Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siema fachowcy i "fachowcy" , mam pytanie..

 

Otóż w obudowie mam taki układ wentylatorów : 2 x 120 przód (wdech) 1 góra 120  (wydech) , 1 tył  120 (wydech) .. Czy jest sens dodawać kolejny  np jakiś wentyl wydech góra, jeśli moje temperatury procesora wynoszą 72 C w temperaturze pokojowej przy upale 30 C i w normalnej , że tak powiem temperaturze pokojowej tj 25 C , tempy proca to około 65,68 C . Tempy   RTX 3070 po oc , to nie ma co narzekać bo w temp, pokojowej bez upału to 60-65 C   około  , z upałem to 68 max . Czy lepiej zainwestować w lepsze chłodzenie niż Be Quiet pure Rock Slim, jeśli chodzi o procesor? Czy lepiej zamontować jeszcze wydech kolejny góra?  Czy może nic nie robić i miec wyjebkę bo jest dobrze?  :)  * wentyli wchodzi jak nic, tylko jak dodam jeszcze z dwa to nie będzie głośny kombajn? jak na teraz jest ok :) 

6590683_1_i1064.jpg

Edytowane przez eciepecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo się znam ale jak podasz model obudowy (i reszty kompa) to pewnie łatwiej będzie coś doradzić

Edytowane przez Ocho
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj dokładne modele podzespołów - przede wszystkim obudowy, CPU, GPU, cooler na CPU., bez tego można wróżyć ze szklanej kuli :P.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa Aerocool Meance Saturn , RTX 3070 (oc) , Ryzen 5 3600 (4,1) 16 gb ram 3600 mhz , Termaltake 630 W.  :) 

Edytowane przez eciepecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja bym dał te trzy wentyle na przód i może jeden na spód (jeśli się da) obok zasilacza pchający powietrze w górę. Na proline jest napisane że da budka mieści 8 wentyli, jestem ciekaw gdzie. Chyba że mowa tu o jakiś 40mm XD. No i chłodzenia tego ryżena nie podałeś

Dobra już widzę dwa wentyle są pod kartą graficzną na tej obudowie zasilacza. W sumie najprostsze rozwiązanie to kupno 5pak'u P12 PWM i przykręcenie ich wszędzie gdzie jest wolne miejsce.

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ocho napisał:

No ja bym dał te trzy wentyle na przód i może jeden na spód (jeśli się da) obok zasilacza pchający powietrze w górę. Na proline jest napisane że da budka mieści 8 wentyli, jestem ciekaw gdzie. Chyba że mowa tu o jakiś 40mm XD. No i chłodzenia tego ryżena nie podałeś

pytanie, czy jest sens dawać nad zasilaczem? to powietrze przejmie wtedy karta grafiki.. Druga sprawa 8 wentyli , to chyba fakt bo obczaiłem i jest miejsce na 3 przód 2 nad zasilaczem, 1 tył i 2 góra..

Druga sprawa, co zrobic w momencie gdy mam już płytę główną która nie obsłuży więcej wentyli. Czy są dostępne jakieś rozgałęziacze itp ? Bo nie jestem ogarnięty w tym temacie. Lepsze chłodzenie to rozumiem dłuższa żywotność podzespołów? :) 

6590683_1_i1064.jpg

Edytowane przez eciepecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, eciepecie napisał:

to powietrze przejmie wtedy karta grafiki..

taki jest plan + w tą obudówka zasilacza dmucha w większości ten wentylator na spodzie na samym dolę i stamtąd by brały chłodnę powietrze. No i o zasilacz nie ma co się martwić, że będzie podgrzewał powietrze. Nie grzeją się one jakoś strasznie no i jeśli ten zasilacz zamontowany jest wentylatorem do spodu to będzie git. A nawet jeśli zasilacz pogrzeje powietrze do tych 40 stopni (instytut danych z dupy) to na karcie masz 70 więc będzie chłodzić na spokojnie

Edytowane przez Ocho
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Ocho napisał:

A nawet jeśli zasilacz pogrzeje powietrze do tych 40 stopni (instytut danych z dupy) to na karcie masz 70 więc będzie chłodzić na spokojnie

To zrób w pokoju 40c zobaczysz jak spokojnie będzie chłodzić podzespoły w obudowie :E ;)

@eciepecie 

Daj z przodu max ile wlezie + 1 tył i 1 góra nad sekcją zasilania cpu, w tym miejscu nad ramem zostaw bez wentylatora, taka konfiguracja będzie najlepsza, są rozgałęźniki pod jedno złącze np na 3 wentylatory https://www.angela.pl/p14166,gelid-rozgaleziacz-3x-4pin-pwm-30cm-czarny.html

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, eciepecie napisał:

Czy są dostępne jakieś rozgałęziacze itp ?

Tak są nie jest to jakiś skomplikowany wynalazek. No i takie Arctic'i P12 >>>>PST<<<<< mają wbudowane w przewody wejście na wentylator więc możesz robić nieskończenie długi tak ciąg wentylów które tak czy siak podłączysz pod jedno wejście na płycie czy gdzie tam chcesz podłączyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Send1N napisał:

To zrób w pokoju 40c zobaczysz jak spokojnie będzie chłodzić podzespoły w obudowie :E ;)

ale kto ma w pokoju 40 C ? :) 

Teraz, Ocho napisał:

Tak są nie jest to jakiś skomplikowany wynalazek. No i takie Arctic'i P12 >>>>PST<<<<< mają wbudowane w przewody wejście na wentylator więc możesz robić nieskończenie długi tak ciąg wentylów które tak czy siak podłączysz pod jedno wejście na płycie czy gdzie tam chcesz podłączyć 

czy moge prosic o link do takiej przejściówki?:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, eciepecie napisał:

czy moge prosic o link do takiej przejściówki?:) 

coś takiego np https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-splitter-lacznik-hub-5-x-4pin-pwm-10633728390? 

a te wentylki mają wbudowane takie rozgałęźniki https://allegro.pl/oferta/arctic-p12-pwm-pst-wentylator-4-pin-120mm-9643502829

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ocho napisał:

Świetna sprawa, dzięki. Na pewno skorzystam!!!! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest rozdzielacz dla przewodów 4-pin PWM odpowiedzialnych za regulację obrotów. Oświetlenie to inne wtyczki (standardowe są 4-pin 12V RGB lub 3-pin 5V ARGB) i pod nie potrzebujesz inny rodzaj rozdzielacza w zależności od tego jaki rodzaj oświetlenia ma dany wentylator.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, zawisztheblack napisał:

To jest rozdzielacz dla przewodów 4-pin PWM odpowiedzialnych za regulację obrotów. Oświetlenie to inne wtyczki (standardowe są 4-pin 12V RGB lub 3-pin 5V ARGB) i pod nie potrzebujesz inny rodzaj rozdzielacza w zależności od tego jaki rodzaj oświetlenia ma dany wentylator.

chodzi rozdzielacz pod takie wentylatory SilentiumPC Stella HP RGB 120 PWM  , mam taki jeden i chciałbym dołożyć jeszcze 2. 

Edytowane przez eciepecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory, które masz w obudowie mają niestandardowe wtyczki od oświetlenia. Z tego co widzę nie da się ich nawet podłączyć pod płytę główną, żeby sterować z jej poziomu, bo jedyna możliwość to sterowanie z poziomu przycisku na froncie. To zamknięty system i nie dołożysz do niego dodatkowych wentylatorów. Jedyna opcja, to dokupienie wentylatorów ze standardowymi wtyczkami 3-pin 5V ARGB (Twoje wentylatory mają oświetlenie ARGB) i podłączenie ich pod płytę główną jeśli masz odpowiednie złącze lub dokupienie zewnętrznego kontrolera oświetlenia.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Wentylatory, które masz w obudowie mają niestandardowe wtyczki od oświetlenia. Z tego co widzę nie da się ich nawet podłączyć pod płytę główną, żeby sterować z jej poziomu, bo jedyna możliwość to sterowanie z poziomu przycisku na froncie. To zamknięty system i nie dołożysz do niego dodatkowych wentylatorów. Jedyna opcja, to dokupienie wentylatorów ze standardowymi wtyczkami 3-pin 5V ARGB (Twoje wentylatory mają oświetlenie ARGB) i podłączenie ich pod płytę główną jeśli masz odpowiednie złącze lub dokupienie zewnętrznego kontrolera oświetlenia.

SilentiumPC Stella HP RGB 120 PWM , to jaki rozdzielacz byłby najlepszy pod takie wentylatory , możesz przesłać jakiś link?:) 

https://allegro.pl/oferta/ek-water-blocks-rozdzielacz-rgb-led-4-pin-30cm-9728641837

 

takie cos było by ok? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stella HP RGB ma zarówno wtyczkę męską jak i żeńską, więc do ich połączenia nie potrzebujesz rozdzielacza, bo jeden wentylator łączysz z drugim.

lHKGKtA.png

masz złącze 4-pin 12V RGB na płycie, żeby to podłączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.06.2021 o 10:59, zawisztheblack napisał:

Stella HP RGB ma zarówno wtyczkę męską jak i żeńską, więc do ich połączenia nie potrzebujesz rozdzielacza, bo jeden wentylator łączysz z drugim.

lHKGKtA.png

masz złącze 4-pin 12V RGB na płycie, żeby to podłączyć?

czyli rozumiec mam ze jak juz mam stellę hp sztuk jeden w kompie, to podepnę drugą bez problemu ? 

producent mojej płyty pisze że jest złącze : 

  • 1 x RGB LED strip connector

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz jedno złącze, zwykłe RBG, 4 pinowe. Korzystasz z niego, jeśli chcesz podłączyć wyżej wspomniane wentylatory, jak również paski ledowe, jeśli byś takie miał, sterowanie podświetleniem odbywa się poprzez soft płyty głównej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, eciepecie napisał:

czyli rozumiec mam ze jak juz mam stellę hp sztuk jeden w kompie, to podepnę drugą bez problemu ? 

producent mojej płyty pisze że jest złącze : 

  • 1 x RGB LED strip connector

Tak, możesz podpiąć jeden wentylator do drugiego - zarówno przewód od sterowania obrotami jak i przewód oświetlenia. Finalnie podłączasz więc tylko dwie wtyczki do płyty głównej - jedną od sterowania obrotami (4-pin PWM) oraz jedną od oświetlenia (4-pin 12V RGB). O ile oczywiście wystarczy Ci przewodu, żeby połączyć jeden wentylator z drugim.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...