Skocz do zawartości
Kaczorex26

Lenovo Legion 5 15ACH6H problemy z wentylatorami i głośnikami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Od wczoraj moja lepsza połowa jest posiadaczem Lenovo Legiona 5 15ACH6H w wersji ze 165Hz ekranem, RTX 3060 130W, 16GB RAM i ryzenem 5600h (tak, tak ona jest :biggrinsanta:)
Ekran, komputer i wydajność na najwyższym poziomie. Jednak są dwa zasadnicze problemy po wgraniu wszystkich sterowników i systemu.

Pierwszy to wiecznie działające wentylatory: Procesor ma 40'C, obciążenie 4-6%, a mimo tego wentyle ciągle mielą pomimo braku obciążenia. Nie jest to najwyższy poziom hałasu, powiedziałbym że drugi od dołu. W furmarku jest rakieta dopiero gdy odpalimy CPU+GPU naraz. Furmark na CPU rozgrzewa go do 80'C. Gdy włączymy CPU+GPU w trybie performance to temperatury skaczą do 95'C na CPU i 73 - 76'C na GPU. W pokoju aktualnie piekarnik - koło 28'C. Moje pytanie jest takie - czy to jest w tych modelach normalne, że wentylatory wiecznie się kręcą? Sprawdzałem BIOS i jest najnowszy. W lenovo vantage zmiana trybu quiet/normal/performance nic nie zmienia w idle - wenty się kręcą zawsze, bez trybu pasywnego.

Druga rzecz - bardzo płaski dźwięk z głośników. Jest to dla mnie niemałe zaskoczenie, gdyż według wielu recenzji głośniki w tym laptopie są zaskakujące w tym pozytywnym aspekcie. Jednak dla mnie brzmi to bardzo źle. Według drugiej połówki także. Dźwięk jest niesamowicie płaski, zero (absolutne, naprawdę) basu. Sterowniki Realteka najnowsze, wszystko niby okej... Jednak mój 4 letni Acer VX15 brzmi znacznie, znacznie lepiej. Tutaj to brzmi, jak głośniki w monitorach za 200zł. Zero przestrzeni, zero basu, bardzo mocne treble.

Jeżeli ktoś spotkał się z podobnym problemem kiedyś, lub ma pomysł jak to naprawić, to proszę o informację. Z góry dziękuję i życzę miłego dnia.

Edytowane przez Kaczorex26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, prawdę mówiąc to jest to dziwna sytuacja. Teraz już raczej producenci odchodzą od możliwości całkowitego wyłączenia głodzenia i używania tylko pasywnego chłodzenia, zwłaszcza w laptopie gamignowym :D Jednakże bez obciążenia powinny one pracować delikatnie i praktycznie nie słyszalnie. Tak przynajmniej jest w moim laptopie DM, ale i u brata w lenovo ideapadl340 czy kumpla, który ma MSI.

Więc jest to dość dziwne, że laptop jest jak to mówisz słyszalny. Być może to kwestia modelu, ale ja bym się rozejrzał i pomyślał nad gwarancją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, adrean29 napisał:

Jednakże bez obciążenia powinny one pracować delikatnie i praktycznie nie słyszalnie. Tak przynajmniej jest w moim laptopie DM, ale i u brata w lenovo ideapadl340 czy kumpla, który ma MSI.

Więc jest to dość dziwne, że laptop jest jak to mówisz słyszalny. Być może to kwestia modelu, ale ja bym się rozejrzał i pomyślał nad gwarancją.

No właśnie. Bez obciążenia jest zdecydowanie słyszalny :/ Mój komputer w spoczynku jest niesłyszalny, VX 15 ma pasywne wentylatory, a tutaj słychać mocno szum powietrza kurka. Poczekam na opinię jeszcze kogoś, kto posiada ten sam model. Widziałem, że ktoś kupił na forum ten sam sprzęt :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, adrean29 napisał:

Hej, prawdę mówiąc to jest to dziwna sytuacja. Teraz już raczej producenci odchodzą od możliwości całkowitego wyłączenia głodzenia i używania tylko pasywnego chłodzenia, zwłaszcza w laptopie gamignowym :D Jednakże bez obciążenia powinny one pracować delikatnie i praktycznie nie słyszalnie. Tak przynajmniej jest w moim laptopie DM, ale i u brata w lenovo ideapadl340 czy kumpla, który ma MSI.

Więc jest to dość dziwne, że laptop jest jak to mówisz słyszalny. Być może to kwestia modelu, ale ja bym się rozejrzał i pomyślał nad gwarancją.

To zależy od konstrukcji laptopa w dużej mierze jak zostało rozwiązane chłodzenie cpu i czy jest współdzielone z gpu. 

Mój aorus wentyle w idlu off. Podobnie mają asusy. 

https://postimg.cc/y3CQgZmJ

Legiony miały na starym biosie możliwość wentylatorów off, ale piszczał wtedy kontroler PWM/cewki gpu i po aktualizacji zabrali tą opcję o czym można poczytać w sieci "lenovo legion 5 pro coil whine" a także w całej serii na nowych amd dlatego też nie mają możliwości definiowania ręcznie krzywej pracy wentylatorów. 

https://forums.lenovo.com/t5/Gaming-Laptops/Reports-of-COIL-WHINE-in-2021-Legion-Laptops/m-p/5075924

https://forums.lenovo.com/t5/Gaming-Laptops/Lenovo-Legion-5-Pro-16ACH6H-82JQ007GMH-bios/m-p/5079464

https://forums.lenovo.com/t5/Gaming-Laptops/Coil-whine-or-fan-noise-Legion-5/m-p/5074645

https://www.reddit.com/r/GamingLaptops/comments/n0z5rs/questions_about_lenovo_legion_5_pro/

Co do dźwięku lekka poprawa jest przez soft Nahamic, ale to tyle i jak na laptopa w tej cenie nie jest źle. 

Edytowane przez seba84_2005
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten typ tak ma. No nic i tak za wydajność można przełknąć te bolączki. PS - ekran ma fenomenalny, do tego z gsync. Głośniki podłączy się zewnętrzne, zagłuszą wentylatory :P

 

  • Haha 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś mógł nagraj pierwszy utwór nawet fonem z tego linku na 70% głośności laptopa i gdzieś upnij. Chciałbym posłuchać jak to brzmi, bo nie tylko Ty zwróciłeś uwagę na jakość dźwięku.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, seba84_2005 napisał:

Jakbyś mógł nagraj pierwszy utwór nawet fonem z tego linku na 70% głośności laptopa i gdzieś upnij. Chciałbym posłuchać jak to brzmi, bo nie tylko Ty zwróciłeś uwagę na jakość dźwięku.  

 

Łap link:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że na reddicie grubo przesadzają jak dla mnie gra jak większość laptopów. Gorszej jakości dźwięk słyszałem z o wiele droższego laptopa. 

Odpalałeś nahamic i włączałeś profil Muzyki?

Dla porównania dźwięk z aorusa. Przy tak małych przetwornikach nie ma co się spodziewać cudów. 

 

Edytowane przez seba84_2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, seba84_2005 napisał:

Widzę, że na reddicie grubo przesadzają jak dla mnie gra jak większość laptopów. Gorszej jakości dźwięk słyszałem z o wiele droższego laptopa. 

Odpalałeś nahamic i włączałeś profil Muzyki?

Dla porównania dźwięk z aorusa. Przy tak małych przetwornikach nie ma co się spodziewać cudów. 

 

Odpalałem, ale absolutnie nic to nie zmienia, no może lekko zwiększa przestrzeń dźwięku.

U Ciebie słychać basy, na Lenovo w ogóle. No ale jak mówię, pewnie ten typ tak ma po prostu... Acer VX15, którego posiadam, brzmi znacznie lepiej a jest niższą półką - do tego ma 4 lata :D 

Poczekam jeszcze na opinie, może kolega @ekiero92 da znać jak u niego to wygląda? Chyba też ma ten model :D 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośniki to są bardziej do rozmów w tym laptopie niż do gier czy tam filmów. Poprzedni model z tego co pamiętam to miał Dolby Atmos. 

@Kaczorex26

Jak ekran w nocy w Twoim modelu?

Mój poszedł z powrotem do Euro, duże wycieki podświetlenia przy dole ekranu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie stała się rzecz niezwykła. Zadzwoniłem do miłego konsultanta z Premium Care (tak, po dwóch dniach się ugiąłem i honor zakopałem w ogródku). Facet doradził, żeby zaznaczyć tryb wyłączności, po czym zmienić format domyślny na 16-bitowe (było 24). Nie wiem o co tu chodzi, ani co tu się wydarzyło ale grają w końcu tak jak powinny!!!!

mnN7E2t.png

Tutaj macie porównanie jeszcze z nagraniami. Pierwsze - przed zmianą:

I drugie, po rozmowie z konsultantem:

Dźwięk jest jakby znacznie bardziej dynamiczny i głęboki (?) tak bym to określił. Mikrofon jakoś mocno tego nie oddaje, ale różnica jest kolosalna.

13 minut temu, seba1995x napisał:

Jak ekran w nocy w Twoim modelu?

Mój poszedł z powrotem do Euro, duże wycieki podświetlenia przy dole ekranu. 

No nie w moim, a mojej drugiej połowy (jasne jasne, na razie to ja prowadzę 90% diagnostyki i benchmarków :E). Ekran jest rewelacyjny, znikomy blb, gsync i 165Hz robią fenomenalną robotę. Jakość porównywalna do mojego Acera widocznego w sygnie.

Edytowane przez Kaczorex26
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kaczorex26

Sam w sobie ekran też dla mnie jest genialny, ale miałem rażące blb, trzy punkty co 1cm z białym podświetleniem.

Z moim szczęściem to drugi przyjdzie jeszcze gorszy :E

Edytowane przez seba1995x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kaczorex26 napisał:

Odpalałem, ale absolutnie nic to nie zmienia, no może lekko zwiększa przestrzeń dźwięku.

U Ciebie słychać basy, na Lenovo w ogóle. No ale jak mówię, pewnie ten typ tak ma po prostu... Acer VX15, którego posiadam, brzmi znacznie lepiej a jest niższą półką - do tego ma 4 lata :D 

Poczekam jeszcze na opinie, może kolega @ekiero92 da znać jak u niego to wygląda? Chyba też ma ten model :D 

 

Muszę się zgodzić co do jakości dźwięku, że nie jest zbyt dobra.

Przez 2 dni używałem wersję 17", która miała głośniki w wersji Harman - bez porównania lepsze. Dźwięk wydawał się bardziej głęboki, przestrzenny, był też dosyć głośny i grał zdecydowanie najlepiej z laptopów, które używałem ale od razu nadmienię, że nie było ich jakoś mega dużo.

Dźwięk w 15ACH6H jest co najwyżej przeciętny, sprawdzając jakość ekranu, dla porównania z Huawei Matebook D15 Ryzen, odpaliłem dźwięk w jednym i drugim na tym samym filmie i Huawei nie dość, że "przekrzyczał" Legiona, to dodatkowo gra zdecydowanie lepiej.

Mi osobiście to w ogóle nie przeszkadza, nie kupowałem laptopa do dźwięku. Od tego mam słuchawki nauszne czy budsy od Samsunga a jak potrzebuję dźwięku bez słuchawek to pierwszy lepszy głośnik BT gra lepiej niż większość laptopów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam model. U mnie kiedy laptop jest nie obciążony jest totalnie nie słyszalny, pod obciążeniem np. Cyberpunk 2077 wiatraki też nie chodzą jakoś strasznie głośno. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a sprawdzisz wersję BIOS? I wentylatory są pasywne? 

Od konsultanta dostałem info, że legiony 5 z nowym biosem nie mają trybu pasywnego już i o ile chłodzenie nie terkocze to wszystko jest ok. Mój ma datę produkcji 23 maja 2021. Z fabryki najnowszy bios i może dlatego...

Edytowane przez Kaczorex26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawdziłem u siebie i na baterii oraz na kablu faktycznie chłodzenie działa cały czas. Z tym, że tak cicho, że zwróciłem uwagę na to dopiero po przeczytaniu tych postów.

 

Pytanie co do Waszych ekranów.

Niespecjalnie widzę jakieś wady, poza jednym drobnym wyciekiem na dole. 

Czy to normalne i uznać to za jakiś tam margines błędu czy z zasady matryce nie powinny mieć żadnych widocznych podświetleń?

Podkreślam, taki punkt jest jeden i raczej nie jest duży, chociaż zauważalny.

Edytowane przez ekiero92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kaczorex26 U mnie ten sam. Czasem jest tak że wiatraki są delikatnie słyszalne bez obciążenia, ale tylko gdy się wsłucham, a czasami w ogóle ich nie słychać. W Lenovo Vantage ustawiony tryb zrównoważony.

@ekiero92Ja nie zauważyłem żadnych problemów na ekranie

Edytowane przez Mkill
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie, zdecydowanie u mnie nie jest to kwestia delikatnego szumu tylko zauważalnego hałasu :/ No nic, zobaczcie i oceńcie co byście z tym zrobili. Dziwna sprawa, naprawdę. W grach przy 100% obciążenia GPU max 67'C, CPU 80-85'C więc z tym nie ma problemu. Nie rozumiem logiki tego laptopa, naprawdę :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kaczorex26 W sumie wydaje mi się że miałem na początku podobnie czasami, kiedy miałem włączonego optimusa i w lenovo vantage tryb hybrydowy, wiatraki potrafiły się z niewyjaśnionych przyczyn odpalać xd. Po wyłączeniu trybu hybrydowego w Vantage (przejściu tylko na karte nvidia)  już tego nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mkill

Mógłbyś podesłać zdjęcie czarnego tła w nocy na PW, żebym miał punkt odniesienia przy nowej sztuce.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kaczorex26 napisał:

@Mkill i @ekiero92 czy dacie radę sprawdzić wersję biosu? U mnie jest GKCN36WW.

Mam dokładnie tą samą wersję co Ty.

52 minuty temu, Mkill napisał:

 

@ekiero92Ja nie zauważyłem żadnych problemów na ekranie

Sprawdzałeś w zupełnej ciemności z włączonym czarnym obrazem na full screen?

 

1 godzinę temu, seba1995x napisał:

@ekiero92

Nie ma ideałów, bo to IPS. 

Kwestia tylko, czy bardzo Cię to drażni. 

W zasadzie drażni mnie jedynie dlatego, że nie lubię wad. Żadnych.

I czy coś takiego może w ogóle podlegać gwarancji? Bo jeżeli jest to typowe dla IPS to szczerze mówiąc, nie ma dramatu, jeden punkt widoczny tylko przy czarnym obrazie w nocy.

Edytowane przez ekiero92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, seba1995x napisał:

@ekiero92

Gwarancji nie, jedynie zwrot. Tak samo przy martwym pikselu.

Pytanie może, czy jest w ogóle sens?

Nie ukrywam, ma to raczej aspekt bardziej czepliwy aniżeli to przeszkadza, ale zawsze biorę poprawkę, że kiedyś może odsprzedam i ktoś będzie również na takie rzeczy patrzył.

Z tym, że jeżeli to norma, to szkoda zachodu, bo przy normalnym użytkowaniu kompletnie tego nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To akurat wiemy. Liniowy wzrost stężenia gazów cieplarnianych powoduje wykładniczy wzrost przeciętnych temperatur a także wariancji temperatur. Termodynamika i nic poza tym. A jak rośnie wariancja temperatur to i rośnie szybkość wiatrów itd.
    • To zobacz która karta jest najchętniej kupowana i nie patrz na forum gdzie masz jednak miłośników sprzętu z zasobnym portfelem  
    • nieprawda - także, i w późniejszym okresie nawet głównie, żeby mieć rynki zbytu - np GB w 19 wieku produkowała już tyle tkanin, głównie bawełnianych, że rynek europejski i amerykański był dla nich zbyt ciasny, i głównym rynkiem zbytu stały się Indie - i w zasadzie zniszczyły głównie chałupniczy przemysł tekstylny w Indiach, za pomocą ceł, ale i samych cen, bo ręczni tkacze w Indiach nie byli w stanie konkurować z  fabrycznym przemysłem w GB - jest o tym mnóstwo materiałów, a niejaki Marks napisał np że równiny Bengalu pokryły się kośćmi zmarłych z głodu tkaczy indyjskich (o ile pamiętam w artykule z 1857) - raczej przesada, ale w zasadzie zgodne z rozwojem historycznym; dodam, że bawełna na tkaniny z GB pochodziła z USA, choć Indie same były wielkim producentem bawełny, i że Indie już wtedy liczyły ponad  200 mln ludności, gdy np USA ok 50 - więc nie rabowanie z bogactw, których Indie zresztą dużo nie miały (głównym importem z Indii do GB była herbata), było decydującym bodźcem rozwoju krajów przemysłowych, tylko pozyskiwanie dużych rynków zbytu i wykorzystywanie przewagi produkcji maszynowej nad ręczną; czyli potęgi gospodarcze dorobiły się na postępie technicznym, tzn produkcji maszynowej, nie ręcznej, a rabowanie tzw bogactw, które wtedy z reguły były produktami rolniczymi, odgrywało drugorzędną rolę; jeśli już rabowanie, to przede wszystkim niewolników z Afryki do produkcji bawełny w USA i cukru w Brazylii i na Karaibach, bo oba te produkty stały się podstawą masowej konsumpcji w Europie, która napędzała wzrost i umaszynowienie produkcji, itd
    • Właśnie jestem w tym kotle Skończę go i zapoluję na alfę. Dz.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...