Skocz do zawartości
Isharoth

Windows 11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ja mam tu inne pytanie: jak to będzie z Windows 11 i sprzętem peryferyjnym? W szczególności chodzi o drukarki i skanery, ale nie tylko, gdzie często producenci produkują np. drukarkę, wydają do niej sterownik i potem nowszych sterowników już często nie ma. Czy sterowniki od Windows 10 będą działały w Windows 11?

Mam np. taką drukarkę w domu laserową: Xerox 3260 DNI. Główny sterownik jest z 2014 roku. Niedawno wydali tylko do niego osobnego patcha. I co dalej?

Mam też skaner Canon CanoScan LiDE 400. Sterowniki do niego są z 2018 roku. Też ciekaw jestem czy to będzie działało. Czy wszystko nowe będę musiał kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie martwił. Mam Xeroxa Workcentre 6515dn (też stary model) i problemów nie sprawia pod win11, działa ze sterownikami z 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 3 grosze...

Testuje ten system od pierwszej kompilacji, teraz jest znośny ale co z tego jak wersja finalna będzie niedopracowana - okrojona względem win10 jeśli chodzi o funkcje paska narzędzi i takie drobiazgi jak np. brak możliwości wyświetlenia sekund na zegarku, stare błędy przeniesione z win10 - nadal niepoprawione. Wszystkie sterowniki chodzą bez problemu na moim sprzęcie. 
Nowa wersja ustawień systemu jest bardziej spójna jak w win10, do tego jest dostępny mimo wszystko stary panel sterowania.
Pasek start zaskoczył prostotą i mimo wszystko spójnie to wygląda. Wyszukiwanie/indeksowanie wydaje mi się bardziej dopracowane. Widżety funkcjonalnie - średnio, fajny bajer. Dodatkowo jest możliwość zainstalowania widżetów z win7 (alternatywne oprogramowanie).

 

Edytowane przez zaqzax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że chcieli uprościć parę rzeczy likwidując wstążkę którą można przecież schować a pewnie sporo osób korzystało, menu kontekstowe w którym teraz aby np. wypakuj tutaj z rara musisz się więcej oklikać, samo puste menu start którego nie można nawet zmniejszyć...ot taka to optymalizacja według MS...ale nie łudźcie się te TPM-y i inne tego typu udogodnienia nie służą użytkownikowi tylko walce z piractwem, chiterami (ale to dalej z piractwem), brak zapisów gier na dysku, granie bez stałego połączenia z netem to też walka z piractwem (to przyszłość) a strata zapisów z chmury którą sporo osób uświadczyło to nikogo nie obchodzi (dzięki kopii na dysku dawało lub daje się owe przywrócić). To podobnie jak z wygodą platform typu steam, origin które to ograniczyły naszą własność co do gier...bo niby jest nasza ale tak naprawdę nie do końca...ot tak źle rozumiane poczucie własności.

Edytowane przez amp41
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym menu kontekstowym to sprawa wygląda tak, że nadal będą mogły znajdować się tam jakieś niestandardowe opcje. Po prostu producenci oprogramowania będą musieli się do tego dostosować. Problem jest w tym że przycisk "pokaż więcej opcji" i tak prawdopodobnie zostanie. Geniusz Microsoftu. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beta użytkownicy potestują system i za rok czy dwa lata będzie zdatny do użytku. Zwłaszcza że to nie jest nowy system tylko większy update 10. Jak zaoferuje duże zyski w nowych procesorach Intela to i tak większość przejdzie i będzie miała gdzieś błędy, ważna wydajność :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, amp41 napisał:

ale nie łudźcie się te TPM-y i inne tego typu udogodnienia nie służą użytkownikowi tylko walce z piractwem, chiterami (ale to dalej z piractwem)

Jak to pomoże w walce z cheaterami to mi pasuje 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Machnąłem wczoraj Win11 z pena z instalatorem z win10 i jak na razie śmiga.

Ale nie umiem znaleźć sposobu, żeby schować te dwie ikonki - fotka poniżej:

ikonki.jpg

 

Aha... czasem mignie obraz i zrobi się czarny na 1060 6GB ze sterownikiem 471.96.

Na Win10 tego nie było.

Reszty trzeba się nauczyć, bo znowu pozmieniały się układy funkcji.

Nie potrafię też przypiąć do ekranu startowego Panelu Sterowania, którego używam dość często.

ps.jpg

 

Jednym słowem jak zwykle MS zrobił parę baboli :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo! M$ zrobiło jeszcze gorsze UI niż w win10 pod względem czytelności! Tam naprawdę pracują sami geniusze z indii!

Tak wcisnięte i deaktywowane przyciski wyglądają na odpowiednio Win7,Win10,Win11

win7.png

win10.png

win11.png

 

Praktycznie nie ma żadnej różnicy między przyciskami ,które są zablokowane ,a tymi które są wciśnięte. Dla mnie win7 nadal jest niedoścignionym wzorem czytelności w kwestii UI.


 

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie potrafię też przypiąć do ekranu startowego Panelu Sterowania, którego używam dość często.

To się da zrobić bezproblemowo, uruchamiasz go, klikasz lupkę i powinien być w ostatnich, prawoklik przypnij i jest, przynajmniej na wersji beta 194.

@Up Nie wiem czy w StartsBack czasem nie da się właśnie zmienić podświetlania elementów na kolor wyróżniony ustawiony w personalizacji, przez co może by było to czytelniejsze ale zgadzam się że zaznaczenie kuleje.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, amp41 napisał:

Wygląda że chcieli uprościć parę rzeczy likwidując wstążkę którą można przecież schować a pewnie sporo osób korzystało

Wstążka nie była optymalnym rozwiązaniem, explorer nie miał aż tak dużo funkcji aby trzeba było pakować do tego kobylastą i nieporęczną wstążkę.
Ale jak bardzo chcesz, to wstążkę nadal da się przy wrócić, command bar z Windowsa 7 też można przywrócić. :E

10 godzin temu, TheMr. napisał:

Beta użytkownicy potestują system i za rok czy dwa lata będzie zdatny do użytku. Zwłaszcza że to nie jest nowy system tylko większy update 10. Jak zaoferuje duże zyski w nowych procesorach Intela to i tak większość przejdzie i będzie miała gdzieś błędy, ważna wydajność :D 

Będzie tak samo zdatny do użytku jak W10, nieintuicyjny z beznadziejnym interfejsem który będzie posklejany po trochu z W7, W8, W10 i W11, a dodatkowo co jakiś czas w dużych aktualizacjach będą psuć to co w miarę działało, przykład? Niekończąca się epopeja sypiących się drukarek w W10.
Po drodze było wiele więcej wtop, na poziomie sterowników, a szczytem wszystkiego był build w którym użytkownik mógł utracić swoje dane.

6 godzin temu, Atak_Snajpera napisał:

Brawo! M$ zrobiło jeszcze gorsze UI niż w win10 pod względem czytelności! Tam naprawdę pracują sami geniusze z indii!

Praktycznie nie ma żadnej różnicy między przyciskami ,które są zablokowane ,a tymi które są wciśnięte. Dla mnie win7 nadal jest niedoścignionym wzorem czytelności w kwestii UI.

Naprawdę nie ma w tym nic dziwnego, Windowsa 7 tworzyli jeszcze ludzie mający pojęcie o własnym fachu, wszystko co nowsze tworzą leszczyki z przypadkowej łapanki, wystarczy zobaczyć jak wygląda rozwój interfejsu w Gównixach (bo Windows to się na 7 skończył), od 2012 roku nie zaprezentowano spójnego i dopracowanego interfejsu tylko cały czas męczą tą biedną siódemkę i nadpisują na nią swoje nędzne nadstawki wizualne.

Te leszczyki są tak śmieszne że ich cudowne blokady od TPM'a obchodzi się w 5 minut, z czego 95% tego czasu to kawka i szukanie której biblioteki trzeba się pozbyć :E

---------------------

Na szczęście twórcy modów robią wspaniałą robotę, znacznie lepszą niż te błazny z firmy obracającej grubymi miliardami $$ rocznie.

ShareX_DisconnecT__2021-09-19_23-25-52_I

ShareX_DisconnecT__2021-09-19_23-26-19_I

ShareX_DisconnecT__2021-09-19_23-28-17_I

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@StartIsBack to jeszcze z czasów znienawidzonego Windowsa 8.

Tęsknię za siódemką. Najlepszy interfejs pod desktopy. 10-tka to nadal system dla debila. Wszystkie ważne funkcje pochowane, niespójność interfejsu, zero innowacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Winter™ napisał:

@StartIsBack to jeszcze z czasów znienawidzonego Windowsa 8.

Tęsknię za siódemką. Najlepszy interfejs pod desktopy. 10-tka to nadal system dla debila. Wszystkie ważne funkcje pochowane, niespójność interfejsu, zero innowacji.

Nad 7, XP, 98, 95 itd pewnie pracowali inni ludzie, pewnie niektórzy odeszli, a inni są na emeryturze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety będę korzystać z 11 bo w sumie 10 też mi się nie podoba - a skoro 11 ma parę nowości które mi się przydadzą to czemu nie.

Oczywiście o systemie poziomu 7 mogę pomarzyć, ale cóż, takie czasy, wszystko idzie w złym kierunku jeśli chodzi o komputery :/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się przeniosę na win 11, dopiero jak skończy się wsparcie dla 10 i przestaną robić gry pod ten system.

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, SamoaJoj napisał:

Ja się przeniosę na win 11, dopiero jak skończy się wsparcie dla 10 i przestaną robić gry pod ten system.

11 w finalnej wersji ma mieć usprawnienia pod gierki i podobno ma lepiej działać z grami niż 10, więc na Twoim miejscu bym sie zastanowił, albo chociaż potestował 11 po premierze :)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szymmos123 napisał:

11 w finalnej wersji ma mieć usprawnienia pod gierki i podobno ma lepiej działać z grami niż 10, więc na Twoim miejscu bym sie zastanowił, albo chociaż potestował 11 po premierze :)

Nie no litości, bądźcie poważni, poza tym to już jest praktycznie finalna wersja (22000.194), w dwa tygodnie niewiele się zmieni.
Co wersja Windows ciągłe "pitolenie" jaki będzie szybszy i w ogóle lepszy, a na razie każdy kolejny system to coraz bardziej opasły kloc z "pierdyliardem" bezsensownych usług i procesów (typu AgregatorHost, ShellExperienceHost itd.).

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SamoaJoj napisał:

Ja się przeniosę na win 11, dopiero jak skończy się wsparcie dla 10 i przestaną robić gry pod ten system.

Dokładnie tak jak ja, gdzieś w 2025 przejdę na W11.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten system jak na razie wcale nie jest szybszy od win10, ja mam wrażenie że jest wolniejszy, lubi się przycinać, nie wspomnę jeszcze o wywalającym się explorer.exe.
Nie mówię o grach tylko o użytkowaniu w programach typu Photoshop, DaVinci, 3DStudio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Stjepan666 napisał:

Nad 7, XP, 98, 95 itd pewnie pracowali inni ludzie, pewnie niektórzy odeszli, a inni są na emeryturze.

Pewnie tak. Co znaczy, że młodość nie zawsze, że coś będzie świeże i lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, DisconnecT napisał:

Będzie tak samo zdatny do użytku jak W10, nieintuicyjny z beznadziejnym interfejsem który będzie posklejany po trochu z W7, W8, W10 i W11, a dodatkowo co jakiś czas w dużych aktualizacjach będą psuć to co w miarę działało, przykład? Niekończąca się epopeja sypiących się drukarek w W10.

Po drodze było wiele więcej wtop, na poziomie sterowników, a szczytem wszystkiego był build w którym użytkownik mógł utracić swoje dane. 

To fakt, interfejs ustawień w Win10 to mega raczysko. Ale pod względem stabilności i szybkości działania, nie mogę narzekać bo większość kłopotów i bugów jakimś cudem uniknąłem. Od momentu przejścia z win7 day1, ani razu nie miałem z nim większego problemu. 

Ładne GUI z prostotą XP byłoby fajne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne że w M$ jarają się animowanymi ikonkami. Kto by się tam przejmował nieprzejrzystym UI

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Kandelabros napisał:

Nie no litości, bądźcie poważni, poza tym to już jest praktycznie finalna wersja (22000.194), w dwa tygodnie niewiele się zmieni.
Co wersja Windows ciągłe "pitolenie" jaki będzie szybszy i w ogóle lepszy, a na razie każdy kolejny system to coraz bardziej opasły kloc z "pierdyliardem" bezsensownych usług i procesów (typu AgregatorHost, ShellExperienceHost itd.).

ja tylko mówie, co zapowiadali, nie będę się upierał ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może lamerskie pytanie ale...

Jako, że zbliża się Windows 11. Jak włączę TPM w UEFI i nic więcej nie będę z tym robił to nie będę miał z tego jakichkolwiek problemów w przyszłości? Nie chcę nic szyfrować ani używać BitLockera czy czegokolwiek z tym związanego po prostu chcę spełnić wszystkie wymagania 11 żeby nie mieć problemów z aktualizacjami czy coś bo sprzęt nie spełnia wymagań zwłaszcza, że mam sprzęt który wszystkie spełnia. Chodzi mi czy mogę swobodnie przywracać UEFI do fabrycznych w razie potrzeby i je aktualizować oraz ewentualnie reinstalować sam system i kiedyś mi nie wyskoczy, ze muszę podać jakiś klucz czy coś czego nie mam i nie dostanę się do systemu? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twój komputer spełnia wymagania, to nie ma się co martwić na zapas :) Nie musisz mieć fizycznie zainstalowanego moduł TPM. Wystarczy, że masz procesor, który to obsługuje i włączoną w UEFI odpowiednią opcję. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...