Skocz do zawartości
Juby-san

X.M.P crashuje gry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po pierwsze linki:

ram: https://www.x-kom.pl/p/265068-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-viper-4.html

płyta: https://www.x-kom.pl/p/605743-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-b450-aorus-elite-v2.html?gclid=Cj0KCQjwiqWHBhD2ARIsAPCDzamJ6i2D6fWBL7SllmxwOAhbVQQwPdPRlSOYfJEZ0BIhZ090jFYt8YYaArZlEALw_wcB

Mam problem, otóż gdy włącze xmp na 3200 mhz w biosie, (menedżer zadań pokazuje ze jest 3200), gry działają ale po jakichś 20 minutach crashują. Komputer ogólnie działa sprawnie, ale raz zdarzył się BSOD (system_service_exeption, sprawdzilem o co chodzi zaktualizowałem sterowniki i chyba jest git).Gdy użyję ryzen dram calculatora i ustawiam w biosie te wartości z calculatora, komp się resetuje odpala leci taki sygnał (to się chyba post nazywa) i po tym sygnale komputer wyłącza się i włącza, znowu leci ten sygnał i się wyłącza, i tak 4 razy. Po czym normalnie włącza się windows i wszystko działa, ale częstotliwość ramu wraca na 2133. Proszę o pomoc, może coś źle policzyłem. 

Robiłem to wg tego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=tXOhi6DnZR4 i ustawiłem wszystkie podstawowe (czyli od tCL do tRAS) na safe preset, a tRC tRFC na fast preset, może coś źle zrobiłem niewiem, a i jeszcze jedno pytanie czy tCL i CAS to to samo? Bo nie jestem pewien.

Dołączam screena z wyniku dram calculator

unknown.png

Edytowane przez Juby-san

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie baw się w żadne kalkulatory, tylko po prostu załącz XMP. Niech chodzą na fabrycznych nastawach.

2.. Spróbuj z jednym modułem.

3. Obniż taktowanie do 3000 Mhz.

4. Warto przelecieć moduły jakimś programem diagnostycznym, sprawdzić w innej maszynie. Jak masz jakikolwiek inny RAm DDR 4 to można testowo zainstalować w kompie.

5. Gdzieś słyszałem wypowiedź jakiegoś youtubera, że Patrioty nie bardzo jednak lubią się z AMD, a szczególnie z Twoją płytą. Nie wiem ile w tym prawdy, może tylko on ma jakieś złe

doświadczenia.

6. Jeszcze jedno. Nie włączaj XMP (daj na Disabled) i po prostu wpisz ręcznie taktowanie 320 MHZ i timingi  CL16-18-18-36.

 

Edytowane przez Flik
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to te Patrioty są na kościach Hynixa ale XMP powinny robić bez problemu jak 99% pamięci RAM na rynku, dziwne. Zaktualizuj BIOS na płycie głównej do najnowszego możliwego, często producenci płyt lubią po czasie dodawać "Improve memory compatibility" więc nie zaszkodzi spróbować.

5 minut temu, Flik napisał:

5. Gdzieś słyszałem wypowiedź jakiegoś youtubera, że Patrioty nie bardzo jednak lubią się z AMD, a szczególnie z Twoją płytą. Nie wiem ile w tym prawdy, może tylko on ma jakieś złe doświadczenia.

Tutaj nawet na forum była o tym gadka, tak samo kości Hynix nie za bardzo nadają się do efektywnego OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania. Wydaje mi się, że to to samo.

https://www.pcmag.com/archive/a-shortcut-to-understanding-memory-timings-212563      Siakiś tary artykuł, ale mam nadzieje, że info w nim jest aktualne.

https://hanzo.com.pl/pl/n/68

8 minut temu, caleb59 napisał:

 

Tutaj nawet na forum była o tym gadka, tak samo kości Hynix nie za bardzo nadają się do efektywnego OC.

Ja swoje 3200 OC-nąłem na 3600, Tyle, że czarne (ale jednak ponoć to to samo co czerwone), no i jednak na Intelu, więc to się ma trochę nijak do problemu autora wątku.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że na Intelu jest z tym lepiej ale na AMD bywało różnie z tego co czytałem, konkretnych przykładów nie potrafię przytoczyć bo zaginęły w natłoku postów, głównie w oficjalnych tematach dotyczących procesorów 3xxx oraz 5xxx od AMD.

Ja wiem w czym rzecz bo miałem GTX 970 od ASUSa, model Strix i miał kości Elpida, które wszyscy w tamtym okresie piętnowali a ja korzystałem z karty jak król (co prawda nie robiłem OC) ale ponoć nawet na ustawieniach fabrycznych lubiły odstawiać szopki i padać, niczego takiego nie zauważyłem więc tutaj w przypadku pamięci RAM może być tak samo - nic nie jest pewne w #pcmasterrace. :E 

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz że ram jest problemem ?

Diagnostykę zacznij od ustawienia wszystkiego na auto.  (tznn 2133MHz)

Potem test TM5 powiedzmy pół godziny.

Jak będzie w porządku to włącz XMP i znów to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, severall napisał:

Skąd wiesz że ram jest problemem ?

Diagnostykę zacznij od ustawienia wszystkiego na auto.  (tznn 2133MHz)

Potem test TM5 powiedzmy pół godziny.

Jak będzie w porządku to włącz XMP i znów to samo.

Wiem, bo gdy nie mam xmp wszystko dziala nic nie crashuje i zadnych bluescreenów, robiłem memtestem na 2133 i nie było błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Flik napisał:

 

6. Jeszcze jedno. Nie włączaj XMP (daj na Disabled) i po prostu wpisz ręcznie taktowanie 320 MHZ i timingi  CL16-18-18-36.

 

wtedy ustawia się napięcie 1.2v, z tego co wiem, a raczej nie wiem, bo nie wiem czy w ogóle da sie ręcznie napięcie zmienić bez xmp. W ogóle jak sprawdzić czy ramy są samsunga, hynixa czy jakieś inne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie... Te RAMy pracują na napięciu 1.35 V (zresztą takie rzeczy mogłeś sam sprawdzić w specyfikacji). Kości możesz sprawdzić programem Thaiphoon Burner

Dziwne...mi ten program pokazuje 1.20V, ale w specyfikacji jest jak wół 1.35 V (tak chyba ustawia profil XMP te kości).`

EDIT: już wiem o co biega z tym 1.20V. Tak jak mówiłem ustawiasz na 1.35V.

EDIT: to może ustawiałeś to napięcie za nisko i dlatego były crashe?

 

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Flik napisał:

No nie... Te RAMy pracują na napięciu 1.35 V (zresztą takie rzeczy mogłeś sam sprawdzić w specyfikacji). Kości możesz sprawdzić programem Thaiphoon Burner

Dziwne...mi ten program pokazuje 1.20V, ale w specyfikacji jest jak wół 1.35 V (tak chyba ustawia profil XMP te kości).`

EDIT: już wiem o co biega z tym 1.20V. Tak jak mówiłem ustawiasz na 1.35V.

EDIT: to może ustawiałeś to napięcie za nisko i dlatego były crashe?

 

wlączałem xmp zeby mieć napiecie 1,35 bo recznie sie tego nie da zrobic :( albo nie umiem :((. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta powinna to umożliwiać przecież. Bywa pomocne przy podkręcaniu RAM-u. Nie przekraczałbym napięcia 1.40.

Szukaj (chyba w zakładce OC, ale nie wiem jak to się u AMD nazywa), czegoś w rodzaju DRAM VOLTAGE i tam sobie ustawiasz. Musisz obczaić w biosie gdzie to masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to chyba to wiem, ale jeszcze raz co mam zrobić ustawić 3200mhz napiecie wyzsze niz 1,35 i co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Zakładka Tweaker, ustawienie czwarte od dołu. Wpisujesz timingi takie jak podałem wcześniej( albo ostatecznie zostawiasz wszystko na AUTO, jeśli nie wiesz co robisz. Ja bym wpisał

ręcznie).

Napięcie 1.35 V. Nie ma sensu na stocku dawać więcej.

Jak się uda wszystko to na tych nastawach testujesz ponownie. Jak się wysypie możesz podnieść napięcie o jedno oczko.

Może po prostu ten RAM nie lubi się z płytą.

Podaj konfig i jaki masz zasilacz.

Edytowane przez Flik
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no zasilacz to czarny mojego kompa jest :(( akyga, dobra zrobię wszystko jutro, dzięki za dotychczasową pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No żesz...To po co ja się tu produkuje??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej starej płycie głównej xmp działał normalnie, więc to trochę dziwne. A i jeszcze jedno jak sprawdzić czy  ramy sa samsunga czy hynixa przed kupnem? 

Edytowane przez Juby-san

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działał normalnie, bo pewnie jakaś słabsza konfiguracja była, a teraz już nie daje rady. Nie twierdze, że na 100% to wina zasilacza, ale zalecam jak najszybszą zmianę, I podaj w końcu cały obecny konfig.

Nie da się tego sprawdzić przed zakupem. Producenci nie piszą takich info na opakowaniu. Programowo trzeba.

Chociaż... nie wiem ...jakby się udało podejrzeć jakieś symbole..., albo może na samych kościach  będzie napisane/wygrawerowane . Bardzo wątpliwe. Raczej nie.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konfig prawie ten sam, bo wymieniłem płyte na wlasnie tą co mam teraz i fere 5 dodałem bo coś mi sie lekko grzał na boxowym procek.

konfig:

akyga 500w

gtx 1050 ti 4gt lp

amd ryzen 5 1500x

dysk ssd goodram cx400

ustawiłem te wartosci co podałeś, bez resetu komp sie normalnie odpalił wiec chyba jest git. Jeszcze jedno dołączam tabelkę i mam to co ty podałeś wpisać jak w tej tabelce do RAS tak? unknown.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra ustawiłem w biosie recznie napiecie 1,35 w dram voltage i cl16-18-18-36 BSOD był dwa razy, wrocilem to biosu usunąłem ręczne napięcie, wlaczyłem xmp zostawiając cl16-18-18-36 i narazie działa bez crashy, jak coś sie wysypie to sie odezwę. Dzięki wszystkim za włożony trud, elo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze tylko dopisze, że nazwe kości pokazuje CPU-Z (przynajmniej u mnie) Zakładka SPD- DRAM Manuf.   Mi pokazuje, że mam SK Hynix. Czarne Patrioty Viper 4 3200 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, leci update do tematu, ustawilem ram tak jak dwie linijki wyżej po wczytaniu Domyslnych ustawien i były BSOD-y, sprawdzilem memtestem i wyskoczyl error, ustawilem tak jak kolega na poczatku tematu napisal (z napieciem 1.35v), polecial memtest i jakies 300 errorow, wszedlem z powrotem do BIOS-u ustawilem ponownie na ten dwie linijki wyzej tyle, ze tym razem dalem jezyk polski w biosie i zostawilem DRAM voltage na 1.35v, czyli nic nie powinno to dac, ale uwaga dziala, memtest bez errorow, wiec mozliwe ze to wina j. angielskiego w biosie albo napiecia, chociaz pokazuje to samo napiecie co ustawilem w dram voltage, wiec nie wiem. Grunt ze działa. 

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniejsza rzecz jaką przeczytałem od dawna :E 

Edytowane przez Send1N
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności możesz zaktualizować Bios (jeśli jeszcze tego nie robiłeś). Trochę niepokoją te Errory w memteście. Może te RAM-y są po prostu uszkodzone. Dziwne, że zmiana języka Biosu pomogła. Obawiam się, że na krótką metę.

Gdzie w Biosie można zmienić język na polski?  Każda płyta ma taką możliwość? 

Jak będzie tak dalej to możesz też np obniżyć taktowanie do 3000 Mhz. Jak pisałem Patrioty ponoć nie lubią się z Twoją płytą (ogólnie chyba z AMD. Może tu jest pies pogrzebany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam bios z marca, to byla druga rzecz jaką robilem z tymi ramami, bo na starej msi a320 update biosu mi dal mozliwosc xmp. 

mam bios z marca, to byla druga rzecz jaką robilem z tymi ramami, bo na starej msi a320 update biosu mi dal mozliwosc xmp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @LeBomB nie chciałem tworzyć za długiego posta a wszystko jest w linku , poza tym najważniejszy jest import, eksport jest tylko koniecznością , taka Portugalia czy Hiszpania importowała sobie towary z kolonii "za darmo" i nie musieli eksportować niczego w zamian poza niewolnikami do pracy Pisałem trzeba analizować merytorycznie i logicznie co dobrego mamy dzięki byciu w UE a co jest złego w tym że jesteśmy w UE, a potem myśleć co w zamian  Jako bantustan kolonialny nie mamy za dużo do powiedzenia ale próbować trzeba  Napewno trzeba się cieszyć że Tusk to człowiek "Niemców" bo dzięki temu nie mamy wojny w Polsce, premier Grecji się wygadał kto dążył do wejścia do wojny za wszelką cenę gdyby nadal rządził PiS to podejrzewam ze w Polsce mogła by już być wojna , Niemcy chcą powrócić do partnerstwa z Rosją 
    • Tak to najlepiej też wyłączyć i możesz też odrobinkę zmniejszyć kontrast do 50 w HDR Game (ten tryb jest też lepszy od Vivid, ma lepsze kolory)
    • A wyłączenie Dark Enhance jeszcze trochę pomaga.
    • @voltq  1. Artykuł podaje dane z 2020 i 2021 roku 2. słowo klucz w tym co przytoczyłeś: importuje 3. co z eksportem? Czyli bez UE eksport spada o około 75% jeżeli przestanie się opłacać przez np. cło. Pogrubiłem produkty, które mają szczególne wymagania importowe do UE przez co nie wszystko da się eksportować masowo bez odpowiednich umów i spełnienia odpowiednich przepisów. 
    • To jest właśnie ten "minusik". W ASUS było po ciemnej stronie PQ, w AORUSIE w jasną stronę mocy Na szczęście jak wspomniałem wcześniej: Temperatura kolorów oraz poprawność kolorów jest bardzo dobra na poziomie TB400 oraz te błędy luminacji jasnej szarości występują we właśnie mniejszych "okienkach" 1-10% potem ta sama norma co w TB400.   Oznacza to że obraz jest lekko jaśniejszy niż TB400 ale ma więcej powera w high lightach dające po 1000+ nitów gdzie w tych wysokich nitach właśnie te błędy luminacji są wypalone ale w odbiorze to nie przeszkadza a lekko podniesione cienie można łatwo dostosować w ustawieniach np. gry czy kalibratorze. Podkreślę że nie jest to wyprany kolor albo wyprana czerń, (również to potwierdza koleś z TFTcentral) i nie miałem żadnych zastrzeżeń grając w Resident Evil'y a to horrory i dużo ciemności więc podbite znacząco cienie mogłyby zepsuć klimat gry nie wspominając o znacznie trudniejszej potem korekcie
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...