Skocz do zawartości
Camis

Nowe prawo / przepisy drogowe

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, galakty napisał:

Co Ci da areszt jak w ciągu 5-10 lat łamania przepisów ani razu Cię nie złapią? 

No ok. macie racje. Umknął mi fakt słabego obłożenia polskich dróg przez Policje. Ja przez ok 10 lat też tylko raz byłem zatrzymywany do kontroli (rutynowej, nie że coś przeskrobałem). Nieuchronność kary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, lukadd napisał:

W Niemczech też nie łapią za drobne przekroczenia. Poza zabudowanym masz 100km/h do ~120 możesz na luzie jechać.

W zabudowanych są głównie radary no ale tam nawet jak ich nie ma to jednak większość się raczej pilnuję i jedzie te 50-60 max.

Łapią. Mi przyszedł mandat bo na 60tce na autostradzie jechałem 75 o drugiej w nocy- odcinek robót drogowych. Na 40 Euro, ale zawsze. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radar ci strzelił to tak, policja za małe przekroczenia raczej nie gania, no chyba że ktoś jeszcze przy okazji wywinie jakiś dziwny manewr. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo, jednak przeszło i piraci drogowi dostaną po kieszeni. Może w końcu będzie mniej zabitych na drogach w Polsce. 

 

Cytat

 

Sejm przegłosował podwyżkę mandatów drogowych. Jest drakońska, jak w reszcie cywilizowanego świata 


Jaki największy mandat możesz dostać? Za jazdę rowerem po alkoholu? Za jazdę w mieście 80 km/godz jeśli drugi raz w ciągu 2 lat? Za wyprzedzanie mimo zakazu? Ile zapłacisz za jazdę po chodniku? A przed pasami? Witaj w świecie czterocyfrowych kar – zobacz tabelę

Niewaloryzowane od 1997 roku mandaty za wykroczenia drogowe wreszcie podwyższone – i to przez ponadpartyjną koalicję Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Za głosowała również Koalicja Polska, przeciwko – tylko Konfederacja. Ku zdumieniu obserwatorów Polska 2050 Szymona Hołowni wstrzymała się od głosu.

 

https://oko.press/sejm-przeglosowal-podwyzke-mandatow-drogowych/?u=true

 

Cytat

 

Kierowcy chwycą się za kieszenie. Wyższe mandaty przegłosowane przez Sejm

To już pewne. Polacy zaczną płacić wyższe mandaty. W piątej Sejm przegłosował ustawę w tej sprawie. Stawki znacząco pójdą do góry - z 500 do 5 tys. zł. Co więcej, sąd będzie mógł nałożyć na pirata drogowego grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł.

 

https://www.money.pl/gospodarka/kierowcy-chwyca-sie-za-kieszenie-wyzsze-mandaty-przeglosowane-przez-sejm-6699085871725408a.html

 

Cytat

Posłowie przegłosowali zmiany w mandatach. Rewolucja od 1 stycznia

390 posłów zagłosowało za wprowadzeniem zmian w taryfikatorze mandatów. Oznacza to, że wejście w życie nowych stawek 1 stycznia 2022 roku jest coraz bardziej prawdopodobne. Kary będą dotkliwe, a recydywiści zapłacą podwójnie.

https://autokult.pl/42813,poslowie-przeglosowali-zmiany-w-mandatach-rewolucja-od-1-stycznia-coraz-blizej

 

Cytat

 

Rewolucja dla kierowców. Wszystko, co musisz wiedzieć

1. Mandaty 2022

Maksymalna wysokość grzywny za wykroczenia drogowe

Ustawa przewiduje zmianę w Kodeksie wykroczeń, zakładającą w przypadku wykroczeń drogowych podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny nakładanej przez sąd z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Oznacza to, że w przypadku wejścia przepisów w kształcie przyjętym przez Sejm, grzywna będzie mogła wynieść nawet 30 tys. zł w postępowaniu sądowym.

"To radykalna zmiana, ale dotkliwa finansowo kara często jest jednym skutecznym rozwiązaniem. Takie wnioski można wyciągnąć analizując systemy kar w wielu państwach Europy. Tam, gdzie kary są odczuwalne, tam poziom zagrożenia w ruchu drogowym jest zdecydowanie niższy niż w Polsce, a przepisy są w większości przestrzegane przez kierowców" - ocenili przedstawiciele ministerstwa.

Zwiększona zostanie też wysokość grzywny, którą będzie można nałożyć w postępowaniu mandatowym - do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń - do 6 tys. zł. Ponadto w postępowaniu mandatowym, w przypadku niewskazania przez właściciela na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania, będzie można nałożyć grzywnę w wysokości do 8 tys. zł. 

Niestosowanie się do ograniczenia prędkości nie będzie się opłacało

Obecny taryfikator mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31 do 40 km/h przewiduje grzywnę od 200 do 300 zł. Zgodnie z nowymi przepisami przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało minimalną grzywną w wysokości 800 zł, niezależnie od faktu, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy też poza tym obszarem. Jeśli w ciągu dwóch lat kierowca zostanie ponownie ukarany za to samo wykroczenie, wówczas grzywna będzie nie mniejsza niż dwukrotność tej kary. Wysokość grzywny oraz recydywa mają wpłynąć na uspokojenie ruchu i dyscyplinowanie kierowców.

Większa kara za wyprzedzanie na zakazie

Kierujący pojazdem mechanicznym nie stosujący się do zakazu wyprzedzania będzie podlegał grzywnie nie niższej niż 1 tys. zł. Ponowne takie wykroczenie w ciągu dwóch lat będzie oznaczało grzywnę w wysokości 2 tys. zł.

Zwiększenie ochrony pieszych

Minimalna grzywna za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego, po wejściu w życie nowelizacji, wyniesie nie mniej niż 1,5 tys. zł. Chodzi np. o wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Taka sama kara będzie groziła kierowcy pojazdu mechanicznego za naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Jeśli w ciągu 2 lat sprawca ponownie popełni takie naruszenie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 3 tys. zł. W przypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Uszkodzenie mienia i spowodowanie naruszenia ciała

Nowym rozwiązaniem zawartym w ustawie jest kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł w przypadku spowodowania naruszenia czynności narządu ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia, ze względu na nie zachowywanie należytej ostrożności i spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez kierującego pojazdem mechanicznym.

Takie wykroczenie popełnione w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości nie niższej niż 2,5 tys. zł.

"Ponowne wykroczenie tego samego typu w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania będzie skutkowało dwukrotnością tej kary" - podało MI.

Wyższe kary dla prowadzących po alkoholu lub podobnie działającego środka

Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym będzie podlegało karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka pojazdu innego niż mechaniczny sprawca będzie podlegał karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1 tys. zł.

Ponowne wykroczenie tego samego typu w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania będzie skutkowało dwukrotnością kary.

Bezpieczniej na przejazdach kolejowych

Z kolei dotkliwiej karane ma być objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, wejście lub wjazd za sygnalizator przy czerwonym świetle, wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Za takie wykroczenia będzie grozić minimalna grzywna w wysokości 2 tys. zł. Ponowne popełnienie tego wykroczenia w ciągu 2 lat - podobnie jak w przypadku powyższych wykroczeń - będzie oznaczało grzywnę w podwójnej wysokości.

Większa kara za jazdę bez prawa jazdy

Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganego uprawnienia będzie skutkowało karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1,5 tys. zł. Jeśli sprawca tego wykroczenia w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to grzywna wyniesie dwukrotność tej kary.

2. Składka OC - wysokość zależna od historii wykroczeń kierowcy oraz punktów karnych

Resort wskazał, że ustawa ma umożliwić udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych. "Po zakończeniu oceny ryzyka zakład ubezpieczeń będzie miał obowiązek niezwłocznie usunąć dane o punktach karnych kierowcy" - zapewniono.

MI zwróciło uwagę, że standardem działań firm ubezpieczeniowych w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania czy Irlandia jest włączanie do taryfy ubezpieczeń komunikacyjnych informacji o wykroczeniach popełnianych przez kierowcę. Dzięki temu firmy ubezpieczeniowe mogą zaoferować niższe składki kierowcom, którzy jeżdżą bezpiecznie.

3. Punkty karne zerują się po dwóch latach

Wprowadzony zostanie mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. Według resortu powinno to zapewnić szybkie i skuteczne doprowadzenie do wykonania kary.

"Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych za najcięższe wykroczenia, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10" - wskazano.

Limit punktów karnych nie ulegnie zmianie. Obecnie limit wynosi 24 punkty, a w przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy, której niż rok - 20 punktów.

4. Łatwiejsze ściąganie należności z mandatów

Zgodnie z ustawą, urząd skarbowy będzie mógł zaliczyć nadpłatę podatku na poczet nieopłaconego mandatu karnego. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie nieuchronności kary i egzekucji grzywien nakładanych za popełnione wykroczenia drogowe.

Ministerstwo Infrastruktury wskazało, że nowym rozwiązaniem jest kierowanie środków pochodzących z grzywien na finansowanie zadań inwestycyjnych związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych oraz budowy lub przebudowy dróg krajowych co przyczyni się do dalszej poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. "Zmiana w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym ma na celu określenie wpływów do KFD z grzywien za wykroczenia określone niniejszym projektem ustawy" - wyjaśniono.

5. Nieopłacalna ingerencja w tachograf

Wyższe kary przewidziano również dla kierowców zawodowych, którzy ingerują w tachograf. Resort zwrócił uwagę, że za ingerowanie w tachograf, aby ukryć rzeczywisty czas pracy i wykonać więcej operacji transportowych, dziś grozi tylko kara finansowa. Tym czasem nowe przepisy mają wprowadzić za ten czyn dodatkową karę, bardzo dotkliwą dla zawodowych kierowców, czyli odebranie prawa jazdy na trzy miesiące, a przy recydywie na 6 miesięcy.

"Niedozwolone praktyki przestaną się opłacać, a dzięki temu na drogach będzie bezpieczniej, bo za kierownicą ciężkich transportów, albo autobusów z pasażerami na pokładzie, nie będą siedzieć przemęczeni kierowcy. Rozwiązanie to zapewni także przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji wśród podmiotów wykonujących przewozy drogowe" - oceniło MI.

 

https://tvn24.pl/biznes/moto/mandaty-2022-prawo-o-ruchu-drogowym-sejm-przeglosowal-zmiany-co-sie-zmieni-dla-kierowcow-lista-5471936

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na rowerze dostanę 1500/3000 zł też za jazdę po chodniku? ;) punktów mi nie wlepią przecie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż patrząc po tym taryfikatorze to dojazd do pracy wydłuży mi się z 15 do około 25 minut ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do tej pory jak jeździłeś to miałeś jakieś skróty chodnikami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie, mogliby jeszcze dodatkowe etaty w drogówce z tych mandatów sfinansować bo teraz spotyka się ich w zasadzie tylko przy wypadkach/kolizjach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że osłowie (tzn. posłowie :E) też objęci są nowym taryfikatorem? Oh wait....

Dalej uważam, że w niektórych punktach te kary są stanowczo za wysokie w stosunku do wykroczenia...

No nic, możemy się spodziewać, że przez około 3 miesiące policja wyjdzie wyjątkowo w większej ilości na drogi i będzie akcja wielkiego łatania dziury budżetowej wyższymi mandatami. Teraz to jest okazja, szczególnie jak mamy takie kary wlepione przez Unię. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lukadd napisał:

A co do tej pory jak jeździłeś to miałeś jakieś skróty chodnikami?

Konieczność wyminięcia się z szerokim pojazdem, gdy na dodatek połowa jednej strony jezdni służy za parking wcale nie należą do rzadkości.

Cennik jest nieprzemyślany. Z jednej strony jeżdżenie + 30 nie będzie aż tak karane, z drugiej takie najechanie na chodnik albo kwestia pierwszeństwa. Gdzie są drogi na których mimo ich opisania znakami płynny ruch nie będzie możliwy bez dogadania się kierowców kto ma jechać pierwszy. Niech wtedy za tobą stoją gliniarze i źle zinterpretują to co właśnie zobaczyli.

Jest jeszcze to, że jak PiS tak to ochoczo przepchał, to można się spodziewać polowania na czarownice w celu łatania budżetu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady nikt cię nie będzie ścigał jak w wąskiej uliczce na jakimś zadupiu najedziesz na kilka-kilkanście sekund dwoma kołami auta na chodnik po to, aby przepuścić inne większe auto :E

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że to ma tylko straszyć, wejść na psychikę. Już widzę jak policja będzie latać i pilnować... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ja tu widzę duże zagrożenie związane z "widzi mi się" Szanownych Policjantów. :E Prawdopodobnie w niektórych placówkach wrócą łapówki, a jeszcze w niektórych kierowcy będą częściej próbowali się dogadywać w przypadku stłuczek... Choć jak przypomnę sobie jedną sytuację, głupiej z mojej strony stłuczki, i chciałem się dogadać, podpisać oświadczenie sprawcy itp. to koleś był uparty i czekał jak cymbał na policję. Nie patrzył na dzieciaki, które odebrał z przedszkola - miała być policja na miejscu i tyle. Na szczęście policjant był wtedy wyrozumiały dla mnie jak koleś odjechał (czekaliśmy na policjantów ~8h!). I przy obecnych mandatach byłem zły jak... mając wizję dostania mandatu pomimo chęci dogadania się z kolesiem, to przy nowym taryfikatorze miałbym dodatkową porcję nerwów.

No nic... pożyjemy zobaczymy. Ogólnie ja takim optymistą nie jestem, bo każdy za byle pierdołę może zostać złapany, niektóre wykroczenia można podciągnąć i potem Ci, co tak zachwalali ten projekt mogą również być łatwo ukarani. Patrzymy tylko i wyłącznie na pryzmat piratów drogowych - myślicie, że większość z nich przystopuje w sprawie nowych taryfikatorów? Ja śmiem wątpić. Niektórzy z nich będą pewnie uważać przez te 2-3 miechy, potem wrócą do swoich nawyków bo prawdopodobnie (Ale to tez nie jest pewne, zależy jak rządowi zależy na łataniu dziury :E) policja wróci do swoich standardowych kontroli. A największe kwiatki, co mają kasy że aż im się przelewa, dalej będą mieli to wszystko gdzieś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz będzie czyta kaska do zgarnięcia :E Państwo potrzebuję masę szmalcu, więc obstawiam, że będzie znacznie więcej łapanek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, lukadd napisał:

Bez przesady nikt cię nie będzie ścigał jak w wąskiej uliczce na jakimś zadupiu najedziesz na kilka-kilkanście sekund dwoma kołami auta na chodnik po to, aby przepuścić inne większe auto :E

 

Ja się domyślam. Jednak będą mogli to zrobić. A traf na gliniarza który akurat z jakiegoś powodu Cię nie lubi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, galakty napisał:

Mam wrażenie że to ma tylko straszyć, wejść na psychikę. Już widzę jak policja będzie latać i pilnować... 

Przez pierwsze miesiące na pewno będzie pokazówka, może zrobią na początku jakąś akcję ... Potem zależy jak nasz "kochany" rząd chce reperować dziurę w budżecie, a z tego co widzę to chce bardzo. Wstępnie myślę, że taka "pokazówka" potrwa do 3 miesięcy, aczkolwiek pewności nie mam. Na pewno nie będzie spokoju zaraz po wejściu ustawy w życie... Policja taka kochana to nie jest, że zadba o dobro portfeli obywateli. W końcu to dla naszego bezpieczeństwa. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Suchy211 napisał:

Ja się domyślam. Jednak będą mogli to zrobić. A traf na gliniarza który akurat z jakiegoś powodu Cię nie lubi.

Serio to jakieś tylko nietypowe sytuację. Mowa jest o bezpośredniej jeździe po chodniku. Jak najedziesz na chodnik i staniesz, aby przepuścić inne auto to jest całkowicie inna sprawa.

Ogólnie ta kara to jest bardziej skierowana w rowerzystów bo to oni często popylają chodnikami czy przejeżdżają wzdłuż pasów dla pieszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, neonek napisał:

Przez pierwsze miesiące na pewno będzie pokazówka, może zrobią na początku jakąś akcję ... Potem zależy jak nasz "kochany" rząd chce reperować dziurę w budżecie, a z tego co widzę to chce bardzo. Wstępnie myślę, że taka "pokazówka" potrwa do 3 miesięcy, aczkolwiek pewności nie mam. Na pewno nie będzie spokoju zaraz po wejściu ustawy w życie... Policja taka kochana to nie jest, że zadba o dobro portfeli obywateli. W końcu to dla naszego bezpieczeństwa. :E

Policja robi to co każe wódz z kotełem :E

Może i tak będzie, ale jak patrzę na moje 10 letnie doświadczenie za kółkiem, to póki co mandatów się nie obawiam. A raczej obawiam się fotoradarów i pomiarów odcinkowych, nie policji :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, lukadd napisał:

Teraz będzie czyta kaska do zgarnięcia :E Państwo potrzebuję masę szmalcu, więc obstawiam, że będzie znacznie więcej łapanek.

Te porozbijane limuzyny szydło, dudy czy macierewicza też tanie nie były.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli po prostu nie zatrzymanie się przed przejściem gdy pieszy czeka (poczeka kilka sekund dłużej, zero ryzyka) jest dokładnie tak samo karane jak omijanie pojazdu który się zatrzymał żeby przepuścić pieszego (sytuacja ogromnie niebezpieczna i z wysoką wypadkowością). Kompletny debilizm.

Podobnie jak minimum 1500zł za drobną obcierkę na parkingu. Mandat wyższy niż koszt naprawy!

I to jest najgorsze w tych zmianach - brak progresji w zależności od niebezpieczeństwa. Bo o ile jestem za podwyżką dla tych co zapierniczają dwa razy szybciej niż powinni, za "cuda" na przejazdach kolejowych, jazdę po wódzie czy bez uprawnień, to równie drakońskie będą kary za drobne przewinienia, progresja zmienia się w opresję.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżet się musi spinać.
Kolejne przepisy robione na kolanie.

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zerkam po necie to wychodzi, że zmienili mandat za przekroczenie o 31km prędkości. Miało być minimalnie 1500pln, a wygląda, że zmienili na minimum 800pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lukadd napisał:

 

Ogólnie ta kara to jest bardziej skierowana w rowerzystów bo to oni często popylają chodnikami czy przejeżdżają wzdłuż pasów dla pieszych.

Uuu... naiwniaczek. Naprawdę myślisz że dla rowerzysty taryfikator będzie się rozpoczynał od 1,5k? Czy w tych zmianach jest to opisane?

Godzinę temu, galakty napisał:

Policja robi to co każe wódz z kotełem :E

Może i tak będzie, ale jak patrzę na moje 10 letnie doświadczenie za kółkiem, to póki co mandatów się nie obawiam. A raczej obawiam się fotoradarów i pomiarów odcinkowych, nie policji :D 

Ale jak ty to sobie wyobrażasz? Rutynowe trzepanko raz w miesiącu?

Pomyśl jaką rzeszę ludzi trzebaby do tego zatrudnić. Policz też dobrze ile zmarnowanego czasu będzie to kosztować. Nie wiem po jakich trasach ty jeździsz. Ale ja jestem świadkiem kontroli średnio 2 x w tygodniu, a aż tak dużo nie jeżdżę.

16 minut temu, lukadd napisał:

Z tego co zerkam po necie to wychodzi, że zmienili mandat za przekroczenie o 31km prędkości. Miało być minimalnie 1500pln, a wygląda, że zmienili na minimum 800pln

To jest w ogóle bez sensu. Zmienili to co tak naprawdę najbardziej niebezpieczne. Jednocześnie zostawili minimum na 3/4 minimalnej krajowej dla mniej niebezpiecznych przewinień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za jazdę po chodniku jestem za :E

Na razie to nie widziałem jeszcze dokładniej listy tych mandatów.

A po pasach dla pieszych przecież autem nikt nie jeździ wzdłuż. Oprócz rowerzystów, którzy nie przestrzegają przepisów :E Więc nie widzę tego inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...