Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Czy szybkość dysku HDD na poziomie ok. 175-185 MB/s przy zapełnieniu ok. 50% jest zadowalająca? Dysk to Toshiba p300 1TB. Pytam, ponieważ mam drugi taki dysk tylko, że 500GB i tam szybkość wynosi 220MB/s tylko z tą różnicą że on jest prawie pusty. 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy HDD  procent zapełnienia chyba nie przekłada się na prędkość. Raczej chodzi o ogólne zużycie dysku.  Swoją drogą... w specyfikacjach takie dyski chyba nigdy (ja nie widziałem) nie mają podanej prędkości

transferu. Jest podana tylko prędkość obrotowa talerzy (np te 7200 obr/min).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

W takim przypadku teoretycznie prędkość r/w na początku dysku będzie większa. Masz czysty dysk to zrób eksperyment. Partycja 2GB na początku i 2 GB na końcu. Zrób testy obu i będziesz wiedział czy to plotka czy prawda.

wykonaj kilka razy na tych partycjach

Cytat

winsat disk -seq -write -drive X

gdzie X to litera partycji.

Ewentualnie HDTune w zakładce Benchmark sprawdź jaki jest odczyt na początku i końcu dysku.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
39 minut temu, zakk87 napisał:

prędkość r/w bliżej środka talerza będzie większa aniżeli na jego krawędzi.

Odwrotnie. Im bliżej krawędzi (zewnętrznej) tym większa prędkość liniowa, a początek jest przy krawędzi.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
45 minut temu, Flik napisał:

Raczej chodzi o ogólne zużycie dysku.

Zużycie dysku? Rozwiniesz?

Prędkość dysku zależy przede wszystkim od miejsca operacji na dysku, na początku transfery są wyższe, na końcu niższe.
Dodatkowo rozmiar plików i fragmentacja. Im mniejsze tym transfer mocniej spada, tak samo jak fragmenty są rozsiane po całym dysku.

Przy zapełnieniu dysku prędkość zapisu może spadać, bo wolne miejsce będzie na końcu dysku, gdzie jest wolniejszy. Dodatkowo łatwiej o fragmentację.

Jest jeszcze kwestia pomiaru prędkości, czy to jakieś testy syntetyczne, odczyt całej powierzchni, czy to co programy pokazują podczas kopiowania (tutaj przekłamywać może bufor).
Dodatkowo, czy zapewnione zostały poprawne warunki testu, czy inny proces nie korzysta z tego dysku.

43 minuty temu, Flik napisał:

Swoją drogą... w specyfikacjach takie dyski chyba nigdy (ja nie widziałem) nie mają podanej prędkości transferu. Jest podana tylko prędkość obrotowa talerzy (np te 7200 obr/min).

Przeważnie podają ale mało dokładnie. Czasem maksymalną, czasem typową, a innym razem maksymalną interfejsu.

2 minuty temu, zakk87 napisał:

Wydaje mi się, że producent podając prędkość dysku (5400, 5900, 7200) ma na myśli prędkość liniową, w takim przypadku teoretycznie prędkość r/w bliżej środka talerza będzie większa aniżeli na jego krawędzi.

Pała z fizyki i wiedzy o komputerach.
5400, 7200 to prędkość obrotowa, liczba obrotów talerza na minutę.

Początek dysku jest na zewnętrznej krawędzi talerza. To na jego krawędzi jest największa prędkość liniowa i co za tym idzie transfery.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

tak, tak, poprawiłem. pomroczność jasna z samego rana.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie przede wszystkim wielkie dzięki za odpowiedzi, dysk zoptymalizowałem teraz jest ponad 200MB/s. Uważam że to jest dobrze. Zostaje jeszcze jedna kwestia. Dysk raz na jakiś czas głośno pojedynczo stuknie. Nie wiem który, bo tak jak powiedziałem, mam dwa. Jest to parkowanie głowic?? Jest się czym martwić? Tak jak mówię, on pracuje cicho nawet przy dużym obciążeniu, ale raz na jakiś czas stuknie tak, że po prostu dość słychać. Bad sectorów nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, prawdopodobnie to parkowanie głowic.

Spróbuj na początek odpalić Crystal disk info i z menu wybrać funkcje -> zaawansowane -> APM i przestawić na wyłączone dla każdego dysku.
Zostawić uruchomiony program i obserwować czy stuknięcia nadal się pojawiają. Jeżeli nie będzie się dało wyłączyć lub nie pomoże, to nie wiem czy się uda.

Mam podobnie na WD RED i na razie nie udało mi się tego zwalczyć. Nie jest bardzo głośne ale irytuje.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki, jak będę w domu to dam znać. Jest dokładnie jak mówisz, nie jest to bardzo głośne ale jednak denerwujące. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Bono, pomogłeś. Zrobiłem już jakiś czas temu jak mówiłeś - jest cisza. Siedzę już dobre dwie godziny przy komputerze - wszystko dobrze. Było to po prostu parkowanie głowic. Zrobiłem tak, że chciałem sprawdzić czy dwa dyski tak mają, metodą eliminacji, wyszło że oba mają słyszalne parkowanie głowic. Ten nowszy 500GB nawet mam wrażenie, że częściej. Uspokoiło mnie to, bo teraz mam pewność, że nie jest to awaria dysku jednego czy drugiego. Cały czas miałem w świadomości, że może być to jakiś problem, bo jednak mam ważne dane na tych dyskach. Już się chciałem pytać czy wyłączenie parkowania głowic przez inny program niż systemowy nie jest przypadkiem dla dysku szkodliwe, ale moje pytanie rozwiązało się same… Po wyłączeniu komputera ustawienia wracają do wartości domyślnych :((( Szkoda 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No niestety przy każdym włączeniu komputera (czy nawet wybudzeniu z uśpienia) trzeba na nowo ustawiać.
Można spróbować czy dodanie Crystala do autostratu coś pomoże ale nie wiem jak poprawnie skonfigurować, żeby wyłączał APM na starcie.

Na starym komputerze robiłem to przy pomocy smartmontools (smartctl) i harmonogramu zadań (zdarzenia aktywujące, to był start systemu, wybudzenie, ewentualnie logowanie użytkownika).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Parkowanie głowic to jakiś nowy wymysł? Nie pamiętam żeby dyski kiedyś miały coś takiego. Fajnie by było jakby w samym windowsie dało się to prosto ustawić. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie aż tak nowy ale niestety upowszechniony.
Kiedyś głównie w 2,5" dla oszczędności energii i zabezpieczenia przed uderzeniami.

Teraz niestety także w 3,5". Ładnych lat temu było spore zamieszanie jak WD w serii Green dało 8s przestoju przed parkowaniem. Bywało, że to dosłownie zabijało dyski, bo co chwila parkowały, a to niestety zużywa głowice.

W Win8 i 10 to mam wrażenie, że wręcz popsuli i są agresywniejsze metody oszczędzania energii.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie, w temacie windowsa 8/10. Mam jeszcze drugi komputer z windows vista. Dalej dzielnie służy, bo do maksymalnie visty mam sterowniki na specjalny fotograficzny skaner. Wiadomo, komputer służy tylko w celu odczytu i zgrania plików na pendrive. Jednak tam dysk jest też już jakiś nowszy i wcale tak często nie słychać parkowania głowic. Patrząc z moich obserwacji też wynika, że w win 10 coś namieszali. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi