Skocz do zawartości
lukaszgos

GPU — co po odwilży?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, Ziomale.

Mam 1070ti na 9600KF, plus 16 GB dość szybkiego RAM-u i szybki SSD.

Stwierdziłem, że przy tych fluktuacjach związanych z górnictwem nie chcę już ryzykować i jeśli grafiki dojdą nowe do poziomu MSRP (względnie używki do zauważalnie niższego), to będzie trzeba kartę jednak wymienić albo przynajmniej to rozważyć. Karta jest pewnie z początku 2018 r., więc niby tragedii nie ma, ale wolałbym, żeby nie padła, kiedy znowu będzie przebitka 300%.

Co byłoby najsensowniejszym upgradem do 1440p @ 75 Hz, jeżeli na jesieni albo z końcem roku wrócą normalne ceny?

Oczywiście wolałbym 4K albo 144 Hz/1 ns, no i ray tracing itd., ale tu już karta z reguły byłaby dużo droższa, musiałbym też zmieniać monitor, a mam dużo innych wydatków. Ewentualnie można się pobawić mniej zobowiązująco w skalowanie. Część gier w tej chwili rzeczywiście odpalam w skalowanym 4K, a że monitor jest 32'', to daje radę. Przy obecnym monitorze celem mogłoby być po prostu 1440p z ustawieniami „wszystko na max” z lockiem na 75 fps i pewnym zapasem — co i tak będzie wymagało mocnej karty.

Patrzyłem wstępnie na 3070ti, tyle że ono ma 8 GB RAM-u, które nie jestem tak do końca pewny, czy wystarczy. Jest oczywiście 3060 z 12 GB pamięci, no ale to jest 3060. No i jest AMD, np. 6800XT zamiast 3070ti. Z nówek ewentualnie po taniości 3060ti, a może po maksie 3080, kiedy w Europie będzie za 7000 euro. Myślałem też, żeby ewentualnie wziąć 1080ti, jeśli spadną po poziomu koło tysia, ewentualnie 2080ti.

Jakieś rady?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając normalne ceny, to najopłacalniej wypadają 60ti i 3080. Z radków zdecydowanie 6800xt. Ale jeśli masz filozofię suwaki max i z zapasem, to chyba tylko pozostaje ci 3080 w górę. Ale różnie może być i możesz się nigdy nie doczekać cen msrp. Proponuję żebyś sobie wyznaczył odpowiednie widełki, w których kupisz dany model karty i tyle. Niestety krajowe sklepy będą ściemniać na maxa i będą opóźniać sensowne obniżki ile się tylko da - ale w końcu cena musi spaść, bo z każdym jednym sprzedanym przepłaconym gpu, ubywa klientów chętnych do przepłacenia właśnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kombinuję, że jeśli to będzie różnica kilkuset złotych, to mogę kupić z Niemiec/Austrii/Szwajcarii, może z Czech. Jeśli zaoszczędzę np. 500 zł, to mogę się pogodzić z droższą odsyłką na RMA.

Chyba to będzie po prostu trzeba tak to uprościć z jakimiś widełkami budżetowymi i w tym kupić najsilniejszą kartę w jakimś rozsądnym horyzoncie czasowym.

Czy 8 GB jeszcze starczy, czy jednak dobrze byłoby ogarnąć więcej? Jest jakiś powód, żeby zamiast nVidii iść w AMD?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, lukaszgos napisał:

Jest jakiś powód, żeby zamiast nVidii iść w AMD?

Większa ilość pamięci co TEORETYCZNIE może się kiedyś przydać. I jeżeli nie interesuje Cię RT to też jest jakiś argument za amd. No i sprawa najważniejsza.. fanbojstwo aka. przywiązanie do marki :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...