Skocz do zawartości
ungnomed

Czarny ekran przy próbie wejścia do BIOSu i niestartujący W10

Rekomendowane odpowiedzi

Część,

Problem mam, wydaje mi się, nietypowy, ale od początku:

Postanowiłem, że zainstaluje sobie Linuxa na nowy, świeżo kupiony dysk SSD. Ściągnąłem więc Linuxa i stworzyłem na Pendrive'ie boot'a. Wyłączam komputer, wkładam pendrive i chcę wejść do BIOSu, a tu ZONK!, po kliknięciu F11 zamiast przejść do Boot Menu jest czarny ekran. Ponawiam próbę kilkanaście razy, w tym konfigurację z F2/DEL etc. i efekt taki sam. Znalazłem poradnik który mówił, by wejść do UEFI z poziomu Windowsa. Podążałem wedle instrukcji, ale na końcu nie było najważniejszego: "Ustawienia oprogramowania układowego UEFI".

I tutaj postanowiłem spróbować metody, polegającej na wyjęciu baterii z płyty głównej. Wyjąłem, odczekałem 3 min i włożyłem z powrotem. Nadal nic. Podpiąłem dysk SSD z zainstalowanym W10, by poszukać odpowiedzi w Internecie, a ten gałgan w ogóle się nie uruchamia, dysk nie bootuje a do BIOSu nie wejdę.

Ktoś ma pomysł na rozwiązanie?

Specyfikacja: i5 2500k; ASRock z68 pro 3 gen 3; Corsair 2x4gb; Crucial mx500 1tb (z W10); Samsung 870 Evo(nowy na Linuxa).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

co znaczy nie bootuje, jest jakiś komunikat, itp; sprawdź z instalatora, czy widzi dysk, ewentualnie z pena linuksa- może ma tryb live

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

1) Opcji "ustawień oprogramowania układowego uefi" nie było na liście opcji ponieważ jest to opcja przeznaczona tylko dla urządzeń na których system jest zainstalowany wedle procedur uefi. Musiałeś wcześniej zainstalować system wg procedur legacy/mbr.
2.Boot menu spod f11 mogło być wyłączone z poziomu efi.

3. Po ponownym podłączeniu dysku z systemem nie wstał ponieważ płyta utraciła swój bootconfig.
4. Odepnij wszystko od płyty(zostaw tylko procesor, grafikę i pamięci) i spróbuj wykonać rozruch. Jeśli płyta jest sprawna to musi dać wejść się do setupu. Sprawdź multimetrem napięcie na cr2032(powinno być +-3v)
Jeśli masz kartę dedykowaną, sprawdź czy nie podłączyłeś monitora do portów integry.

Edytowane przez KomputrowiecJanusz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wszystko jasne, tylko 1 niejasne - jeśli zainstalował w legacy to chyba? nie ma żadnego bootconfig - ten jest w uefi; w legacy bios po prostu ładuje 1 sektor dysku i to wszystko, po co bootconfig (chyba, że więcej dysków)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sprawie bootowania W10 z dysku: problem udało mi się załatwić poprzez wciśnięcie klawisza F1, ale do BIOSu nadal nie mogę wejść, czarny ekran. Zanim udało mi się zbootować, w lewym dolnym rogu ekranu miałem napisane "A3"; Nie mam karty graficznej bo ta mi padła 7 mc. temu i ciągnę na integrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Tematy

• Odpowiedzi

• @glauks  Nie sądzę aby to była kwestia ilości substancji czynnej w szczepionkach. Są badania neutralizacji wariantów COVID po 12 miesiącach od przechorowania na surowicy od osób które przechorowały oryginalnego COVIDa. Okazuje się że po tym okresie 88% osób było w stanie zneutralizować wariant alpha (brytyjski) ale już tylko 47% wariant delta. Podobne obserwacje były po podwójnym zaszczepieniu Pfizerem czy AZ. Neutralizacja była trzykrotnie słabsza dla wariantu delta niż dla alpha. Konkluzja jest taka że delta częściowo wymyka się zarówno szczepionkom jak i ozdrowieńcom po wcześniejszych wariantach. https://www.nature.com/articles/s41586-021-03777-9_reference.pdf Natomiast mamy jeszcze ochronę komórkową i tu wstępne badania mówią o dobrej odpowiedzi u ozdrowieńców niezależnie od wariantu. Co ciekawe ostatnie badania (choć wciąż na małej liczbie osób) mówią o podobnej odpowiedzi ochronnej limfocytów T zarówno dla Pfizera jak i AstraZeneki. Inna konkluzja jest taka że jakość odpowiedzi komórkowej mocno koresponduje z odpowiedzią przeciwciałami. https://www.news-medical.net/news/20210726/A-novel-interferon-ceb3-release-assay-for-detection-of-SARS-CoV-2-specific-T-cell-response.aspx https://immunology.sciencemag.org/content/6/59/eabj1750 To może tłumaczyć dlaczego więcej osób zakaża się deltą, ale wciąż utrzymywana jest wysoka ochrona przez hospitalizacją. Niemniej jeśli jednak nawet wśród zaszczepionych będzie dochodzić często do zakażeń to niestety jest duża szansa powstania wariantu który zupełnie wymknie się obecnym szczepionkom. Tak a propo - Biontech ponoć już wyprodukował nową wersję szczepionki mRNA na ten wymykający się częściowo spod ochrony wariant delta, ale teraz czekają na akceptację organów regulacyjnych.
    • Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy z doborem nowej płyty głównej ,ponieważ obecna najprawdopodobniej się spaliła. Dokonałem testu zasilacza na innym komputerze (działa), sprawdzałem również włączenie komputera osobno bez ram, bez karty graficznej oraz bez procesora, odpinając również dysk i napęd dvd. Komputer stał w domu przez ponad tydzień nie uruchomiany. Wróciłem i nie reagował zasilanie. Awarie przycisku power również chyba mogę wykluczyć bo dotykałem śrubokrętem pinów odpowiadających za uruchomienie i również nic z tego. Komputer posiadam z wymiany za Xbox One S (zdjęcie) z wymienioną kartą graficzną na Geforce 1050Ti, zasilaczem Corsair CX450M oraz dołożonym ram 4GB od Kingstona Hyperx. W PC znajduję się również procesor I7 4790. Użytkowałem go już chyba około 2 lat i niestety stało się jak stało. Poprzedni właściciel chyba nawet nie zaglądał do środka bo plomba była cała. Dostałem go z monitorem, klawiaturą, myszką i podkładką. Mniejsza... w jaką płytę główną powinnienem zainwestować? Na pewno patrze przyszłościowo, że chciałbym kiedyś rozbudować na mocniejszą może maszynę? Obecnie chciałbym, żeby nowa płytą główna posiadała wejście M2 by w najbliższych czasie dokupić dysk. Pytanie brzmi również czy obecny procesor zostawić czy go sprzedać i zainwestować w inny wraz ze zmianą płyty głównej.  Z rzeczy, którę mogę dodać to chętnie również zainwestuje w jakąś nową, normalnych rozmiarów obudowę. Obecnie budżet wyglądałby 300 zł na nową płytę główną i coś w okolicach 150 zł rozglądałbym się za nową skrzynką. Jeśli procesor bym sprzedał ... nie wiem ile jest warty i w jaki inwestować. Czy coś w tych pieniądzach znajdę i jeśli tak to co? Z pewnością kości ram domyślam się, że będą na sprzedaż bo są DDR3 a obecnie widzę w sklepach płyty z DDR4. Akurat najmniejszy problem bo sprzedam swoje i wsadzę jakąkolwiek na razie aby móc używać komputera. Oczywiście nie wymagam odpalania najnowszych gier w ULTRA HIPER 8K i w ogóle. Zagram sobie w League of Legends od czas do czasu. GTA V jakoś śmigało na obecnej konfiguracji i w to również chciałbym pograć na tych niskich czy tam średnich co chodził i coś tam czasem z Epic Games Store pobiorę. Z góry dziękuję serdecznie za pomoc i współczuje wszystkim, którym spotkało to samo co mnie po średnim dniu taka informacja o PC. Pozdrawiam
    • https://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_geforce_rtx_3080_ti_gaming_oc_review,6.html
    • Temat wrocil zza swiatow
  • Aktywni użytkownicy

• Dodaj nową pozycję...