Skocz do zawartości
Camis

Nowe stawki mandatów drogowych 2022

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, MaxForces napisał:

Ale to jest powiazane. Po ostatnim pobycie wcale sie nie dziwie ze ludzie chca sie wyszalec

To jest mentalność i w 95% nie chęć wyszalenia się, a zwyczajny pośpiech dla pośpiechu.

Widać to praktycznie na każdym typie drogi, nawet na ostatnim kilometrze przed miejscem docelowym. Mam masę przypadków, gdzie na zbiorczej drodze z ograniczeniem do 30, normą jest 40, a są asy jeżdżące 50-60. Wyszaleć się z 30km/h do 40km/h na 100-200m, bo zaraz skręca w osiedle?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Kłaczkov napisał:

Problemem polskich dróg jest przede wszystkim kultura jazdy, nie ważne czy ktoś jeździ wolno czy szybko. Ostatnio wracając z Polski do siebie trafiłem na takiego szeryfa. Zacząłem go wyprzedzać i tira to wciął się dosłownie przedemnie w ostatniej chwili i włączył agresor jak na niego trabnalem. Potem nie chcial mnie wpuścić na mój pas, a z przeciwnej strony leciała druga ciężarówka. Odpuścił jak zobaczył że biorę zamach samochodem żeby zepchnąć go z drogi na drzewa. Niestety nie miałem wideorejestratora ani kogoś kto nagralby jego wyczyn. Bo chętnie takiego śmiecia sprzedał na policje. Chcesz wrócić na swój pas to albo przyspiesza albo hamuje. 

Dla tego ja sobie kupiłem kamerke i tyle, a to co Ty piszesz to pokazuje zwykła jego złosliwość, oj by się zdziwił gdybys miał kamerke i dał na policję 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 8.08.2021 o 13:45, MaxForces napisał:

Zmienia bardzo duzo ale o tym przekonasz sie jak nim zostaniesz. Teraz nie masz zielonego pojecia.

Tez taki bylem jak nie bylo dzieci wyscigi uliczne przejechanie kolo policjanta jak mandat wypisywal na zegarku 190. Zlapany na 260. I wiesz skonczylo sie 

To nie mentalnosc a drogi. Polska infastruktura drogogowa to jedna wielka porazka wlanczajac autostrady . Po ostatnim pobycie az nie moglem sie doczekac powrotu do siebie 

Wiem że mentalność się zmienia, może i na lepsze dla rodziny ale imo nie dla nas samych - po prostu inne priorytety. 

Większości takich jak ja nie chodzi o to żeby zapieprzać wszędzie i ile fabryka dała, tylko raz na tydzień pojechać gdzieś gdzie można nacieszyć się autem, większość torów to jakaś porażka a jechanie pół Polski aby przejechać parę kółek to też mija się z celem.

Chodzi mi o mniej więcej coś takiego, u nas to by były ograniczenia 50-70 czasem 90 a typ jeździ sobie 140km/h i wielki z niego pirat :E

A ludzie pewnie myślą że przeciętny pirat jeździ tak, a możliwe że ten pierwszy dostał by taki sam mandat jak ten drugi 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To może niech Ci co chcą się wyszaleć na torach zrobią zrzutkę kasy na budowę torów, załatwia instruktorów, zabezpieczenie takiej imprezy, no sa jacys chetni ? czy jak to zwykle bywa my bysmy chcieli ale nie wiemy jak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Damian-32 napisał:

To może niech Ci co chcą się wyszaleć na torach zrobią zrzutkę kasy na budowę torów, załatwia instruktorów, zabezpieczenie takiej imprezy, no sa jacys chetni ? czy jak to zwykle bywa my bysmy chcieli ale nie wiemy jak.

Panstwa cywilizowane tym sie roznia od panstw niecywilizowanych, ze rozwiazuja problemy nie zakazami ale udostepnianiem miejsc, gdzie mozna przeniesc "problem". Problem z graficiarzami? Miasta udostepniaja specjalne budynki/mury do malowania do woli jednoczesnie bardziej karzac malujacych poza wyznaczonymi miejscami. Problem ze skejciarzami? Sa skejtparki, za jezdzenie po lawkach sroga kara. A tutaj widze - problem z wyscigami, to niech sami zainteresowani buduja? Taaa... zainteresowani tym zejda do podziemia co nie rozwiaze problemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Trepcia napisał:

Panstwa cywilizowane tym sie roznia od panstw niecywilizowanych, ze rozwiazuja problemy nie zakazami ale udostepnianiem miejsc, gdzie mozna przeniesc "problem". Problem z graficiarzami? Miasta udostepniaja specjalne budynki/mury do malowania do woli jednoczesnie bardziej karzac malujacych poza wyznaczonymi miejscami. Problem ze skejciarzami? Sa skejtparki, za jezdzenie po lawkach sroga kara. A tutaj widze - problem z wyscigami, to niech sami zainteresowani buduja? Taaa... zainteresowani tym zejda do podziemia co nie rozwiaze problemu.

nic tego problemu nie rozwiąże u nas w kraju, bo zawsze trafi się grupa która nawet jak bedzie miała podany na tacy tor wyścigowy to i tak bedzie wolała ulice i powodowanie zagrożenia.

A jakby takich zaczeli karać to znów znajdą sie tacy co będa bronic biednych ucisnionych.

Edytowane przez Damian-32

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nie jest problem tylko ścigających się. Największa grupa to ci wiecznie spieszący się, mający w nosie przepisy i wiedzący lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Trepcia napisał:

Panstwa cywilizowane tym sie roznia od panstw niecywilizowanych, ze rozwiazuja problemy nie zakazami ale udostepnianiem miejsc, gdzie mozna przeniesc "problem".

Różnią się też tym, że to zainteresowane grupy wychodzą z inicjatywą, a nie czekają aż im dadzą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Bono[UG] napisał:

Różnią się też tym, że to zainteresowane grupy wychodzą z inicjatywą, a nie czekają aż im dadzą.

A jesli powiem, ze na motoryzacyjnych forach wychodzi sie z takimi inicjatywami ale trafia sie na beton w postaci „nie da sie”? Tutaj trzeba dobrej woli ustawodawcy.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Bono[UG] napisał:

To jest mentalność i w 95% nie chęć wyszalenia się, a zwyczajny pośpiech dla pośpiechu.

Widać to praktycznie na każdym typie drogi, nawet na ostatnim kilometrze przed miejscem docelowym. Mam masę przypadków, gdzie na zbiorczej drodze z ograniczeniem do 30, normą jest 40, a są asy jeżdżące 50-60. Wyszaleć się z 30km/h do 40km/h na 100-200m, bo zaraz skręca w osiedle?

5 godzin temu, Bono[UG] napisał:

Bono, ogólnie w całym tym temacie za bardzo upraszczasz sprawy zwalając wszystko na złą wolę ludzką lub jej brak. Musisz wziąć na przykład pod uwagę, że człowiek prowadzi pojazdy mechaniczne tak jak chodzi pieszo, w dużej mierze podświadomie (po to, aby mógł funkcjonować cały dzień. Pomyśl co by było, gdybyś musiał myśleć o każdym kroku, który stawiasz.) i tego nie zmienisz żadnymi przepisami.  Więc jeśli gdzieś ludzie jeżdżą na 30 - stce 40 czy 50 i nic się tam nie dzieje. To może wypadałoby się zastanowić czy właśnie te 30 ma tam sens. Jakoś nie słyszałem, aby pirat drogowy jadąc z szaleńczą prędkością 50 km/ha zabił matkę z trójką dzieci i psa. Takie rzeczy robią już osoby przekraczający przepisy w sposób rażący. Poprzez nieprawidłowe oznakowanie drug podświadomość uczy się do przekraczania prędkości, czy łamania przepisów w inny sposób również w miejscach, gdzie ograniczenie jest uzasadnione. 

Natomiast na dobrą sprawę podświadomość można również nauczyć żeby nie robiła określonych rzeczy rażąc ją prądem, czy mandatami. 

Przecież nawet takie rzeczy jak arytmie serca, czyli coś zupełnie niezależnego od woli leczy się elektrowstrząsami, aby mózg się nauczył, że po prostu pewnych sygnałów ma nie wysyłać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na 50tce to w Polsce jeżdżą często 80-90.

W Polsce zdecydowanie mandaty były i są za małe. Przekroczenie prędkości z tego co pamiętam w zakresie 30-40km/h nawet w terenie zabudowanym to raptem symboliczny mandat 200-300pln i 6 punktów. Mało kto się taką karą przejmował.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, lukadd napisał:

W Polsce zdecydowanie mandaty były i są za małe. Przekroczenie prędkości z tego co pamiętam w zakresie 30-40km/h nawet w terenie zabudowanym to raptem symboliczny mandat 200-300pln i 6 punktów. Mało kto się taką karą przejmował.

Najpierw trzeba być złapanym... Kara może być i 50k, ale co z tego jak poza fotoradarami i patrolami policji w stałych miejscach (zazwyczaj na prostej pustej drodze) nikt tego nie kontroluje? Kiedy widziałeś zatrzymanie auta w centrum gdzie jechał 90 km/h na 50 km/h? Ja nie pamiętam. Za brak świateł, przejechanie na czerwonym itp owszem, ale prędkość? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, galakty napisał:

Kiedy widziałeś zatrzymanie auta w centrum gdzie jechał 90 km/h na 50 km/h?

Nie widziałeś czy masz statystyki, które to potwierdzają?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Wodzu napisał:

Nie widziałeś czy masz statystyki, które to potwierdzają?

A Ty masz? 

I nie statystyki zatrzymanych ogólnie, tylko w locie w centrum miasta. Nie obwodnicy, nie moście, centrum. 

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O co ta kłótnia ?? Lepiej powiedzcie z ręką na sercu kto z was po mieście nie rozpędza się przynajmniej do 60-70 bo mu się wydaje, że na tym odcinku tak jest bezpiecznie ?? :) dzień w dzień przynajmniej te 40km muszę przejechać i Ci, którzy nie przekraczają dozwolonej prędkości stanowią może 1-2 % ogółu. Mówię jak jest 😁 

Możemy się czarować, że edukacja pomoże ale jak dla mnie jedyne co faktycznie może tu zadziałać to naprawdę solidna kara pieniężna. Przy jakichś rażących naruszeniach przepisów konfiskata auta. Ludzi, którzy poruszają się bez odpowiednich uprawnień po drogach to w ogóle powinni tępić bez litości.

Edytowane przez Klakier1984

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
39 minut temu, galakty napisał:

A Ty masz? 

I nie statystyki zatrzymanych ogólnie, tylko w locie w centrum miasta. Nie obwodnicy, nie moście, centrum. 

Ja nie twierdzę, że nie ma zatrzymań za prędkość w mieście tylko Ty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, galakty napisał:

A Ty masz? 

Mnie zatrzymala lotna policja ponad rok temu w centrum Olkusza :) Przekroczylem predkosc o 23 km/h. 6 pkt i mandat chyba 200zl wiec maly.

Edytowane przez Trepcia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Wodzu napisał:

Ja nie twierdzę, że nie ma zatrzymań za prędkość w mieście tylko Ty.

Aha.

Dużo jeżdżę i mówię co obserwuję. Policja stoi albo kontroluje nieoznakowanymi na drogach gdzie zagrożenie bezpieczeństwa jest małe, ale łatwo złapać i zarobić. W centrum mało kto się tym przejmuje, patrolu na chodniku czy trawniku nie postawisz, a nieoznakowanych aż tak dużo nie jest. 

5 minut temu, Trepcia napisał:

Mnie zatrzymala lotna policja ponad rok temu w centrum Olkusza :) Przekroczylem predkosc o 23 km/h. 6 pkt i mandat chyba 200zl wiec maly.

Oczywiście że się zdarzy, ale to wyjątki. Ja 95% zatrzymań miałem poza miastami, albo tuż na wjeździe bo ograniczenie z 90 km/h do 50 km/h. Ciekawe czemu nie na przejściu dla pieszych koło szkoły podstawowej, dziwneeeee :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Mandaty ostro w górę. Nowy taryfikator kar dla kierowców nabiera kształtów

Podwójne kary to nowe rozwiązanie, które ma uderzyć w kierowców ze skłonnościami do notorycznego łamania przepisów. To oznacza, że jeśli ktoś popełni wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu, a wcześniej na przestrzeni dwóch lat był już karany za piractwo drogowe, wówczas mandat zostanie pomnożony razy dwa. Do tego przewidziano mandat 8 tys. zł za niewskazanie osoby prowadzącej samochód lub motocykl w momencie popełnienia wykroczenia.

W przypadku wykroczeń drogowych projekt przewiduje podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Rząd zwiększył także wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym - do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń od policji można dostać mandat do 6 tys. zł. Pewną pociechą jest możliwość opłacenia mandatu na miejscu podczas kontroli - wówczas wysokość kary zostanie pomniejszona o 10 proc. A kary pieniężne, jakie mają trafić do nowego taryfikatora mandatów już w wyjściowej stawce robią wrażenie.

Mandat od 1500 zł do 5000 zł – taka kara będzie grozić za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h niezależnie od rodzaju drogi (w obszarze zabudowanym, jak i poza miastem). A jeśli kierowca w ciągu ostatnich 2 lat popełnił już takie wykroczenie lub inne przeciwko bezpieczeństwu, wówczas zostanie ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. zł.

Mandat 1000 zł przewidziano za wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach. Grzywna podwoi się i będzie nie mniejsza niż 2 tys. zł (do 30 tys. zł) w przypadku wcześniejszych wykroczeń.

Tamowanie lub utrudnianie ruchu np. przez wjazd na skrzyżowanie bez możliwości zjechania będzie związany z mandatem minimum 1500 zł (do 30 tys. zł), jeśli w ciągu ostatnich dwóch lat kierowca popełnił inne wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień to 1000 zł grzywny (np. kierowanie motocyklem większym niż 125 cm3 z prawem jazdy kat. B). Jednak sprawca, który w ciągu ostatnich dwóch lat popełnił już takie wykroczenie musi liczyć się z podwojeniem stawki, czyli karą 2000 zł lub nawet aresztem czy ograniczeniem wolności oraz zakazem prowadzenia pojazdów.

1500 zł to najniższy mandat za kolizję. – Jeżeli następstwem wykroczenia jest uszkodzenie mienia lub spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, sprawca podlega karze grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1500 zł – czytamy w projekcie.

https://auto.dziennik.pl/prawo-na-drodze/artykuly/8222439,mandat-taryfikator-2021-nowe-przepisy-predkosc-kierowca.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Popieram. Szczegolnie podoba mi sie to podwojenie mandatu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Camis napisał:

1500 zł to najniższy mandat za kolizję. – Jeżeli następstwem wykroczenia jest uszkodzenie mienia lub spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, sprawca podlega karze grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1500 zł – czytamy w projekcie.

Przecież już teraz do mniejszych kolizji niektórzy ludzie nie wzywają policji tylko sprawę załatwia kilka stówek z ręki do ręki. Jeśli dowalą 1500 za kolizję to odsetek takich osób się tylko zwiększy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, AMiABLE napisał:

Przecież już teraz do mniejszych kolizji niektórzy ludzie nie wzywają policji tylko sprawę załatwia kilka stówek z ręki do ręki. Jeśli dowalą 1500 za kolizję to odsetek takich osób się tylko zwiększy.

Moze wlasnie o to chodzi aby policja nie przyjezdzala bezcelowo? W zyciu spowodowalem dwie kolizje plus dwa razy uczestniczylem nie ze swojej winy (jakies obcierki podczas parkowania czy nie wyhamowanie na mokrym i walniecie w tyl samochodu poprzedzajacego). W kazdym z tych przypadkow spisalismy z kierowcami oswiadczenie, podanie o odszkodowanie dla pokrzywdzonego i obeszlo sie bez policji.

Raz nawet policjant w sluchawce powiedzial mi "mamy tyle zgloszen, ze przyjedziemy nie wczesniej niz za 4-5h, jak to zwykla stluczka bez poszkodowanych to uzgodnijcie to miedzy soba". Za 45 minut mialem telefon od policjanta "jaki status zgloszenia, czy ma oficjalnie je przyjac, bo jesli przyjma i przyjada to beda musieli wystawic mandat".

Edytowane przez Trepcia
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wideorejestrator teraz to musowo bo więcej będzie ludzi uciekać od miejsca zdarzenia :E

Ciekawe czy dadzą 1500zł szeryfom którzy utrudniają jazdę na suwak. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Little Sun napisał:

Ciekawe czy dadzą 1500zł szeryfom którzy utrudniają jazdę na suwak. 

Mandat dla nich bylby bardzo wskazany! :E

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, galakty napisał:

Najpierw trzeba być złapanym... Kara może być i 50k, ale co z tego jak poza fotoradarami i patrolami policji w stałych miejscach (zazwyczaj na prostej pustej drodze) nikt tego nie kontroluje? Kiedy widziałeś zatrzymanie auta w centrum gdzie jechał 90 km/h na 50 km/h? Ja nie pamiętam. Za brak świateł, przejechanie na czerwonym itp owszem, ale prędkość? 

Dokładnie, patrol policyjny na drogach to rzadkość. Kiedyś jeszcze stali, obecnie widzę głównie jakiś małolatów w mundurkach w ciemnych okularkach na zimnym łokciu lansujących się tam, gdzie ludzie na piechotę chodzą i jest zakaz dla aut. A wystarczy, że wyjadę na krótką trasę do innego miasta bym nie spotkał kilku idiotów za kółkiem, takich którym sie bardzo śpieszy. Gdyby mi płacili za nagrania z kamerki byłbym już milionerem :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi