Skocz do zawartości
grzegorz1981

płyta Asus Tuf Gaming z590 - problem z ramem 3600Mhz?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję kupić płytę ASUS TUF GAMING Z590-PLUS wraz z i7-10700f. Myślałem żeby włożyć Ram 2x8Gb 3600Mhz, ale w opisie jest wzmianka "Z uwagi na możliwe problemy z kompatybilnością pamięci RAM o taktowaniu 3600 MHz rekomendujemy wybór pamięci RAM o taktowaniu 3200 MHz." 

Taka wzmianka jest we wszystkich płytach na chipsecie Z590.

Czy faktycznie jest problem z pamięciami powyżej taktowania 3200Mhz na płytach Z590?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz z590  za 9 stówek pod 10700f :-)  zapewne z myslą wymiany w przyszłości na 11 gen  ale zapewniam że taka zmiana w tej całej przyszłości niczego nie zmieni :E już dawno będa zadomowione ddr5 i platformy z nimi związane czyli zapewne szybsze niż  poprzednie podstawki  więc dobrze radzę kup se Pan jakieś b560 za ok 450-550pln lub nawet z490  i to ci starczy z nawiązką ,a można bardzo fajne płyty kupić w tych cenach czy to np msi b560m bazoka (bardzo chłodna sekcja zasilania nawet bodajże z i7 11 gen )  lub jakis outlet z490  do 5 setek.A co do tych pamięci 3600 to raczej chodzi o 11 gen i te gear 1 gear 2  jak dobrze kojarzę :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuję z590 bo do 16 lipca jest cashback i na tym chipsecie wyszłoby taniej niż na z490. Procek zostałby na stałe, nie planuję zmiany ze względu na mały przyrost wydajności i duży pobór mocy 11 gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji nie masz się czym przejmować i można kupować ,mi tu sie rozchodzi o cenę bo bądz co bądz cale te juz ddr4 na wymarciu po wyjsciu nowych podstawek wszystko będzie rozwijane w tym właśnie kierunku ,żeby mnie gawiedz źle nie zrozumiała :E ddr4 nie tyle na wymarciu ale bedzie to jak z ddr3  przy kupnie nowych platform nikt juz raczej nie bedzie patrzył w stronę ddr4  a straszonko na początku ceną możliwe że tak będzie ale spopularyzuje się to szybciej niż by się wydawało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej coś na B560?. Też ramy można podkręcać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełne ATX w B560 z dobrą kartą dźwiękową kosztuje praktycznie tyle co Z590, a na B560 nie ma cashbacku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale jak kolega chce Z590 to niech bierze, niektórzy tutaj kupują wentyle z RGB a to ma jeszcze mniej sensu niż wypasiona płyta (czy w ogóle zakup intela ;)


Ram 3600MHz dla i7 10 generacji to nie powinien być żaden problem, najlepiej sprawdź listę QVL dla tej płyty i wybierz coś z niej ale nawet to nie jest wymagane bo zasadniczo co kupisz to powinno działać. I nie nie kupowałbym nic niżej od 3600MHz do tego proca ;) nawet jak budżet pozwoli to 4x8 3600MHz będzie optymalnie (albo 2x16 dual rank). 

Jeżeli Z590 faktycznie ma problem z ramem to jest argument jedyny żeby ją olać i wziąć Z490 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Alyjen napisał:

eżeli Z590 faktycznie ma problem z ramem to jest argument jedyny żeby ją olać i wziąć Z490 

Problem maja cpu 11th na Z490 ale to wina olewki producentow bios. Na Z590 nie ma zadnych problemow.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Problem maja cpu 11th na Z490 ale to wina olewki producentow bios. Na Z590 nie ma zadnych problemow.

no to tym bardziej, ładować ramu pod korek i takiego szybkiego na jaki gościa stać i będzie gites ;) w końcu to Intel i można ram bez doktoratu ustawić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Alyjen napisał:

no ale jak kolega chce Z590 to niech bierze, niektórzy tutaj kupują wentyle z RGB a to ma jeszcze mniej sensu niż wypasiona płyta (czy w ogóle zakup intela ;)


 

Zdaję sobie sprawę, że płyty Z590 są zdecydowanie za drogie, ale po cashbacku wychodzi taniej niż na Z490.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mimuszek napisał:

Interesująca jest ta zaznaczona przez kolegę płyta. Z i5 można ją teraz wyrwać za 500zł. Za parę lat mocniejszy proc i ewentualnie dodatkowy ram. Co o tym sądzicie? Jaki procek by się dało tam posadzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, flat_beat napisał:

Interesująca jest ta zaznaczona przez kolegę płyta. Z i5 można ją teraz wyrwać za 500zł. Za parę lat mocniejszy proc i ewentualnie dodatkowy ram. Co o tym sądzicie? Jaki procek by się dało tam posadzić?

Za parę lat to normą będzie DDR5 i procki hybrydowe a więc nawet prądożerna 11 gen jaką tam maksymalnie posadzisz to będzie archaizm. Nie złożysz teraz kompa na parę lat jak oczekujesz ciągle wysokiej wydajności. Czasy się zmieniły i teraz już wydajność procków nie rośnie o 2-3% z generacji na generację jak i nie siedzimy na 4/4 i 4/8 jak przez lata było w Intelu. Alder Lake ma mieć spory wzrost IPC jak i całkowitej wydajności CPU. 

Edytowane przez Mark1991
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy złożę kompa na parę lat na 1700 i DDR5? Bo poczekać mogę..

Pozostaje kwestia ceny nowej platformy. 10400f plus dobre B560 wychodzi mnie 1150zł. Ramy 3600 w promce może poniżej 400 się uda ustrzelić. Jak widać, idę mocno budżetowo. Komputer do zastosowań ogólnych, bez podkręcania i pogoni za wydajnością w najnowszych grach. Można lepiej wydać te skromne środki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak budżetowo i nie musisz mieć najwydajniejszego to możesz kupować. Na pewno 1700 i DDR5 nie kupisz w tych pieniądzach po premierze. Mało wydasz to i mniej stracisz przy odsprzedaży tego w przyszłości. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Mark1991 napisał:

Za parę lat to normą będzie DDR5 i procki hybrydowe a więc nawet prądożerna 11 gen jaką tam maksymalnie posadzisz to będzie archaizm. Nie złożysz teraz kompa na parę lat jak oczekujesz ciągle wysokiej wydajności. Czasy się zmieniły i teraz już wydajność procków nie rośnie o 2-3% z generacji na generację jak i nie siedzimy na 4/4 i 4/8 jak przez lata było w Intelu. Alder Lake ma mieć spory wzrost IPC jak i całkowitej wydajności CPU. 

Weź pod uwagę, że póki co to tylko plotki bo żadnych pewnych informacji nie ma. Do tego dojdą jakieś problemy wieku dziecięcego. Składając kompa teraz na i7 10 gen. powinien starczyć na jakieś 4-5 lat, a czekać można wiecznie bo zawsze na horyzoncie widać coś lepszego. Ja mam kompa z 2009 roku jeszcze z Core 2 Quad i stwierdziłem, że najwyższa pora zmienić. Kupiłem już obudowę i zasilacz (promki), resztę części planuję dokupić również na promkach do końca wakacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, grzegorz1981 napisał:

Weź pod uwagę, że póki co to tylko plotki bo żadnych pewnych informacji nie ma. Do tego dojdą jakieś problemy wieku dziecięcego. Składając kompa teraz na i7 10 gen. powinien starczyć na jakieś 4-5 lat, a czekać można wiecznie bo zawsze na horyzoncie widać coś lepszego. Ja mam kompa z 2009 roku jeszcze z Core 2 Quad i stwierdziłem, że najwyższa pora zmienić. Kupiłem już obudowę i zasilacz (promki), resztę części planuję dokupić również na promkach do końca wakacji.

To że będzie hybrydowa budowa cpu i ddr5 jest pewne od dawna. :) Zależy od użytkowania sprzętu. Ja siedziałem 7 lat na i5 4670k i w zeszłym roku zmieniłem na to z sygnaturki. W przyszłym roku raczej zmienię na Raptor lake. W aldera się nie pcham właśnie przez możliwe problemy wieku dziecięcego. Ale nie wierzę że chcąc mieć wydajność da się na starym Skylake w 10 gen przesiedzieć najbliższe 4 lata. Obstawiam że choćby rtx 4070/4080 będzie się dusił na 10gen z pci-e 3.0. 

Edytowane przez Mark1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem sprawę i wezmę jednak coś na chipsecie B560 razem z cashbackiem od MSI. Chyba kodek ALC1200 nie jest wart aż takiej dopłaty w stosunku do ALC897.

MSI B560m Bazooka (ewentualnie MSI B560 Torpedo) + i5-10400f wyjdzie po zwrocie 1003 zł więc o połowę taniej od mojego pierwotnego pomysłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też początkowo chciałem brać Bazookę ale na x-komie odradzają do niej ram 3600 a w przyszłości mocniejszy proc posadzisz na Torpedo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw tuf z590 teraz msi b560  :E  czyli już blisko i za chwilę wszystkie będą miały problem z 3600mhz  :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień chłodziwo na Fera 5 a dysk na kc2500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, grzegorz1981 napisał:

https://www.x-kom.pl/lista/pdjwc3qqe

Złożyłem coś takiego. Co myślicie?

W podobnej cenie są Z490 choćby Gaming Plus (20zł drożej) z normalnym dźwiękiem a nie alc 897 które nawet na tanich słuchawkach i głośnikach jest słabe i niektórzy szybko kupują zewnętrzną kartę. No i w z490 masz odblokowane pełne OC CPU i RAM na przyszłość. 

Edytowane przez Mark1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...