Skocz do zawartości
azgan

Techniki rekonstrukcji obrazu w grach - NVIDIA DLSS, AMD FSR, Intel XeSS, Checkerboard Rendering oraz inne

Rekomendowane odpowiedzi

Inna ścieżka wykonania, na kartach Arc leci na ich odpowiednikach Tensorów, a na innych kartach uproszczony model klasycznie na shaderach.

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ścieżka ścieżka ale to nie powinny mieć tej samej jakości ? A No mniej klatek na innych kartach.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
31 minut temu, Phoenix. napisał:

Ścieżka ścieżka ale to nie powinny mieć tej samej jakości ?

Nie, bo jak pisałem wyżej, model dla kart bez XMX jest uproszczony, żeby nie zarzynać wydajności.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, pograłem trochę z DLSS-FG po zmianie z 3090 na 4090 i powiem tak.

W porównaniu do dostępnego moda DLSSFG-TO-FSRFG od nukema to widać różnice w jakości przykładowo w CP2077 gdzie ten mod FSR po prostu nie działa prawidłowo.

Natomiast jeśli chodzi o gry w których FSR-FG nie ma oczywistych błędów jak w cymbergaju to w trakcie normalnej rozgrywki (a nie porównywania pojedynczych klatek) to nie widzę praktycznej różnicy między FG od nivdii robionej na tym ich czary-mary OFA, a tym FG na shaderach od AMD. Pograłem na obu wersjach frame-gena w wieśku 3 RT i w horizon forbidden west, i w obu w trakcie normalnej gry nie zauważam wad FSR-FG które by psuły wrażenia jak te artefakty w CP2077. Do tego zwykle FSR-FG jest kilka % bardziej wydajny od DLSS-FG mimo że obciąża normalne shadery a nie offloaduje to na tensory i OFA.

Podsumowując, myślę że jeśli tylko FSR-FG będzie zaimplementowane oficjalnie bez bugów to jakościowo będzie bardzo dobrym rozwiązaniem w praktyce niewiele albo wcale nie ustępującym DLSS-FG.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generator klateczek i wyjaśnienie czemu zawsze będą jakieś artefakty obrazu 

Podobne przekłamania obrazu zaobserwowałem już w kilku tytułach na RTX4080 z DLSS3 oraz FSR3 z Frame Generation 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak tak ładne bajki wciskasz, gość opowiada o upłynniaczu w TV, a nie FG ale ty pod wpływem tego materiału nagle widzisz artefakty w technice o której nie jest wgl ten film i w dodatku wrzucasz go tematu nie związanego z TV 🤣

I nie nie ma podobnych przekłamań obrazu w FG co na TV. Nie w obecnej implementacji.

Idz sobie z tym filmem do działu TV.

Edytowane przez Phoenix.
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Heh jak się zastanawiałem jakiego oleda brać to wiadomo, że miałem albo szajsunga albo lg. Do dziś pamiętam jaki ich przetwarzanie powodowało stuttering nawet na reklamie eurortv xD kekłem srogo i tu był kolejny plus na rzecz LG. Na AVS ktoś wrzucał jak oglądał jakiś western to koniom wcięło nogi xD 
Tak więc to co oferuje zarówno NV jak i AMD w FG to już jest wyższa liga no może coś by tam sony powalczyło ale bez przekonania :E Reasumując wy jeszcze kurde artefaktów nie widzieliście xD

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
42 minuty temu, Phoenix. napisał:

Tak tak ładne bajki wciskasz, gość opowiada o upłynniaczu w TV, a nie FG ale ty pod wpływem tego materiału nagle widzisz artefakty w technice o której nie jest wgl ten film i w dodatku wrzucasz go tematu nie związanego z TV 🤣

I nie nie ma podobnych przekłamań obrazu w FG co na TV. Nie w obecnej implementacji.

Idz sobie z tym filmem do działu TV.

Są podobne przekłamania np. HUD w Avatar Frontiers of Pandora z wł. FG od AMD wali artefakty przy obrotach kamery. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przekłamania są z grubsza podobne tylko przy FG jest tego mniej, bo po pierwsze mamy dokładniejsze informacje o wektorach ruchu przy generowaniu klatki a po drogie samych klatek jest więcej, oczywiście im klatek będzie mniej, tym bardziej będzie to właśnie wygadało tak jak na TV.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Robi się ciekawiej

Edit.

Sory za ten wykop :/

Edytowane przez skypan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, kadajo napisał:

Przekłamania są z grubsza podobne tylko przy FG jest tego mniej, bo po pierwsze mamy dokładniejsze informacje o wektorach ruchu przy generowaniu klatki a po drogie samych klatek jest więcej, oczywiście im klatek będzie mniej, tym bardziej będzie to właśnie wygadało tak jak na TV.

Zgadzam się. W Dying Light 2 po wł. generatora klateczek od NVIDIA też na znacznikach zadań widać artefakty. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakoś developerzy Gray Zone Warfare zaimplementowali FSR 3 FG i bardzo dobrze to śmiga i w dodatku jest częścią defaultowego presetu z tego co pamiętam. DLSS FG jest zepsuty i nie daje boosta fps także mit o tym że developer najpierw implementuje DLSS a potem FSR myślę że można między bajki włożyć. Muszę przyznać że i tak technika DLSS długo się trzyma ma rynku, bo ja myślałem że już powoli zacznie być wypierana, chociaż może właśnie tak się dzieje, bo w końcu nie istnieje na konsolach ani handheldach :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Melitarny taki sam mit jak to że FG może być tylko dla posiadaczy RTX40X0 i inaczej nie da się tego zrobić 😉

Zresztą z DLSS i FSR było podobnie 😁

• Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kto tak niby twierdził, że nie da się inaczej? Owszem, da się inaczej, choć gorzej :E Skoro te wszystkie Tensory są dla picu, to dlaczego XeSS w wersji DP4a wygląda gorzej od uruchomionego na Arc, a i tak bardzo obciąża kartę (zyski są mniejsze niż dla FSR)? Tak samo jest z FG, DLSS jest dokładniejszy od FSR, choć generowanie klatek od AMD działa dość dobrze, ale jednak nie tak samo dobrze.

Edytowane przez tomcug
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ostatnio sie zdziwilem ze w Ghost of Tsushima mozna wlaczyc razem DLSS i FG od AMD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
47 minut temu, tomcug napisał:

Kto tak niby twierdził, że nie da się inaczej? Owszem, da się inaczej, choć gorzej :E Skoro te wszystkie Tensory są dla picu, to dlaczego XeSS w wersji DP4a wygląda gorzej od uruchomionego na Arc, a i tak bardzo obciąża kartę (zyski są mniejsze niż dla FSR)? Tak samo jest z FG, DLSS jest dokładniejszy od FSR, choć generowanie klatek od AMD działa dość dobrze, ale jednak nie tak samo dobrze.

Ludzie to mają jednak krótką pamięć jak to wyglądało wcześniej zanim AMD nie odpowiedziało na DLSS oraz FG https://ithardware.pl/aktualnosci/dlss_3_na_kartach_rtx_20_i_30_modder_twierdzi_ze_to_mozliwe_i_wskazuje_na_duzy_wzrost_wydajnosci-23840.html

Wystarczy sobie przeklikać ten temat i poczytać ale oczywiście rozumiem że to czasochłonne i zwyczajnie komu by się chciało :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakis moder sobie wymyslil bajeczke ale zadnych dowodow na to nie ma, nawet jednego SS :rotfl:Przypadek ?? Nie sadze ;)

A do dzis nikomu sie nie udalo odpalic FG na starszych kartach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak moder wymyśla bajeczki https://www.eurogamer.pl/dlss-3-moze-zadzialac-tez-na-starszych-kartach-nvidia-rtx

Nagle AMD wydaje FG które działa dobrze i można je odpalić nawet z DLSS od NVIDIA https://ithardware.pl/aktualnosci/ghost_of_tsushima_z_jednoczesna_obsluga_upscalingu_dlss_i_generowania_klatek_od_amd-33062.html

A najlepsze że działa nawet na starszych GPU 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiscie ze wymysla a ty lykasz jak pelikan bez jakiegokolwiek zastanowienia sie, bo gdyby to odpalil to by mial na to jakies dowody, a jakims cudem nie ma ich ;) Druga sprawa, gdyby mu sie udalo odpalic to nie jemu jedynemu, niestety jakos nie bardzo sie komus to udalo do dzis.

I nie widze zadnego zwiazku z tym co mowi inzynier a to do czego sie odnioslem, no ale jak sie nie ma co wrzucac to zaczyna sie lanie wody.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy okazji tematu o FG przeniosę wypowiedź naszego kolegi z forum bo uważam że zasługuje to na wyróżnienie 

W dniu 19.05.2024 o 10:03, SebastianFM napisał:

Sprawdziłem i mogę wyjaśnić z czego wynika różnica w wydajności pomiędzy DLSS FG a FSR 3 FG jeżeli dodatkowo jest użyte skalowanie. Np. na RTX 4070 Ti w rozdzielczości 4K ze skalowaniem Quality, czyli z 2560x1440 do 3840x2160, przy użyciu DLSS FG jest 110 FPS a przy użyciu FSR 3 FG jest 130 FPS.

Normalnie generowanie klatki pośredniej przez DLSS FG i FSR 3 FG zajmuje podobną ilość czasu na GPU. Jednak jeżeli dodatkowo jest użyte skalowanie to w przypadku rozwiązania AMD część danych, np. wektory ruchu, jest przetwarzanych w rozdzielczości renderowania a nie wyświetlania co zmniejsza ilość obliczeń i wpływa na wydajność. Sprawdziłem to za pomocą profilera Microsoft PIX. Nie mam informacji czy ta optymalizacja dotyczy tylko tej gry czy jest standardowo w FSR 3.

I to byłoby na tyle że nie da się zrobić działającego FG inaczej i wymaga to super technologii jaką dysponuje tylko NVIDIA oczywiście tylko na kartach RTX4000 :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiscie ze sie da ale nie w sposob jaki jest realizowany obecnie, czego najwyrazniej nie odrozniasz. Nvidia obrala inna droge realizowania swoich technik.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
30 minut temu, azgan napisał:

Ludzie to mają jednak krótką pamięć jak to wyglądało wcześniej zanim AMD nie odpowiedziało na DLSS oraz FG https://ithardware.pl/aktualnosci/dlss_3_na_kartach_rtx_20_i_30_modder_twierdzi_ze_to_mozliwe_i_wskazuje_na_duzy_wzrost_wydajnosci-23840.html

Ten mod nigdy nie działał. Ty nadal nie odróżniasz zrobienia czegoś podobnego inną metodą od zrobienia dokładnie tego samego. Czy OFA ze starszych generacji byłoby ok do FG DLSS, tego się nigdy nie dowiemy. Ale pisanie o tym, że na pewno by się dało, bo AMD zrobiło zupełnie inną metodą... ok.

8 minut temu, Phoenix. napisał:

Oczywiscie ze sie da ale nie w sposob jaki jest realizowany obecnie, czego najwyrazniej nie odrozniasz. Nvidia obrala inna droge realizowania swoich technik.

Otóż to ;)

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
12 minut temu, tomcug napisał:

AMD zrobiło zupełnie inną metodą... ok.

I co z tego? Działa, dało się? To samo co z DLSS zresztą było. U NVIDIA nadal się inaczej nie da inną metodą 

Gdyby chcieli to by się dało tak samo jak z G-Sync Compatible czyli FreeSync od AMD które jest dzisiaj nawet w TV 

Ślepa wiara w zapewnienia i marketing NVIDIA 

Nawet u Intela dało się z XeSS inną metodą i na sprzęcie konkurencji 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, azgan napisał:

U NVIDIA nadal się inaczej nie da inną metodą

NVIDIA nie chcę ciąć jakości swoich technik, a Ty tego nie potrafisz przyjąć do wiadomości, nie mój problem.

11 minut temu, azgan napisał:

Nawet u Intela dało się z XeSS inną metodą i na sprzęcie konkurencji 

Z gorszą jakością i dużym narzutem wydajnościowym na przetwarzanie XeSS.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, tomcug napisał:

NVIDIA nie chcę ciąć jakości swoich technik, a Ty tego nie potrafisz przyjąć do wiadomości, nie mój problem.

Jasne to bardzo wygodne uzasadnienie i zapewne nie chodzi tutaj o to żeby zarobić więcej 🤑

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi