Skocz do zawartości
Isharoth

Windows 11

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.07.2021 o 07:16, severall napisał:

Naprawili już buga z niemożliwością włączenia taskbara na drugim ekranie ? Tzn włączyć się dało, ale był pusty bez ikon
 

Nie naprawili i nie naprawią, bo nie ma co naprawić, stary pasek z Win 10 został wywalony, a w to miejsce została napisana nowa karykatura która wygląda identycznie jak stara, tylko została pozbawiona 70% funkcji xD

Swoją drogą naprawdę nie rozumiem ludzi czemu nadpisują swój główny system pre-buildem który nawet z alfy nie wyszedł, nie prościej sobie wgrać go na inny dysk, a nie formaty robić i wracać :E

 

W dniu 30.06.2021 o 18:23, Sidr napisał:

Gdzie napisałem, że dzięki TPM uzyska "efekt wiecznej dominacji"? Zresztą jak już chodzi o utrudnianie przez zależności, to raczej TPM+BL. Ogólnie, to ciężko się gada odpowiadając na to co się komuś tylko w głowie wydaje, że sie napisało.

W dniu 30.06.2021 o 15:26, Sidr napisał:

Co do M$, to nie zdziwiłbym się gdyby takie uzależnianie windowsa od hardware (tpm, bitlocker, secure itd) miały głównie na celu podtrzymywanie dominującej pozycji osa m$.

Postanowiłem Ci pomóc bo widać nie wiesz co sam napisałeś, skoro już teraz wiesz do czego się odnoszę, to chętnie się dowiem, jakim cudem chociażby TPM ma pomóc uzyskać dominującą pozycję, skoro moduł nawet nie jest używany, a jedynie system sprawdza jego obecność. ;)

Ludzie wymyślają różne dziwne teorie, a prawda jest taka że powód jest inny i stoi za nim kasa, TPM to łatwy sposób na pozbycie się wszystkiego poniżej 6/7 Gen Intela, i AMD Ryzen, problem w tym że nawet laptopy gejmingowe z 2017/2018 polecą w śmietnik, bo mało który ma opcję odpalenia fTPM nawet 1.2

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, Flik napisał:

Jako użytkownik Windows 10 zapytam.

Czemu niektórzy z Was mają takie ciśnienie na posiadanie Windows 11? Dla nowego startu i paska zadań?  Z jakiego powodu mam przechodzić na Windows 11?

Ten system chyba nawet nie jest jeszcze w ostatecznym kształcie. Taka trochę wersja beta raczej.

Jak @kadajo napisał...z ciekawości ;)

4 godziny temu, DisconnecT napisał:

Swoją drogą naprawdę nie rozumiem ludzi czemu nadpisują swój główny system pre-buildem który nawet z alfy nie wyszedł, nie prościej sobie wgrać go na inny dysk, a nie formaty robić i wracać :E

Ja i tak nosiłem się z zamiarem zrobienia formatu więc luzik ;-)  

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, maras2574 napisał:

Ja i tak nosiłem się z zamiarem zrobienia formatu więc luzik ;-)  

Tylko wpierw wypisz się z Insidera, żeby zaraz po instalacji W 10, ten nie zaktualizował się do W 11.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, gilban napisał:

Tylko wpierw wypisz się z Insidera, żeby zaraz po instalacji W 10, ten nie zaktualizował się do W 11.

Dziękuję z info :thumbup:  Nie zrobiłbym tego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, DisconnecT napisał:

Ludzie wymyślają różne dziwne teorie, a prawda jest taka że powód jest inny i stoi za nim kasa, TPM to łatwy sposób na pozbycie się wszystkiego poniżej 6/7 Gen Intela, i AMD Ryzen, problem w tym że nawet laptopy gejmingowe z 2017/2018 polecą w śmietnik, bo mało który ma opcję odpalenia fTPM nawet 1.2

Ja mam komputer stacjonarny. I płytę główną MSI B450 Gaming Plus MAX.

I coś mnie kiedyś podkusiło i w morelkach zakupiłem sobie moduł TPM 2.0 od MSI. Płyta na pokładzie ma do niego gniazdo. I choć sama płyta jest w kolorze czarnym, to moduł ma kolor zielony. W maju 2019 roku dałem za niego  26,83 zł.

I tak to wygląda w menadżerze urządzeń:

 

TPM20.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, DisconnecT napisał:

Swoją drogą naprawdę nie rozumiem ludzi czemu nadpisują swój główny system pre-buildem który nawet z alfy nie wyszedł, nie prościej sobie wgrać go na inny dysk, a nie formaty robić i wracać :E

Ja go mam na VirtualBoxie, super opcja do testowania ;)

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ktosiek800 napisał:

głupie pytanie: skąd pobrać czyste PL ISO najnowszej ver. Win 11 co by można sobie było właśnie na VitualBoxie odpalić?

Nie pobierzesz takiego. Możesz zrobić tylko aktualizację Windows 10 do 11 poprzez kanał Insider.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak nie jak tak, nawet mody widziałem tworzone przez innych userów i wszystko ładnie zapakowane w .iso, niektórzy magicy potrafią nawet podmienić plik appraiserres.dll z instalatora Windows 10 by ominąć wymóg TPM 2.0. :E 

Widzę też obrazy z MSDN, normalne oficjalne .iso po polsku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, severall napisał:

Ja go mam na VirtualBoxie, super opcja do testowania ;)

Ja już potestowałem czekam na nowszy build.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, DisconnecT napisał:

Swoją drogą naprawdę nie rozumiem ludzi czemu nadpisują swój główny system pre-buildem który nawet z alfy nie wyszedł, nie prościej sobie wgrać go na inny dysk, a nie formaty robić i wracać..

Prościej, szybciej, wygodniej to chyba jest robić KOPIE SYSTEMU. Podobno są takie programy do robienia kopii systemu...i podobno działają dobrze...  :hmm: 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, caleb59 napisał:

No jak nie jak tak, nawet mody widziałem tworzone przez innych userów i wszystko ładnie zapakowane w .iso, niektórzy magicy potrafią nawet podmienić plik appraiserres.dll z instalatora Windows 10 by ominąć wymóg TPM 2.0. :E 

Widzę też obrazy z MSDN, normalne oficjalne .iso po polsku.

Ja mam dostęp tylko do Microsoft Volume Licensing Service Center, ale tam nie ma Windows 11.

Z drugiej strony, jak wcześniej pisałem zwykły śmiertelnik do obrazu ISO z Windows 11 dostępu nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
10 godzin temu, gilban napisał:

TPM20.JPG

Na płycie Asrock B550 też mam wejście na moduł ale w Bios-ie mam ustawione na fTPM

Edytowane przez Tombycz
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Tombycz napisał:

Na płycie Asrock B550 też mam wejście na moduł ale w Bios-ie mam ustawione na fTPM

No tak, tylko nie wiadomo czy to fTPM Microsoftowi wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, gilban napisał:

No tak, tylko nie wiadomo czy to fTPM Microsoftowi wystarczy.

Wiadomo, dlaczego ma nie wystarczyć skoro działa tak samo? inna implementacja tej samej funkcjonalności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
19 godzin temu, DisconnecT napisał:

Nie naprawili i nie naprawią, bo nie ma co naprawić, stary pasek z Win 10 został wywalony, a w to miejsce została napisana nowa karykatura która wygląda identycznie jak stara, tylko została pozbawiona 70% funkcji xD

Niby pytasz po co ludzie instalują 11 skoro to wczesna alfa, a z drugiej jedziesz po tym systemie, mimo że jest jeszcze sporo do zrobienia. Akurat wszedł dziś update, który to naprawia. Czy działa? Nie mam jak sprawdzić, bo mam tylko 1 monitor.

S1cNRwD.png

Nie chcę być czepialski, ale nie chcę też żeby z tego tematu zrobił się drugi śmietnik jak w temacie o CP2077, gdzie ci sami ludzie przez setki stron ciągle narzekali na to samo. Chociaż tam miało to większy sens, bo mieliśmy do czynienia z niedokończonym produktem po premierze. Tu premiery jeszcze nie było. :E

Ja wiem że Microsoft od długich lat nie zrobił zbyt wiele ciekawych rzeczy w Windowsie (chociaż trzeba przyznać że WSL jest całkiem fajne), ale oceńmy chociaż efekt końcowy. Może nie będzie jakichś wielkich zmian i raczej nadal będzie sporo niedoróbek, ale jest też szansa że kilka rzeczy się poprawi. Jak będzie, zobaczymy. Według mnie w Windowsie już zawsze będzie panował pewnego rodzaju syf. ;)

Lista zmian: Announcing Windows 11 Insider Preview Build 22000.65 | Windows Insider Blog

Naprawili też ten uciążliwy problem z przyciskiem "pokaż pulpit" w rogu ekranu.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Kandelabros napisał:

Wiadomo, dlaczego ma nie wystarczyć skoro działa tak samo? inna implementacja tej samej funkcjonalności.

No tak. Ale moduł TPM 1.2 już im się nie podoba. Czyli fTPM, czyli AMD PSP 11 Device może już im się nie podobać. Bo Bitlocker w wydaniu Microsoftu nie umie korzystać z niczego innego. Ja spróbuje zadać pytanie o to na forum Microsoftu, czyli tu:

 https://answers.microsoft.com/pl-pl/?auth=1

I ciekawy jestem czy ktoś mi coś ciekawego odpowie.

Tu znajduje się pytanie które zadałem:

https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_other-security-winsec/czy-w-przypadku-windows-11-musi-być/150a52e6-1db2-45c7-992a-2ce29a617c0f

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gilban Jeśli to ci pomoże, to w przypadku Ryzena 2700X, fTPM działa jako TPM 2.0.

Evx9Yss.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.07.2021 o 01:29, DisconnecT napisał:

problem w tym że nawet laptopy gejmingowe z 2017/2018 polecą w śmietnik

Pójdą na śmietnik według MS, ale to użytkownicy siłą rzeczy spiszą win11 na straty, bo go nie będą mogli zainstalować :) 

MS może szybko zmienić zdanie co do TPM. Wiesz, ktoś kto ma i7 nawet 2 czy 3 generacji z odblokowanym mnożnikiem tak na prawdę nie musi póki co wymieniać sprzętu, a TPM 2.0 w płytach do nich nie znajdzie. Także użytkownicy komputerów ze starszymi procesorami i płytami po prostu zostaną na systemie, z którego korzystają obecnie i tyle. Może się kazać, że to wcale nie będzie mała liczba użytkowników.

https://www.extremetech.com/computing/324124-tpm-trouble-which-pc-enthusiasts-are-allowed-to-upgrade-to-windows-11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 8.07.2021 o 07:19, gilban napisał:

Ja mam komputer stacjonarny. I płytę główną MSI B450 Gaming Plus MAX.

I coś mnie kiedyś podkusiło i w morelkach zakupiłem sobie moduł TPM 2.0 od MSI. Płyta na pokładzie ma do niego gniazdo. I choć sama płyta jest w kolorze czarnym, to moduł ma kolor zielony. W maju 2019 roku dałem za niego  26,83 zł.

I tak to wygląda w menadżerze urządzeń:

Ja Ci już tłumaczyłem że fakt posiadania gniazda nie oznacza że problem jest jest rozwiązany, bios również musi posiadać obsługę w odpowiedniej wersji. Chociaż podobno z 2.0 mają się wycofać i wystarczy już moduł 1.2.

W dniu 8.07.2021 o 12:25, caleb59 napisał:

No jak nie jak tak, nawet mody widziałem tworzone przez innych userów i wszystko ładnie zapakowane w .iso, niektórzy magicy potrafią nawet podmienić plik appraiserres.dll z instalatora Windows 10 by ominąć wymóg TPM 2.0. :E 

Widzę też obrazy z MSDN, normalne oficjalne .iso po polsku.

To akurat wcale nie jest trudne, jest cała masa softu który potrafi wyeksportować poszczególne części instalatora, a następnie poskładać w całość, najprościej ręcznie wypakować install.wim przez dism i weryfikacja wymagań sprzętowych się nie odbędzie.

W dniu 8.07.2021 o 13:27, Szpajza napisał:

Prościej, szybciej, wygodniej to chyba jest robić KOPIE SYSTEMU. Podobno są takie programy do robienia kopii systemu...i podobno działają dobrze...  :hmm: 

Można, ale ale po co babrać swój główny system wraz z toną danych w systemie który nie wyszedł nawet z alfy, zwłaszcza że M$ potrafi być na bakier z zabezpieczeniami nawet w "finalnych" buildach.

W dniu 8.07.2021 o 17:57, gilban napisał:

No tak, tylko nie wiadomo czy to fTPM Microsoftowi wystarczy.

Nie siej zamętu, instalator tylko sprawdza obecność TPM, fizycznie jego całe działanie może być wyłączone, moduł ma się tylko pokazać w menedżerze urządzeń.

23 godziny temu, Isharoth napisał:

Niby pytasz po co ludzie instalują 11 skoro to wczesna alfa, a z drugiej jedziesz po tym systemie, mimo że jest jeszcze sporo do zrobienia. Akurat wszedł dziś update, który to naprawia. Czy działa? Nie mam jak sprawdzić, bo mam tylko 1 monitor.

Niby czytasz posty, ale tak nie do końca ;)
Nie chodzi o fakt samej "instalacji" ciekawość to cecha która dotyczy wielu osób i nie ma w tym nic dziwnego, ale robienie nakładek dziurawej alfy na główny system to co najmniej dziwne podejście, zwłaszcza dzisiaj kiedy jest cała masa metod na bezpieczne odpalenie takiego obrazu.

PS. Ja jadę po głupich pomysłach, a zabieg z paskiem zadań takowym był, po co przepisywać kod skoro finalnie wygląda to tak samo a jedynie działa sporo gorzej?
Pamiętaj tylko że jeszcze nie dawno pisałeś o zaoraniu NT i przejściu Windowsa na Unix, tym czasem poprawili parę okienek w W11 i nagle już Twój sceptycyzm wobec dalszego "rozwoju" WinNT przeminął jak z wiatrem?

5 godzin temu, LeBomB napisał:

Pójdą na śmietnik według MS, ale to użytkownicy siłą rzeczy spiszą win11 na straty, bo go nie będą mogli zainstalować :) 

I ta wersja jest dużo bardziej prawdopodobna, o czym pisałem nie raz, nie mamy dzisiaj 1991 roku w którym ludzie by się ustawili w kolejce po nowego Windowsa.

5 godzin temu, LeBomB napisał:

MS może szybko zmienić zdanie co do TPM. Wiesz, ktoś kto ma i7 nawet 2 czy 3 generacji z odblokowanym mnożnikiem tak na prawdę nie musi póki co wymieniać sprzętu

Jak ktoś ma dobrze podkręcone i7 2-3 Gen to w dalszym ciągu ma lepszy sprzęt, niż te mobilne śmieci Intela dwurdzeniowe wydane w 10nm które ledwie wychodzą bez turbo na ponad 1 GHz, ale takie truchło zgodnie z logiką ma już wsparcie.

Najlepsze jest to że wymagania można było podnieść i przy okazji naprawdę naprawić rynek, wystarczyło postawić wymóg dysku SSD dla partycji systemowych, to jest realna korzyść, a na dodatek raz na zawsze zakończyło by to produkcję komputerów z samym HDD, ale po co lepiej TPM wymagać. ;)

 

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, DisconnecT napisał:

Nie chodzi o fakt samej "instalacji" ciekawość to cecha która dotyczy wielu osób i nie ma w tym nic dziwnego, ale robienie nakładek dziurawej alfy na główny system to co najmniej dziwne podejście, zwłaszcza dzisiaj kiedy jest cała masa metod na bezpieczne odpalenie takiego obrazu.

Wszystko sprowadza się do tego czy ktoś może sobie pozwolić na takie testowanie czy nie. Ja mogę i liczę się z ewentualną potrzebą reinstalacji systemu, chociaż jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się coś takiego, a 10 też testowałem.

18 minut temu, DisconnecT napisał:

Ja jadę po głupich pomysłach, a zabieg z paskiem zadań takowym był, po co przepisywać kod skoro finalnie wygląda to tak samo a jedynie działa sporo gorzej?

Właśnie to chciałem wytłumaczyć, że ten pasek nie jest jeszcze skończony. Po co go przepisują? Nie wiem i wolę nie zgadywać. Oni powinni wiedzieć lepiej czego potrzebują, przynajmniej w teorii. :E

18 minut temu, DisconnecT napisał:

Pamiętaj tylko że jeszcze nie dawno pisałeś o zaoraniu NT i przejściu Windowsa na Unix, tym czasem poprawili parę okienek w W11 i nagle już Twój sceptycyzm wobec dalszego "rozwoju" WinNT przeminął jak z wiatrem?

Nie rozumiem po co przechodzić w takie skrajności. Tak, pisałem o tym, ale jednocześnie też wspólnie ustaliliśmy dlaczego Microsoft tego nie zrobi. Już dawno wyzbyłem się jakichś większych oczekiwań co do MS, teraz jedynie liczę na to że poprawią kilka rzeczy względem 10. Co nie powinno być aż trudne, więc akurat to oczekiwanie nie jest jakieś wielce nierealistyczne. :E

Podoba mi się to, że przynajmniej próbują jakoś poprawić UI, chociaż nadal są różne idiotyzmy. Np. Niby jest ciemny motyw, ale wiele okienek nadal jest białych i biją po oczach, mimo że w teorii MS mógłby im zmienić schemat kolorów tak samo jak zrobił to w przypadku Explorera. Albo znów zmienione Menu Start. Ja akurat z tego menu korzystam jedynie do wyszukiwania i przypinania tego z czego najczęściej korzystam. Chociaż równie dobrze mogę sobie to wszystko przypiąć na pasek zadań. To menu jest dla mnie zbędne, a Microsoft chyba sam nie ma pomysłu co z nim zrobić, bo w każdym kolejnym Windowsie z tym kombinują i nie wymyślili jeszcze nic sensownego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzicie że zejdą z wymaganiami ?

Mam TMP 2.0 ale procesor i5-7400.

Edytowane przez Puma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Puma napisał:

Sądzicie że zejdą z wymaganiami ?

Mam TMP 2.0 ale procesor i5-7400.

Trzeba poczekać. Przecież ten procesor to jest praktycznie to samo co i3-8100.

 

Myślę, że za 3 - 4 miesiące już coś więcej będzie wiadomo.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Wam mówię jak wyjdzie RTM to przetestuje na E6600, 4GB RAM i mam grafę na DX11 za 5zł Radeon HD 5470. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Puma napisał:

Sądzicie że zejdą z wymaganiami ?

 

Sądzę że zejdą z wymaganiami. Po pierwsze niewykluczone że to po prostu sprawdzenie jak zareaguje rynek i czy ludzie będą chętni do przejścia na platformy z TPM 2.0. Po drugie takie wymagania ograniczają póki co mocno zakres sprzętowy, co pozwala się skupić na wyeliminowaniu błędów systemu na nowszych, bardziej docelowych konfiguracjach. Gdyby od razu w fazie testów uwolnili system od tego typu ograniczeń, to utonęliby w danych telemetrycznych, a ilość błędów mogłaby ich zaskoczyć. Tak to najpierw skupią się na nowym sprzęcie, tak by ci co kupią nowe laptopy, komputery czy inne urządzenia mogli dostać system działający w miarę bezbłędnie i stabilnie. Reszta dostanie system, który będzie się ewentualnie łatało na bieżąco. 

W praktyce w win10 większość sprzętu działa na standardowych sterownikach, a nie sądzę, żeby win11 był aż tak przebudowany, że wymagałby pisania tych sterowników na nowo. W zasadzie wszystko sprowadza się do tego, że użytkownicy starszych sprzętów mogliby mieć po prostu z góry wyłączonego BitLockera jak nie mają TPM 2.0 oraz zaznaczone, że nie mają gwarancji bezpieczeństwa systemu i stabilności działania przy wyłączeniu lub braku secure boot. 

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...