy zejść z gpu do rtx3060/rx6700xt i zasilaczem do 650w, można dać Ryzen 5600x + Asus tuf b550 plus + fera 5 żeby było jeszcze ciut taniej, a wydajnościowo bardzo dobrze.

2 minuty temu, kalderon napisał:

Ten gotowiec wyjdzie korzystniej cenowo niż składanie.

Edytowane przez Bobson89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6700XT wydajnościowo jest bliżej RTX3070, a cenowo to ok. 700zł ponad RTX3060.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz sam nie wiem co bedzie dla mnie najbardziej optymalnym wyborem.

Im wiecej czytam tym wiecej watpliwosci, mozliwosci itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, lelek3 napisał:

Juz sam nie wiem co bedzie dla mnie najbardziej optymalnym wyborem.

Im wiecej czytam tym wiecej watpliwosci, mozliwosci itd

Zacznij od monitora czyli określ rozdzielczość i odświeżanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod monitor 1080p i 144hz bylby ten gotowiec ? https://www.sferis.pl/actina-pba-5600x-16gb-1tb-rtx3060-650w-p701361

Ale mysle ze jednak wole twoj zestaw z monitorem 1440p i 144hz.

Ma to byc PC do najnowszych mmorpg jak New World, gdzie grafika jest rewelacyjna tylko boje sie co to bedzie na ultra detalach i walkach 50+ graczy.

Oraz Counter Strike (wiec moze inny monitor z wiekszym odswiezaniem?) ale nie wiem czy dla gry 4fun bylaby to jakas roznica

Edytowane przez lelek3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większy monitor 1440p na pewno wyświetli ładniejsze grafiki, ale do niego potrzebne jest dużo mocniejsze GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na slabsze monitory niz 1440p i 144hz nawet juz nie patrze bo lepiej kupic cos co starczy na kilka lat.

Pod monitor 1440p to chyba idealny bedzie zestaw od Bobsona:

W dniu 12.06.2021 o 21:39, Bobson89 napisał:

Bardzo mi sie podoba ten zestaw. 16gb ramu jest wystarczajace ?

Pod te gry ktore wymienilem bedzie idealnie ? Czy to az nadto i bedzie z zapasem na pare lat do gier tego typu ?

Przepraszam ze tak pytam, ale mialem 12 lat przerwy od gier i teraz trzeba sie wszystkiego uczyc od nowa.

Konsola w ogole mi nie przypasowala. Natomiast zagralem w 2 gry na laptopie biurowym i to jest wlasnie to

Edytowane przez lelek3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczające, RAM zawsze możesz dołożyć. A procesor jest nawet za mocny.

Ceny kart też powoli spadają, RTX3070 potrafi schodzić poniżej 6000zł.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bobson i Kalderon dziekuje za pomoc.

Bobson, twoj zestaw jest nr 1 i jak tylko dostane pozwolenie na zajecie tyle miejsca to od razu biore:

https://www.x-kom.pl/lista/sakp9uprk

Ale w tej chwili narzeczona sie nie zgadza i chyba bede musial pojsc na kompromis i wybrac laptopa:

https://proline.pl/laptop-msi-gp76-leopard-11ug-059pl-17-3-cali-240hz-i7-11800h-1tb-ssd-16gb-rtx-3070-8gb-win10-home-p8078313

Mam nadzieje ze uzyskam chociaz osiagi jak przy tym PC, ktory mial byc tania alternatywa. Ale to i tak juz nie to samo co zabawa z super grafika na 27":

https://www.sferis.pl/actina-pba-5600x-16gb-1tb-rtx3060-650w-p701361

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @galakty co ty będziesz że  handel ze wschodem nie istnieje https://www.tirsped.com.pl/blog/polska-wymiana-handlowa-z-innymi-krajami/ Skąd najwięcej importuje Polska? Dane narastająco od początku roku  Niemcy – wartość: 222,1 mld PLN – 21,9% udziału Chiny – 146,6 mld PLN – 14,4% Włochy – 52,2 mld PLN – 5,1% Rosja – 45,1 mld PLN – 4,4% Holandia – 40,4 mld PLN – 4% Francja – 35 mld PLN – 3,5% Czechy – 32,3 mld PLN – 3,2% USA – 24,3 mld PLN – 3,1% Korea Południowa – 24,3 mld PLN – 2,4% Belgia – 23,2 mld PLN – 2,3% @Camis mentzen wolnościowiec który mówi o przymusie , dzięki za link @Spl97 po co to pisanie o kucach i debilne ogólniki ? Nie lepiej przekonywać konkretnymi  argumentami do pozostania w UE ? Tak się naśmiewasz z PiSu i jego elektoratu a sam robisz to samo co oni @lukadd do dziś ludzie myślą że Polska jest krajem suwerennym, mamy największą wymianę handlową z Niemcami więc narazie musimy pozostać w UE nawet jak ktoś tego nie chce , trzeba tylko przekonywać rządzących UE że likwidacja pieca gazowego itd nie jest dobrym pomysłem , z pozycji wasala ciężko coś ugrać   
    • Pokazałem wykresy ale prawda jest tylko jedna - TO NIE JEST TO SAMO "If we look at the common peak white luminance measurements you can see what impact the ‘APL stabilize’ setting is having in this area too. Only the HDR Game and Vivid modes reach up to the panels >1000 nits capability, getting to 1072 nits maximum as the setting is on ‘high’. The other 3 modes all cap out at around 484 nits where it’s set on ‘middle’." I zanim zapytasz "to czemu nie ustawił na APL HIGH pozostałych trybów?" bo ch. dają i tak nie przekroczą 480 peak nitów.   Tylko HDR Game oraz HDR Vivid mogą osiągnąć Peak 1000 w trybie APL HIGH. Potwierdziłem to też po rozmowie z kolesiem który napisał recenzje na TFTcentral i jak ustawisz "domyślny HDR" w APL HIGH to masz max peak w okolicach 480 nitów! Czyli TrueBlack 400!☠️   Mam przyjechać do ciebie z kalibratorem aby pokazać czarno na białym że zwykły HDR z APL HIGH to nie jest tryb Peak1000?    
    • @Camis masz wypowiedź mentzena o tym co dokładnie powiedział na temat tego poboru tylko mężczyzn?
    • @leven Ukryłem, ale jak widać FC widzi wentyl, teraz jest pod Fan3, jak się sparuje i ustawi to nie reaguje na kontrole manualną oraz krzywą.   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...