Skocz do zawartości
Satro

Monitor 27' 1440p do 1500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Poszukuję monitora 27' 1440p do 1500zł, chociaż najchętniej bym się zamknał w 1200zł. Monitor będzie podłączony jako ten pierwszy, jako drugi mam kilkuletniego Philipsa 24' 1080p na matrycy IPS 75Hz, który do tej pory mi w zupełności wystarczał. Poszukuję raczej czegoś cena/jakość niż najlepszej możliwej opcji, chociaż chętnie bym zobaczył propozycje.

Monitor będzie głównie użytkowany w pracy z kodem/tekstem i przy filmach, chociaż od czasu do czasu lubię w coś zagrać. Będę wiele godzin spędzał przed, dobrze gdyby nie męczył nadmiernie oczu. Fajnie, gdyby miał spore kąty widzenia i możliwość pochylenia ekranu, pivot nie jest niezbędny, raczej byłby rzadko używany, o ile w ogóle.

Karta graficzna na tę chwilę to gtx 1060 6gb OC, wiem że nie będzie optymalna na tę rozdzielczość w grach, ale tak jak mówiłem, one nie są priorytetem, a gdy ich ceny się ustabilizują to pomyslę nad zmianą.

Zastanawiam się nad dwoma rodzajami matryc VA i IPS, co będzie lepsze w moim przypadku? Czy zakrzywienie ekranu w pracy/filmach/grach jest korzystne?

Dzięki za wszelkie rady i propozycje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekrany VA mają głębszy kontrast co jest miłę podczas pracy w ciemności, z drugiej strony matryce IPS mają lepsze, łagodniejsze dla oczu kolory.

Za 1279zł mający dobre recenzje monitor z ekranem IPS od HP

https://www.ceneo.pl/91936374

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam Odysseya 27 cali WQHD, na matrycy VA. To jest zakrzywiony ekran ;) Czy jest to jakieś ułatwienie? Czy ja wiem.. Wydaje mi się, że jest lepszy feeling w grach wyścigowych, w których ja akurat najwięcej czasu spędzam. W przypadku filmów, to ten monitor niby ma HDR, ale to jeden wielki pic na wodę. Jak oglądasz film, to występuje nierównomierne podświetlenie i czarny robi się szary, albo spixelowany.

Jeśli dobre kolory, to dla Ciebie priorytet, ja pokusiłbym się o matrycę nanoIPS, którą np znajdziesz w LG. https://www.x-kom.pl/p/502255-monitor-led-27-lg-27gl850-b-nanoips-hdr10.html
Jak masz kogoś, kto ma tv od LG na Nano Cell - to mniej więcej jest ta sama technologia. Także możesz sobie zobaczyć, jak prezentuje się taki obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam płaski IPS, najlepiej coś z Acera bo najprościej trafić na sztuke bez batmana. Polowałbym na któregoś Nitro w promocji.

Mogę powiedzieć trochę z mojej perspektywy bo mam środkowy do gier Gigabyte G27Q (27'' IPS płaski) i dwa boczne to Samsung Odyssey G5 (27'' VA zakrzywione), miałem też MSI G27C4 ale tego oddałem.

- płaski jest wygodniejszy dla takiego małego rozmiaru, zakrzywiony tylko przeszkadza
- te tanie VA do gier się nie nadają, za bardzo smużą, jest do widoczne nawet przy przesuwaniu okien w Windowsie, aktywowanie MBR pomaga ale ekran jest wtedy zbyt ciemny żeby go używać, IMO grać się da tylko na IPS
- oba panele VA w Samsungu i MSI mają te same problemy: flicker przy aktywowanym freesync (o ile w ogóle się aktywuje), HDR nie wiem co tu niby robi, chyba tylko psuje czerń, obie opcje to tylko pic na wodę i trzeba je wyłączyć
- kolory są lepsze na G5 pod warunkiem że używamy go w trybie 120Hz, na 144Hz są bardzo wyblakłe, a na czerni widoczne są artefakty w każdym filmie... oba moje mają ten problem
- żadna matryca ani VA ani IPS nie trafiła mi się idealna i na każdej widać backlight bleed, jeśli używasz monitora w ciemnym pokoju to będzie przeszkadzać, ale tutaj możesz tylko robić zwroty aż do skutku bo nie ma idealnego modelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BB w matrycach IPS to efekt nierównego nacisku podczas montażu i transportu, po ustawieniu w pozycji docelowej wszystko się układa i po miesiącu jego intensywność mocno maleje:

g8hl8Aj.jpg

Dlatego śmieszą mnie tacy co odpakowują monitor z pudełka, podłączają, krzywią nos i odsyłają przez nierówne podświetlenie.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm u mnie po kilku miesiącach nic się nie zmieniło, jedyny sposób żeby pozbyć się BLB to odchylenie matrycy coś wkładając między obudowę, w niektórych miejscach pomaga w innych nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zdecyduje się na IPS z płaską matrycą. Nigdy nie miałem doczynienia z matrycą VA, a w IPS jestem w stanie "znieść" tą czerń. Podejrzewam, ze kontrast by był bardziej irytujacy dla mnie niż ten szary-czarny.

To jak wypadają te propozycje? Cena monitora HP, którego zaproponował @kalderon jest kusząca, tylko jak odnoszą się do jakości matryc i jakości wykonania Acera z serii Nitro? Jak wypada przy tym nanoIPS? Z tego co widzę to wiele osób w tym monitorze LG narzeka na BLB.

Monitora nie kupuje się na rok, te 300zł można dorzucić, tylko jednak zawsze podwyzszając kwotę w kolejnym zasięgu kilkuset złotych można znaleźć coś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego mogę polecić Ci ten monitor https://www.morele.net/monitor-lg-ultragear-27gn800-b-5945769/ z kodem SCHOOL21 cena jest zbijana do 1199zł. Sam go kupiłem i jestem zadowolony. Na razie jest u mnie od 2 dni, ale chyba zostanie na dłużej. Po przesiadce z 24 calowego lg 75hz mega różnica w obrazie. Gry mogę przechodzić na nowo. Mam gtx 1060 3gb i taki BF1 śmiga w 1440p w multi koło 100fps. Fakt, że ta gra jest dobrze zoptymalizowana, bo w innych pewnie już tak dobrze nie będzie, ale sam monitor sztosik, a jak nie przypadnie Ci do gustu to zawsze masz 14 dni na zwrot bez podania przyczyny więc możesz po testować i najwyżej zwrócić

Edytowane przez Smolki06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Thunder866 napisał:

To ja proponuje https://ithardware.pl/testyirecenzje/iiyama_g_master_gb2770qsu_b1_red_eagle_test_monitora_ips_qhd_165_hz-16343.html Całkiem fajny monitor. duży kontrast jak na ips i równo podświetlona matryca ( przynajmniej u mnie).

Prawdę mówiąc jak na taką cenę to monitor ma sporo wad np. słaba kalibracja kolorów i brak predefiniowanych trybów, overshoot na wszystkim poza domyślnymi ustawieniami.

11 godzin temu, Satro napisał:

Jak wypada przy tym nanoIPS?

NanoIPS są szybkie i mają słaby kontrast (800:1, czasami nawet mniej), reszta to kwestia kalibracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, no to iiyama odpada, cena dosyć wysoka, a jeżeli nie oferuje nic specjalnego to nie będę doplacał.

Nie przedłużając, kierujac się waszymi opiniami wyodrebniłem te monitory:

HP X27i 2k

LG 27GL850

Acer Nitro vg270upbmiipx

Bądź inny podobny Acer.

Co wybrać do moich zastosowań?

Trochę mnie ciekawi ta matryca nanoIPS, ale czy jest sens dopłacać względem takiego HP?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, was ja również w podobnej sprawie. Wykorzystanie do gier, multimediów ale również przeglądanie neta i czytanie ebooków oraz praca biurowa

Zastanawiam się nad HP 27XQ, jednak nie wiem czy TN na dzisiejsze czasy to niezbyt słaby ekran

HP X27i - tutaj obawiam się tego czasu reakcji 4ms

A co powiecie jeszcze na:

ACER Nitro VG270UP

lub MSI Optix G27CQ4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI to matryca VA czyli będzie smużyć, a zakrzywienie na 27 calach nie jest specjalnie przydatne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, może masz rację. Co do hp ponoć ghosting dosyć zauwazyalny ciekawe jednak czy mozno przeszkadzalny.

Oprócz hp podoba mi się jeszcze ACER Nitro XV272UP oraz VG272UPBMIIPX 

nie wiem jednak czy warto dopłacać te dodatkowe 200zł ponad, za to co dodatkowo oferują.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, superfly86 napisał:

Ok, może masz rację. Co do hp ponoć ghosting dosyć zauwazyalny ciekawe jednak czy mozno przeszkadzalny.

Oprócz hp podoba mi się jeszcze ACER Nitro XV272UP oraz VG272UPBMIIPX 

nie wiem jednak czy warto dopłacać te dodatkowe 200zł ponad, za to co dodatkowo oferują.

 

Obecnie testuje Lg 27gn800, ale jutro albo pojutrze przyjdzie jeszcze do mnie ten Acer VG272UPBMIIPX więc porównam i zobaczymy czy droższy lg będzie lepszy od tego acera i dam znać czy faktycznie matryce w tych acerach to lipa jak to można wywnioskować po opiniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie wszystkie monitory mają dobre opinie, jak ludzie przesiadają się ze starocia to każdy zrobi "wow". Nie patrz na opinie tylko na recenzje. 1500zł za matrycę TN bym nie dał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, superfly86 napisał:

 IIYAMA GB2760QSU 27"

warto brać pod uwagę |? opinie ma dobre

Nie, bo to TN.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@superfly86 chłopie, następnym razem zamiast wbijać się w połowę tematu, załóż swój własny.

Nie mamy identycznych potrzeb, nie był zamknięty, a ty przejąłeś chamsko cały.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.06.2021 o 22:12, Satro napisał:

Dobra, no to iiyama odpada, cena dosyć wysoka, a jeżeli nie oferuje nic specjalnego to nie będę doplacał.

Nie przedłużając, kierujac się waszymi opiniami wyodrebniłem te monitory:

HP X27i 2k

LG 27GL850

Acer Nitro vg270upbmiipx

Bądź inny podobny Acer.

Co wybrać do moich zastosowań?

Trochę mnie ciekawi ta matryca nanoIPS, ale czy jest sens dopłacać względem takiego HP?

 

HP rozważałem ale odrzuciłem ze względu na tragiczną jakość montażu matrycy, LG 27GL850 był moim kolejnym wyborem ale znudziło mi się robić zwroty. Teraz nie widzę na niego promocji, za to jest na https://www.pepper.pl/promocje/monitor-acer-nitro-vg272uv-27-wqhd-ips-170hz-408788

 

23 godziny temu, superfly86 napisał:

lub MSI Optix G27CQ4

Ten bardzo smuży i nie działa na nim freesync.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chyba wezmę któryś z tych:

Acer XV272UPBMIIPRZX
HP X27i

 ten Gigabyte co wkleiłeś jest zakrzywiony, a wg mnie do zastosowan ogólnych może być problemem. Do gier, kiedy siedzisz cały czas na wprost i przed monitorem będzie OK.. ale np. obejrzeć fim z dalszej odległości to juz nie jest optymalny... a jescze w kilka osób coś omawiać przed monitorem to tez lipa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, (void)boru napisał:

ja chyba wezmę któryś z tych:

Acer XV272UPBMIIPRZX
HP X27i

 ten Gigabyte co wkleiłeś jest zakrzywiony, a wg mnie do zastosowan ogólnych może być problemem. Do gier, kiedy siedzisz cały czas na wprost i przed monitorem będzie OK.. ale np. obejrzeć fim z dalszej odległości to juz nie jest optymalny... a jescze w kilka osób coś omawiać przed monitorem to tez lipa.

 

A jak jest z czytaniem na takim monitorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...