Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio w moim laptopie pojawił się problem z taktowaniem GPU, które w nieokreślonych momentach spada do 300Mhz i się na tym poziomie blokuje. Nie jest to związane z temperaturą ani limitem mocy bo temperatury są niskie, dalekie do throttlingu tak samo jak limit mocy, który ustalony jest na 115W. 

Ma ktoś jakieś sugestie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Plan zasilania nic nie zmienia. 

Spadek dzieje się bardzo sporadycznie ale jednak. Taktowanie blokuje się na stałe na 300Mhz. Nawet jak odpalę renderowanie w GPU-Z to i tak trzyma stałe 300Mhz. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy z ładowarką czy bez dzieje się tak samo. Dodam, że dzieje się to sporadycznie, mogę grać godzinę i jest spokój a następnym razem po 10min karta wbija 300Mhz i wydajność spada praktycznie do 0. Mogę zamknąć grę, włączyć inną i karta cały czas trzyma 300Mhz. :/ 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dysku mam 2: BF5 i AC: Valhalla. W obydwu występuje spadek po czym taktownie zatrzymuje się na 300Mhz i jedynie po restarcie PC taktowanie znowu pływa 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda na problem z zasilaniem. Sprawdzałeś na innych profilach zasilania? W trakcie tego dropu windows widzie, że jest podpięty zasilacz? 

Edytowane przez seba84_2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, seba84_2005 napisał:

To wygląda na problem z zasilaniem. Sprawdzałeś na innych profilach zasilania? W trakcie tego dropu windows widzie, że jest podpięty zasilacz? 

Zasilacz jest podłączony. Teraz grałem prawie 40min w BF5 i żadnego problemu. 

Kiedyś miałem podobny problem na stacjonarce, że taktowanie blokowało się na wartość iddle i nie wchodziło w tryb 3D. Tutaj jest podobnie więc  to raczej nie wina planów zasilania. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że coś jest z planami zasilania bo system w ogóle nie reaguje na zmianę. 

Co najlepsze w panelu sterowania jest tylko jeden plan = zrównoważony. 

Raz CPU notuje niskie wyniki a następnym razem wysokie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ODIN85 napisał:

A w panelu nvidia masz wydajność też?

Tak. Bawiłem się również trybami w panelu nV ale nie ma to kompletnie wpływu na spadek do 300Mhz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem na 90% leży po stronie planów zasilania bo zauważyłem w GPU-Z że gdy występuje spadek w zakładce PerfCap Reason wyświetla się informacja Pwr.thrm i jak zmienię plan zasilania w Dell Power Manager to taktowanie wraca do normy ale za jakiś czas znowu spada więc po wybraniu innego planu ponownie wraca do normy.  

Mam kilka programów, które mogą się ze sobą gryźć więc raczej przywrócę system to stanu pierwotnego i od nowa zacznę instalację. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, caleb59 napisał:

Już próbowałem. Jedynie dodaje mi zrównoważony plan czyli taki jaki mam. 

Inne plany się nie pojawiają. 

Co do Dell Power Manager to z jego poziomu zarządzam planami termicznymi i ten program zainstalowałem już po tym jak pojawiły się problemy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany. 

Przez przypadek wyłączyłem czujniki w menadżer urządzeń przez co zasilanie glupiało nawet przy podłączonej ładowarce. 

Ponowne włączenie całkowicie rozwiązało problem. Karta nie zrzuca już taktowania, kazdy tryb zasilania działa prawidłowo. Na baterii karta ma limit 50W a z podłączonym zasilaniem 115W. 

Temat do zamknięcia ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak można wyłączyć coś przypadkowo w menedżerze urządzeń :D 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

Jak można wyłączyć coś przypadkowo w menedżerze urządzeń :D 

Nie to co trzeba wyłączyłem :E

 

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam ponownie do tematu ponieważ problem jednak jest bardziej rozbudowany niż przypuszczałem a samo włączenie czujników nie rozwiązało całkowicie problemów.

Dell ma jakiś system, który obniża wydajność CPU w momencie przechylania laptopa więc po postawieniu go na skośną podstawkę system zbija taktowania. To jest pierwszy problem z którym sobie poradziłem wyłączając "Intel Integrated Sensor Solution". Po tym zabiegu można dowoli przechylać laptopa i nie ma zbijania taktowania do 2,2-2,6Ghz.

Niestety w dalszym ciągu występuje zbijanie taktowania GPU do 300Mhz bez względu na osiągane temperatury jednak dzieje się to tylko gdy laptop jest postawiony na podstawce nawet gdy jest postawiony idealnie poziomo.

Bez podstawki laptop łapie 87C na GPU, 90C na Vram i 90C na Hot-Spot. W takiej sytuacja laptop działa prawidłowo i jedynym ograniczeniem jest temperatura 87C i limit mocy 115W przez które taktowanie waha się w przedziale 1580-1870Mhz.

Z podstawką laptop łapie 80C na GPU, 79C na Vram i 80C na Hot-Spot. W takiej sytuacji nie dobijam do limitu temperatury 87C a jedynym ograniczeniem jest limit mocy 115W przez które taktowanie waha się w przedziale 1650-1870Mhz. 

Pomimo znacznie niższych temperatur na karcie z podstawką w losowych momentach załącza się jakiś tryb, który obcina wydajność niemal do zera bo karta wbija 300Mhz i na tym się zatrzymuje. W GPU-Z wyświetla się tylko informacja "Pwr.thrm" i nawet po wyjściu z gry wyświetla się ten limit gdzie normalnie powinno się przełączyć na "idlle". Po 10min od wyłączenia gry gdzie temperatury mocno spadły w dalszym ciągu ten limit trzyma i po załączeniu jakiejkolwiek aplikacji 3D taktowanie nie wzrasta powyżej 300Mhz. 

Ten problem z blokadą GPU na 300Mhz występuje tylko z podstawką. Bez podstawki przy znacznie wyższych temperaturach w ogóle nie występuje.

Rynce mi już opadają... :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wyglada na to, że na podstawce zaburzasz cyrkulację wewnątrz laptopa i zasilanie VRM łapie zbyt wysoką temp. Podobną sytuację mam w swoim aorusie. Laptop na podstawce chłodzącej potrafi się zresetować przez przegrzanie vrm, bo przestaje zasysać dodatkowe powietrze przez klawiaturę co czuć na dłoni, a będąc na podstawce nie robi podciśnienia i już nie czuć tego chłodu zasysanego powietrza na klawiaturze. Na podstawce dołem sobie zasysa wystarczającą ilość żeby temp gpu była w okolicy 74c. Bez podkładki temp gpu potrafi dojść do 84c, ale laptop przy odpalonej grze nawet 4h nie złapie nawet najmniejszej zadyszki i jest stabilny jak skała. Już obecność czujnika wskazuje na to, że laptop ma pracować w z góry określonej pozycji i zapewne na płaskiej powierzchni, bo tak są projektowane i muszą być stabilne.

Tutaj napisałem o tym więcej 

http://forum.notebookreview.com/threads/aorus-15p-xc-control-center-high-performance-profile-problems.836055/

Sprawdź u siebie ustawienia magistrali pcie w profilu zasilania jaki maja wpływ na ten problem u Ciebie o których pisałem w temacie z linka. 

Edytowane przez seba84_2005
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seba84_2005

Też pomyślałem o tym, że podkładka chłodząca z wentylatorami zaburza cyrkulację wewnątrz laptopa ponieważ czuć jest wyraźnie, że klawiatura jest znacznie cieplejsza z podstawką niż bez - wentylatory podstawki dmuchają od spodu w górę czyli w stronę klawiatury. Co do magistrali PCI-E to niestety w profilach zasilania nie mam możliwości jej zmiany. Nie jest wyszczególniona. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, ODIN85 napisał:

A windowsa masz z pena czy ten przez dela zainstalowany?

Wczoraj instalowałem system od nowa tylko, że przez reset ustawień z wykasowaniem wszystkich danych. System pobrał się z chmury w najnowszej wersji już ze wszystkimi nowymi sterownikami. 

Czystej instalacji z pena nie robiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
17 godzin temu, ODIN85 napisał:

A może to jakiś preinstalowany syf od dela to powoduje?

W sieci wyczytałem że wiele osób z podstawką chłodzącą ma ten problem. 

Dziwne jest tylko to że jeśli podstawka zaburza cyrkulację i sekcja zasilania VRM się przegrzewa co skutkuje wbiciem limitu "Pwr.thr" to czemu po 20min pracy w iddle gdzie temperatury są już bardzo niskie ten limit cały czas trzyma. 

Przełączenie planu termicznego na inny odblokowuje limit w każdej chwili, nawet w grze ale po chwili znowu go wbija. Oczywiście na podstawce. 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może nie ma możliwości auto resetu limitu i reset laptopa, albo zmiana profilu dopiero resetuje tą blokadę niezależnie od temperatury. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, seba84_2005 napisał:

Być może nie ma możliwości auto resetu limitu i reset laptopa, albo zmiana profilu dopiero resetuje tą blokadę niezależnie od temperatury. 

Możliwe, że tak jest. 

Po weekendzie postaram się zorganizować inną podstawkę chłodzącą bo obecna, którą posiadam ma 2 małe wentylatorki, które centralnie dmuchają w zaznaczone miejsce pomijając wentylatory laptopa. 

ezuCLiV.gif

 

Może zmiana podstawki na inną coś pomoże. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie mam cooler mastera notepala u3 plusa z możliwością ustawiania wentylatorów w dowolne miejsce, więc może celuj w coś takiego? U2 chyba ma tylko 2 wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, seba84_2005 napisał:

Osobiscie mam cooler mastera notepala u3 plusa z możliwością ustawiania wentylatorów w dowolne miejsce, więc może celuj w coś takiego? U2 chyba ma tylko 2 wentylatory.

Od ponad 2 godzin gram w AC Valhalla i przez ponad 1.5h nie miałem żadnego problemu ale laptop był o 5cm przesunięty w lewą stronę względem podstawki tak, że jeden wentylator łapał powietrze nie z podstawki. Wystarczyło, że przesunąłem laptop centralnie na podstawkę i po 5min zaczęło zbijać taktowanie do 300Mhz. Przełączyłem plan zasilania termicznego, kasując blokadę i znowu wysunąłem laptop po za krawędź podstawki - efekt? Kolejne 30min bez problemowej rozgrywki. 

Wychodzi na to, że trzeba dopasować odpowiednią podstawkę. 

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest podobnie jak u mnie. Jak wentylatory z podstawki są źle ustawione to więcej problemu niż pożytku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...