Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam

Mam prośbę czy mógłby ktoś polecić mi dysk 4TB SSD na gry głównie AAA, system możliwe ,że też na nim będzie leżeć do kwoty 2500 zł

aktualnie mam wrzucone

na system Corsair 240GB M.2 NVMe SSD Force Series MP500
oraz TOSHIBA HDWD110   1 TB

na płycie: ASRock Z370 Extreme4

myslałem nad czymś takim :

Dysk SSD SAMSUNG 870 EVO 4TB 2,5'' MZ-77E4T0B/EU

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

Pozdrawiam

Edytowane przez Miist

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wątpię żebyś trafił coś lepszego niż ww. 870 evo w tej pojemności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A przy tym dysku nie będzie się czasem bufor szybko zapełniał np. przy instalowaniu gier AAA które ważą np +50 Gb ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy takiej kwocie rozważyłbym zakup NVME 4TB albo 2x2TB zamiast SATA. Jak chcesz SATA to jakieś SanDisk Ultra za około 1500zl max. Nie 2500zl za SATE ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a Da radę w okolicach w/w ceny dostać jakiś 4TB pod NVme?

,bo z tego co widzę jest Corsair mp 400 ,ale z racji tego ,że mam Corsair 240GB M.2 NVMe SSD Force Series MP500 i się on mega grzeje ,to raczej nie chciałbym mieć nic wspólnego z kolejnym ich dyskiem pod nvme ;/

na pewno wolał bym mieć 1 x 4 TB aniżeli 2 x 2tb

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To czy się grzeje zależy od kontrolera i tego, czy dałeś jakiś radiator na niego.

Firma końcowa dysku nie ma prawie żadnego znaczenia. Więc Twoje podejście jest błędne. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przy aktualnych cenach brałbym dwie sztuki tego (OEMowy 980PRO): 

https://www.proshop.pl/Dysk-SSD/Samsung-PM9A1-SSD-PCIe-40-NVMe-M2-2TB-BULK/2916804

Przeżyje i tak kilka Twoich komputerów. A po zmianie płyty i proca na coś nowszego będziesz klaskał uszami ze szczęścia.

Stary dysk NVME zapnij np w to: https://allegrolokalnie.pl/oferta/jeyi-coolswift-adapter-pcie-ssd-m2-nvme-radiator

Na dyski w portach m.2 kup sobie dwie sztuki tych radiatorów: 
https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-radiator-dysku-ssd-m-2-2280-czarny-6mm-10096779307

I nie pisz że dysk NVME goły się grzeje, bo równie dobrze możesz płakać że i5/i7/i9 i RTXy się grzeją, więc trzeba kupić Pentiuma/Celerona + jakiegoś GTXa1050ti ;) 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy 2x 2TB musiałbym wywalić wgl tego corsaira ,bo 2 sloty m2 są na płycie i cały system stawiać od nowa szkoda ,że nie ma jakieś konkretnej wersji 4TB

ja na tego corsaira wentylatorek zamówiłem i zamontowałem ,bo wcześniej się on grzał do 90 C + wiec coś z nim było napewno nie tak ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Miist napisał:

Przy 2x 2TB musiałbym wywalić wgl tego corsaira ,bo 2 sloty m2 są na płycie i cały system stawiać od nowa szkoda ,że nie ma jakieś konkretnej wersji 4TB

ja na tego corsaira wentylatorek zamówiłem i zamontowałem ,bo wcześniej się on grzał do 90 C + wiec coś z nim było napewno nie tak ;)

Tu masz, ale kosztuje więcej niż 2500zł.

https://www.amazon.pl/Sabrent-wewnętrzny-wysokiej-wydajności-SB-RKTQ-8TB/dp/B087N7HLRV?th=1

Albo 8TB za 11tyś.

https://www.amazon.pl/Sabrent-wewnętrzny-wysokiej-wydajności-SB-RKTQ-8TB/dp/B08957PT2K?th=1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Adapter PCIE na M.2 z allegro za kilka dyszek i montujesz 3x NVME na swojej płycie. 

Na dysk daje się radiator nie trzeba wentylatora od razu.

Możesz kupić topowe dyski już z PCIE4.0 zamiast kompromisów. I to w cenie zbliżonej do SATA. 

3 godziny temu, Stjepan666 napisał:

Dyski na QLC to nie są konkretne wersję NVME. Akurat chyba po Chia 4TB nieco podskoczyły. A u nas ogólnie ciężko było z nimi już wcześniej. 

W dniu 13.07.2021 o 07:02, Minciu napisał:

Przypomnę koledze jeszcze raz. Adapter PCIE NVME z radiatorem za 30 parę zł. 

I podpinamy 3x NVME do płyty. 

Nie wiem czemu o tym piszę wyraźnie a za chwilę czytam że nie da się podpiąć 3x NVME na płytę na którą da się to zrobić na luzie. 

Pewnie jeszcze więcej dałoby się podpiąć, ale już z cięciami linii do 1x, czyli transfery 1000MBs z PCIe 3,0 lub 2.000MBs na PCIe 4.0. ale już nie mieszam bo pewnie i tak to będzie zbyt skomplikowane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

a Ten nadawał by się :

PNY 4TB M.2 PCIe Gen4 NVMe XLR8 CS3040

akurat 4 tb  ? :]

Edytowane przez Miist

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten Sata to bardzo ciekawa znajdzka. W sam raz aby kupić dwie sztuki w Twoim budżecie pod RAIDa i będzie 8TB. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
19 godzin temu, amsztel napisał:

Oferta bomba, ale cena mocno podejrzana, żeby się nie okazało że to jakiś truchło pozbawione nawet bufora pamięci DRAM.

No właśnie... Tabelka już co nieco zdradza :]

moS7mE9RwshXRntDsaawkQ-970-80.png.webp

Edytowane przez DisconnecT
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no właśnie tutaj pytanie czy przy tym micronie szybko się będzie zapełniał bufor ?

np. przy grach 100 Gb

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
54 minuty temu, Miist napisał:

no właśnie tutaj pytanie czy przy tym micronie szybko się będzie zapełniał bufor ?

np. przy grach 100 Gb

Ja bym po prostu kupil tego 5300 Pro i sprawdzil. Jak cos to masz 14d na zwrot a cena jest rewelacyjna. Takimi rzeczami jak zapelnienie bufora nie martwilbym sie, chyba ze masz internet 10Gb/s.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dwa takie i będzie git. W końcu budżet masz na dwa XD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jaki bufor? Chyba mówicie o tym SLC, bo pamięci DRAM wedle informacji ten nośnik nie ma. Do tego 22K IOPS na zapisie to straszna bryndza, nie brał bym osobiście tego nośnika do gier, ale kto co woli, niska cena nie bierze się z kosmosu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no właśnie ja nie chce się bawić w jakieś zwroty itp

1 godzinę temu, DisconnecT napisał:

Jaki bufor? Chyba mówicie o tym SLC, bo pamięci DRAM wedle informacji ten nośnik nie ma. Do tego 22K IOPS na zapisie to straszna bryndza, nie brał bym osobiście tego nośnika do gier, ale kto co woli, niska cena nie bierze się z kosmosu. ;)

czyli do gier lepiej tego PNY brać nniż w ciemno testować microna ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten Micron to budżetowa wersja dysków do zastosowań profesjonalnych. Masz duża żywotność i przeciętne osiągi jak to bywa w dyskach pro. A to jest jeszcze niska półka tego segmentu.

Cena jest spoko, bo normalnie te dyski są chyba że 2x droższe.

NVME to nie jest, ale dwa takie garną spoko temat składowania gier na wiele lat. 

A jak chcesz konkret wydajność to masz PM9A1 Samsunga. 

PNY 3040 to po prostu poprawny  Phision e16 z PCIe 4.0. starsza i nieco mniej wydajna wersja od młodszych kontrolerów PCIe 4.0

Ja mam u siebie w domu Phisiona E12 i jest po prostu średni poza syntetykami. Moim zdaniem Phision błyszczy tylko w syntetykach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Miist napisał:

czyli do gier lepiej tego PNY brać nniż w ciemno testować microna ?

Ciężko znaleźć informacje odnośnie zastosowanych kostek w wersji 4TB, powiem tak, jeżeli ten PNY jest na TLC, to bym się nim interesował, jeżeli na QLC to w życiu, bo to też badziew.

PS. Miej świadomość że na swojej płycie możesz niskim kosztem uzyskać 3 slot M.2, wystarczy że masz wolny ostatni slot PCIe x4 i dokupisz adapter za kilkadziesiąt PLN. ;)

Godzinę temu, Minciu napisał:

Ten Micron to budżetowa wersja dysków do zastosowań profesjonalnych. Masz duża żywotność i przeciętne osiągi jak to bywa w dyskach pro. A to jest jeszcze niska półka tego segmentu.

🤣🤣
Ten dysk nawet obok pro nie stał. To zwykły odrzut produkcyjny najpewniej dedykowany do krypto CHIA. Pamięci to muszą być ze śmietnika skoro zapis jet obcięty do 22k IOPS, nawet najtańsze nośniki bez DRAM pokroju P200 Patriota biją to coś na łeb osiągając ok 50k IOPS.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, DisconnecT napisał:

Jaki bufor? Chyba mówicie o tym SLC, bo pamięci DRAM wedle informacji ten nośnik nie ma.

to słabe informacje... KLIK 😏

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, DisconnecT napisał:

🤣🤣Ten dysk nawet obok pro nie stał. To zwykły odrzut produkcyjny najpewniej dedykowany do krypto CHIA. Pamięci to muszą być ze śmietnika skoro zapis jet obcięty do 22k IOPS, nawet najtańsze nośniki bez DRAM pokroju P200 Patriota biją to coś na łeb osiągając ok 50k IOPS.

No tak jest. Te pro ssdki są powolne właśnie pewnie kosztem żywotności.

To jest niski model. Micron ma chyba jeszcze serie 7000 i 9000. Tam jest chyba dużo lepiej ale za worek siana. 

Są też microny z interfejsem U2 lub NVME. Wtedy dopiero mają przyzwoita wydajność. Ale i tak znacznie gorsza od innych konsumenckich dysków.

Ta oferta jest po prostu tania, pojemna i żywotna. Dla tego atrakcyjna. Na pewno znacznie sprawniejszą niż HDD ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Minciu napisał:

Na pewno znacznie sprawniejszą niż HDD

Czyli kup gówno bo jest lepsze niż HDD, tak to zdecydowanie Twój tępy tok myślenia. ;)

Reszty nawet nie komentuje, bo aż nie chce mi się słuchać bredni o jakiś półprofesjonalnej serii super żywotnych dysków które dziwnym przypadkiem akurat są pocięte z zapisu po całości. 🤣

33 minuty temu, bartosz302 napisał:

to słabe informacje... KLIK 😏

Informacje w internecie są szczątkowe, nie miałem aż takiego parcia aby to znaleźć, widząc tak nędzne parametry.
A bufor mały jak na 4TB i nie daje za wiele, ludzie już testowali te nośniki i są słabiutkie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi