Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Jak to jest dokładnie z plikiem wymiany?, mając 16gb ramu z tego co wiem wystarczy tam wklepać ręcznie powiedzmy 4096mb i powinno być ok, dzięki temu jak to przestawiłem z "rozmiar kontrolowany przez system" z 73GB na dysku C zrobiło mi się 85GB miejsca :E myślę spoko pamięci wystarczy i dodatkowe 12gb miejsca przybyło, wczoraj po krótkiej rozgrywce w Hunt'a i używaniu discorda do komunikacji ze znajomymi wywaliło mnie do pulpitu z takim oto komunikatem :E trochę to dziwne jak na moje oko :brow:

d4d493c53b591.png

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nigdy jeszcze nie zabrakło pamięci wirtualnej,też mam 16GB,ustawienie jakie mam to początkowy 1024,max 16000.Sprawdzałeś pamięć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Też mam 16 GB RAM, od 10 lat i mi nie zabrakło pamięci wirtualnej, którą mam wyłączoną zupełnie. Zero komunikatów błędu, zero wysypywania aplikacji, zero problemów.

ps. widzę, że ten "HuntGame.exe" zjadł ~12 GB, do tego w tle inne żarłoki i może te 20 GB łącznej pamięci faktycznie u Ciebie brakło. Na początek daj mu 8192MB wirtualnej i zobacz czy będzie nadal wysypywać.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Send1N napisał:

Jak to jest dokładnie z plikiem wymiany?, mając 16gb ramu z tego co wiem wystarczy tam wklepać ręcznie powiedzmy 4096mb i powinno być ok, [...]

Hmm skad masz takie informacje? Sa one absolutnie nieprawdziwe, co z reszta juz przypadkowo sprawdziles na wlasnej skorze :E 

25 minut temu, Kyle_PL napisał:

Też mam 16 GB RAM, od 10 lat i mi nie zabrakło pamięci wirtualnej, którą mam wyłączoną zupełnie. Zero komunikatów błędu, zero wysypywania aplikacji, zero problemów.

Win10 istnieje od 2015... no i calkowite wylaczenie pamieci wirtualnej jest szkodliwe dla wydajnosci systemu. Nie rozumiem wiec dlaczego ktos mialby wylaczac swap file.

Edytowane przez amsztel
add info
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, amp41 napisał:

Sprawdzałeś pamięć?

Pamięć jest stabilna na 100% po OC, już zmieniłem na kontrolowany przez system i problemu nie ma ? 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, amsztel napisał:

Win10 istnieje od 2015... no i calkowite wylaczenie pamieci wirtualnej jest szkodliwe dla wydajnosci systemu.

W jaki sposób?
Póki nie brakuje pamięci, to system nie powinien tam nic upychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Bono[UG] napisał:

W jaki sposób?
Póki nie brakuje pamięci, to system nie powinien tam nic upychać.

To tak nie dziala. System zawsze korzysta z page file. Niewazne czy masz 8GB RAM czy 256GB. Skad sie bierze przekonanie, ze page file to "taki zapasowy ram na dysku, kiedy skonczy sie miejscie na fizycznych kosciach pamieci"?? Tego nie wiem ale jest ono bardzo dalekie od prawdy.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierze się z historii pamięci wirtualnej oraz tego jak działa na innych systemach.
Składowanie czegokolwiek na nośniku wolniejszym niż RAM, kiedy pamięci nie brakuje nie ma uzasadnienia.

Jeżeli windows potrzebuje dyskowego składowiska, to niech to się nazywa odpowiednim składowiskiem, czy niech wręcz siedzi w tmp.
Jaka różnica czy nieużywana aplikacja załaduje się z pagefile czy normalnie odpali z dysku?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Bono[UG] napisał:

Bierze się z historii pamięci wirtualnej oraz tego jak działa na innych systemach.
Składowanie czegokolwiek na nośniku wolniejszym niż RAM, kiedy pamięci nie brakuje nie ma uzasadnienia.

Jeżeli windows potrzebuje dyskowego składowiska, to niech to się nazywa odpowiednim składowiskiem, czy niech wręcz siedzi w tmp.
Jaka różnica czy nieużywana aplikacja załaduje się z pagefile czy normalnie odpali z dysku?

Ad1. Ma uzasadnienie

Ad2. Jest duza roznica.

"The pagefile is used even when free RAM is available by design. Processes with less activity are paged away to make room for other memory claims. Consider Windows always first using all RAM. In the case RAM is full and a new application is started, Windows should identify which processes can be paged away, read them from ram, write them to disk, read the new program from disk and load it in the freed RAM. This consumes a lot of time as disk read/write is a very slow operation, and all while the user is waiting for his program to start. So to work around this performance hit, Windows will monitor memory usage and page away all that is not often used to keep RAM free for new processes that might start."

zrodlo: Forum Microsoft

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zużywamy zasoby w celu monitorowania, żeby być może przyśpieszyć ładowanie dużego programu.
Dodatkowo jeżeli odwołam się do programu zrzuconego na dysk, to będę miał większe opóźnienie niż jakby ciągle siedział w RAM.

To co zacytowałeś wprost podaje, że pamięci zabraknie, że trzeba zrobić miejsce na nowy duży program.
W jaki sposób brak możliwości zrzucenia na dysk zmniejsza wydajność, jeżeli pamięci nie brakuje?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, amsztel napisał:

Win10 istnieje od 2015

... no, ... i na Win 10 ten plik strony od 2015 roku mam wyłączony, a wcześniej był Windows 7 i analogicznie też był wyłączony od wspomnianego 2011 roku. Co do spadku wydajności to bzdura i legendy wiejskie ;)

Edytowane przez Kyle_PL
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na auto bo na off lub małym pliku różnie to bywało z grami. U mnie gdzie mam przeważnie dużo śmieci w tle. Parę razy testowałem na 16GB RAM mały plik wymiany na np. 4GB ustawiony, ale powodowało to okazjonalne wywalanie gier. Np. w RDR2 w okolicach premiery. Forza swojego czasu miała problemy gdy plik wymiany był zbyt nisko ustawiony, a w systemie w tle sporo się działo.

A, że dużo gram w różne gry i system mocno zawalony :Eto zrezygnowałem z kombinacji z plikiem wymiany. Teraz mam w sumie 32GB Ramu, ale jeszcze nie sprawdzałem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, amsztel napisał:

Win10 istnieje od 2015... no i calkowite wylaczenie pamieci wirtualnej jest szkodliwe dla wydajnosci systemu. Nie rozumiem wiec dlaczego ktos mialby wylaczac swap file.

Póki nie brakuje pamięci fizycznej wyłączenie swapu nie ma żadnego negatywnego wpływu na wydajność systemu. Przy 32GB od razu wyłączyłem swap i przy 64GB tym bardziej nie zamierzam go włączać :E

  • Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To czemu mi takie cuda wywaliło jak ustawiłem manualnie pagefile na 4gb przy 16gb skoro podczas gry w hunta on sam zżera nie wiecej jak 8gb i w tle miałem tylko discorda bo mam zadbany "chudy" system :> 

Widzę że lukadd miał podobną przygodę ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Send1N napisał:

To czemu mi takie cuda wywaliło jak ustawiłem manualnie pagefile na 4gb przy 16gb skoro podczas gry w hunta on sam zżera nie wiecej jak 8gb

Przecież 12 758 286 336 Bajtów przy HuntGame.exe, to nie jest "nie więcej jak 8 GB". No chyba, że te cyferki co wklejałeś na screenie swoim, nie wskazują ilości zajmowanej pamięci ?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli albo osd podczas gry swiruje albo podgląd zdażeń :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, sideband napisał:

Póki nie brakuje pamięci fizycznej wyłączenie swapu nie ma żadnego negatywnego wpływu na wydajność systemu. Przy 32GB od razu wyłączyłem swap i przy 64GB tym bardziej nie zamierzam go włączać :E

What? Microsoft twierdzi, ze wylaczenie page file ma negatywny wplyw na wydajnosc. Przeciez wlasnie o tym pisalem...

 

16 godzin temu, Kyle_PL napisał:

... no, ... i na Win 10 ten plik strony od 2015 roku mam wyłączony, a wcześniej był Windows 7 i analogicznie też był wyłączony od wspomnianego 2011 roku. Co do spadku wydajności to bzdura i legendy wiejskie ;)

Podaj jakies tego zrodla. A nie czekaj... przeciez skoro TY masz wylaczony plik wymiany to MUSI byc bzdura, zapomnialem :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, amsztel napisał:

Podaj jakies tego zrodla. A nie czekaj... przeciez skoro TY masz wylaczony plik wymiany to MUSI byc bzdura, zapomnialem :lol2:

? W pracy na wielu komputerach do biura z 8 GB RAM, plik strony jest wyłączony i nigdy nie ma problemów (kilkadziesiąt maszyn, od ładnych paru lat), ponadto u mnie na kompie powiedzmy mniej biurowym z 16 GB RAM, na którym odpalam "cięższe" rzeczy też bez problemu, także nie cwaniakuj. Jak RAM'u nie brakuje, to można spokojnie wyłączyć plik strony i nie będzie problemów, co sprawdziłem na różnych dziwnych, jak i popularnych programach, na kilkudziesięciu różnych komputerach. Nic nie chodzi wolniej, co też sprawdziłem.

Jakiekolwiek "zamknięcia programów" mają miejsce kiedy mamy za mało RAM do tego co uruchamiamy, a plik strony/swap/wymiany jest wyłączony.

Prędzej przy włączonym pliku strony/swap komputer chodzi wolniej, nawet jak RAM'u dużo, bo czasem przerzuca dane (te rzadziej używane) z RAM na dysk.

Ponadto SWAP przyśpieszy zużycie dysku.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Kyle_PL napisał:

? W pracy na wielu komputerach do biura z 8 GB RAM, plik strony jest wyłączony i nigdy nie ma problemów (kilkadziesiąt maszyn, od ładnych paru lat), ponadto u mnie na kompie powiedzmy mniej biurowym z 16 GB RAM, na którym odpalam "cięższe" rzeczy też bez problemu, także nie cwaniakuj. Jak RAM'u nie brakuje, to można spokojnie wyłączyć plik strony i nie będzie problemów, co sprawdziłem na różnych dziwnych, jak i popularnych programach, na kilkudziesięciu różnych komputerach. Nic nie chodzi wolniej, co też sprawdziłem.

Jakiekolwiek "zamknięcia programów" mają miejsce kiedy mamy za mało RAM do tego co uruchamiamy, a plik strony/swap/wymiany jest wyłączony.

Prędzej przy włączonym pliku strony/swap komputer chodzi wolniej, bo czasem przerzuca dane (te rzadziej używane) z RAM na dysk.

Ponadto SWAP przyśpieszy zużycie dysku.

Przede wszystkim gratuluje wychowania skoro nie potrafisz napisac postu bez inwektyw w moja strone. Zdajesz sobie sprawe, ze ja nie jestem pracownikiem Microsoftu? To oni twierdza, ze wylaczony SWAP powoluje wolniejsze dzialanie OS. Podalem zrodlo. Skoro uwazasz, ze jest inaczej to musisz podac zrodla tych rewelacji i tyle. Nie wiem po co ta spinka :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, amsztel napisał:

Przede wszystkim gratuluje wychowania skoro nie potrafisz napisac postu bez inwektyw w moja strone.

Nie przypominam sobie, bym Cię zwyzywał. No chyba, ze inwektywą nazwiemy ton Twojej poprzedniej wypowiedzi:

26 minut temu, amsztel napisał:

Podaj jakies tego zrodla. A nie czekaj... przeciez skoro TY masz wylaczony plik wymiany to MUSI byc bzdura, zapomnialem :lol2:

Ponadto faktycznie, jak ktoś sam nie potrafi sprawdzić i samodzielnie myśleć, to potrzebuje "źródeł" do absolutnie każdej informacji. Natomiast ja żadnym "źródłem" nie jestem, bo nie dostałem certyfikacji od @amsztel

 
Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Nie przypominam sobie, bym Cię zwyzywał. No chyba, ze inwektywą nazwiemy ton Twojej poprzedniej wypowiedzi:

Ponadto faktycznie, jak ktoś sam nie potrafi sprawdzić i samodzielnie myśleć, to potrzebuje "źródeł" do absolutnie każdej informacji.

 

Sprawdzilem wielokrotnie - moje testy zgadzaja sie ze stanowiskiem MS. Wiec gdzie Twoje wiarygodne zrodla? Bez tego nie ruszymy. Bo wiesz... tak powinna wygladac merytoryczna dyskusja - jesli uwazasz, ze MS klamie to musisz pokazac, ze tak jest i tyle. Ale tego nie zrobiles.

Glownym moim problemem jest to, ze wprowadzasz innych uzytkownikow w blad twierdzac cos, co jest nieprawda. To po prostu moze byc mylace dla innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, amsztel napisał:

"The pagefile is used even when free RAM is available by design. Processes with less activity are paged away to make room for other memory claims. Consider Windows always first using all RAM. In the case RAM is full and a new application is started, Windows should identify which processes can be paged away, read them from ram, write them to disk, read the new program from disk and load it in the freed RAM. This consumes a lot of time as disk read/write is a very slow operation, and all while the user is waiting for his program to start. So to work around this performance hit, Windows will monitor memory usage and page away all that is not often used to keep RAM free for new processes that might start."

.... no i gdzie tu jest napisane, że wyłączenie "pagefile" spowalnia komputer? Bo albo ja nie umiem czytać, albo Ty.

Z tego co rozumiem napisano tu: "plik strony jest używany nawet jak jest wolna pamięć RAM. Procesy mniej aktywne, są przerzucane do pliku strony, by zrobić miejsce dla innych (powiedzmy) potrzeb. Windows w pierwszej kolejności używa całego RAM (czyli microsoft już przeczy sam sobie, bo napisał zdanie wcześniej, że (niektóre) dane wywalane do SWAP nawet jak jest wolny RAM). Dalej piszą ... aaaa zresztą nie chce mi się, bo i tak nie jestem godzien bycia źródłem i Cię nie przekonam. Napiszę krótko: nie widzę tam, by Microsoft twierdził by brak pliku strony powodował spadek wydajności. Może mi to wytłuścij, bo po prostu nie doczytałem się.

8 minut temu, amsztel napisał:

Glownym moim problemem jest to, ze wprowadzasz innych uzytkownikow w blad twierdzac cos, co jest nieprawda. To po prostu moze byc mylace dla innych.

... niby czym w którym miejscu ich wprowadzam w błąd? Mylące to jest pisanie, że brak pliku strony spowalnia komputer i w dodatku to rzekomo potwierdza Microsoft.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kyle_PL napisał:

.... no i gdzie tu jest napisane, że wyłączenie "pagefile" spowalnia komputer? Bo albo ja nie umiem czytać, albo Ty.

Z tego co rozumiem napisano tu: "plik strony jest używany nawet jak jest wolna pamięć RAM. Procesy mniej aktywne, są przerzucane do pliku strony, by zrobić miejsce dla innych (powiedzmy) potrzeb. Windows w pierwszej kolejności używa całęj RAM (czyli microsoft przeczy sam sobie, bo napisał zdanie wcześniej, że dane wywalane do SWAP nawet jak jest wolny RAM)

Przeciez nigdzie nie ma napisane, ze Win w pierwszej kolejnosci uzywa calego RAM... jest napisane dokladnie odwrotnie. A potem hipotetycznie wyjasnione co by bylo gdyby faktycznie najpierw uzywal tylko i wylacznie pamieci operacyjnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, amsztel napisał:

Przeciez nigdzie nie ma napisane, ze Win w pierwszej kolejnosci uzywa calego RAM... jest napisane dokladnie odwrotnie.

Cytat

Windows always first using all RAM

... i Ty się dziwisz, że "mam spinkę"? Może faktycznie powinienem coś zjeść, bo na pusty żołądek to się człowiek prędzej denerwuje.

Teraz, Send1N napisał:

Nie po to zalozylem ten temat żebyście sobie do gardeł skakali ? od tego jest wątek zakupowy RTX 3000 :group_h:

... no ale ja mam wymówkę: jestem głodny.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie po to zalozylem ten temat żebyście sobie do gardeł skakali ? od tego jest wątek zakupowy RTX 3000 :group_h:

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Taa, bo jest niby moduł TPM zainstalowany? Prędzej samo gniazdo na moduł   Tak, wiem że do win11 wystarczy aktywować to gniazdo, nie musi być fizycznego modułu. Wtedy w dzienniku zdarzeń jest coś takiego: i tak to sobie działało. Teraz dziennik zamiast informacją "To zdarzenie wyzwala operację inicjowania obsługi lub sprawdzania stanu modułu TPM." wita takim błędem jak wyżej, ale po jakimś czasie pojawiają się następne dwie informacje które zacytowałem wyżej. Wszystko opisane jako źródło: TPM-WMI. Z tego co widzę to u mnie pojawiło się to 11 kwietnia tego roku.  10 kwietnia weszły mi takie aktualizacje KB5036620 która dotyczy .NET Framework oraz KB5036893 która zawiera nieco więcej zmian i może w niej coś jest namieszane.
    • Już ci napisałem wyżej od głównych do trc potem trrd i tfaw. Sprawdź czy to stabilne zrób z 10 pętli nawet na porfilu v3. Potem ewentualnie można spróbować czy zrobią 300ns na trfc   
    • Na konsolach też nic więcej oprócz trybów jakość i wydajność i jakiegokolwiek dostosowania tego pod nowe konsole. "Tryb jakości: 30 FPS*, rozdzielczość 4K, ustawienia ultra, nie powinny wymagać dynamicznego skalowania rozdzielczości." Nie wiem co oni do końca mieli na myśli pisząc "nie powinny" Dla czego w ogóle takiego określenia użyli? Albo będzie 4k, albo będzie dynamiczna rozdzielczość. Jakby sami nie wiedzieli jak ten tryb działa
    • Jako że już mi z AMD nie po drodze to dzisiaj takie coś sobie sprawiłem, muszę przyznać że chłodzenie jest bardzo dobre. 4070S Aorus. Na start zapodałem 2950MHz i 1.05V.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...