Skocz do zawartości
seba1995x

Lenovo Legion 5 / 5 Pro (2021) - wątek ogólny

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, dredorc napisał:

Czy ktoś potwierdza ten żółty kolor.Może miałeś po prostu pecha.A jak wygląda to  w  Legiona5 bez pro matryca 165 HZ też jakieś zazółenia są ?

15ACH6H - Nie mam żółtego ekranu, testowałem dwa egzemplarze. Problemu z wiatrakami też nie ma, po wyjściu z gry wracają do niskich obrotów. Mam wersje bez systemu, aplikacje Lenovo i sterowniki instalowałem sam - można pobrać dedykowane ze strony Lenovo albo zainstalować najnowsze ze strony AMD/NVIDIA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekran jest lekko żółtawy gdy się wyłączy profil w X-Rite. Ja korzystam z profilu "Default" i wtedy barwy są chłodniejsze, a biały bardziej "biały". Mówię tutaj o Legionie 7, ale tam siedzi chyba identyczna matryca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U was też jest taka różnica w temp procesora Ryzen 5 na włączonym i wyłączonym turbo na maks obciążeniu procesora ? Na wyłączonym temp maks 58*C, na włączonym momentalnie skacze do 90 a wiatraki chcą odfrunąć

Edytowane przez bbodex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bbodexale tu nie ma nic dziwnego. Profil performance nie ogranicza tdp cpu, ani gpu... inne już tak, dlatego taka różnica w temp. 

Sprawdź sobie w hwinfo ile masz wat na PL1 podczas zmiany profili. 

Zrzut-ekranu-2021-11-26-103014.png

Edytowane przez seba84_2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mówię o trybie wydajności tylko o wyłączeniu trybu turbo boost w procesorze co swoją drogą jeśli denerwują was nagłe piki wentylatora do wysokich wartości polecam wyłączyć, bo właśnie przez ten boost procesor chwilowo dostaje wysokiej temp, w następstwie czego wentylatory na chwilę się odpalają na maks. Z wyłączonym boostem tego problemu nie ma i podczas grania laptop jest zdecydowanie cichszy bez jakiegoś masakrycznego obcięcia wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bbodex napisał:

Ale ja nie mówię o trybie wydajności tylko o wyłączeniu trybu turbo boost w procesorze co swoją drogą jeśli denerwują was nagłe piki wentylatora do wysokich wartości polecam wyłączyć, bo właśnie przez ten boost procesor chwilowo dostaje wysokiej temp, w następstwie czego wentylatory na chwilę się odpalają na maks. Z wyłączonym boostem tego problemu nie ma i podczas grania laptop jest zdecydowanie cichszy bez jakiegoś masakrycznego obcięcia wydajności.

Możesz podpowiedzieć jak wyłączyłeś turbo boost ? W BIOSie nie mogę takiej opcji znaleźć, mam Ryzen 7.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś zainstalowany windows 11 na legionie? Działają fabryczne plany zasilania i przełączanie Fn+Q oraz inne funkcje?

Edytowane przez Black Bull

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy ktoś wie kiedy będą nowe dostawy Legion 5 Pro z RTX 3060 lub 3070 ? Kompletna pustka w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.12.2021 o 14:55, xeoPL napisał:

Witam,

 

Czy ktoś wie kiedy będą nowe dostawy Legion 5 Pro z RTX 3060 lub 3070 ? Kompletna pustka w sklepach.

Lenovo Legion 5 Pro-16 Ryzen 5/16GB/512 RTX3060 165Hz 6499 zl
Pojawiają się pojedyncze modele, tylko trzeba czekać na kolejne dostawy.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zastanawiam jak duża różnica będzie w FPS między Ryzen 5 5600h a Ryzen 7 5800h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@xeoPL w grach niewielka różnica. Równie dobrze możesz szukać lapka z i5-11400h jeśli typowo pod gry:

 

 

Edytowane przez seba84_2005
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Helpunku!
Kilka miesięcy temu zakupiłem Legiona z RTX3060. Do dzisiaj używałem go na codzień z dwoma zewnętrznymi monitorami (4k - USB-C + 2k HDMI). 

Jeden z monitorów (4k) od początku na chwilę robił się czarny na kilka sekund, średnio raz dziennie. Dawałem radę. Ostatnio drugi zaczął migać. Sporadycznie ale za to co chwila przez jakiś czas.  Dzisiaj przestał zupełnie ale....

Kiedy podłączę 2 monitory ekran laptopa robi się czarny na stałe. Nie można wejść również w jego przestrzeń roboczą kursorem, ani przenieść go w panelu sterowania w inne miejsce. Zrobił się tam również dużo mniejszy niż był wcześniej i jest wyszarzony.

Windows 11.

Oczywiście restart z podpiętymi ani odłączonymi monitorami nie pomaga. Jakieś rady?

 

Edyta: Właśnie doszedłem do rozwiązania. Jakimś cudem ustawienia monitora samoistnie się przestawiły. Po kliknięciu go i ustawieniu extend wszystko wróciło do normy... Dziękuję wszystkim za pomoc, jesteście fantastyczni ?
 

d.png.3e345ca7ca9ce9be44c548fedfdc15ab.png

Edytowane przez Ogar616
  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby komuś hałasował Legion 5 Pro.

Nowy Legion 5 Pro hałasowały wentylatory  nawet pod niewielkim obciążeniem,

 po zdjęciu chłodzenia (notabene bardzo solidne)  okazało się że jest za dużo... pasty termoprzewodzącej (a więc radiatory nie za bardzo odbierały ciepło).  Po zdjęciu nadmiaru pasty teraz jest wszystko super. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Lenovo w nowych wersjach 7 już nie stosuje pasty, którą się smaruje. Nowy batch legiona 5 pro tez ma honeywella z arkusza. Wpisz sobie w google honeywell ptm 7950 legion forum i masz wszystko wyjaśnione. Polecam zamówić sobie 40x40 co starczy spokojnie na 2 laptopy. Ja sobie zamówiłem 40x80. 

Edytowane przez seba84_2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to lepsze rozwiązanie niż pasty termo bo właśnie się rozglądałem  żeby jakąś zakupić ale ten honeywell zapowiada się ciekawię a już szczególnie jego nakładanie bo nie nie lubię nakładać past, więc idealnie wyczułeś moment ? z tą radą. 

Jak może być jeszcze lepiej to chętnie takiego honeywella wypróbuję tylko gdzie to zakupić ?

Edytowane przez maxwawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, seba84_2005 napisał:

Dlatego Lenovo w nowych wersjach 7 już nie stosuje pasty, którą się smaruje. Nowy batch legiona 5 pro tez ma honeywella z arkusza. Wpisz sobie w google honeywell ptm 7950 legion forum i masz wszystko wyjaśnione. Polecam zamówić sobie 40x40 co starczy spokojnie na 2 laptopy. Ja sobie zamówiłem 40x80. 

A co powiesz na temat Thermal Grizzly Carbonaut? chciałem to kupić właśnie do Legiona, tylko czy nie będzie znowu zbyt cienkie? 

4 godziny temu, maxwawa napisał:

Rozumiem że to lepsze rozwiązanie niż pasty termo bo właśnie się rozglądałem  żeby jakąś zakupić ale ten honeywell zapowiada się ciekawię a już szczególnie jego nakładanie bo nie nie lubię nakładać past, więc idealnie wyczułeś moment ? z tą radą. 

Jak może być jeszcze lepiej to chętnie takiego honeywella wypróbuję tylko gdzie to zakupić ?

Patrz wyżej :) zobaczy czy kolega coś doradzi, bo noszę się z zamiarem kupna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carbonaut nie nadaje się na rdzenie pod chłodzenie. Poczytaj dlaczego. Są tego testy w sieci. Mimo, że ma duża przewodność cieplną nie wykazuje dużej sprawności względem past, bo nie jest w stanie wypełnić mikroszczelin jak pasty, które są na chłodzeniu i samych rdzeniach (najlepiej działa po lappingu chłodzenia i procesora jeśli ten ma ihs). Poza tym wymaga bardzo mocnego docisku czego laptopopowe chłodzenia nie są w stanie zapewnić. Rozwiązaniem jest ciekły metal, albo właśnie gęsta pasta jak honey, która pod wpływem temp się upłynnia i zarazem wraca do poprzedniego stanu po ostygnieciu. Dzięki temu nie ma efektu pumpingu jaki mają każde pasty, które się smaruje (muszą mieć odpowiednią konsystencję, żeby je aplikować i pos wpływem temp stają się bardzo rzadkie) honey nawet w wersji do smarowania wymaga utwardzenia przez 15h bez zakładania chłodzenia co producent robi fabrycznie w wersji z arkusza. Ludzie w legionach 7 mieli dobre temperatury i chcieli sobie polepszyć myśląc, że repastowanie da więcej, ale uzyskali efekt odwrotny. Tylko powrót na fabryczną pastę honeya rozwiązał problem. 

Tutaj można zamówić do pl. W zasadzie nie jest tak drogo ~80zł za 40x80 to jakieś 4-6 laptopów. Sprawdzone źródło:

Niektórzy zamawiają fedexem jak chcesz mieć na już. Ja wybrałem opcję Yun-Express i kiedyś tam sobie dojdzie. 

https://www.ebuy7.com/item/657895537057

Zrzut-ekranu-2022-01-08-232441.png

Ciekawi mnie jeszcze nowa technologia msi Phase-Change Liquid Metal Pad. Może będzie się dało kupić, gdzie oddzielnie. 

Od 5:00 mowa o tym:

 

Edytowane przez seba84_2005
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jestem jednym z nich :) "szczęśliwiec" który przepastował Legiona :) Może mi powiesz czy Tctl/T Die może mieć wpływ na to, że według HW Info ten mój proc r7 4800H dropi mi do 932Mhz? 

Czytałem, że to niby zawyżona wartość i wpływa na wentylatory, tylko, że patrząc na te 931Mhz i to, że mam notoryczny stuttering uważam, że mam mega problem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, seba84_2005 napisał:

Carbonaut nie nadaje się na rdzenie pod chłodzenie

Powiedz to mojemu staremu I5 7300HQ, który od kilku lat jedzie na padzie. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co kto lubi. Rowerem też można jeździć, ale wolę autem. Zależy kto ma jakie wymagania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, seba84_2005 napisał:

Co kto lubi. Rowerem też można jeździć, ale wolę autem. Zależy kto ma jakie wymagania. 

Tyle że na tym padzie mam lepsze temperatury niż na mx2 ¯\_(ツ)_/¯ gdzie twoja Boga 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mx2 jak dla mnie jest pastą jak nie masz nic pod ręką. Jakby ten pad był taki super już dawno na potęgę by go stosowali, a nie cały czas szukają alternatywy dla past. 

Edytowane przez seba84_2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

14 godzin temu, seba84_2005 napisał:

Tutaj można zamówić do pl. W zasadzie nie jest tak drogo ~80zł za 40x80 to jakieś 4-6 laptopów. Sprawdzone źródło:

Niektórzy zamawiają fedexem jak chcesz mieć na już. Ja wybrałem opcję Yun-Express i kiedyś tam sobie dojdzie. 

https://www.ebuy7.com/item/657895537057

Dzięki, już zamówione. ?

Tak w ogóle to Legion bardzo szybko sobie załącza wentylatory bo w okolicy 39-40st na procesorze i obudowa jest praktycznie zimna gdzie w moim innym laptopie Dell to ponad 50st dopiero startują.

Edytowane przez maxwawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sprawdzić wersję biosu u siebie? U mnie przy ponad 40 wentylatory są wyłączone w trybie auto, załączają się w okolicy 60*C.

obraz.png.00a02ef1e5619e98edcb9d3389c1cd3a.png

5 godzin temu, seba84_2005 napisał:

Jakby ten pad był taki super już dawno na potęgę by go stosowali, a nie cały czas szukają alternatywy dla past. 

ludzie się ścigają o 2-3*C, a sam Carbonaut wychodzi drogo w użyciu. Mi nie przeszkadza parę stopni więcej, za to jaka wygoda... docinasz, wkładasz i masz spokój do końca dni lapka.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tzn? Jak wbijesz na kogoś profil to nie widać, chyba że jest to jakaś ukryta opcja  ale na swoim widać kolorowo  
    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...