Skocz do zawartości
labiaty

Intel EK QuantumX Delta TEC, słaba wydajność?

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś doświadczenie z tym blokiem?

Kupiłem od jednego z użytkowników pclab ten bloczek, bardzo ładnie ma przedłużone przewody z bloku do kontrolera (mimo to musiałem jedną wtyczkę naprawić bo 1 z 2 pinów był zwichrowany), czarne oploty, czarne wtyczki, skurczki..

Precyzyjny montaż, wszystko zgodnie ze sztuką, wszystko działa, diody świecą w swoich trybach zgodnie z manualem, oprogramowanie tak jak powinno zero problemów, chłodzenie 2x360mm 1x240/60mm w obudowie Lian-Li PC-011DW, reszte można podglądnąć w sygnaturce. Pierwsze testy, na pierwszy ogień od razu tryb Unregulated czyli pełna moc i.. skrajne zaszokowanie temperaturami w idle oraz stress, idle to jest 0'!, ale dlaczego pod obciążeniem temperatury nie różnią się od tych które miałem na zwykłym bloku Swiftecha? No dramat, przypomnę procesor 10900KF @ 5,2GHz, procesor po skalpie. Załączam screeny

 

NivRAXv.png

 

RIAO3yc.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym w momencie gdy ten TEC wychodził - zarówno w formie bolku EK jak i AiO od Cooler Mastera. TEC ciągnie do 200W i tyle energii jest w stanie rozproszyć. Jeśli CPU wydziela więcej energii, to przeciąża TEC i temperatury są do bani. Dziwnym trafem wszystkie recenzje tego rozwiązania jakie pojawił się po premierze pokazują tylko lekkie obciążenie w grach. Nikt nie wrzucił chociażby Cinenebcha, bo dobrze wiedzieli co się stanie. Ten TEC to nie magiczne rozwiązanie - zasada działania jest taka sama jak w przypadku ogniw Peltiera, Intel dodał do tego po prostu fajny soft.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zawisztheblack napisał:

Pisałem o tym w momencie gdy ten TEC wychodził - zarówno w formie bolku EK jak i AiO od Cooler Mastera. TEC ciągnie do 200W i tyle energii jest w stanie rozproszyć. Jeśli CPU wydziela więcej energii, to przeciąża TEC i temperatury są do bani. Dziwnym trafem wszystkie recenzje tego rozwiązania jakie pojawił się po premierze pokazują tylko lekkie obciążenie w grach. Nikt nie wrzucił chociażby Cinenebcha, bo dobrze wiedzieli co się stanie. TEC to nie magiczne rozwiązanie - zasada działania jest taka sama jak w przypadku ogni Peltiera, Intel dodał do tego po prostu fajny soft.

W tym programie od Intela pokazuje moc jaką urządzenie w danym momencie pobiera. Dla najmocniejszego trybu pracy Unregulated zarejestrowałem 145W w idle i najwięcej 163W podczas pracy procesora. Ja właśnie na to 200W czekałem ale nie dobija tak wysoko 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, labiaty napisał:

Ma ktoś doświadczenie z tym blokiem?

Kupiłem od jednego z użytkowników pclab ten bloczek, bardzo ładnie ma przedłużone przewody z bloku do kontrolera (mimo to musiałem jedną wtyczkę naprawić bo 1 z 2 pinów był zwichrowany), czarne oploty, czarne wtyczki, skurczki..

Precyzyjny montaż, wszystko zgodnie ze sztuką, wszystko działa, diody świecą w swoich trybach zgodnie z manualem, oprogramowanie tak jak powinno zero problemów, chłodzenie 2x360mm 1x240/60mm w obudowie Lian-Li PC-011DW, reszte można podglądnąć w sygnaturce. Pierwsze testy, na pierwszy ogień od razu tryb Unregulated czyli pełna moc i.. skrajne zaszokowanie temperaturami w idle oraz stress, idle to jest 0'!, ale dlaczego pod obciążeniem temperatury nie różnią się od tych które miałem na zwykłym bloku Swiftecha? No dramat, przypomnę procesor 10900KF @ 5,2GHz, procesor po skalpie. Załączam screeny

[...]

Wszystko wyglada tak jak powinno, nie rozumiem Twojego zdziwienia. 

20 minut temu, labiaty napisał:

W tym programie od Intela pokazuje moc jaką urządzenie w danym momencie pobiera. Dla najmocniejszego trybu pracy Unregulated zarejestrowałem 145W w idle i najwięcej 163W podczas pracy procesora. Ja właśnie na to 200W czekałem ale nie dobija tak wysoko 

Czyli chcesz, zeby TEC jeszcze wiecej pradu pobieral? OK :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebaliśmy ogniwa Petliera lata temu i nic w nich nie udoskonalono do tej pory,wady zostały i finito.

Żre to absurdalne ilości prądu i wali łbem w ścianę po ostrym OC już w top modelach CPU mainstream

a OC HEDT multicore to żaden TEC nie ogarnie.

TEC od EK nie jest objawieniem ani nie zastąpi oversized rads setup CLC przez swoje techniczne ograniczenia

to tylko ciekawostka rynkowa.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, ELDER napisał:

Pogrzebaliśmy ogniwa Petliera lata temu i nic w nich nie udoskonalono do tej pory,wady zostały i finito.

Żre to absurdalne ilości prądu i wali łbem w ścianę po ostrym OC już w top modelach CPU mainstream

a OC HEDT multicore to żaden TEC nie ogarnie.

TEC od EK nie jest objawieniem ani nie zastąpi oversized rads setup CLC przez swoje techniczne ograniczenia

to tylko ciekawostka rynkowa.

Nic w nich nie udoskonalono gdyz TEC'i z definicji opieraja sie o zjawisko zwane efektem Peltiera. Fizyki nie oszukamy ;) Mnie jedynie zaskakuje jak wielkie jest lenistwo ludzi, ktorzy takie zabawki kupuja a potem sie dziwia, ze TEC nie dziala tak jak by chcieli zeby dzialal (chociaz dziala dokladnie tak jak powinien). :E 

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogniwa Petliera widziałem w kompach MAINGEAR,eksperymentowali z tym jeszcze kilka lat temu w PC CLC i dali se siana.

https://maingear.com/gaming-desktops/

Teraz w modzie distro i RGB i w tym kierunku poszli bo to się im sprzedaje.

VSS ma tutaj ciekawe podejście do platform mainstream i wyciskania maxa z CPU/GPU a jak u niego wygląda system chłodnic to pewnie pamiętacie :)

 

 

 

powa7p5e.jpg

Edytowane przez ELDER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko dorzucę info, które jest ładnie na czerwono zaznaczone na stronie EK ;) 

 

  • Delta TEC is not designed for ALL CORE MAX frequency, but it's suitable for gaming and ONE CORE MAX boost. The TEC is not suitable for benchmarking with software like (Prime95, Cinebench, etc..).
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to tez jest niezla sciema ze strony EKWB gdyz wszystko rozchodzi sie o ilosc wydzielanego ciepla przez procesor a nie o to co oni napisali. Zenada. Na CPU wydzielajacym np. 65W mozna sobie renderowac na TEC'u 24/7 i bedzie super. Na i9 10/11th gen, ktory podczas grania bedzie wydzielal 150+W, TEC umrze szybciutko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale doczytałeś to co jest przed przecinkiem? ;) 

Ogólnie pomijając sens TEC'a, który został już obalony jak dobrze pamiętam w 2004r gdy jako pasjonaci o/c szukaliśmy każdego możliwego MHz, to uważam, że sam produkt od EK nie był jakoś nachalnie wprowadzany na rynek i każdy raczej wiedział czego się można spodziewać.
Nawet recki, które krążyły sugerowały, że to jest sprzęt dla promila użytkowników i zysk w porównaniu do ewentualnych problemów + koszt są absurdalne. 

Nie zmienia to jednak faktu, że w większości gier ogarnia.
Inna kwestia, że taki TEC powinien mieć całkowicie oddzielny układ LC,  a najwięcej lamentu robiły osoby, które wsadzały go do układu z mocnym GPU i 2x360 :szczerbaty:

Zresztą autor tematu ma układ, który jest na styk dla 10900k i 3080, więc dokładanie jeszcze takiej grzałki jak TEC z góry było skazane na porażkę (pewnie nawet w grach) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, heat napisał:

Ale doczytałeś to co jest przed przecinkiem? ;) 

Ogólnie pomijając sens TEC'a, który został już obalony jak dobrze pamiętam w 2004r gdy jako pasjonaci o/c szukaliśmy każdego możliwego MHz, to uważam, że sam produkt od EK nie był jakoś nachalnie wprowadzany na rynek i każdy raczej wiedział czego się można spodziewać.
Nawet recki, które krążyły sugerowały, że to jest sprzęt dla promila użytkowników i zysk w porównaniu do ewentualnych problemów + koszt są absurdalne. 

Nie zmienia to jednak faktu, że w większości gier ogarnia.
Inna kwestia, że taki TEC powinien mieć całkowicie oddzielny układ LC,  a najwięcej lamentu robiły osoby, które wsadzały go do układu z mocnym GPU i 2x360 :szczerbaty:

Zresztą autor tematu ma układ, który jest na styk dla 10900k i 3080, więc dokładanie jeszcze takiej grzałki jak TEC z góry było skazane na porażkę (pewnie nawet w grach) 

Ad.1 - doczytalem ale nie zgadzam sie z tym co napisali, gdyz TEC tak nie dziala ;) 

Pomijajac kwestie tego, ze albo ja jestem slepy albo na stronie EKWB nie ma podanej jakiejkolwiek specyfikacji samego modulu. Ciekawe dlaczego? :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to już byś musiał zapytać Intela, bo z tego co wiem, to po prostu wybrali EK jako partnera i powierzyli im zrobienie tego. Widząc co robi Intel, to obstawiam, że musieli mocno negocjować żeby się w ogóle jakiś disclaimer pojawił ;)
 

 

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, heat napisał:

Widząc co robi Intel, to obstawiam, że musieli mocno negocjować żeby się w ogóle jakiś disclaimer pojawił ;)
 

No cos w tym jest :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, zawisztheblack napisał:

TEC ciągnie do 200W i tyle energii jest w stanie rozproszyć. Jeśli CPU wydziela więcej energii, to przeciąża TEC i temperatury są do bani.

Brzmi jak doskonały partner do 5800x :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MitycznyJeż napisał:

Brzmi jak doskonały partner do 5800x :E

No niestety tak dobrze to nie ma, ze TEC jest w stanie rozproszyc tyle energii w postaci ciepla ile sam tejze pobiera. Inaczej bysmy wszystko tym chlodzili ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po testach mogę powiedzieć że TEC niesamowicie radzi sobie ze schłodzeniem ciepłego procesora w spoczynku i pod obciążeniem dla czterech rdzeni. OC i temperatury wskakują na zupełnie inny poziom. W grach dla wszystkich rdzeni też jest rewelacyjnie, ale stress test all core zwyczajnie Peltiera zabija. Pozdrawiam wszystkich serdecznych i tych mniej sympatycznych kolegów naszego tematu ?️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...