Skocz do zawartości
Isharoth

Windows 11

Rekomendowane odpowiedzi

Ale po co te dane podajesz? Wiemy jaką płytę posiadasz, skoro podczas sprawdzania programem miałeś niezgodność TPM to albo masz nie włączony albo do tego może musi być wgrany najnowszy bios a tego nie chcesz czy nie umiesz sprawdzić. Masz chociaż najnowszą wersję win 10? Może rzeczywiście się za to nie bierz bo brak TPM można obejść jak i inne problemy...może nawet włączony czy wyłączony secureboot przeszkadzać. Jak aktualizujesz system bo np. aktualizacja z zachowaniem danych z pozycji boot nie działa, można z podłączonego pena ale najlepiej zawartość ISO wypakować wypakować do folderu na dysku i setup uruchomić.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 10 Pro:

Wersja 21H2 ( komplikacja systemu operacyjnego: 19044.1620 ).

Edytowane przez lis22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ciężko się z tobą dogadać normalnie...masz ten bios beta najnowszy wgrany? On dodaje obsługę win 11 a co może dodać taki bios...otóż obsługę procesorów, secureboot, i to nieszczęsne TPM. Jeśli masz wgrany to powinien działać i dać się włączyć TPM, jeśli nie to go nie masz. Jeśli się boisz wgrywać bios beta to i tak da się win 11 zainstalować bez pełnej zgodności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja BIOSu nigdy nie aktualizowałem.

Znajomy mi dzisiaj przyniósł taki program, który sprawdza, czego brakuje i co jest nieaktualne i sam aktualizuje oprogramowanie i zaktualizował też BIOS ale nie wiem do jakiej wersji.

Na stronie MSI widzę takie coś:

AMI BIOS7B17vAC2(Beta version)2021-11-178.34 MB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amp41

Zostaw to - bo kolega nie radzi sobie z takimi rzeczami - niech lepiej siedzi na tym systemie co ma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, Windows 11 jest tylko dla "wykształciuchów"? ;)

Ja nigdy nawet nie wchodziłem do BIOSu bo po co? Jak się na czymś nie zna to się w tym nie grzebie. Pierwszy raz są takie komplikacje przy aktualizacji Windowsa do nowszej wersji, przy zmianie siódemki na dziesiątkę tego nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, lis22 napisał:

Ja nigdy nawet nie wchodziłem do BIOSu bo po co? Jak się na czymś nie zna to się w tym nie grzebie

No właśnie dostałeś link z wskazówkami co i jak zrobić  i nie znasz się to nie grzeb ;)

Poproś znajomego niech ustawi i zainstaluje za Ciebie ;)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W programie AIDA 64 nawet bez wchodzenia w bios można sprawdzić jaki się ma. Dajmy na to że zrobiłeś wszystko jak na filmiku (mam nadzieję że zapisując zmiany przed wyjściem z biosu) a dalej nie pokazuje że masz TPM włączony to może to wina nie wgranego najnowszego biosa. Jak nie umiesz tego sprawdzić to jak chcesz jakikolwiek problem rozwiązać...napisałem ci wcześniej że win 11 można zainstalować nawet bez zgodności a ja jestem tego przykładem jak spojrzysz w sygnaturkę.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, amp41 napisał:

.napisałem ci wcześniej że win 11 można zainstalować nawet bez zgodności a ja jwstwm twgo przykładem.

3 minuty temu, amp41 napisał:

jak nie umiesz tego sprawdzić to jak chcesz jakikolwiek problem rozwiązać..

Dasz mu gwarancje,że sobie nie uwali systemu jeśli ma problem z czymś o wiele  łatwiejszym ? ;)

Niech da to koledze co mu robił PC ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do BIOSu:

Windows+R > komenda „cmd”) i wpisać polecenie:

wmic bios get smbiosbiosversion

Wyszło mi: A.50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest najlepsza opcja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może użyć tego:

MSI – narzędzie MSI Live Update, które pozwala zarówno wygenerować bootowalny USB jak i pobrać oraz zaktualizować BIOS automatycznie.

Nie chce mi tego pobrać ze strony producenta, pisze że może stanowić zagrożenie.

Edytowane przez lis22
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, amp41 napisał:

To jest najlepsza opcja ?

Z mojej strony też EOT bo to sensu nie ma a narobić może problemów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matko Boska, ja rozumiem czegoś nie wiedzieć czy nie rozumieć ale tutaj kolega podstawy podstaw nie ogarnia. Absolutnie nie ma sensu dalej prowadzić dialogu bo to doprowadzić może do uceglenia komputera na amen lub kaszanki systemowej.

@lis22 zostaw ten Windows 11, jeśli nie czujesz się pewnie. Jeśli z kolei chcesz się czegoś nauczyć to niestety nikt z tu obecnych nie potrafi na odległość pokierować Cię za rękę punkt po punkcie, musisz wykazać się inicjatywą i poszukać poradników na yt, w necie itp. To nie tyle, że się nikomu nie chce Ci pomóc ale skoro nie znasz swojego własnego PC i nie czujesz się pewnie  bojąc się o najmniejszą zmianę opcji to nie ma po co tracić czasu Twojego jak i naszego, oczywiście nie piszę tego złośliwie.

Aby działał Windows 11 wymagane są: partycja systemowa GPT, BIOS w trybie UEFI, włączony TPM w BIOS, włączony Secure Boot w BIOS - prościej się tego nie da napisać.

Jeśli chcesz zawsze możesz pobrać oficjalny obraz Windows 11 jako plik .iso ze strony Microsoftu i użyć programu Rufus, który ma specjalny tryb omijania wymagań nowego systemu.

Edytowane przez caleb59
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, caleb59 napisał:

Matko Boska, ja rozumiem czegoś nie wiedzieć czy nie rozumieć ale tutaj kolega podstawy podstaw nie ogarnia. Absolutnie nie ma sensu dalej prowadzić dialogu bo to doprowadzić może do uceglenia komputera na amen lub kaszanki systemowej

No - powiedziałeś to mniej delikatnie,ale tak jest niech to zostawi;)

Ps. z jakiej okazji nowy avatar? ;)

8 minut temu, caleb59 napisał:

Jeśli chcesz zawsze możesz pobrać oficjalny obraz Windows 11 jako plik .iso ze strony Microsoftu i użyć programu Rufus, który ma specjalny tryb omijania wymagań nowego systemu.

Z tym też może być problem - lepiej niczego nie sugeruj ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem jak jest, nie ma co owijać w bawełnę kiedy ktoś nie ma pojęcia co robi a chce się brać za aktualizację BIOS (o zgrozo jeszcze przez zabugowaną apkę MSI) czy zmianę systemu operacyjnego. Jedno co trzeba przyznać to fakt, że Microsoft przekombinował i "utrudnił" cały proces dla typowego użytkownika PC.

Wymianka 3600 na 5600X, przy okazji wymiany karty graficznej będzie kolejny. :E 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, caleb59 napisał:

Wymianka 3600 na 5600X, przy okazji wymiany karty graficznej będzie kolejny. :E 

Raving Rabbids Gif GIFs | Tenor

Nice ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma procka co obsługuje TPM?...ma. Ma opcję w biosie do włączenia go? ma...Powinien włączyć i powinno działać. Jeśli nie działa to jest błąd komunikacji pomiędzy nim a nami bo nie może odczytać prostych informacji z biosu czy wręcz go ustawić odpowiednio. Zakładając że program do sprawdzania informuje tylko o problemie z TPM ma ustawione wszystko inne jak trzeba...nawet nie piszę aby wrzucił jakieś zdjęcia z bios co do ustawień TPM i secureboot czy jego wersji bo nie wie jak wejść do niego...Czyli doradzanie raczej sensu nie ma...ale jak chce się uczyć i mu na systemie nie zależy to najprostsza metoda na aktualizację to ta z rufusem bo pisać że trzeba coś zmienić w rejestrze nawet dodając pliczek może go przerośnie...bez obrazy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy, który mi wczoraj pomagał napisał, że przed aktualizacją BOISu trzeba skonfigurować pompę wodną chłodzenia procesora oraz pamięć RAM i skalibrować wiatraki, bo aktualizacja BOISu przywróci ustawienia fabryczne i wszystko może się spalić. Dopiero wtedy można zmienić TMP w BIOSie i zainstalować W11.

Dla mnie to dziwne, bo ja nie mam obecnie jakiś niestandardowych ustawień chłodzenia procka, itp. Może rzeczywiście lepiej tego nie ruszać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lis22 napisał:

Znajomy, który mi wczoraj pomagał napisał, że przed aktualizacją BOISu trzeba skonfigurować pompę wodną chłodzenia procesora oraz pamięć RAM i skalibrować wiatraki, bo aktualizacja BOISu przywróci ustawienia fabryczne i wszystko może się spalić. Dopiero wtedy można zmienić TMP w BIOSie i zainstalować W11.

Dla mnie to dziwne, bo ja nie mam obecnie jakiś niestandardowych ustawień chłodzenia procka, itp. Może rzeczywiście lepiej tego nie ruszać?

Masz AiO, podejrzewam, że z domyślnymi ustawieniami w BIOSie. Nie rozumiem po co kalibrować chłodzenie przed aktualizacją BIOSu, jeśli już, to po. Domyślne ustawienia zwykle są bezpieczne. Co do RAM to tmasz jakąś padlinę 3000MHz (ok, Dual Rank pewnie trochę ratuje sytuację), więc włączenie XMP w biosei załatwi sprawę.

Podsumowując - zmień fachowca od sprzętu, bo obecnemu prawdopodobnie się zwyczajnie nie chce Ci pomagać, dlatego szuka wymówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://pl.msi.com/blog/How-to-Enable-TPM-on-MSI-Motherboards-Featuring-TPM-2-0

 

Wydaje mi się, że znajomy nie nacisnął f10 i nie zapisał zmian, tylko wyszedł z BIOSa i tyle. On posiłkował się filmikiem z YT na smartfonie, więc mógł czegoś nie dojrzeć.

Chłodzenie wodne i pamięć RAM mam od Corsair + specjalny program do sterowania.

Edytowane przez lis22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja o tym nie pisałem? oby zapisane były ustawienia w biosie przy wyjściu?...niezły fachowiec...Czy to zrobiłeś? zmieniłeś jak na filmiku czy opisie jaki przedstawiłeś? Jest już czy dalej nic z tego. Oczywiście że aktualizacja bios przywraca jego funkcje do fabrycznych i pozostaje w sumie ustawić boot, XMP i coś tam jeszcze a w ustawieniu chłodzenia raczej chodzi o zarządzanie krzywą wentylatorów i to w obudowie bo do reszty chyba jest programik odpowiedni. Jak by podłączenie chłodzenia do płyty (odpowiednie) miało ją palić to panie odpuść. Jak masz ustawienia zrobione w biosie to rób zdjęcia zakładek abyś mógł później je ustawić ponownie...ale co ja piszę, przecież nie wejdziesz do biosu aby sprawdzić czy nawet włączyć to TPM chociaż masz czarno na białym jak to zrobić. Swoją drogą jak Ci porobił ustawienia i nie zapisał to pewnie już pompka spalona, jeśli działa to znaczy że jednak bzdur się od niego nasłuchałeś. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko działa, ja sam nic nie ustawiałem, od procesora i pamięci RAM jest program od Corsair ale tam nic nie grzebałem, tylko do grafiki używam MSI Afterburner ale też nic w nim nie grzebię.

Ten artykuł znalazłem dopiero dzisiaj, On robił z filmiku na YT, w dodatku po angielsku.

Temperatura procka to obecnie 50 - 52 a GPU - 38 po czyszczeniu PC - MSI Afterburner.

Edytowane przez lis22
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że problem rozwiązany i TPM włączone, teraz czekamy na problemy z aktualizacją lub po niej. Ja bym stawiał na czysto system ale rozumiem jak ktoś chce aktualizować, sam zaktualizowałem system z win 7-10-11 ? Ciekawe że na innym forum ktoś ma taki sam problem z tą samą płytą?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając to, że mój CPU nie jest oficjalnie wspierany, nie przeniosę się na Windows 11 bez możliwości ustawiania paska zadań z boku ekranu. Korzystam tak od czasów Windowsa XP i nie nie chcę inaczej. Jeśli tej funkcji nie dodadzą, to zostaję przy Windows 10 tak długo jak to możliwe. Nie dość, że ekrany bez sensu pozmieniano z popularnych 4:3 i 16:10 na 16:9 (a teraz następuje trochę zwrot z powrotem, np. w Microsoft Surface), to jeszcze usuwają tak podstawową i ważną funkcjonalność. Okropne, na prawdę.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Niby dużo, niby są ale skok co najwyżej 125mm. Oryginalnie w góralu miałem 150mm i było mało, zdarzało się walnąć tyłkiem. Obecnie mam 213mm, może lekka przesada ale swoboda ruchu i pozycji zdecydowanie na plus. Oczywiście trzeba się liczyć z rozmiarem ramy i nogi, dobrać tak, żeby sztyca zmieściła się w ramie oraz dało się jeździć z maksymalnie wysuniętą. Nie tylko, na każdych stromych pagórkach, przy jeździe na przełaj po dziurach i konarach opuszczenie sztycy się przydaje, pozwala na dużo większy "skok" w nogach i łatwiejsze pokonanie przeszkód. Jak chce się trochę poskakać, to też zdecydowanie łatwiej. A jeżeli dobrze pamiętam, to Vulc ma 2 rzuty beretem do gór. Bywa ciężko. Dadzą fajne zawieszenie, przyzwoity napęd, to hamulce zupełnie podstawowe. Standardowe n+1? Jak nie masz parcia na baranka w takiej formie, to mogą wystarczyć jakieś lekkie opony z drobnym bieżnikiem. W sumie to nawet te Ikony mogą się sprawdzić.
    • Człowieku, ręce opadają. Każe od kazać a nie karze od karać. Fajnych moderatorów ma ten pclab. Banować to oni potrafią za byle co a sami nie znają nawet podstaw poprawnej pisowni. 
    • @Camil666 Po części może być już za późno to fakt. https://www.cpk.pl/pl/inwestycja/kolej Tu jest mapka jak to ma być realizowane. W zasadzie wychodzi na to, że gdyby było jak piszesz, to lokalizacja byłaby warunkowana linią z Płocka i z Grójca. Pozostałe istniejące i tak nie będą ruszane, chyba że 7 i 8 (oznaczenia na mapie) będą się schodziły gdzieś na tą linię z Grójca, a linia z Kutna z linią z Płocka. Tylko wtedy powstanie wąskie gardło, a gdyby je prowadzić do Modlina, wtedy byłyby 3 równoległe linie, a ta z Łodzi i tak wymagała przebudowy. Zatem nie za bardzo widać żeby to jednak było podyktowane modernizacją kolei, choć nie wykluczam że tak mogło być, choć moim zdaniem to był projekt, który jeszcze niedawno dało się zmodernizować by podprowadzić je do Modlina.  Nie zmienia to też tego, że modernizacja Modlina od 2025 roku też już jest w zasadzie klepnięta. 
    • @aureumchaos Ja mam ustawione 10 bit - 144Hz i freesync 24-143Hz
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...