Skocz do zawartości
Camis

Nowe prawo / przepisy drogowe

Rekomendowane odpowiedzi

Jak uzasadniali swoje weto senatorzy, a opozycja głosy przeciw? Tymi kwestiami dziur w przepisach czy "bo to pomysł PiS"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konfiskata jak najbardziej na tak, jeśli ktoś prowadzi po pijaku to każda forma kary jest dobra, tego nie można tolerować. Przy okazji zasili sie budżet państwa, a nie podnosząc podatki i opłaty.

Zastanawia mnie tylko sposób wyciągania kasy od kierowcy, który nie jest właścicielem auta. Czyli jak pożyczę gruza za 2k to zapłacę 2k, ale jak będę jechał służbowym autem za 80k to zapłacę 80k? :E

I nie mam na myśli kierowców zawodowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, galakty napisał:

Zastanawia mnie tylko sposób wyciągania kasy od kierowcy, który nie jest właścicielem auta. Czyli jak pożyczę gruza za 2k to zapłacę 2k, ale jak będę jechał służbowym autem za 80k to zapłacę 80k? :E

No dokładnie tak ma być. Jak nie jesteś właścicielem to zapłacisz równowartość samochodu czyli tyle ile jest obecnie warty i nie ważne czyj samochód będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, galakty napisał:

Czyli jak pożyczę gruza za 2k to zapłacę 2k, ale jak będę jechał służbowym autem za 80k to zapłacę 80k? :E

Tak, ale dolicz jeszcze minimum 5000zł na fundusz wypadkowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sabaru napisał:

No dokładnie tak ma być. Jak nie jesteś właścicielem to zapłacisz równowartość samochodu czyli tyle ile jest obecnie warty i nie ważne czyj samochód będzie.

Trochę śmiesznie, ale z drugiej strony nie widzę innego rozwiązania poza jakąś stałą opłatą... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Trepcia napisał:

Wiadomo, przepis dziurawy jak ser bo co w przypadku aut flotowych, firmowych albo wspolwlascicieli?

Dla mnie nie jest dziurawy i jest logiczny. Firmy wzmocnią nadzór i kontrolę a żonka albo szwagier 1000 razy się zastanowią zanim dadzą swój samochód pijakowi albo pozwolą żeby odjechał, a jak będzie wiadomo jaki jest to trzeba chować kluczyki jak wódkę. Pijacy na drogach to mordercy. Ja bym wprowadził jeszcze surowsze prawo typu tak za 0,5 promila odsiadka z 2 miesiące, a od 1,5 promila odsiadka z 6 miesięcy. Po przejściu AŚ/ZK nawet po miesiącu każdy by się dobrze zastanowił zanim by pojechał po alko.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

USTAWA
z dnia 7 lipca 2022 r.
o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw1)

https://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/2024_u/$file/2024_u.pdf

2 minuty temu, hubio napisał:

Firmy wzmocnią nadzór i kontrolę a żonka albo szwagier 1000 razy się zastanowią zanim dadzą swój samochód pijakowi

Samochód pożyczony nie będzie przepadał, zapłacisz tylko równowartość. 

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Trepcia napisał:

Zaden kraj nie ma takich kar za 0.5 (nie wiem jak w arabskich) takze nie przesadzaj ;-)

I co z tego ? Żaden inny kraj nie ma także tylu pijaków na drogach.

4 minuty temu, Trepcia napisał:

To idzmy dalej, predkosc przekroczona o 15 km/h w zabudowanym to 2-3 miesiace paki. Gdzie pomiescisz tyle ludzi? I kto bedzie za ich odsiadke placil?

Absolutnie nie. Mówię wyłącznie o jeździe po alko, a nie innych wykroczeniach czy przestępstwach drogowych. Pijak za kierownicą to potencjalny morderca.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Trepcia napisał:

Osoba przekraczajaca w zabudowanym predkosc o 15 km/h to tez potencjalny morderca bo czlowiek nie ma za wielkich szans przezycia wypadku przy takiej predkosci. 

A jak się cofa, nawet powoli, ale nie patrzy w lusterko, to też można kogoś zabić. Dlatego kary za zdarzenia drogowe rzy cofaniu powinny być drastycznie podniesione. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Trepcia napisał:

Osoba przekraczajaca w zabudowanym predkosc o 15 km/h to tez potencjalny morderca bo czlowiek nie ma za wielkich szans przezycia wypadku przy takiej predkosci. 

Nie polemizuję, ale za to bym nie dawał kar więzienia i to co jest wg. mnie jest ok, ale za pijaństwo owszem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, hubio napisał:

I co z tego ? Żaden inny kraj nie ma także tylu pijaków na drogach.

Ponad 50% polskich "pijaków" to osoby "złapane" w przedział 0.21 - 0.50. Czyli są to osoby, którym niemiecki policjant by powiedział dzień dobry przy kontroli a po jej zakończeniu życzył szerokiej drogi. Także zanim się nafajda we własne gniazdo, to warto trochę poznać statystyki. 

A tutaj masz, zawistny polaczku, badania dotyczące ujawnionych przypadków w zakresie >0.5 promila - czyli średniej w EU

OJTk9kpTURBXy9hZTYwZWE2YTQ5NTI2MzM0OGMzM

Fotka z https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/pijani-kierowcy-w-unii-europejskiej-kierowca-trzezwy-jak-polak-raport/bcqhwc9

Dodatkowo warto wspomnieć, że przeciętny Polak jest średnio między 2 a 4 razy częściej kontrolowany pod katem trzeźwości, niż inna nacja w EU. Dlatego można spokojnie uznać, że gdyby w pozostałych krajach kontrole trzeźwości były organizowane z podobną częstotliwością, to te wyniki byłyby jeszcze LEPSZE na rzecz polskich kierowców.

A teraz przeproś i zamilcz. 

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Trepcia napisał:

Przeciez tak jest ;-) Poczytaj jakie kary sa jak cofasz tirem i kogos przejedziesz.

Chryste panie, ale auta jeszcze za to nie zabierają? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, BladyPL napisał:

A tutaj masz, zawistny polaczku,

Ale po co taki ton ? Spokojnie kolego. to normalna dyskusja. Czyżby kolejny emigrant na forum ? W innym wątku właśnie o tym pisałem !

5 minut temu, BladyPL napisał:

A teraz przeproś i zamilcz. 

Za nic nie będę przepraszać bo mam dokładnie takie zdanie jak wyraziłem. Sformułowanie: "w żadnym innym kraju" było przenośnią a nie matematyką. I nie zamierzam tracić całego dnia żeby się z tobą kłócić na mapki i analizy, ale Polska jest krajem przodującym w przestępstwach drogowych i z udziałem pijaków. EOT

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, hubio napisał:

Ale po co taki ton ? Spokojnie kolego. to normalna dyskusja. Czyżby kolejny emigrant na forum ? W innym wątku właśnie o tym pisałem !

A do tego jeszcze rasista etniczny? Nie, zwyczajnie mocno gardzę tymi, którzy pomiatają własnym narodem ;) Pisałeś pisałeś ale to nie przeszkadza dalej wciskać kit o tym jakoby w Polsce właśnie było najwięcej pijaków na drogach? Coś się nie klei ta twoja narracja. Nawet KRDRD zaczyna przebąkiwać, że trzeba 

a) podnieść limit do średniej europejskiej

b)srogo karać tych, którzy ten limit przekroczą

Z obydwoma postulatami się zgadzam. 

5 minut temu, Trepcia napisał:

Jakby to ujac... auta nie, ale Ciebie zabieraja na kilka lat :E 

Dzięki za info, strach cofać w takim razie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam alkohol to jeszcze nie wszystko, liczy się również kultura jazdy i zachowanie na drodze. Na zachodzie ktoś z 0.5 promila podejrzewam z całą pewnością zachowa się lepiej, od wielu trzeźwych kierowców w Polsce ;) 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, galakty napisał:

Zastanawia mnie tylko sposób wyciągania kasy od kierowcy, który nie jest właścicielem auta.

Można by zrobić konfiskatę niezależnie od właściciela auta. A potem niech się właściciel z ew. pożyczającym rozlicza. Precedensy już są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, galakty napisał:

Sam alkohol to jeszcze nie wszystko, liczy się również kultura jazdy i zachowanie na drodze. Na zachodzie ktoś z 0.5 promila podejrzewam z całą pewnością zachowa się lepiej, od wielu trzeźwych kierowców w Polsce ;) 

Jeśli tylko podejrzewasz a nie wiesz tego z całą pewnością, to czasem, a nawet często, warto zachować takie uwagi dla siebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze mi ktos racjonalnie wyjasnić, dla czego sa jeszcze ludzie co bronia pijaków za kółkiem ? jaki jest cel ? co ma to pokazac społeczeństwu, tym którzy stracili bliskich przez takich ? 

 

W dniu 17.11.2022 o 15:15, Trepcia napisał:

Osoba przekraczajaca w zabudowanym predkosc o 15 km/h to tez potencjalny morderca bo czlowiek nie ma za wielkich szans przezycia wypadku przy takiej predkosci. 

Po jakiego grzyba w dyskusji o pijanych kierowcach wrzucacie takie cos, to jest teraz o pijanych i na tym powinnismy się skupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, 209458 napisał:

Można by zrobić konfiskatę niezależnie od właściciela auta. A potem niech się właściciel z ew. pożyczającym rozlicza. Precedensy już są.

Nie wiem czy pamiętasz i słyszałeś ale to taka sama sytuacja jak z tym słynnym komornikiem, który zlicytował ciągnik sąsiada bo ten co miał z konfiskować i później właśnie zlicytować to gdy dotarł na miejsce okazało się że ciągnika nie ma w gospodarstwie to ukradł sąsiadowi. Robienie czegoś takiego to już zwykłe złodziejstwo. Zwykła paranoja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Trepcia napisał:

Kwestia racjonalizacji jednych wykroczen nad drugimi. Jedno i drugie jest smiertelnie niebezpieczne z punktu widzenia pieszego.

Nie jestem hipokrytą i zdarza mi się jechac te 10 więcej, ale porownywanie takiego przekroczenia predkości do kierowcy pijanego to chyba lekkie przegiecie.

chyba musicie jeździć ( bądź zdarza wam się) na "podwójnym gazie" skoro ten temat tak was zagotował.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1500zł i 10 punktów powinno być za każde wykroczenie. Każdemu po równo, bez wyjątku!

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, kalderon napisał:

1500zł i 10 punktów powinno być za każde wykroczenie. Każdemu po równo, bez wyjątku!

przepalona zarowka tablicy rejestracyjnej i już mandat :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ba! Toż to takie samo zagrożenie dla pieszych jak wyprzedzanie na przejściu na drodze jednojezdniowej!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Trepcia napisał:

Masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem Damianku bo bylem pierwszy w tym temacie, ktory pochwalil ten przepis :) ale za to widze, ze masz problem z przestrzeganiem prawa, skoro te 15 km/h tak bardzo Cie zagotowalo.

Standardowo - temat pijanych kierowców jest bardzo medialny, ale zwalczanie codziennych, często tak samo szkodliwych wykroczeń jest traktowane z pobłażaniem czy wyśmiewaniem - właśnie te "niewinne przekroczenie o 10km/h" - co z tego, że w praktyce potrącenie przy początkowej prędkości 60km/h to śmierć pieszego zamiast lekkich obrażeń. Albo parkowanie tuż przed przejściami tak że wchodzi się na jezdnię zza SUva całkiem blokującego widok - a spróbuj zwrócić uwagę, "masz problem społeczniaku / konfidencie?".

Edytowane przez Boldwyn
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...