Skocz do zawartości
Jalulek

Nowy komputer z WINDOWS XP w 2021 roku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Panowie krótkie pytanie w 2021 roku: czy istnieje możliwość z obecnie dostępnych komponentów zbudować sprzęt pod Windows XP z NOWYCH podzespołów? Nostalgia zrobiła swoje jak przejrzałem swoje stare pudło z grami z lat 90-tych. Zdecydowałem się zbudować jakichś retro komputerek który będzie działał pod XP.

Przeznaczenie: Gry z okresu 1998-2010

Wydajność: Monitor 75 HZ więc aby była bardzo luźna rezerwa dla gier z około 2010 roku dla tej wydajności

 

Głównie chodzi mi o kwestie:

1. Polecany model płyty głównej z dostępnych obecnie?

2. Polecany procek do powyższej płyty minimum 3,2 na rdzeń (czym więcej - lepiej) ale nie wiem jak z obsługą ilości wątków/ rdzeni na tym systemie 32-bit

3. Karta graficzna - czy warto wchodzić w 4 GB pamięci czy spokojnie 1-2 GB wystarczy (nie wiem jak obsługuje XP 32-bit)?

4. Jaka pamięć (DDR3 pewnie) jaki polecany wydajnościowo model?

 

Najważniejsze aby wszystko trybiło razem pod tym systemem bez żadnej czkawki bo wiem że zbytnio dużego wyboru ze sterownikami nie ma jeśli chodzi o windows XP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do XP to socket 1150 wciąż powinien się dobrze nadawać - natywny kontroler USB2, kontroler dyskowy konfigurowalny jako IDE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie polizingowiec z C2D E8400 4GB RAM i SSDekiem.

https://allegro.pl/oferta/dell-optiplex-760-sff-e8400-4gb-160gb-hdd-w7-10-10790837488 + https://www.olx.pl/d/oferta/msi-gtx-750-ti-2gb-low-profile-CID99-IDK25Ms.html#a7ed4ccdbe

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli już składać pod XPek 32bit to na 775 bo płyty mają sterowniki do XPeka 32bit. https://allegrolokalnie.pl/oferta/gigabyte-ga-ep43-ds3-xeon-e5440-8gb-ddr2 taka super okazja za 150zł przykładowo

Edytowane przez thestasiex12
zmiana linku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co? Nowe podzespoły nie ma szans skombinować? Spóźniłem się o kilka lat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra a czy karta graficzna serii 700 która jest ogólnie dostępna (750,740,730,710) będzie robiła jakieś niespodzianki przy próbie odpalenia starych gie ? Sterki pod XP ma, to wiem i nie o to mi chodzi. Czasem pamiętam po przesiadce na nowsze modele kart (miałem 8800 9600 550TI 1080TI aktualnie) zdarzało się że starsze gry zaczęły świrować z płynnością na nowszej karcie. Będzie to miało jakichś wpływ jeśli chodzi o serie 700 w przypadku XP-ka z technologicznego punktu widzenia? Lepiej celować w starą używkę lub starsze modele typu 200 czy to nie odgrywa żadnej różnicy jeśli chodzi o kompatybilność samej karty z tym systemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnia najlepsza i wspierana przez XP to GTX960 z AMD możesz spokojnie R9 2XX wsadzić :)

Procek Intel Core 2 Quad jest całkiem spoko :D  sam mam takiego (Q9300) do XPka 4rdzenie, 4 wątki

 

sterowniki pod XP nvidia 368.81 :

GeForce 900 Series:

GeForce GTX 960, GeForce GTX 950

GeForce 700 Series:

GeForce GTX 780 Ti, GeForce GTX 780, GeForce GTX 770, GeForce GTX 760, GeForce GTX 760 Ti (OEM), GeForce GTX 750 Ti, GeForce GTX 750, GeForce GTX 745, GeForce GT 740, GeForce GT 730, GeForce GT 720, GeForce GT 710, GeForce GT 705

GeForce 600 Series:

GeForce GTX 680, GeForce GTX 670, GeForce GTX 660 Ti, GeForce GTX 660, GeForce GTX 650 Ti BOOST, GeForce GTX 650 Ti, GeForce GTX 650, GeForce GTX 645, GeForce GT 645, GeForce GT 640, GeForce GT 635, GeForce GT 630, GeForce GT 620, GeForce GT 610, GeForce 605

GeForce 500 Series:

GeForce GTX 590, GeForce GTX 580, GeForce GTX 570, GeForce GTX 560 Ti, GeForce GTX 560 SE, GeForce GTX 560, GeForce GTX 555, GeForce GTX 550 Ti, GeForce GT 545, GeForce GT 530, GeForce GT 520, GeForce 510

GeForce 400 Series:

GeForce GTX 480, GeForce GTX 470, GeForce GTX 465, GeForce GTX 460 SE v2, GeForce GTX 460 SE, GeForce GTX 460, GeForce GTS 450, GeForce GT 440, GeForce GT 430, GeForce GT 420

 

Tu znajduje się odpowiedź na pytanie odnośnie serii 700

Edytowane przez wowo0689

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma z kompatybilnością technologii karty i procka z tamtego okresu? Nie chodzi mi o sterki bo sterki sobie sprawdzę bez problemu do karty czy są pod Windows XP. Ale czy zakup procka i3 a powiedzmy jakiegoś starszego Phenom czy karty GTX a starszej 8000 series ma znaczenie jeśli chodzi o pełną kompatybilność z tym systemem i grami na niego przewznaczonymi? Mam na myśli jakieś biblioteki czy inne duperelki których technologie wykorzystywały starsze gry - kupienie nowsze karty może powodować jakieś ich braki, lepiej już kompletnie polować na starszą czy to już kompletnie bez znaczenia jeśli karta i procek są zgodne nawet z tych z nowszych lat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ci w ogóle chcesz grać część gier działa na w10, część dość starych i prostych można odpalić z dosboxa. Może lepiej złożyć taniego kompa pod 10

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jalulek napisał:

Mam na myśli jakieś biblioteki czy inne duperelki których technologie wykorzystywały starsze gry - kupienie nowsze karty może powodować jakieś ich braki, lepiej już kompletnie polować na starszą czy to już kompletnie bez znaczenia jeśli karta i procek są zgodne nawet z tych z nowszych lat?

Nowsze karty wspierają oprócz nowszych również starsze biblioteki. Przy czym przy naprawdę starszych grach i np. gtx960 to ta karta się nawet nie spoci ;) 
Nie wiem za to jak ze stabilnością sterowników pod XP na nowszych GPU - tu może być różnie i ewentualnych problemów by właśnie szukał tutaj.

Ja bym szedł w 775, tanie i wystarczy do XP oraz gier z epoki. RAM pod XP nie wkładaj więcej niż 4GB, bo to 32bit - więcej nie wykorzysta. GPU, cóż wtedy 2GB vRAM to było bardzo dużo ;)

@Bobson89

Prawie wszystko już można odpalić na win10, ja myślę, że nie o to autorowi chodzi jak chce się bawić w system retro na którym przeglądarki mają problem z prawidłowym działaniem i na który od kilku już lat nie ma sterowników ;) 

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, kalderon napisał:

A czemu nie 64-bitowy XP?

To będzie trochę zasłyszane ale czy niektóre programy i gry 32bit pod win XP nie miały problemów z działaniem na systemie 64bit? Szczerze mówiąc z tym systemem to ja ostatni raz większą styczność miałem w dzieciństwie :P
Nie wydaje mi się też, że będzie wiele programów 64bit pod win XP by to w ogóle wykorzystać. No i sterowniki muszą być pod 64bit a to też może sprawiać problem.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32-bitowe programy powinny działać na 64-bitowym systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, kalderon napisał:

32-bitowe programy powinny działać na 64-bitowym systemie.

Jasne ale to co jest oczywistością obecnie nie koniecznie jest prawdziwe w systemie z 2002 roku, chyba jednym z pierwszych jaki w ogóle powstał w wersji 64bit ;) 
Po prostu słyszałem o problemach... szczególnie jak się tam podłączy jakiś bardzo stary sprzęt do, którego nie będzie sterowników w wersji 64bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem w zamiarze wyciskanie z XP siódmych potów aby go dostosować pod wydajność Windows 10. Wirtualizacja odpada (karta graficzna itp) poza tym chce się pobawić na sprzęcie retro z monitorem 1024 bo to po prostu jest nie do podrobienia. Nie mam zamiaru odpalać na tym sprzęcie GTAV. Celujemy w lata 90-te początek 2000 (Driver, Indiana jones interval Machine, Tomb raider 2), z rzadkimi przypadkami w porywach Need For Speed: Hot Pursuit z 2010 max. I to ma chodzić płynnie na 75 HZ ultra przy ewentualnym obciążeniu nagrywek (dla siebie, nic profesjonalnego) z bezpieczną rezerwą.

Moje obawy dotyczą tej starej technologii. Chętnie założył bym jakichś I3 I5 który współpracuje z wyższą kartą 700 powiedzmy, ale czy technologicznie te nowsze procesory i karty posiadają WSZYSTKO to co miały stare 8000 series czy phenomy z tamtej epoki? Czy jednak mogą nie być kompatybilne z niektórymi grami z lat 90-tych? (nie chodzi mi o sterowniki do XP bo które posiadają sobie bez problemu sprawdzę, tylko tam pamiętam z niektórymi grami instalowało się masa jakichś niezbędnych śmieci, bibliotek, nie wiem jak to profesjonalnie nazwać)

Edytowane przez Jalulek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi dysk, digicomp ma Kingstona KC600 500GB w znacznie lepszej cenie. Drugi wentylator w Ferze 5 nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja bym też szukał tańszej i starszej karty graficznej. Trochę bez przesady, gtx960 z 4GB vRAM - ta karta może Wiedźmina 3 odpalić, po co to w retro sprzęcie pod XP szczególnie, że przez obecne górnictwo nie jest tania. To strzelanie z armaty do komara. Do gier z tamtej epoki wystarczy prawie wszystko, nawet jakiś stary 9800GTX+ czy GTX 260 za 50zł.
SSD wystarczy tanie, bo i tak SATA 2 ograniczy transfer.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z aż tak starym GTXem bym nie przesadzał, w 1080p może być wąskie gardło na karcie.

Tani dysk będzie śmieciem bez DRAMu. Kingston którego zaproponowałem ma i dobrą cenę, i dobre podzespoły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie płyty pod Windows XP to podstawka LGA1155 jak dobrze doczytałem. A potrafi ktoś powiedzieć która OSTATNIA generacja procesorów na 100% wspierała Windows XP oficjalnie? Ta ostatnia po której kolejne wsparcia już nie miały? (i5, I7) Mówimy tylko o intel. Bo ogólnie jak to funkcjonuje? Brak wsparcia oficjalne dla systemów starszych oznacza że one będą działać ale mogą pojawić się problemy czy po prostu wogóle nie ruszą? Przykładowo tu czytam że https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaby_Lake nie posiada wsparcia dla systemów starszych niż WIN 10 a przecież nowszy mój 8700 śmigał na 7-ce bez problemu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jeszcze może ktoś się zna - po instalacji Windows XP nie można ani aktywować systemu ani pobrać aktualizacji przez IE. Można zainstalować np. starszą wersję Firefox i internet śmiga ale jest jakichś problem z Internet Explorer. Wiem że ktoś gdzieś pisał że po instalacji czystego systemu trzeba doinstalować ręcznie jakieś updaty. SP3 wgrałem ale nie rozwiązało problemu. Od razu zaznaczam że nie chce pobierać zmodyfikowanego gotowca XP, chciałbym rozwiązać ten problem na moim czystym systemie po instalacji z oryginalnej płyty. Możecie doradzić co potrzeba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary IE jest obecnie nieużywalny. A jako że system pobiera aktualizacje przez IE to jesteś w kropce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisał że jest jakieś obejście tego poprzez instalacje kilku rzeczy ale już nie sprecyzował jakie. Dodatkowo nie mogę aktywować systemu z klucza ponieważ jest problem z połączeniem. I przypuszczam że przyczyna jest ta sama. W diagnozie wywala jakieś problemu z połączeniami https? Ogólnie w IE wyszukiwarka na przykład działa ale na większości stron potem wywala błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...