Skocz do zawartości
Staszicu

[4500zł] Pomoc w wyborze monitora do pracy oraz multimediów (filmy)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym was poprosić o pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu.
Sam nie jestem przekonany jaki rozmiar wybrać. Zastanawiałem się nad 27' albo 34'.
Wiele czytałem o plusach i minusach formatu 21:9 (34') i po głębszych przemyśleniach, doszedłem do wniosku, że chyba nie potrzebuje takiego monitora i bardziej stawiałbym na 27' (ewentualnie w przyszłości dokupię drugi monitor 27'. Jeżeli jestem w błędzie, to chętnie poznam waszą opinię ;) ).

Do czego monitor będzie wykorzystywany?
Praca: SQL Server Management Studio, TeamViewer (łącze się do klienta), SQL Server Profiler, Outlook, pakiet Office (głównie Word/Excel/PowerPoint), zdalne pulpity (RDP), Skype, Notepad++ i kilka innych programów dot. testów oprogramowania.
Rozrywka: Netflix, HBOGo, odtwarzanie plików wideo z dysku (filmy). Nie gram na komputerze (mam konsolę).

Szybkie informacje:
- Przekątna: 27' lub 34',
- Maksymalny budżet 4500zł,
- Nie jestem graczem,
- Mój obecny laptop Dell XPS 15 9560 z kartą graficzną Intel HD Graphics 630 oraz GeForce GTX 1050,
- Posiadam stację dokującą TB16, więc laptop nie musi posiadać USB-C z ładowaniem lub gniazda RJ-45 (chociaż nie ukrywam, że jest to ciekawa sprawa),
- Nie wykorzystuje laptopa do działań graficznych lub edycji filmów, ale zależy mi aby laptop prezentował w miarę ładne/żywe kolory,

Które monitory są obecnie godne polecenia (pod kątem powyższego zastosowania i wymagań)?

Monitory, które "wpadły mi w oko" (nie jest to lista zobowiązująca):

27':
4K Dell U2720Q czarny HDR:
https://www.x-kom.pl/p/547366-monitor-led-27-dell-u2720q-czarny-hdr.html

4K LG UltraFine 27UN880-B Ergo 4K HDR:
https://www.x-kom.pl/p/643514-monitor-led-27-lg-ultrafine-27un880-b-ergo-4k-hdr.html

2560x1440: Dell U2722DE:
https://www.x-kom.pl/p/647575-monitor-led-27-dell-u2722de.html

2560x1440: LG 27QN880-B Ergo:
https://www.x-kom.pl/p/574287-monitor-led-27-lg-27qn880-b-ergo.html

34' (jeżeli jednak uważacie, że warto wchodzić w 34'):
3440x1440 Dell U3421WE:
https://www.x-kom.pl/p/615066-monitor-led-32-i-wiekszy-dell-u3421we.html

3440x1440 Dell P3421W:
https://www.x-kom.pl/p/615581-monitor-led-32-i-wiekszy-dell-p3421w.html

 

Edytowane przez Staszicu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG 32UD99-W ,Dell U3818DW, Benq ew3280u. Przy eizo  27 calijuz wejdzie skalowanie 150% by bylo cos widoczne zmniejszy ci sie znacznie pole robocze.

W tym przedziale cenowym jedynie Benq ew3280u sie zalapie ale jest ciezko dostepny na polskim rynku.

Jest jeszcze BenQ EW3270U idealnie spasuje jezeli siedzisz w ciemniejszym pomieszczeniu,text idealny,ergonomia siedzi i hdr.

I jest jeszcze Dell U3219Q pod warunkiem ze nie siedzisz w ciemnicy.

i nowosc Philips 329P1H

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/philips_329p1h.htm

Patrz na funkcje na oczy bo z tego co widze siedzisz duzo w programach a to zaweza twoj wybor bo monitor do grania to nie ten sam co do pracy.

Patrz na rec 709 czy low blue light z opcja do biuro bo ci oczy wypali po paru godzinach patrzenia na monitor.

Po tej liscie dojdziesz do wniosku ze kupisz taniej monitor do grania niz do pracy ale uwierz mi jezeli zalezy ci na komforcie pracy to trzeba wydac raz a porzadnie i masz spokoj na lata. Ja zmienialem ostatnio monitor ktory slorzyl 10 lat i by jeszcze posiedzial gdyby nie zachcialo by mi sie 4K potocznie. Ale ja siedze wiecej iz ty w programach i nie ogladam filmow na monitorze od tego mam TV oled.

 

 

 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za tak obszerną wypowiedź i propozycję.

Poczytałem o podesłanych propozycjach, jednak po przemyśleniu i na żywo zapoznaniu się z monitorem o przekątnej 32' stwierdzam, że rozmiar 32' jest dla mnie za duży (nie potrafiłem ogarnąć oczami tego co się dzieje, być może efekt byłby inny gdybym posiadał większe biurko i jakieś VESA, ale na chwile obecną nie czuje się komfortowo przed 32').

Rozmiarowo biorę pod uwagę 27' lub 34'.

Zgodnie z przesłaną wiadomością i radą, 4k w 27' odpada, więc metodą eliminacji pozostaje 2560x1440 w 27' lub 3440x1440 w 34'.

Czy moglibyście mi coś doradzić w tych rozmiarach (27' lub 34')?

Moglibyście również wyrazić swoją opinię dot. pracy/relaksu (nie grania) na 34'?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Staszicu napisał:

Zgodnie z przesłaną wiadomością i radą, 4k w 27' odpada, więc metodą eliminacji pozostaje 2560x1440 w 27' lub 3440x1440 w 34'.

Z jakiego powodu? Nie widzę sensu w kupnie gorszego monitora (27" 2560x1440) zamiast lepszego (27" 4K), dającego ostrzejszy i mniej zakwadracony obraz.

Pakiet Office (szczególnie Word, Exel, PowerPoint) skaluje się doskonale (z resztą tak samo jak Libre Office 7). Notepad++ również. Nie wiem jak Outlook, bo od dawna nie używam, ale Thunderbird skaluje się idealnie.

Jeśli chodzi o przestrzeń roboczą, to 27" 2560x1440@100% = 27" 3840x2160@150% .

Niektóre oprogramowanie jest o kilkadziesiąt lat przestarzałe (z technicznego punktu widzenia) i z takim oprogramowaniem tylko będą problemy przy skalowaniu.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Z jakiego powodu? Nie widzę sensu w kupnie gorszego monitora (27" 2560x1440) zamiast lepszego (27" 4K), dającego ostrzejszy i mniej zakwadracony obraz.

Kierowałem się opinią użytkownika "MaxForces". Dodatkowo wygooglowałem zagadnienie 27' oraz rozdzielczości 4k i znalazłem bardzo zróżnicowane opinie dot. sensu kupowania monitora 27' z rozdzielczością 4k. 
Nie znam się i nie ukrywam, że w wyborze bardzo pomagają mi opinie innych użytkowników.
Być może błędnie odebrałem sens wypowiedzi (zwłaszcza, że część opinii została wystawiona kilka lat temu).
Czyli wg. ciebie warto kupować monitor 4k 27' i właśnie w taką rozdzielczość powinienem celować?
Czy mógłbyś również wyrazić swoją opinię nt. 34"? Nie jestem przekonany do tego rozmiaru oraz formatu 21:9, ale być może niepotrzebnie.

11 godzin temu, MaxForces napisał:

Przy eizo  27 calijuz wejdzie skalowanie 150% by bylo cos widoczne zmniejszy ci sie znacznie pole robocze.

 

W dniu 27.02.2019 o 17:09, GamersGen napisał:

Czy warto mieć 4K w 27 calach?

 

Czy warto miec 18 calowe felgi w maluchu?

 

2x nie warto. Do 4k od 50' wzwyz

 

W dniu 27.02.2019 o 19:33, sideband napisał:

Nie rozśmieszaj mnie z tą ostrością przy downsamplingu. Taką masz dobrą ostrość, że nie ma startu do 1440p przy 27 lub 34".

  

W dniu 20.01.2018 o 10:09, Minciu napisał:

4K 27" NIE! Zdecydowanie nie! Możesz mieć problem z czytelnością interfejsów niektórych programów.

  

W dniu 21.01.2018 o 17:51, misio-jedi napisał:

- albo 32"@3840×2160

- albo 27"@2560x1440

  

W dniu 12.09.2019 o 15:23, bialy100k napisał:

Dokładnie tak, jak @narmiak napisał. 4K to jest nieco za duża rozdzielczość na 27". Dokładniej, to jest 163 ppi - a oglądasz to z ~65-80cm zwykle (chyba, że masz nietypowo ustawiony monitor).

  

W dniu 17.09.2019 o 15:25, Azakiel napisał:

kupowanie 27 calowego monitora 4k to imho głupia decyzja, mam w domu 43 calowy monitor 4k i uwazam ze do pełni szczescia mógłby byc jeszcze wiekszy zeby ta rozdzielczosc miała sens.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, MaxForces napisał:

 Przy eizo  27 calijuz wejdzie skalowanie 150% by bylo cos widoczne zmniejszy ci sie znacznie pole robocze.

... i to "pole robocze" będzie równe temu z 2560x1440 przy skalowaniu 100%. A jak ktoś chce większe "pole robocze" to na 4K może ustawić sobie np. 130%. Przy 27" 2560x1440 już nie może "pola roboczego" powiększyć, bo Windows przestał obsługiwać skalowanie poniżej 100%, chyba że coś się ostatnio znowu zmieniło - a nawet gdyby się dało ustawić np. 87%, to i tak byłaby już niezła pikseloza na czcionkach (litery byłyby zbudowane z małej ilości subpikseli, więc ich czytelność byłaby kiepska).

W dniu 27.02.2019 o 17:09, GamersGen napisał:

Czy warto mieć 4K w 27 calach?

 

Czy warto miec 18 calowe felgi w maluchu?

 

2x nie warto. Do 4k od 50' wzwyz

Pytanie powinno brzmieć: czy warto mieć zapikselowany, śmieciowy obraz na monitorze 27" FHD?  Czy warto miec 18 calowe felgi w maluchu? - 2x nie warto :]

ps. 50" do 4K jest zdecydowanie za małym ekranikiem, skoro już piszesz o telewizji o oglądaniu z typowej odległości "salonowej" czyli 3 metry od ekranu.

W dniu 20.01.2018 o 10:09, Minciu napisał:

4K 27" NIE! Zdecydowanie nie! Możesz mieć problem z czytelnością interfejsów niektórych programów

Analogicznie: Windows 10? Zdecydowanie nie! Możesz mieć problem z uruchomieniem programów DOS. ;) Innymi słowy, albo idziemy do przodu, albo patrzymy na to co było 25 lat temu. Programy przestarzałe zawsze się jakieś znajdą.

W dniu 12.09.2019 o 15:23, bialy100k napisał:

Dokładnie tak, jak @narmiak napisał. 4K to jest nieco za duża rozdzielczość na 27". Dokładniej, to jest 163 ppi - a oglądasz to z ~65-80cm zwykle

Rozdzielczość ludzkiej siatkówki pozwala na zobaczenie 360 ppi z 60 cm (czyli 163ppi to nadal zbyt niskie zagęszczenie, by przestać widzieć choćby aliasing). Średnia "rozdzielczość" typowego obserwatora (czyli są tacy z lepszym, jak i gorszym wzrokiem), to 300 ppi z 30 cm i z tego powodu w fotografii przyjęło się 300 PPI jako MINIMUM do fotograficznej jakości, czyli jakieś 150 ppi z 60 cm. Także 27" 4K spełnia minimum średniej jakości wzroku dla 60cm i jest daleko od maksimum.

Przy 27" to można dopiero przy 10K (10240x5760) się zastanawiać, czy nie jest to przesadą (choć tutaj obraz byłby idealnie ostry z 60cm, bez widocznego aliasingu, więc przekroczenie 360PPI z 60cm ma sens w kwestii eliminowania takich zniekształceń).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Staszicu napisał:

Dziękuje za tak obszerną wypowiedź i propozycję.

Poczytałem o podesłanych propozycjach, jednak po przemyśleniu i na żywo zapoznaniu się z monitorem o przekątnej 32' stwierdzam, że rozmiar 32' jest dla mnie za duży (nie potrafiłem ogarnąć oczami tego co się dzieje, być może efekt byłby inny gdybym posiadał większe biurko i jakieś VESA, ale na chwile obecną nie czuje się komfortowo przed 32').

Rozmiarowo biorę pod uwagę 27' lub 34'.

Zgodnie z przesłaną wiadomością i radą, 4k w 27' odpada, więc metodą eliminacji pozostaje 2560x1440 w 27' lub 3440x1440 w 34'.

Czy moglibyście mi coś doradzić w tych rozmiarach (27' lub 34')?

Moglibyście również wyrazić swoją opinię dot. pracy/relaksu (nie grania) na 34'?

No to zle zrozumiales moja wypowiedz sie odnosila do myboru 32 przy 27 wybrales zla rozdzielczosc nadal powinienies zostac przy 4K a nie pchac sie w 2560x1440. Przy 4K bedzierz urzywal skalowanie 150% co da ci ta sama powierzchnie robocza co 2560x1440 ale bedzisz mial o wiele wieksze PPI co za tym idzie bardziej wyrazisty tekst.

Z ogarnieciem cie rozumiem nie kazdy ogarnia duzy ekran tak samo jak ja ogarnac nie moglem 43.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za opinie i rady.
Wybór padł na Eizo FlexScan EV2785-BK (@BTPOTW - dzięki :)).
Dzisiaj odebrałem sprzęt. Jestem już po wstępnym podłączeniu i.. Brak mi słów. Nie sądziłem, że obraz może by tak piękny i żywy.
Na skalowaniu 150% obszar roboczy jest wystarczający. Z oprogramowaniem, które wykorzystuje do pracy i rozrywki, nie zauważyłem problemów ze skalowaniem lub nieostrością.
Jestem bardzo zadowolony z zakupu :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale się nie dziwie wybrałeś bardzo dobry monitor w 27 jak nie jeden z najlepszych. Posluzy ci latami. Gratuluje wyboru jak na 27.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super że jesteś zadowolony. EIZO to solidny wybór. Poza tym gdybyś wybrał ekran 2560x1440 to nie miałbyś tak wysokiej jakości obrazu w Word/Notepad++ itp. poprawnie działających programach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...