Skocz do zawartości
azgan

Techniki rekonstrukcji obrazu w grach - NVIDIA DLSS, AMD FSR, Intel XeSS, Checkerboard Rendering oraz inne

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie różnymi technikami rekonstrukcji obrazu na różnych sprzętach PC, Notebookach, XSX, PS5 a nawet konsolach z poprzedniej generacji i pomyślałem że przydałoby się miejsce gdzie będzie można o tym podyskutować omawiając wszystkie za i przeciw oraz różnice wynikające z samych technologii.

Zapraszam zatem wszystkich zainteresowanych do dyskusji.

NVIDIA DLSS https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/technologies/dlss/

AMD FidelityFX Super Resolution https://www.amd.com/en/technologies/radeon-software-fidelityfx-super-resolution

Intel XeSS https://www.purepc.pl/karty-graficzne-intel-arc-z-mozliwoscia-podkrecania-od-momentu-debiutu-technika-xess-nie-bedzie-zamknieta-dla-kart-intela

Checkerboard Rendering https://www.gry-online.pl/slownik-gracza-pojecie.asp?ID=425

TSR (Temporal Super Resolution) ...

Dynamic Resolution/Scaling ...

NVIDIA DLSS vs. Checkerboard Rendering 

AMD FidelityFX Super Resolution 

Intel XeSS 

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Symptomy AMD FFXSR napisze skrótem już są, używałem tego w CP2077 na swojej karcie, to jest otwarta technologia i i działa na wszystkim, zależy tylko czy devi dorzucą ją do gry, a DLSS to zamknięty standard i działa tylko na kartach od zielonych coś jak G-Sync i Free-Sync. np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD FSR (FidelityFX Super Resolution) Supported Games List Leaks – Here Are The 20 Titles Planned So Far

AMD-FSR-Featured-Image-1480x875

https://wccftech.com/amd-fsr-fidelityfx-super-resolution-supported-games-list-leaks-here-are-the-20-titles-planned-so-far/

AMD FidelityFX Super Resolution - poznaliśmy pierwsze szczegóły konkurencji dla NVIDIA DLSS. Premiera jeszcze w czerwcu

33069

https://www.purepc.pl/amd-fidelityfx-super-resolution-poznalismy-pierwsze-szczegoly-konkurencji-dla-nvidia-dlss-premiera-jeszcze-w-czerwcu

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSR wygląda po prostu jak zwykłe obniżenie rozdzielczości, czyli tragicznie. Nie ma czym się ekscytować. Nvidia chociaż mogła zrobić jakieś postępy z DLSS. Jest więcej opcji, DLSS nadal nie wygląda tak dobrze jak natywna rozdzielczość (i jeszcze długo nie będzie wyglądać), ale wygląda o wiele lepiej niż w pierwszych wersjach. A AMD jaką ma możliwość rozwoju?

Checkboard, patrząc na przykład RDR2, nie zawsze działa. A ostatniej techniki nie testowałem.

Ogólnie ten bełkot pismaków w stylu "4K quality at the cost of 1080p" można z góry potraktować jako bajkę dla dzieci.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż tu mówić. Będą jeszcze długo walczyć. Jak na razie najbardziej się wybija DLSS 2.0 i potrafi zaoferować jakąś sensowną jakość obrazu przy konkretnym przyroście fps.

Wklejałem tego screena z materiału DF jakoś w wątku xbox. DLSS vs rekonstrukcja na konsoli na bazie temporal reconstruction, gdzie jak rozdzielczość zleci trochę mocniej to robi się totalna kaszana.

U5KwcC6.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NVIDIA DLSS lista gier z wsparciem 

Intro-4

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/nvidia-rtx-games-engines-apps/

NVIDIA DLSS 2.0 - Test wydajności i porównanie jakości obrazu

28845

https://www.purepc.pl/nvidia-dlss-20-test-wydajnosci-i-porownanie-jakosci-obrazu?page=0,30

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Isharoth napisał:

Checkboard, patrząc na przykład RDR2, nie zawsze działa. A ostatniej techniki nie testowałem.

Ogólnie w tym wypadku to checkerboard jakoś tam działa. IMHO problemem mydła  jest mocny i agresywny TAA, który po prostu niszczy obraz w niskiej rozdzielczości. Zresztą nawet odpalając grę na PC to bez 4k wraz z TAA to nie ma co podchodzić bo będzie po prostu mydło totalne w niższych rozdzielczościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Control vs DLSS 2.0: Can 540p Match 1080p Image Quality? Full Ray Tracing On RTX 2060?

Detroit Become Human PC - Native 4K vs Checkerboard Rendering on PS4 Pro - Image Quality Analysis

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukadd Ta, po prawej to istna tragedia. A DLSS 2.0 przecież i tak idealnie nie działa - nadal widać efekt obniżenia rozdzielczości.

Ogólnie to po 3 latach siedzenia na 4K mogę śmiało stwierdzić że na tą rozdzielczość jest jeszcze za wcześnie. Oczywiście przyjęła się ona już do mainstreamu i ludzie grający z tymi upscalerami z uśmiechem na twarzy myślą że grają w prawdziwym 4K czerpiąc z niego korzyści, podczas gdy marnują jedynie moc obliczeniową. 1440p jest o wiele bardziej uniwersalną rozdzielczością i jest bardziej dostosowana do możliwości obecnego sprzętu - jedynym jej problem to kiepska obsługa na telewizorach (a co za tym idzie konsolach), a właściwie to często jej brak.

Już od dawna pisałem na forum i tłumaczyłem, że 4K najlepiej wygląda bez włączonego AA, bo wtedy widać wszystkie szczegóły na teksturach (zakładając że te są odpowiednio wysokiej jakości). Większość technik AA rozmaże te szczegóły, więc granie w 4K z AA mija się z celem. Jedynym wyjściem jest supersampling, a DLSS mógłby w tym pomóc, gdyby Nvidia pozwoliła na używanie tej techniki bez uprzedniego obniżenia rozdzielczości. Techniki upscalowania nie dają rady zrekonstruować tych strat, niektóre nawet nie próbują. DLSS 2.0 działa całkiem spoko, ale to nadal przy 4K nie stało - nawet w trybie najwyższej jakości. A i chcę jeszcze przypomnieć że 4K bez AA też nie jest bez wad, bo czasami na niektórych obiektach pojawi się lekki shimmering. Dużo zależy od gry i jej assetów. Ogólnie nie jest to rozwiązanie dla każdego i jeszcze dużo czasu minie zanim znajdziemy jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu. A tymczasem będzie zalewał nas marketingowy bełkot i ślepa wiara konsumentów. O ile już nas nie zalał.

Edytowane przez Isharoth
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie zapowiada się też rozwiązanie znane z przemysłu filmowego 

TSR (Temporal Super Resolution) 

Unreal Engine 5 super resolution feature promises near 4K quality 'at the cost of 1080p'

https://www.pcgamer.com/unreal-engine-5-super-resolution-feature-promises-near-4k-quality-at-the-cost-of-1080p/

Unreal Engine 5 features Temporal Super Resolution, a new competitor for DLSS?

https://videocardz.com/newz/unreal-engine-5-early-access-features-temporal-super-resolution-upscaling-technology

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Isharoth napisał:

@lukadd Ta, po prawej to istna tragedia. A DLSS 2.0 przecież i tak idealnie nie działa - nadal widać efekt obniżenia rozdzielczości.

Ogólnie to po 3 latach siedzenia na 4K mogę śmiało stwierdzić że na tą rozdzielczość jest jeszcze za wcześnie. Oczywiście przyjęła się ona już do mainstreamu i ludzie grający z tymi upscalerami z uśmiechem na twarzy myślą że grają w prawdziwym 4K czerpiąc z niego korzyści, podczas gdy marnują jedynie moc obliczeniową. 1440p jest o wiele bardziej uniwersalną rozdzielczością i jest bardziej dostosowana do możliwości obecnego sprzętu - jedynym jej problem to kiepska obsługa na telewizorach (a co za tym idzie konsolach), a właściwie to często jej brak.

Już od dawna pisałem na forum i tłumaczyłem, że 4K najlepiej wygląda bez włączonego AA, bo wtedy widać wszystkie szczegóły na teksturach (zakładając że te są odpowiednio wysokiej jakości). Większość technik AA rozmaże te szczegóły, więc granie w 4K z AA mija się z celem. Jedynym wyjściem jest supersampling, a DLSS mógłby w tym pomóc, gdyby Nvidia pozwoliła na używanie tej techniki bez uprzedniego obniżenia rozdzielczości. Techniki upscalowania nie dają rady zrekonstruować tych strat, niektóre nawet nie próbują. DLSS 2.0 działa całkiem spoko, ale to nadal przy 4K nie stało - nawet w trybie najwyższej jakości. A i chcę jeszcze przypomnieć że 4K bez AA też nie jest bez wad, bo czasami na niektórych obiektach pojawi się lekki shimmering. Dużo zależy od gry i jej assetów. Ogólnie nie jest to rozwiązanie dla każdego i jeszcze dużo czasu minie zanim znajdziemy jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu. A tymczasem będzie zalewał nas marketingowy bełkot i ślepa wiara konsumentów. O ile już nas nie zalał.

Nie działa DLSS 2.0 idealnie, ale jest spory postęp. Nie ma już rozmytych drobnych detali jak na tym screenie, jakieś drobne linie łączące drobne elementy konstrukcji są dalej widoczne. Nie pogrubia ich, nie mydli i nie gubi jak kiedyś z pierwszym DLSS. Czasami DLSS 2.0 na niektórych elementach jak textury potrafi wyglądać nawet lepiej jak natywne 4k. No, ale jak się dobrze przypatrzysz to szczególnie na elementach w ruchu jak trawy czy liście zobaczysz większe rozmycie jak w natywie.

Całkowicie wyłączone AA w dzisiejszych grach niestety coraz częściej po prostu nie działa nawet poprawnie bo silniki gier nie są do tego przystosowane. W takim np. Days Gone jak wymusisz wyłączenie AA, ręcznie w configu to oprócz tragicznego migotania textur i drobnych elementów w gratisie dostaniesz po prostu nie działające poprawnie czy wręcz nie wyświetlające się elementy graficzne tej gry.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, azgan napisał:

Ciekawie zapowiada się też rozwiązanie znane z przemysłu filmowego 

TSR (Temporal Super Resolution) 

 

Już pisałem to nie jest to samo, a od kilku lat Temporal Super Resolution bazuje już na AI. Poczytać, a nie powielać błędne informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, azgan napisał:

Od pewnego czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie różnymi technikami rekonstrukcji obrazu na różnych sprzętach PC, Notebooki, XSX, PS5 a nawet konsolach z poprzedniej generacji i pomyślałem że przydałoby się miejsce gdzie będzie można o tym podyskutować omawiając wszystkie za i przeciw oraz różnice wynikające z samych technologii.

Zapraszam zatem wszystkich zainteresowanych do dyskusji.

NVIDIA DLSS https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/technologies/dlss/

AMD Fidelity Super Resolution https://www.amd.com/en/technologies/radeon-software-fidelityfx-super-resolution

Checkerboard Rendering https://www.gry-online.pl/slownik-gracza-pojecie.asp?ID=425

Do listy należałoby napisać zwykły upscaling, bo to jest najbardziej podstawowy punkt odniesienia dla oceny skuteczności danej technologii lub jej braku.
Przypominam że DLSS 1.0 poległo na takim porównaniu (co praktycznie przekreślało sens włączania tej opcji), ale dzięki nauczaniu maszynowemu owa technika rozwinęła się do poziomu dzisiejszego DLSS 2.0.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Paw79 napisał:

Do listy należałoby napisać zwykły upscaling, bo to jest najbardziej podstawowy punkt odniesienia dla oceny skuteczności danej technologii lub jej braku.
Przypominam że DLSS 1.0 poległo na takim porównaniu (co praktycznie przekreślało sens włączania tej opcji), ale dzięki nauczaniu maszynowemu owa technika rozwinęła się do poziomu dzisiejszego DLSS 2.0.

 

Dodane w pierwszym poście zgodnie z sugestią 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie DLSS to znacznie większy postęp niż RT ale to tylko moje zdanie. 

Na DLSS od AMD nie liczę bo ta firma tylko potrafi coś szumnie zapowiedziec a później nic z tego nie ma. 

Osobiście używałem DLSS tylko w rozdzielczości 3440x1440 lub 4k i tam działa to wybitnie dobrze nie wiem jak jest w niższych rozdzielczościach stąd moja ocena. 

Grałem z DLSS w poprawione Metro, Control i Cyberpunk, czekam z niecierpliwością na RDR2. 

Edytowane przez ketiw555

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby jeszcze artefakty i strata jakości nie były tak widoczne czasami to nie byłoby źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Isharoth napisał:

@lukadd 

Ogólnie to po 3 latach siedzenia na 4K mogę śmiało stwierdzić że na tą rozdzielczość jest jeszcze za wcześnie. Oczywiście przyjęła się ona już do mainstreamu i ludzie grający z tymi upscalerami z uśmiechem na twarzy myślą że grają w prawdziwym 4K czerpiąc z niego korzyści, podczas gdy marnują jedynie moc obliczeniową. 1440p jest o wiele bardziej uniwersalną rozdzielczością i jest bardziej dostosowana do możliwości obecnego sprzętu - jedynym jej problem to kiepska obsługa na telewizorach (a co za tym idzie konsolach), a właściwie to często jej brak.

 

Pragnę zwrócić uwagę że z konsol XBOX ONE X oraz XBOX SERIES X/S wspierają normalnie 1440p podobnie jest z TV np. OLED'y od LG które można używać jak monitor. Tutaj głównie problemy ma z tym PlayStation oraz TV od SONY (jest skalowane 1080p albo 2160p) więc nie wrzucałbym tego do jednego worka ?

Nie liczę Nintendo Switch bo to przenośna konsola.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Isharoth napisał:

@lukadd 

DLSS 2.0 działa całkiem spoko, ale to nadal przy 4K nie stało - nawet w trybie najwyższej jakości. 

Tutaj zdania są podzielone. Czytałem już różne opinie na ten temat ?

Zresztą z checkerboard rendering też znam parę przypadków gdzie nawet samo DF mówiło że jest prawie tak dobre jak natywne 4K i byli pod wrażeniem. A o DLSS 2.0 to słyszałem że nawet potrafi wyglądać lepiej od natywnego 2160p ?

41 minut temu, sideband napisał:

Już pisałem to nie jest to samo, a od kilku lat Temporal Super Resolution bazuje już na AI. Poczytać, a nie powielać błędne informacje.

To jak dokładnie ma działać TSR od Epic Games i czym się to różni od tego co jest stosowane w przemyśle filmowym ?? Od tego jest ten temat żeby rozmawiać o takich rzeczach i to wyjaśniać.

26 minut temu, sideband napisał:

Gdyby jeszcze artefakty i strata jakości nie były tak widoczne czasami to nie byłoby źle.

O DLSS Ci chodzi czy o co dokładnie?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, azgan napisał:

A o DLSS 2.0 to słyszałem że nawet potrafi wyglądać lepiej od natywnego 2160p

W Cyberpunku DLSS potrafi czasami lepiej zrekonstruować oddalone cienkie obiekty (typu druty) niż natywka.
Ale to wyjątek.
Póki co natywna rozdzielczość to wciąż nr 1 pod względem jakości wyświetlanego obrazu.

Czy jednak jest to przewaga bezwzględna? Niekoniecznie.
W tego typu porównaniach bardzo często operuje się statycznymi screenami, zapominając o jednym bardzo istotnym aspekcie- gry to głównie obraz w ruchu.
Za przykład niech posłuży Demon's Souls Remake na PS5.
Gra posiada dwa tryby: wydajność (upscalowane 1440p/60fps) i jakość (odrobinę lepsze detale, natywne 2160p/30fps).
Przy statycznych widokach przewaga trybu jakość jest oczywista.
Jednak "magia 4K" znika wraz z pierwszą dynamiczną sceną- 30 fps "bluruje" obraz znacznie skuteczniej niż upscaling.
Nieprzypadkowo prawie wszyscy polecają grać w ten tytuł w trybie wydajności.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja porównywałem Temporal Super Resolution w przykładzie Valley of the Ancient. Domyślnie ta opcja nie jest włączona. Ja używałem ustawienia 50%, w którym stosunek rozdzielczości renderowania do wyświetlania odpowiada DLSS w trybie Wydajność. W rozdzielczości 2560 x 1440 po włączeniu opcji ilość FPS zwiększyła się z 30 do 53. Do porównania użyłem fragmentu obrazu. Poniżej linki do screen'ów.

isXXwxV.png

https://ibb.co/ZcZrWV2
https://ibb.co/94t6hPp

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Isharoth napisał:

A i chcę jeszcze przypomnieć że 4K bez AA też nie jest bez wad, bo czasami na niektórych obiektach pojawi się lekki shimmering. Dużo zależy od gry i jej assetów.

Na 55 calach 4k bez żadnego AA dobrze nie wygląda, pikseloza i aliasing. Praktycznie w każdej grze. No chyba że się siedzi w odległości ponad 2m, ale wtedy i tak nie widać szczegółów od 4k i można walnąć 1440p i będzie minimalna różnica ?. Trzeba dalej iść na  kompromisy. 4k + TAA i odpowiednie wyostrzanie w sterownikach działa już bardzo ok. 4k dlss quality mimo, że daje pewną stratę w obrazie to przynajmniej nie razi pikselozą jak natywne 4k bez AA. Cóż trzeba czekać na 8k ?.

Edytowane przez bocieque
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, lukadd napisał:

 

Wklejałem tego screena z materiału DF jakoś w wątku xbox. DLSS vs rekonstrukcja na konsoli na bazie temporal reconstruction, gdzie jak rozdzielczość zleci trochę mocniej to robi się totalna kaszana.

 

Ale już wcześniejszych ujęć nie dałeś a o nich też mówią w materiale od DF

Screenshot-20210617-103018-You-Tube

 

Screenshot-20210617-102936-You-Tube

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba obejrzeć całość dokładnie omawiają. Rozdziałka potrafi grubo zlecieć w tej grze i ładne mydełko robić na konsoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam DLSS nie interesuje, dopóki nie przeskoczę na 1440p. W 1080p to jakaś kpina jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...