Skocz do zawartości
FlufflyMario

Zestaw komputerowy do 4500 PLN

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :) 

Stoję przed wyzwaniem skompletowanie kompletu dla mojego młodszego brata, który wręcz nie może się doczekać nowego komputera - wciąż używa starego, który przeżył już ponad 9 wiosen :D 

Ze starej jednostki chciałbym zabrać jedynie dysk SSD 240 GB, na którym postawię windowsa. Reszta jest do wymiany. 

Ułożyłem wstępną listę komponentów na x-kom i proszę was o jej weryfikacje i ewentualne rady/zamienniki. Wiem, że sytuacja kart graficznych jest jaka jest, ale z mojej perspektywy patrząc kopalnie kryptowalut wciąż są chętne kupować, a ceny nadal rosną. Dodatkowo, jeśli wejdzie w życie opłata reprograficzna to ceny jeszcze wzrosną. 
Poniżej link do listy - cena to 4600, ale z aktualnymi promocjami w x-kom realna cena to 4385 PLN. 

https://www.x-kom.pl/lista/kp5g82ab2

Bardzo proszę o szybką pomoc, ponieważ nie wiem do kiedy będą trwały promocje. 

Pozdrawiam, 
FluffyMario

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/chlhgjcv2

Szybszy dysk NVMe, szybszy RAM, lepsza płyta - wsadzisz na nią w przyszłości podkręcone i7 oraz wykorzystasz pełną prędkość RAMu, zasilacz (System power 9 są podobno kiepsko wykonane), Intel 10gen - różnica to jedynie ok. 3%, nie warto dopłacać do 11gen. 

Według mnie w wakacje ceny kart jeszcze trochę spadną, ja bym poczekał do początku sierpnia.


Windowsa lepiej postawić na tym dysku NVMe - wyższe prędkości dysku zrobią swoje ;) 

Edytowane przez Greexowy
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Greexowy napisał:

https://www.x-kom.pl/lista/chlhgjcv2

Szybszy dysk NVMe, szybszy RAM, lepsza płyta - wsadzisz na nią w przyszłości podkręcone i7 oraz wykorzystasz pełną prędkość RAMu, zasilacz (System power 9 są podobno kiepsko wykonane), Intel 10gen - różnica to jedynie ok. 3%, nie warto dopłacać do 11gen. 

Według mnie w wakacje ceny kart jeszcze trochę spadną, ja bym poczekał do początku sierpnia.


Windowsa lepiej postawić na tym dysku NVMe - wyższe prędkości dysku zrobią swoje ;) 

Dziękuję ślicznie za wybór podzespołów. Chciałbym również zapytać czy wszystkie podzespoły są ze sobą kompatybilne? 
Co do wstrzymania się, chciałem zrobić bratu prezent na urodziny, które są pod koniec lipca, więc chciałbym się z tym uwinąć. 

Mam też pytanie do płyty głównej (bo jeśli o nie chodzi jestem totalnym laikiem). Napisałeś, że płyta jest lepsza, czy mógłbyś rozwinąć wątek - tj. co dokładnie zyskam na niej, bo jednak jest prawie 2-krotnie droższa. 

Dodatkowo, na morele.net jest teraz kod rabatowy - ważny jeszcze troszkę ponad 2h, gdzie mogę kupić poniższą kartę za 2k - czy warto?

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-rtx-2060-6gb-gddr6-gv-n2060d6-6gd-5947012/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, FlufflyMario napisał:

Mam też pytanie do płyty głównej (bo jeśli o nie chodzi jestem totalnym laikiem). Napisałeś, że płyta jest lepsza, czy mógłbyś rozwinąć wątek - tj. co dokładnie zyskam na niej, bo jednak jest prawie 2-krotnie droższa. 

Z490 pozwala również na kręcenie procka(procki z literka k) i ogólnie chipset daje więcej możliwości ustawień sprzętu. Lepsza sekcja zasilania, lepsze audio (w tym konkretnym modelu) i chyba więcej złącz. 

 

8 minut temu, FlufflyMario napisał:

Dodatkowo, na morele.net jest teraz kod rabatowy - ważny jeszcze troszkę ponad 2h, gdzie mogę kupić poniższą kartę za 2k - czy warto?

Tak lepiej 2060 dostajesz ciut lepsza wydajność i możliwość korzystania z dyni dlss a cena niższa od 1660ti

2 godziny temu, Greexowy napisał:

Intel 10gen - różnica to jedynie ok. 3%, nie warto dopłacać do 11gen. 

No trochę więcej, bo ok 10% 

Edytowane przez Bobson89
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, FlufflyMario napisał:

Dziękuję ślicznie za wybór podzespołów. Chciałbym również zapytać czy wszystkie podzespoły są ze sobą kompatybilne? 
Co do wstrzymania się, chciałem zrobić bratu prezent na urodziny, które są pod koniec lipca, więc chciałbym się z tym uwinąć. 

Mam też pytanie do płyty głównej (bo jeśli o nie chodzi jestem totalnym laikiem). Napisałeś, że płyta jest lepsza, czy mógłbyś rozwinąć wątek - tj. co dokładnie zyskam na niej, bo jednak jest prawie 2-krotnie droższa. 

Dodatkowo, na morele.net jest teraz kod rabatowy - ważny jeszcze troszkę ponad 2h, gdzie mogę kupić poniższą kartę za 2k - czy warto?

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-rtx-2060-6gb-gddr6-gv-n2060d6-6gd-5947012/

Płyta posiada lepszą sekcję zasilania - powinna utrzymać i7 11700k z OC, lepszą dźwiękówkę, Chipset Z pozwalający na OC pamięci i procesorów, więcej złącz wejść i wyjść, Radiatory na sekcji zasilania i na dyski - niższe temperatury, ethernet 2.5Gb,  złącza RGB, ARGB, USB-C.
Dodatkowo jest w standardzie ATX, a twoja w MATX. Rozmiar ATX jest większy dzięki czemu oferuje on więcej złącz PCIe na karty rozszerzeń. 

Jeżeli masz możliwość zakupu rtx 2060, to jest to bardziej opłacalna karta - lepsza wydajność w podobnej cenie. Dodatkowo obsługa DLSS i Ray Tracingu.

Komponenty zawarte w mojej liście są w pełni kompatybilne. Dodatkowo mogę polecić zakup coolera do procesora - np Fera 5.

 

 

13 minut temu, Bobson89 napisał:

 

No trochę więcej, bo ok 10% 

Co i tak jest nie opłacalne - oszczędzasz 25% ceny ucinając wydajność procka o 10%... 10400f nówkę znajdziesz za ok. 600zł, a 11400f za 800...
i5 10400f starczy do gier jak najbardziej, nawet i3 10100f radzi sobie dobrze.

Jeżeli ceny kart byłyby normalne to pokusiłbym się nawet na zestawik typu i3 10100f+ rtx 3060/rtx 2070, który byłby do gier wystarczający ;) 

Oto różnica pomiędzy 11 a 10 gen intela w grach: 


Nie warto dopłacać, 11 gen kupiłbym dopiero po wyjściu 12 gen.

Edytowane przez Greexowy
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałbym dopłacić 50zł, to raczej na to: https://www.x-kom.pl/p/634237-dysk-ssd-samsung-500gb-m2-pcie-nvme-980.html
Samsung ma trochę większą prędkość zapisu i mniejszą odczytu.

Prędkość tych dysków jest i tak wysoka, nie zrobi to różnicy w graniu, jedynie w kopiowaniu i przesyłaniu plików.

Poza tym Samsung ma większy zapis i odczyt losowy, czyli jak pisze x-kom:
"Odczyt losowy ma znaczenie podczas pracy z dużą liczbą małych plików w różnych lokalizacjach i przekłada się na szybsze uruchamianie systemu czy wczytywanie nowych danych w programach. Jego miarą jest liczba operacji wejścia/wyjścia wykonywanych na sekundę, czyli IOPS. Wyższa liczba IOPS gwarantuje większą wydajność dysku."

"Zapis losowy mierzony w IOPS określa, jak szybko dysk jest w stanie zapisywać niewielkie pliki w różnych lokalizacjach, np. podczas aktualizacji oprogramowania czy instalacji programu."

Edytowane przez Greexowy
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Samsung to budżetówka bez DRAMu, jeśli Samsung to minimum seria EVO.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kalderon napisał:

Ten Samsung to budżetówka bez DRAMu, jeśli Samsung to minimum seria EVO.

To już będzie trochę drożej, myślę że do grania budżetowe NVMe starczy 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego proponuję KC2500 - kosztuje tyle co 980, a jest szybki jak EVO.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za te wszystkie odpowiedzi. Wezmę wszystkie wasze uwagi pod uwagę. 

Chciałbym jeszcze czysto teoretycznie zapytać - może ktoś z was jest bardziej rozeznany w rynku i potrafi powiedzieć czy opłaca się czekać za samą kartą graficzną do końca sierpnia, czy to raczej czysta loteria? Jak wyglądałby skok jakościowy/wydajnościowy w stosunku do np. 2060 czy 1660TI, a kartami, które mogłyby być w podobnych cenach za 2 miesiące (o ile to taki spadek ceny będzie realny)? 

Dodatkowo, chcę kupić bratu oryginalnego windowsa, bo prawdę mówić cały czas śmiga na pirackiej siódemce :D Czy znacie jakiś sprawdzony sklepy, gdzie można kupić win 10 box USB za ok. 400 zł? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko wyczuc, bo nie wiadomo co będzie za 2 miechy z krypto, ceny co prawda spadają, bo krypto poleciało, ale może to być trend wakacyjny (gorsza sprzedaż ludzie wydają hajsu na inne rzeczy), niedajboze wróci zdalne nauczanie to ceny odbija się z powrotem, 3060ti narazie gdzieś znikły, a zwykła cóż przeskok z 2060 jest ale czy spadnie do tego czasu na poziom 2k nikt nie wie, a 3070 myślę że na taki pułap nie wróci.

Windows 10 na 100% legitny za 400zl raczej ciezko

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, FlufflyMario napisał:

Dodatkowo, chcę kupić bratu oryginalnego windowsa, bo prawdę mówić cały czas śmiga na pirackiej siódemce :D Czy znacie jakiś sprawdzony sklepy, gdzie można kupić win 10 box USB za ok. 400 zł?

Ściągnij mu triala i zostaw bez aktywacji. Pieniądze dołóż do zestawu gdzie w okolicach trochę ponad 5000 zł masz zestawy z RTX 3060. Gdyby tam jeszcze cena trochę spadła kart na dniach, to na spokojnie zmieściłbyś się w budżecie. https://proline.pl/koszyk/52501911 masz póki co SSD 240GB a coś większego dorzucić można za jakiś czas. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Bobson89 napisał:

Ciężko wyczuc, bo nie wiadomo co będzie za 2 miechy z krypto, ceny co prawda spadają, bo krypto poleciało, ale może to być trend wakacyjny (gorsza sprzedaż ludzie wydają hajsu na inne rzeczy), niedajboze wróci zdalne nauczanie to ceny odbija się z powrotem, 3060ti narazie gdzieś znikły, a zwykła cóż przeskok z 2060 jest ale czy spadnie do tego czasu na poziom 2k nikt nie wie, a 3070 myślę że na taki pułap nie wróci.

Windows 10 na 100% legitny za 400zl raczej ciezko

Podsumowując loteria. W każdym razie, dziękuję bardzo za kolejny komentarz :)
Przemyślę wszystko, zapytam się brata jaki dokładnie ma budżet i czy można go trochę nagiąć (może na uro coś dostanie i wtedy poczekamy i kupimy RTX 3060, co dla niego byłoby, aż nadto). Młody gra głównie w fortnite, minecraft, cs:go, więc dużo mu nie potrzeba. Bardziej chodzi o to, żeby ten komp wytrzymał z 8-9 lat, tak jak poprzedni, który składałem w 2012 za 4k i wciąż śmiga. 

Jeszcze na koniec, chciałbym zapytać czy oprócz x-kom, morele i proline znacie inne zaufane sklepy ze sprzętem komputerowym - bo pewnie będę sprawdzał w różnych źródłach ceny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputronik, ale ten sklep uchodzi za drogi (przynajmniej do niedawna tak było).

Z kart to celowałbym w coś pokroju GTX 1660 SUPER, GTX 1660 Ti, RTX 2060, ewentualnie RTX 2060 S (nie wiem jak z dostępnością teraz) i max co bym rozważał to właśnie RTX 3060.

Jeśli różnica w wydajności między I5 10400, a I5 11400 to 10% to może też warto rozważy, ale patrząc jakie gry będą ogrywane nie wiem czy ma to sens.

Sam czaje się na jakąś RTX 2060  (po zalanej 1660 S), i mam zagwozdkę. Kupować już, czy poczekać. Mnie niespecjalnie ciśnie na już i natentychmiast, ale nie wiem jak za te 2-3 miesiące

będą się kształtowały ceny tych podzespołów.  RTX 3060 będzie się marnowała u mnie.

Edytowane przez Flik
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, FlufflyMario napisał:

Jeszcze na koniec, chciałbym zapytać czy oprócz x-kom, morele i proline znacie inne zaufane sklepy ze sprzętem komputerowym - bo pewnie będę sprawdzał w różnych źródłach ceny?

Sporo tego jest, wystarczy wejść na Ceneo.pl 
Wymieniając parę takich z których się korzystało to: Proshop, allto.pl (to chyba od x-komu jest), oleole, alsen, avans, foxkomputer, media expert, rtv euro agd, zadowolenie.pl. Do wyboru do koloru :P

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny kart szybko idą w dół, RTX3060 można już kupić za 2799 (na Morele).

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jejku, dziękuję bardzo za wsparcie w moim temacie ;)  Byliście wszyscy bardzo pomocni, teraz zostaje tylko polowanie na kartę i win10 :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim ponownie. 

Postanowiliśmy razem z bratem, że wytrzyma jeszcze trochę i poczekam, a nóż karty graficzne stanieją. Nie mnie jednak chciałem zacząłem się zagłebiać w podzespoły komputerowe oraz wziąłem wszystkie wasze komentarze pod uwagę. Chciałbym poddać waszej ocenie poniższy finalny zestaw, tak abym mógł spokojnie czekać na obniżki: 

 

GPU: Gigabyte GeForce RTX 3060 GAMING OC 12GB GDDR6 (dzisiaj rano był za 2950, natomiast teraz już 3400). 

Wybrałem 3060 ze względu na to, że chcę aby ten komputer posłużył mojemu bratu na lata i aby mógł śmigać w najnowsze tytuły. 

CPU: Intel i5-11400F (800 zł)

Postawiłem na procek z 11-tej generacji, ponieważ w porównaniu do 10-tej oferuje on kompatybilność z pamięcią o taktowaniu do 3200 MHz. 

Płyta Główna: Gigabyte B560M D3H DDR4 s.1200 (480 zł) 

Wybrałem tę płytę, ponieważ jest to model budżetowy, natomiast gwarantuje kompatybilność z pamięcią RAM o taktowaniu max 3200 MHz jak również z kartą graficzną oraz dyskiem SSD, o którym później. 

Pamięć RAM: ADATA 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 XPG Gammix D10 Black (320 zł) 

RAM o taktowaniu 3200MHz, która jest maksymalną obsługiwaną wielkością przez płytę główną jak i procesor - większy byłby więc stratą pieniędzy jak rozumiem. Opóźnienie CL16, mniejsze jest już dużo droższe. 

Dysk SSD: Kingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000 (250 zł)

Kolejna budżetowa pozycja, która pozwoli zarówno na postawienie systemu jak i dodatkową partycję na gry. Kompatybilny z płytą główną. 

Zasilacz: SilentiumPC Vero M3 600W 80 Plus Bronze (270 zł)

Liczyłem zapotrzebowanie na moc zestawu na kalkulatorze i wyszło, że optymalny zasilacz powinien mieć 550-600W. Postawiłem na pozycję, którą mi poleciliście. 

Obudowa: be quiet! Pure Base 500 Window Black (280 zł) 

Następna budżetowa pozycja o prostym designie i co ważne z szybką, która po prostu ładnie wygląda według mnie. 

Cena zestawu bez OS: 5350 zł 

Cena zestawu z OS: 5900 ZŁ

Wiem, że obecnie obie ceny przekraczają znacznie budżet (4500 zł), jednakże mam cichą nadzieję, że uda się kupić kartę taniej, a przy okazji skorzystać z jakiś promocji przy dużym zamówieniu w sklepie. 

Z mojej strony proszę uprzejmie o przejrzenie tego zestawu, gdzie uwzględniłem również wiele pozycji, które mi poleciliście oraz jeżeli ktoś ma taką wiedzę o informację czy wszystkie te podzespoły zmieszczą się bezproblemowo do wybranej obudowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, FlufflyMario napisał:

GPU: Gigabyte GeForce RTX 3060 GAMING OC 12GB GDDR6 (dzisiaj rano był za 2950, natomiast teraz już 3400). 

Nie kupuj jej za 3400 bo za tyle jest 3060ti, karta wydajniejsza o ok. 25%.

33 minuty temu, FlufflyMario napisał:

RAM o taktowaniu 3200MHz, która jest maksymalną obsługiwaną wielkością przez płytę główną jak i procesor - większy byłby więc stratą pieniędzy jak rozumiem.

Źle rozumiesz, zarówno płyta jak i procesor bez problemu obsłużą 3600MT/s. 3200 to po prostu najwyższa przepustowość certyfikowana przez JEDEC, i zarówno Intel jak i AMd sie tego trzymają chroniąc swoje tyłki. Szybsza pamięć jest jednak droższa, kosztuje ok. 390zł. Wersja 3200 Ballistixów jest w dobrej cenie (310zł) na niemieckim Amazonie:

https://www.amazon.de/dp/B083TRRT16/?language=pl_PL

Oraz oferuje bardzo duży potencjał podkręcania, jak brat będzie chciał się pobawić to raczej bez większego problemu zrobi na nich 3600 CL16. Jeśli jest to twój pierwszy zakup to przez aplikację jest dodatkowe 10€ rabatu i całość wychodzi za ok. 270zł.

33 minuty temu, FlufflyMario napisał:

Kolejna budżetowa pozycja, która pozwoli zarówno na postawienie systemu jak i dodatkową partycję na gry. Kompatybilny z płytą główną. 

Dobry budżetowy dysk. Nie baw się w partycje, to nie lata 90-te. W świetnej cenie topowy Samsung 970 EVO:

https://www.amazon.pl/Samsung-MZ-V7E500BW-SSD-970-wewnętrzny/dp/B07BN4NJ2J

Ale do niego przydałaby się płyta z radiatorem np. MSI B560M Pro-VDH:

https://www.ceneo.pl/105944483

33 minuty temu, FlufflyMario napisał:

Następna budżetowa pozycja o prostym designie i co ważne z szybką, która po prostu ładnie wygląda według mnie. 

Ładnie wygląda ale ma fatalny przepływ powietrza. W skrócie to piekarnik. Elegancka, podobnie wyceniona i przewiewna obudowa polskiej firmy SilentiumPC:

https://www.ceneo.pl/90932972

Alternatywnie VT4V:

https://www.ceneo.pl/101530101

Pomyśl o chłodzeniu procesora, fabryczny cooler nie daje rady z 11400 po zniesieniu limitów mocy. SilentiumPC Fera 5:

https://www.ceneo.pl/106022545

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wszystkie kostiumy:     Jest ich 30, aż dziwne, że część z nich nie wylądowała w jakimś sklepiku   biorąc pod uwagę, że devi robili wcześniej gry na mobilki.:D Niektóre z nich...   Nie wiem też skąd tyle narzekania. Są też "normalne" stroje, nie każdy musi latać z "gołą pupą".
    • Ale to co zostało kupione skoro ten xeon E3-1230V2 z linku wchodzi na tą płytę główną? Może Ci wysłali inny?
    • Szczerze mówiąc wydajność 4090 z niższym poborem W i ceną by mi wystarczyły. No ale właśnie, tu pojawia się kwestia ceny.   W ogóle to zastanawiam się czy do 5080/5090 przebiedować jeszcze na obecnej platformie pod 1440p UW, czy raczej nie ma to sensu. Bottleneck CPU będzie się zdarzać, ale myślę że to naprawdę tragiczne przypadki.   Jeśli budowałbym nową platformę to już raczej na 8800/9800X3D (nie wiadomo jakie oznaczenie będzie miała następna seria). 
    • Na prawdę chcemy tutaj udowodnić globalne ocieplenie na podstawie 60 ostatnich lat?  To chyba trolling. Nawet co do tych danych z lat 50.: czy narzędzia / technologia użyta do pomiarów wtedy jak i dzisiaj jest taka sama? Czy punkty pomiarowe znajdują się w takich samych odległościach od zurbanizowanych części miast, aby nie zaburzać pomiarów? Jeśli choćby 1 z tych 2 rzeczy jest inne to te pomiary nie są dokładne, bo staramy się w nich zbadać średnie odchylenia o dziesiąte części stopni. Wiarygodne dane byłby by np. z ostatnich 150-200 lat gdy spełnione byłby by takie same warunki co do miejsc pomiaru i za pomocą takich samych narzędzi. Co i tak jest tylko analizą danych w krótkoterminowych okresie i nijak ma się do wahań temperatur w większej skali.   Albo te wykresy powyżej dotyczące np. poziomu pokrywy śnieżnej i temperatury zimą - cały w ciągu ostatnich 50 lat są wahania w tym ostatni pomiar wychodzący poza normę. Ponownie jednak - brak jakichkolwiek szczegółów w jakich warunkach i za pomocą jakich narzędzi były prowadzone pomiary. Na pewno na przestrzeni lat były one bardziej dokładne - co poddaje tylko w wątpliwość wcześniejsze pomiary gdzie margines błędu jest wyższy.  W bardziej długoterminowym okresie czasu wygląda to mniej więcej tak: http://www.faculty.ucr.edu/~legneref/bronze/climate.htm Albo tak: A Temperature reconstruction with 95% confidence intervals shown, from Loehle and McCullough (published in Energy and Environment, 2008): Correction to: A 2000 year global temperature record based on non-tree ring proxies. As this reconstruction is based soley on proxy data, the recent, measured global average temperature was not added to the end of the record as was done by Mann. The last data point represents a 29 year average centered around 1935   Albo tak, dla zwolenników globalnego ocieplenia. Nawet ten wykres nie do końca jest dla nich korzystny. Jest on kwestionowany ze względu na duzą niedokładność: czarna linia poziom uśredniony, żółte linie - niepewność ""Hockey stick" reconstruction of global average temperature changes over 1000 years (ending in 1998). Reconstruction performed using proxy data before 1900 and instrumental data after 1900. Yellow and red shading show author's estimation of uncertainty in the reconstruction."   Dlatego męczą mnie te teksty, że globalne ocieplenie to niepodważalna prawda i jest milion dowód nie do obalenia, bo tak nie jest. 
    • Widzę, że sam nie wie co chce kupić, ale CCC nadal działa 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...